Zpět na Úsov

Historie města

Úsov, bývalý politický okres Zábřeh

 

Místo, kde se dnes nachází obec Úsov bylo obydleno odedávna, ale první písemná zmínka je až z roku 1260, kdy je majitelem hradu olomoucký purkrabí Jiljí ze Švábenic. Jemu se připisuje i založení zdejšího kostela sv. Jiljí - patrona přistěhovalců. Za vlády Karla IV. se zde nacházela stanice pro vybírání mýta, což svědčí o obchodním významu obce i cesty, která tudy procházela. Úsov se stal hospodářským centrem regionu a tak zde byl roku 1519 založen i špitál podporovaný důchodem plynoucím ze vsi Stavenice. Rozvoj obce měl za následek založení panského dvora, pivovaru, chmelnice, dvou mlýnů a čtyř rybníků s poetickými názvy Vyškovec, Haškovec, Kotvičák a Plavák. Úsovští měli právo na tři výroční a jeden týdenní trh, směli volně prodávat maso a chleba a obdrželi monopol na prodej soli v okolních obcích. Na růst ekonomiky měli vliv i zdejší Židé, kteří se zabývali zahradničením a namísto roboty dodávali panstvu na hrad potřebné koření.

Z hrůzyplných následků třicetileté války se celá Evropa vzpamatovávala po celá desítiletí a tento stav se nevyhnul ani úsovskému kraji. Koncem 17. století se však situace natolik normalizovala, že je v Úsově otevřena farní škola a ekonomickým přínosem se stává rozvoj místní těžby železné rudy. Po zrušení poddanství v roce 1848 význam Úsova upadá a obec se stává součástí politického okresu Zábřeh a soudně náleží k Mohelnici. Navíc se roku 1885 přenáší správa úsovského panství na Nové Zámky a obec pak zůstává bez pivovaru, mlýna a bez možností jakékoliv průmyslové výstavby. Situace je zde komplikována multietnickým složením obyvatelstva (Židé, Češi, Němci). Národnostní problémy se však vyřešily tím, že Němci povraždili Židy v koncentračních táborech a Češi pak po válce vyhnali Němce do Německa.

V poválečných společensko-hospodářských změnách došlo roku 1952 k založení JZD, které se však brzy rozpadlo a další jeho založení se konalo až za čtyři roky. Od roku 1974  je v Úsově sídlo zemědělského integrovaného družstevního agrokomplexu a to se  v roce 1982 pod názvem "JZD Úsovsko" přesunuje do Klopiny. Od roku 1992 má Úsov opět statut města.

V Úsově se narodil jazykovědec Slavomír Utěšený (1925 - 1989) a dlouhá léta zde působil jako učitel významný vlastivědný pracovník a historik Stanislav Makas (1877 - 1972).

                                                                                                                                                                           

Úsov - letopisy

1241 - úsovská tvrz je vypálena Tatary

1250 - stojí zde již kamenný hrad

1260 - olomoucký purkrabí Jiljí ze Švábenic

1260 - moravským markrabětem postaven zde hrad

1269 - Hrabiš z Úsova

1276 - Úsov jmenován zeměpanským zbožím

1351 - zaznamenán děkanský kostel sv. Jiljí (patron kolonistů)

1513 - král Vladislav II. věnuje Úsov Ladislavu z Boskovic

1564 - usídleni pouze tři židé

1330 - král zastavuje Úsov Šternberkům

1344 - Jaroslav a Albert ze Šternberka

1416 - král Václav IV. potvrzuje přidělení hradu pánům z Vlašimi

1519 - založen špitál podporovaný důchodem ze Stavenice

1527 - v zemských deskách je hrad zapsán pánům z Boskovic

1597 - † legendami opěvovaný Jan Šembera z Boskovic - Úsov přebírají Liechtensteinové

1589 - založeno židovské ghetto

1624 - postavena kaple sv. Rocha

1643 - hrad dobyt a vypálen Švédy

1667 - postavena boží muka v polích na Stavenici

1688 - postavena synagoga

1691 - nad hranatou věží a jižním rondelem vystavěn třípatrový zámecký

1708 - vzpoura poddaných

1712 - postavena socha sv. Jana Nepomuckého u zámku

1724 - postavena socha sv. Jana Nepomuckého

1736 - dostavba kostela sv. Jiljí

1745 - nejstarší dochovaný náhrobek na židovském hřbitově

1775 - protirobotní vzpoura poddaných

1721 - protižidovský incident vyvolaný dubickým kaplanem

1764 - vztyčen kříž u kostela

1784 - synagoga opět vystavena

1830 - je zde 721 židů, postupem času ubývají

1848 - soudní okres Mohelnice, politický okres Zábřeh, význam Úsova opadá

1852 - otevření lesnické školy na zámku v Úsově

1867 - škola byla přeložena na Sovinec

1885 - správa panství přenesena na Nové Zámky

1900 - Jan II. z Liechtensteina zakládá přírodovědecko-lesnické muzeum

1908 - otevřena česká menšinová škola

1919 - česká měšťanská škola

1942 - odsun židů do koncentračních táborů

1945 - hrad je zestátněn

1952 - založeno JZD, které se brzy rozpadlo

1956 - druhé založení JZD

1974 - je zde sídlo zemědělského integrovaného družstevního agrokomplexu

1976 - připojena Stavenice

1982 - sídlo JZD Úsovsko přesunuto do Klopiny

1985 - připojena Police a Bezděkov

1990 - Police se osamostatňuje

1992 - Úsov je povýšen na město

 

 

Židovská obec v Úsově

Úsov byl po celá staletí multikulturní obec, která sdružovala obyvatele tří národností - české, německé a židovské. V roce 1564 zde byli usídleni pouze tři Židé, ale počet těchto obyvatel narůstal a tak je v obci postavena i synagoga. V té době tu bylo na návrší mezi ulicí vedoucí k Polici a ulicí vedoucí ke Klopině v blízkosti náměstí, založeno ghetto. V polovině 19. století tu bylo 45 patrových domů, z nichž část se zachovala a čtvrť tak tvoří dodnes výrazný urbanistický celek.

První synagoga byla zničena za třicetileté války a druhá, postavená v roce 1688 byla zbořena roku 1722 po předcházejícím konfliktu s dubickým katolickým kaplanem Samuelem Gelinkem. Součástí tehdejších protižidovských represí bylo dokonce i soudní rozhodnutí, podle kterého židovští účastníci incidentu dostali na čelo vypálené znamení (písmeno R = relegiert), jiní byli potrestáni 36 ranami (tři tucty) nebo prací v cihelně. Po mnohých peticích a manifestacích na zbořeništi původní stavby byla roku 1784 synagoga opět vybudována a sloužila svému účelu až do příchodu nacistů v roce 1938.

Svůj zlatý věk prožívala úsovská židovská obec v 1. polovině 19. století. Roku 1830 eviduje celkem 721 obyvatel, což představovalo zhruba čtvrtinu zdejší populace. Postupem času se však jejich počet snižuje a konec židovské obce nastal roku 1942 odvezením všech místních Židů do koncentračních táborů. Nacisté spálili celý vzácný interiér synagogy, zničili i důležitý archiv židovské obce a hřbitov jim posloužil jako střelnice.

Židovskou obec dnes již připomíná pouze několik domů ghetta, poškozený hřbitov s cennými barokními a klasicistními náhrobky, synagoga sloužící potřebám zdejší českobratrské církve a památka místního rabína a spisovatel Dr. Mardochaie Duschaka.

 

Lesnická škola v Úsově

V roce 1850 se Lesnická sekce Zemědělské společnosti pro Moravu a Slezsko usnesla, že v Úsově zřídí lesnickou školu a téhož roku byl zřízen i zvláštní Spolek pro lesnickou školu. Škola měla mít význam jednak jako vzdělávací zařízení pro budoucí hajné a současně měla symbolizovat bývalou moc a význam vrchnostenského úřadu úsovského panství. Po revolučních událostech roku 1848 totiž došlo k osvobození poddanských obcí a ty pak podléhaly pouze státním úřadům, které sídlily v Mohelnici a v Zábřeze.

Úsovský kníže pán Jan z Liechtensteina nabídl škole tehdy téměř prázdný zámek a úsovský lesní revír byl dán pod správu ředitele školy s titulem revírního správce. V zámku tedy byly škole k dispozici potřebné místnosti, dva služební byty a lesnická zahrada. Škola byla s velkou slávou otevřena 3. října 1852, studenti byli rozděleni do dvou tříd po dvaceti žácích a vyučování bylo bezplatné. Za ubytování zaplatil žák dva až tři  zlaté, za snídani a večeři po pěti krejcarech a oběd přišel na deset krejcarů. Nejnutnější výdaje činily za jedenáct vyučovacích měsíců zhruba 150 zlatých - se dvěma stovkami vystačil student bez problémů celý rok.

Členům Moravsko-slezského lesnického spolku se však i tyto výdaje zdály být přesto vysoké, a proto školu přemístili na hrad Sovinec, kde bylo zavedeno levnější společné stravování a ubytování. Roku 1867 tak po krátké, patnáctileté historii přestala úsovská lesnická škola existovat.

 

Významné úsovské osobnosti

Dr. Mardochai Duschak (* 1815) - literárně činný úsovský rabín

Stanislav Makas (1877 - 1972) - vlastivědný pracovník a historik

Slavomír Utěšený (1925 - 1989) - jazykozpytec

Vlastimil Artur Polák (1914 - 1990) - německy píšící básník

 

Úsovské živnosti, řemesla a podniky ve 30. letech 20. století

* Elektrizitäts- genossenschaft für Mährisch Ausse und Umgebung rGmbH * Kino EDISON

* Deutsche landwirtschaftliche Molkerei- und Milch-Verkaus-Genossenschaft in Mährischen Ausser GmbH - mlékárna * SCHUHWAREN Baťa T & T - obchod s obuví * Spär- und Vorschluß-Verrein des Bundes der Deutschen Nordmährens GmbH * MUDr. Josef Petsch - lékař * MVDr. Ferdinand Přikryl - zvěrolékař * Karl Doubravský, Fritz Benda - pekaři * Alois Dittrich jun., Anton Horak, Karel Novák - řezníci * Josef Hellinger, Ferdinand Jilek, Viktor Mauler - holiči * Alois Neset, Johann Nevěřil, Richard Weigl - povozníci * Heinrich Sklenarz - zahradník * Rudolf Doležel, Emil Hampl, Rosa Hirsch, Richard Jilek, Johann Klapka, Marie Maly, Ignaz Schestag - hostinští * Anna Milek - porodní asistentka * Rudlof Anderka, Ignaz Balcárek, Franz Fuchs, Otto Kochwasser, Marie Mauler, Johann Mück, Karl Reinert - smíšené zboží * Jindřich Zatloukal - velkostatkář * Josef Zajíček - výroba sýrů

* Athur Wolf - výroba likérů * Ladislaus Štěpánek - malíř * Hugo Šilperský - zedník * Franz Poštulka - kominík * Adolf Plhak - sedlář * Leopold Beer, Josef Hruby, Karl Klein - zámečníci * Johann Schromm, Arnold Zajíček - kováři * Josef Chmel, Karl Hübl, Bohumil Král, Albert Mauler, Leopold Scholz, Franz Straka - krejčí * Paula Fränkl, Thekla Hellinger, Aloisia Kochwasser, Ludmila Schulla - švadleny * Johann Hübl, Vinzenz Klein, Johann Pavlat, Adolf Pecher - obuvníci * Josef Giesel, Ludvík Jedelsky - klempíři * Antonín Hrabal, Emil Šafař, Ignaz Schestag - trafikanti * Anton Horky, Wilhelm Krösa, Franz Ševčik - truhláři

·                   Franz Bartik, Johann Reinelt - koláři * Ludwig Heinz – tesař

 

Zdroj: Mohelnický zpravodaj 3.2005

 

 

Jaromír Lenoch © Aktualizace