Zpět na Mohelnici

Historie města

Mohelnice, bývalý politický okres Zábřeh

Mohelnice je co do počtu obyvatel (cca 9900) třetím největším městem okresu Šumperk.

Nachází se v jeho jižní části mezi řekou Moravou na východě a úbočím Mírovské vrchoviny na západě. Centrum Mohelnice se rozkládá na malém návrší, které je východním výběžkem Mírovské vrchoviny. Nadmořská výška města se pohybuje okolo 277 metrů nad mořem. Mohelnice je z dopravního hlediska významným uzlem. Hlavní komunikací je silnice I. třídy z Olomouce pokračující ve směru na Moravskou Třebovou a Hradec Králové. Na ní se napojuje další dopravní tepna směřující na Zábřeh, Šumperk a Jeseník. Mimo silniční spojení je Mohelnice také zastávkou na železniční trati mezi Prahou a Olomoucí.

První zmínka  o městě pochází z roku 1141. Rozkládá se  na území osídleném již v mladší době kamenné. Roku 1273 povýšena olomouckým biskupem na město s magdeburskými právy. Vypálena r. 1424 za husitských válek, za třicetileté války průchody vojsk a Prusů v 18. a 19. stol. V roce 1662 zničil požár polovinu města. V 19, a 20. stol.  rozvoj manufaktur a průmyslu.  R. 1904 založena  firma Doczekal, jako základ elektrotechnického průmyslu ( MEZ, nyní Siemens). Rodiště pozdějších pražských arcibiskupů Asntonína Bruse (1561-80) a Martina Medka (1581-90), barokního malíře  J: T: Suppera (1712-1771), působiště spisovatele Antala Staška (1913-14).

 

 

Návštěvníci Mohelnice zde najdou řadu kulturních památek, zajímavých turistických tras, krytý bazén a v areálu městských sadů rovněž dětské dopravní hřiště a minigolf.

 

Mezi přední akce pořádané každoročně v Mohelnici patří Mohelnický dostavník (Mohelnický dostavník se stal během své téměř 30.leté existence jedním z nejprestižnějších festivalů folkové, trampské a country hudby u nás. První ročník se konal v roce 1975 a to rok a půl po založení mohelnické country & westernové skupiny SMOLAŘI, která tento festival vymyslela. První ročníky se konaly v kulturních sálech města Mohelnice a od 9. ročníku byl tento festival pro neustále vzrůstající zájem diváků přesunut do přírodního areálu městských sadů. Mohelnický dostavník získal v anketě časopisu FOLK & COUNTRY v kategorii Událost roku bronzový i stříbrný klíč a je neustále řazen mezi nejlepší festivaly svého druhu v České republice. Mohelnický dostavník si v silné konkurenci jiných festivalů vybojoval svůj stálý termín, kterým je poslední prázdninový víkend a stal se důstojnou tečkou za sérií mnoha letních festivalů FTC hudby.

Zájem o účast na Mohelnickém dostavníku ze strany kapel a to nejen začínajících, ale i špiček naší hudební scény v této oblasti, je značný. Hraje se na několika scénách, soutěží se o MISS Dostavník, předávají se různé ceny (Mohelnický chechták, Zelňák, Doživotní vstupenky), soutěží se nejen mezi muzikanty, ale i mezi amatérskými filmaři. Páteční filmová soutěž se stala neodmyslitelnou součástí Mohelnického dostavníku, které se účastní filmaři nejen z naší republiky, ale i ze zahraničí. V roce 1999 byl na 25. Mohelnickém dostavníku dokonce vytvořen rekord v největším počtu diváků sledujících promítání amatérských filmů pod širým nebem (4.974 diváků) a tento rekord byl následně zapsán do Guinnessovy knihy rekordů.

Od roku 1999 je na Mohelnickém dostavníku každoročně vydávána i výroční turistická známka. V rámci této kulturní akce vychází i mnohastránkové noviny Dostavník Times.

Mohelnický dostavník bývá již tradičně zahájen ve čtvrtek recitálem na nedalekém hradě Bouzově a od pátku až do neděle pak tento hudební festival pokračuje v překrásném prostředí městských sadů v Mohelnici.

Mohelnický dostavník má samozřejmě i své vlastní webové stránky: www.mohelnickydostavnik.cz

 

Pod hlavičkou Městského kulturního střediska kulturního domu jsou ročně pořádány akce jako MOKAF, Mohelnická filmová písnička nebo např. modní přehlídky L. Hanáka, který mimo jiné obléká i MISS ČR. Není taktéž možné nevzpomenout Městskou knihovnu, kde je již delší dobu možný přístup na Internet a Městské kino.

 

Po "sametové" revoluci v listopadu 1989 v Mohelnici, stejně jako v jiných městech, proběhla spousta změn. Tou nejcitlivější, která zasáhla podstatnou část rodin v Mohelnici a přilehlém okolí, byla "transformace" MEZu na německou firmu SIEMENS, která vyrábí elektromotory. Další firmou, která vstoupila do Mohelnice a vybudovala zde svůj závod se stala HELLA Autotechnik zaměřená na výrobu světlometů. Nelze taktéž opomenout firmu ALAS Morava (těžba štěrku a písku), BETA (prefabrikáty), STOMI (dřevovýroba), MEZ a v neposlední řadě ESMO. Mezi menší, ale velmi úspěšné firmy ve městě patří rovněž Tiskárna Křupka, Pekárna Mohelnice, FIS Pjajko, VYLA Vyplašil, ESB Bílek a řada dalších.

S rozvojem podnikatelské sféry a tzv. průmyslové zóny bylo třeba vybudovat jižní obchvat města.

Dalšími investivemi města jsou např. plynofikace přilehlých obcí, zateplování panelových domů a v neposlední řadě výstavba bytů "Za Penzionem". 

 

Taktéž zdravotnictví zaznamenalo řadu změn, které jsou především přínosem pro obyvatele. Dnes v Mohelnici nenajdeme pouze obvodní lékaře, ale celé spektrum odborných lékařů. Mimo jiné zde vznikly další dvě lékárny, byla zřízena Lékařská služba první pomoci, Psychologické pracoviště a Regenerační středisko. Nezapomnělo se ani na postižené děti. Bylo zřízeno Speciální pedagogické centrum a jedna ze stávajích záladních škol byla upravena bezbariérově.

Mimo základních škol jsou v Mohelnici dvě mateřské školy, čtyři střední školy (Obchodní akademie, Střední průmyslová škola elektrotechnická, Integrovaná střední škola technická a Odborné učiliště), pro které slouží společný Domov mládeže. Mezi školy dále patří Základní umělecká škola, kde velmi úspěšně působí pěvecký sbor Arietta a dechový orchestr mladých. Vyžití dětí lze také najít v dětském tanečním souboru Přáníčko a dalších kroužcích, které zřizuje Základní umělecká škola a Dům dětí a mládeže. K dalším souborům a sborům působícím v Mohelnici patří pěvecký sbor Carmen, taneční soubor Jehlan a Santarella, mažoretky a občanské sdružení PŘÁPÁROČOB, které zajišťuje recesi ve městě.

V Mohelnici je zastoupen velkou měrou také sport a to především judo a košíková, v kterých Mohelnice slaví velké úspěchy, dále např. tenis, kopaná, gymnastika, volejbal a další. Velmi oblíbený a navštěvovaný je rovněž Glóbus Bar, kde jsou pořádány diskotéky.

V neposlední řadě po revoluci zaznamenaly velké změny služby pro obyvatele. Byl vybudován Penny Market, Diskont PLUS, Lidl, Penzion Residence, uveden do provozu byl Penzion pro důchodce a Domov důchodců. Ke stávajícím čerpacím stanicím přibyly další dvě, nadále je v provozu krytý bazén a ATC Morava Camp s venkovním koupalištěm.

 

 

1131-V době historické vynořuje se Mohelnice ze tmy neznámé minulosti teprve roku 1131, kdy olomoucký biskup Jindřich Zdík jmenuje Mohelnici mezi jedenácti celými vesnicemi a osmnácti částmi vesnic jako majetek metropolitní kapituly olomoucké.

1247-Byl již v Mohelnici v první polovině 13. století kostel zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, který se výslovně připomíná jako biskupské podací v papežské listině z roku 1247.

1250-V prvé polovině 13. století je Mohelnice vysazena městem s právem magdeburským a to nadaným biskupem Brunonem ze Schauenburku.

1266-První zpráva o hradě Mírově, který byl původně postaven jako lovecký hrádek je z roku 1266 a teprve po roce 1320 byl podstatně rozšířen a přestavěn.

1267-V závěti olomouckého biskupa Brunona ze Schauenburku z roku 1267 je Mohelnice (Mohelniz) uváděna bez dalšího označení.

1273-V tomto roce prodal olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku mohelnickou dědičnou rychtu prvnímu mohelnickému rychtáři Heřmanovi. V této latinské listině pojednávající o prodeji rychty je Mohelnice poprvé v historii jmenována jako město.

1275-V letech 1172 až 1182 rozšiřuje biskup Dětleb v okolí Mohelnice majetek metropolitní kapituly. Mohelnické dědičné rychtě, která vznikla při vysazení Mohelnice na město se roku 1275 podřizují tyto okolní vesnice: Libivá, Lukavice, Zvole, Slavoňov, Rájec, Jestřebí, Květín, Krchleby, Křemačov, Žadlovice, Stavenice a Skalička. Mimo tyto statky vlastnilo olomoucké biskupství v okolí Mohelnice vsi: Hudkendorf, Bobrovník, Brumovice a Achorns, které však během 13. a 14. století zanikly.

1275-V tomto roce se v Mohelnici výslovně uvádí farní škola. Byla to pravděpodobně tehdy první známá škola na severní Moravě. Byla pod správou místního faráře a bez povinné školní docházky.

1275-Druhá listina z roku 1275 nás informuje o vodním mlýně o dvou složeních. Byl to bývalý mlýn v Sadové ulici, který byl roku 1976 zbourán.

1275-V té době stával v Mohelnici menší hrádek, či opevněný biskupský dům, který se v listině z roku 1275 jmenuje jako /Domus nostra/ (náš dům) a o 27 let později za biskupa Dětřicha (1281 - 1302) /in Castro nostra/ (na našem hradě).

1307-Roku 1307 a 1312 byla v Mohelnici morová epidemie.

1322-Biskup Konrád I (1316 - 1326) se souhlasem krále Jana Lucemburského dal roku 1322 městu právo opevnit se kamennými hradbami a vodními příkopy.

1387-Ješek, kuchař zemřelého biskupa Petra II zvaného /Jelito/, daroval listinou ze dne 11. dubna roku 1387 dům ve městě k oltáři sv. Petra a Pavla ve farním chrámu. Jde o zakládající listinu mohelnické kaplanky, což je další dokladem o významu mohelnické fary.

1389-Roku 1389 osvobozuje biskup Mikuláš z Riezenburka Mohelnici od úmrtí, kterážto výsada byla městu Mohelnici potvrzena teprve biskupem Pavlem z Miličína roku 1450.

1424-Dne 28. října roku 1424 byla Mohelnice dobyt husitskými vojsky. Město lehlo popelem a hradební zdi byly pobořeny. Husité nemilosrdně porubali všechny, kteří se jim se zbraní v ruce postavili na odpor. Na straně mohelnických obránců tehdy padlo přes 700 lidí.

1460-Od roboty byli mohelničtí měšťané osvobozeni roku 1460 biskupem Tasem. Podle latinského privilegia v městském archivu osvobozuje biskup měšťany od vožení, kopání, orání, hlídek a všech podobných prací, kterými byli povinni dosud buď jemu jakožto vrchnosti, nebo i mohelnické tvrzi. Dále daroval městu právo rozhodovat a soudit všechny přestupky i těžké hrdelní zločiny. Městská rada měla právo vynášet i rozsudky smrti. Další výhoda, kterou město od tohoto biskupa dostalo byl volný obchod a prodej vína, piva a jiného zboží.

1499-Král Vladislav (1471 - 1516) listinou ze dne 11. listopadu roku 1499 daroval městu další výroční trh na den sv. Martina. Tento trh se konal se po celý týden.

1522-Biskup Stanislav Turzo dal městu svolení ke stavbě Moravního mlýna společně s pilou, valchou a brusírnou.

1526-Urbář mírovsko - svitavského panství z roku 1526 vypočítává ve městě celkem 99 domů. Z tohoto počtu bylo 72 domů právovárečných tak zvaných velkoměšťanských a majitelé zbývajících domků se jmenovaly maloměšťané.

1540-V první polovině 16. století byla dokončena znovuvýstavba města, městských opevnění, hradeb, valů, věží a obranného vodního příkopu. Dokládá to dosud zachovalá městská brána Severní, tzv. Dolní, která nese letopočet 1540 a latinský nápis:
Nisi Dominus custodierit civitatem, frustra vigelat qui custodit cam. (Jest-li pán město neochrání, darmo bdí ten, který je střeží).

1540-V potvrzení městských privilegií za biskupa Marka Khuena se mluví o svobodné rychtě, která byla před lety zakoupena městem a tím se podařilo mohelnickým měšťanům převzetí moci biskupského rychtáře do vlastních rukou. Správa města byla tehdy 12-ti členná, v čele se čtyřmi purkmistry, z nichž první nesl titul Primátor. Někdy kolem roku 1600 přibyl třináctý člen rady městský rychtář.

1552-Biskup Jan Dubravis (1541 - 1554) povolil řezníkům z cizích měst, městeček a vsí sekat maso na mohelnických týdenních trzích, avšak s tou podmínkou, že budou prodávat libru masa (0,56 kg) o jeden fenik levněji než místní řezníci.

1556-Koupila městská rada Dolní mlýn od mlynáře Jana za 1200 zlatých.

1561-Biskup Marek Khuen (1554 - 1565) listinou z roku 1561 prominul městu Mohelnici všechny peněžité dávky i obilní povinnosti, které muselo město odvádět za kupenou mohelnickou rychtu. Dále daroval městu za určitý roční poplatek, který se odváděl místnímu faráři, kus pole od farského dvora na výrobu cihel. Tato cihelna stávala na dnešní Třídě Rudé Armády, tam kde stojí internát Střední zemědělské technické školy.

1562-Město koupilo od mlynáře Václava Tatírka menší Horní mlýn, v dnešní Sadové ulici, za 950 moravských zlatých. (Jeden moravský zlatý se rovnal 30 grošům).

1566-Právo tržní měla Mohelnice již před vysazením na město. Trhy se konaly každoročně o slavnosti kostelního patrona, v den Nanebevzetí Panny Marie.
V roce 1566 propůjčil biskup Vilém Prusínovský z Víckova (1566 - 1572) městu Mohelnici konání dalšího výročního trhu, připadajícího na pondělí po osmé neděli před velikonocemi. Dále potvrdil městu konání výročního trhu na den sv. Martina (11. listopadu) a výroční trh připadající na svátek Narození Panny Marie dne 8. září, byl přeložen na jiný den.
Výroční trh připadající na pondělí po osmé neděli před velikonocemi byl rozhodnutí obecního zastupitelstva města Mohelnice ze dne 27. dubna roku 1929 po 362 letém trvání zrušen. Rychtáři a krčmáři z obcí Libivá, Květín, Pobučí a z Hynčiny musí i nadále odebírat pivo výhradně jen z Mohelnice, jinak propadnou pokutě jedné kopy grošů z každého sudu piva jinde koupeného.

1567-Listinou z roku 1567 prodal biskup Vilém Prusínovský z Vjíckova městu Mohelnici ves Střítěž se dvorem a s dvěma vesnicemi Svinovem a Vacetínem za 3 825 moravských zlatých. Střítěž samostatné panství, které Mohelnice získala koupí roku 1567 bylo městu Mohelnici do zemský desek zapsáno teprve roku 1797. Panství Střítěž má výměru 517 ha. Ves Střítěž zanikla za válek mezi moravskými markrabími Prokopem a Joštem.

1568-Požár města Mohelnice, vyhořelo celé město.

1570-Listinou z roku 1570 udělil biskup Vilém Prusínovský z Víckova purkmistrovi a starším města Mohelnice výsadu a právo pečetit červeným voskem. Což byla nemalá výsada, která znamenala, že městská rada měla právo vynášet rozsudky trestu smrti. Právo pečetit červeným voskem měly původně jen královská města.

1577-Zahájena výstavba kostela sv. Stanislava nákladem pražského arcibiskupa a mohelnického rodáka Antonína Bruse. Dokončení stavby se však již nedočkal, zemřel 22. srpna roku 1580. Kostel byl vysvěcen biskupem Stanislavem Pavlovským dne 29. dubna roku 1584.

1579-Pražský arcibiskup a mohelnický rodák Antonín Brus zaplatil za město Mohelnici jeho dluh 1000 stříbrných tolarů, které město dlužilo olomouckým biskupům.

1581-Olomoucký biskup Stanislav Pavlovský z Pavlovic zrušil úrok a obilní dávky, které město Mohelnice muselo platit panu Janu Pavlovskému z dlužné částky 600 tolarů.

1583-Olomoucký biskup Stanislav Pavlovský z Pavlovic listinou roku 1583 připojil panství Střítěž se dvorem a s vesnicemi Svinovem a Vacetínem k městu Mohelnici.

1583-Obdrželo město od olomouckého biskupa Stanislava Pavlovského z Pavlovic povolení konati trhy dobytčí a to před každým výročním trhem.

1584-Latinská listina téhož olomouckého biskupa daná na Mírově dne 28. května roku 1584 obsahuje přesné pokyny pro rozdělení úroku z nadačního vkladu 1000 tolarů, pražského arcibiskupa a mohelnického rodáka Antonína Bruse a rozdělení úroku z dalšího kapitálu 300 tolarů, které byly majetkem Bratrstva Božího Těla v Mohelnici. Tuto částku mělo vypůjčenou biskupské město Příbor. Biskup nařídil, aby úrok z tohoto kapitálu ve výši 18 tolarů, včetně dvou tolarů z nájmu z louky, která byla též majetkem shora jmenovaného Bratrstva, dostával jako mzdu varhaník z mohelnického farního chrámu, který měl navíc ke svému platu, spolu s ostatními zaměstnanci mohelnického kostela společný stůl, tj. stravu u místního faráře. Varhaník neměl nárok na svoji mzdu po dobu pokud byly varhany opravovány. Roční úrok ve výši 50 tolarů z nadačního vkladu 1000 tolarů rozdělil olomoucký biskup Stanislav Pavlovský z Pavlovic mezi zaměstnance mohelnického kostela následovně: Kaplanovi určil 13 tolarů, učiteli 12 tolarů, kantorovi 15 tolarů a zvoníkovi 4 tolary. A to tak, že jedna polovina z těchto platů se jim vyplácela na svátek sv. Jiří a druhá polovina na svátek sv. Václava. Zbývajících 6 tolarů sloužilo k uspořádání Anniversáru (zádušní mše sv.) za zemřelého arcibiskupa, který se konal vždy v poslední den měsíce srpna. Na správné dodržování tohoto odkazu měl dohlížet důchodní a nebo správce mírovského hradu.

1584-Olomoucký biskup Stanislav Pavlovský z Pavlovic dne 29. dubna roku 1584 vysvětil filiální kostel sv. Stanislava v Mohelnici.

1587-Tentýž biskup povolil mohelnickým výsadu, aby se sirotce z Mohelnice již nemuseli chodit představovat na hrad Mírov, Městská rada si sama založila jejich soupis a sirotci se pak chodili představovat jen představeným města Mohelnice.

1588-Zásluhou pražského arcibiskupa a mohelnického rodáka Martina Medka vylepšil císař Rudolf II. Městský znak šesti stříbrnými jehlany v červeném poli. Šlo vlastně o znak olomouckého biskupství, vylepšený roku 1588, který pak město převzalo.

1589-Arcibiskup Martin Medek nechal v Mohelnici postavit špitál (chudobinec), který stával v místech pozdějšího Chmelova chudobince a nynějšího domu služeb.

1607-Byl založen hřbitov kolem filiálního kostela sv. Stanislava.

1623-Švédská vojska Bethelema Gábora vyplenila město Mohelnici.

1623-Byla morová epidemie v Mohelnici. Zemřelo více než jedna třetina obyvatelstva.

1625-Olomoucký biskup kardinál Dittrichštajn oficiálně odpustil městu Mohelnici, obci Mírovu a celému Mírovskému panství účast na rebelii roku 1619 a současně s tím jim potvrdil všechny dosavadní výsady a privilegia.

1642-17. června toho roku stanul početný oddíl švédského vojska z Uničova před Mohelnicí. Švédové žádali aby jim město vydalo všechny koně. Měšťané byli ochotni na tuto podmínku přistoupit, bránili se však majitelé koní. Švédové dlouho nečekali a zapálili prostřední mlýn na Mlýnské ulici, od kterého pak shořelo celé vnitřní město včetně radnice, špitálu, školy, fary a kostela. Na věži děkanského kostela bylo šest zvonů a hodinové cimbály, které se žárem roztavily. Na předměstí Mohelnice vyhořelo 87 domů i s kostelem sv. Stanislava a zničeny tři zvony. Kromě toho bylo zničeno mnoho set měřic obilí, zahynuly stovky koní a velký počet hovězího dobytka. Zhoubnému požáru a nepřátelskému meči padlo za oběť mnoho životů.

1642-V tomto roce musela mezi obyvatelstvem řádit nějaká epidemie, neboť úmrtní matrika tu vykazuje 485 pohřbů, to je čtyřikrát více než-li v letech normálních.

1643-Podruhé přišli Švédové do Mohelnice 20. června roku 1643. Loupežné hordy nevítaného nepřítele vedl generálmajor Mortaigne, který pobral co se dalo, koně, zásoby a sirotčí peníze. Tento generálmajor po odchodu z Mohelnice se utábořil se svou posádkou u Mírova, odkud činil časté loupežné nájezdy po celém okolí.

1643-Dne 6. prosince 1643 se v Mohelnici konala slavnost sv. Mikuláše, jemuž byl zasvěcen jeden z oltářů v děkanském kostele. Toho dne Švédové, když se spojili s posádkami z Olomouce, Sovince, a Uničova, zmocnili se města a vyplenili jej. Taktéž vnikli do kostela, přičemž smrtelně zranili kostelníka, protože jim nechtěl ihned vydat klíče od kostelního pokladu. Hlavní poklad vážící asi 50 liber stříbra byl včas zakopán, takže Švédům padla za kořist jen nepatrná část kostelního náčiní. Pro tento nezdar odvlekli Švédové s sebou do zajetí děkana Steckera, primátora Jiřího Kraje, dále purkmistra a rychtáře, aby si jejich uvězněním v Uničově vynutili na měšťanech zbytek výpalného. Primátor Jiří Kraj zemřel ve vězení 29. dubna roku 1644, kostelník Jan Bartoš byl pochován 8. února roku 1644. Nemocný a starý děkan Stecker byl v uničovském vězení přes dva měsíce, a byl propuštěn teprve na prosbu duchovenstva ze svitavského děkanátu.

1644-V květnu tohoto roku muselo město složit Švédům 300 tolarů výpalného a kromě toho vpadl do města oddíl Švédů z Uničova a vydrancoval jej.

1647-Tak jako léta předcházející i rok 1645 byl ve znamení loupežných přepadů v celém okolí. Naposledy byla Mohelnice přepadena na Zelený čtvrtek 18. dubna roku 1647. Tentokráte se již Švédové do města nedostali pro silný odpor obránců města, při němž bylo na obou stranách mnoho padlých.

1650-Vyhořel právě obnovený farní kostel, který musel býti znovu vybudován.

1651-Byla dokončena stavba věže farního kostela, která pak byla opatřena zvony, z nichž největší vážil 2500 kg.

1662-Vyhořela celá polovina města směrem k Lošticím.

1667-Dne 8. června prudká průtrž mračen rozvodnila jinak poklidnou Mírovku, takže zaplavila celé předměstí.

1676-Kdy letní průtrž mračen svými přívaly vod protrhla hráz mírovského rybníka a zaplavila opět celé předměstí. Na městském popravišti strhla šibenici i s oběšeným a tuto odnesla na vzdálené pole.

1685-Dne 16. září byl v Mohelnici upálen pro čarodějství šumperský děkan Krištof Alois Lautner. Na obrázku vpravo je pomník nacházející se v městských sadech na místě tehdejšího městského popraviště.

1690-Rozsudky mohelnického soudu v kriminálních záležitostech musely být nadále předkládány apelačnímu soudu v Praze.

1692-Mohelnický bednář Hans Zuck vyrobil pro císařské sklepy ve Vídní sud o obsahu 5555 věder to je asi 3110 hl.

1701-Koupilo město budovu /Edlhofu/, dnešní dům v Třebovské ulici č. 32, se všemi k němu náležejícími polnostmi.

1713-Usadil se v Mohelnici František Ulrich z Mimoně a zavedl zde výrobu sukna. V krátké době se tímto novým odvětvím živila velká část mohelnického obyvatelstva.

1714-Byl velký mor v Mohelnici. Podle záznamů v úmrtní matrice farního úřadu v Mohelnici zemřelo tehdy ve městě a na předměstí 263 osob.

1717-Byl postaven na náměstí morový sloup. Na tehdejší dobu za značnou sumu 1700 zlatých. Je to vzácné barokní dílo z maletínského pískovce, které vytvořil olomoucký sochař Jan František Sturmer.

1727-Uničovský rodák a mohelnický městský písař a varhaník Andreas Ludvik Keller píše svoji /Historia Miglicena/.

1729-U farního chrámu byla postavena boční kaple sv. Anny. Pod touto kaplí byla vybudována kostnice (krypta), v níž jsou složeny kosti padlých obránců města v boji proti husitům v roce 1424.

1734-Byla postavena u farního chrámu druhá boční kaple Božího Těla, nyní kaple Svatého kříže.

1734-Byla postavena sakristie u farního chrámu

1734-Ve farním kostele byly postaveny nové varhany, které sloužily svému účelu celých 200 let.

1739-9. března město znovu vyhořelo a to více než jedna polovina domů. Celkem 90 domů lehlo tehdy popelem. Při tomto požáru vyhořel také kostel sv. Stanislava, který potom jako ruina zůstal stát celých osm roků.

1742-Toho roku v lednu dobyl pruský kníže Mořic Desawský Mohelnici. Dne 10. dubna téhož roku přitáhl do Mohelnice se 4000 vojáky pruský král Bedřich Veliký a ubytoval se na mohelnickém děkanství.

1744-Bylo město vypleněno lupičským, pruským oddílem husarského majora Schütze.

1747-Táhli Mohelnicí ruští kozáci. Byla to ruská vojska jdoucí na pomoc Marii Teresii ve válce proti pruskému králi Bedřichovi. Šlo o tři kolony v celkovém počtu 37000 mužů.

1747-Byl znovu vysvěcen filiální kostel sv. Stanislava, který byl po osmi letech znovu obnoven.

1748-Město a jeho právováreční měšťané roku 1748 zakoupili dům ze druhé strany takzvaného Lokaidova domu. Nyní dům na náměstí Klementa Gottwalda č. 15, vpravo vedle hotelu Slavie. Tento dům se měl původně stát pivovarem. Avšak městská rada svůj původní záměr změnila a pivovar nechala postavit na místě koupeného domu, který stával v prostoru mezi Hradební ulicí a zmíněným Lokaidovým domem. Lokaidův dům pak roku 1750 přestavěli na novou radnici; původní přízemní dům rozšířili o první patro a v zadním traktu, přiléhajícímu k novému pivovaru, byla umístěna městská šatlava a místnost městského biřice. Tato radnice sloužila městské správě až do roku 1913. Předcházející radnici v místech dnešní budovy Městského národního výboru, kterou nechal postavit Jakub Brus, bratr pražského arcibiskupa Antonína Bruse a do níž se městská správa nastěhovala roku 1631 a úřadovalo se zde až do roku 1750. Od roku 1750 až do velkého požáru města v roku 1841 byla přeměněna na kasárny a správa města úřadovala v nové radnici, která byla ve shora jmenovaném a přestavěném Lokaidově domě, nyní dům na náměstí Klementa Gottwalda č. 15. A zde rada města Mohelnice úřadovala až do roku 1913. V tomto roce se správa města již definitivně přestěhovala do nově vybudované radnice, bývalých to kasáren, dnešní budovy Městského národního výboru. Konečně původní radnice ze 16. a z počátku 17. století měla být umístěna v rohovém domě na náměstí Klementa Gottwalda a třídy Rudé Armády č. 2. Dnes prodejna zeleniny. Německý historik Mohelnice Eduard Teichmann se domnívá, že první mohelnické fojtství, nebo rychta stávala podobně tak jako v Šumperku nebo v Rýmařově uprostřed náměstí.

1750-Marie Teresie zakázala nákladné trachtace (hostiny) při obnovování městské rady.

1753-Byla v Mohelnici poslední poprava.

1756-Za sedmileté války mezi Marií Teresií a Bedřichem Pruským musela Mohelnice postavit sedm branců, z toho dva dobrovolníky a jednoho, který byl koupen v Olomouci za 40 zlatých. Jen tito branci stáli Mohelnici 228 zlatých.

1757-Dne 1. července tohoto roku pruská vojska úplně vydrancovala Mohelnici, prý z pomsty za pobití a zajetí pruských vojáků z roku 1742.

1770-Těsně před setkáním s Bedřichem Pruským v Uničově navštívil císař Josef II. Mohelnici.

1770-Bylo provedeno v Mohelnici číslování domů.

1772-Za Marie Teresie bylo provedeno sčítání lidu. Tehdy žilo v Mohelnici 1867 obyvatel, tedy ani ne dvojnásobek počtu ze 16. století.

1772-V době velké neúrody v letech 1772 - 1774 začaly se na Mohelnicku pěstovat brambory.

1775-Byl v Mohelnici zřízen první poštovní úřad. Tato poštovní stanice byla do Mohelnice přeložena z Loštic. Stalo se tak jednak proto, že v Lošticích nebylo dostatek obchodu a tudíž ani dost korespondence a za druhé neměl poštmistr v Lošticích vlastního domu a nájemné ze stájí pro poštovní koně bylo velmi vysoké. Dalším důležitým důvodem k přeložení pošty do Mohelnice pak bylo, že poštovní cesta z Loštic vedla přes Líšnici a dále lesem (Scherfgraben) přes Studenou Loučku dále k Moravské Třebové, kterážto cesta za špatného počasí byla nesjízdná a velmi nebezpečná. Proto se jí mnozí cestující vyhýbali a jezdili raději přes Mohelnici.

1777-Dne 14. listopadu roku 1777 byl v Mohelnici císař Josef II. Z Mohelnice odjel do Bruntálu. Podruhé nocoval císař v Mohelnici dne 25. září roku 1783 a následujícího dne odjel přes Loštice do Litovle.

1777-Bylo v Mohelnici založeno arcikněžství.

1781-Bylo Mohelnici jako jiným menším městům odňato právo hrdelní. Šibenice, která stávala v místech dnešního městského parku, asi tam kde nyní stojí pomníček K. A. Lautnera, symbol trestající městské spravedlivosti provždy zmizel. Poslední zprávu o popravě v Mohelnici máme z roku 1753.

1781-Byla nákladem města postavena nová škola na místě staré školy. Nyní budova hudební školy na Kostelním náměstí. Až do roku 1838 se zde vyučovalo jen v jedné třídě. V tomto roce byla škola povýšena na dvoutřídní.

1782-Propukl spor o práva a povinnosti mezi obyvateli mohelnického předměstí a mezi mohelnickými měšťany. Obyvatelé předměstí byli v očích městských patricijů postaveni takřka na úroveň poddaných městských vsí. Spor se táhl nekonečně dlouho a byl prakticky ukončen teprve revolučním rokem 1848.

1783-Vznik prvního mohelnického spolku - střelecké společnosti, která převzala do své správy městskou střelnici, vybudovanou v letech 1754 - 1769. Tato střelnice stávala v místech dnešního autobusového nádraží.

1783-Císař Josef II. Poctil dokonce město tím, že tu přenocoval v hostince "Zu drei Allierten" (u tří spojenců) na náměstí vedle hotelu Slavie. Poprvé císař v Mohelnici přenocoval dne 14. února 1778.

1787-Vláda Marie Teresie a jejího syna císaře Josefa II. Zasáhla výrazně i do správy města. Ta zůstávala prakticky od konce 16. století bez větších změn. Dvanáctičlenná městská rada byla nadále jmenována biskupskou vrchností z okruhu nejváženějších měšťanů, přesněji z okruhu oněch 72 právovárečných patricijů jimž příslušel titul /pán a paní/. Roku 1787 převzal funkci městské rady magistrát. Sestával se z purkmistra, syndika - nástupce městského písaře, který však musel mít příslušné právní zkoušky a dvou magistrátních radních. Na rozdíl od městské rady nebyl magistrát jmenován, nýbrž volen měšťany. Vlastní vedení města přešlo a syndika, který měl k ruce kancelistu. Počet členů magistrátu a jejich funkce během doby kolísaly. Již roku 1795 mělo město vedle purkmistra čtyři magistrátní rady, z nichž první byl syndikem, druhý současně výběrčím daní, třetí byl sirotčím inspektorem a čtvrtý byl městským chirurgem. Vedle nich tu byl 12-ti členný obecní výbor, takže se městská organizace částečně vrátila zpět do doby předjosefínské. Od počátku 19. století stál v čele města purkmistr, dále syndik, tři radní, dva koncelisté, z nichž jeden byl městským lékařem a druhý byl výběrčím daní, dvoučlenný ekonomický výbor, deset členů výboru, takzvaní representanti obce a hospodářský správce městský statků.

1789-Toho roku mohlo město více než po padesáti letech opět spatřiti ruská vojska. Na 40000 vojáků, kteří táhli přes Olomouc a Mohelnici dále na Svitavy a přes Čechy a Německo do Švýcarska na pomoc generálovi Suvorovi.

1792-Měla již Mohelnice 482 domů s 3887 obyvateli, takže během necelých 70 let se počet obyvatel více než zdvojnásobil.

1801-Mohelnický obchodník Petr Magino nechal postavit na tehdejší dobu výstavný dům, kterému se říkalo "Zámeček".

1803-V tomto roce došlo k dalšímu omezení městské soudní pravomoci. Všechny kriminální případy přešly na krajské soudy. V případě Mohelnice do Olomouce.

1813-Vyhořelo více domů kolem "Edelhofu" na Třebovské ulici č. 30

1815-Vyhořel Dolní mlýn na Vodní ulici č. 66. Nyní budova která stojí v místech tehdejšího mlýna má adresu Zámecká ulice č. 36.

1828-Stavba silnice Olomouc - Praha a výstavba silnice Mohelnice - Zábřeh.

1832-Epidemie cholery v Mohelnici, které padlo za oběť přes 100 obyvatel města

1832-Provedeno nové číslování domů v Mohelnici a to podle ulic.

1833-12. prosince tohoto roku byla dána do provozu pravidelná dostavníková linka Olomouc - Praha. Dále tu jezdila dvakrát týdně dostavníková pošta až do roku 1845, kdy tuto úlohu převzala dráha.

1833-Pruští obchodníci Gessner a Wilhelm Pohl zahájili těžbu tuhy v okolí vesnice Svinova.

1834-Roku 1834 bylo v Mohelnici a okolí (bez Loštic) 6 havířů, 7 kloboučníků, 17 krejčích, 64 tkalců, 12 soukeníků, 4 obchodníci s plátnem a přízí. Za dalších 20 let přibylo 14 tkalců plátna a 6 soukeníků.

1836-Byla postavena silnice z Mohelnice do Úsova a Uničova.

1837-Byla postavena nová střelnice v prostoru dnešního autobusového nádraží.

1841-Katastrofální požár Mohelnice, vyhořelo 191 domů.

1842-Ještě roku 1842 se prováděla poštovní doprava z Olomouce do Mohelnice a dále ku Praze dvakrát týdně, a to koňskými potahy. Teprve když byla dána do provozu nově postavená železniční dráha Olomouc - Česká Třebová, převzala poštovní dopravu železnice.

1845-19. srpna byla dána do provozu železnice Olomouc - Praha. Druhá kolej z Přerova do Zábřeha byla položena roku 1925. V následujících letech pokračovala stavba tratě do České Třebové. Práce pokračovaly dosti rychle, protože základ pro druhou kolej byl již položen v roce 1842.

1845-Vyhořel arcikněžský dvůr na Třebovské ulici, stával tam kde prochází dálnice, vpravo od nadjezdu směrem k Libivé.

1846-Byla postavena budova mohelnického nádraží.

1847-Byla v Mohelnici zahájena výroba kvasnic.

1848-Telegrafní úřad byl v Mohelnici zřízen roku 1848. První telegram byl odeslán z Mohelnice 30. dubna 1850.

1848-Telegrafní úřad byl v Mohelnici zřízen roku 1848. První telegram byl odeslán z Mohelnice 30. dubna 1850.

1848-Stavba telegrafního vedení Olomouc - Mohelnice - Česká Třebová.

1848-Vyhořela Vodní ulice od č. 88 až k Dolnímu mlýnu, dnes Zámecká ulice č. 36. Vyhořelo 20 statků a 42 domků.

1849-Propukla ve městě epidemie cholery, během níž zemřelo 300 lidí.

1850-Mohelnice se stala sídlem okresního soudu a berního úřadu.

1851-V Mohelnici byla postavena nemocnice /tak zvaný cholerahaus/, v prostoru tehdy již zbořené Moravičanské brány. Nyní je to budova domova důchodců, Smetanova ulice č. 15. Po adaptaci roku 1880 měla 16 lůžek a o 30 let později jen 13 lůžek.

1851-Epidemie cholery v Mohelnici, která si vyžádala 50 obětí.

1853-Založena firma Gessner, Pohl. a spol., továrna na výrobu pšeničného škrobu. Před tím roku 1840 koupil jeden ze společníků firmy doly na tuhu ve Svinově (byly pak prodány roku 1913 za 150 000 knížeti Schwarzenbergovi). Firma Gessner, Pohl a spol. dolovala také tuhu v Janoušově u Moravské Třebové. Roku 1914 byla přepsána na společnost s ručením omezeným. Dnes jsou v renovovaných objektech bývalé škrobárny garáže ČSAD.

1855-Byla epidemie cholery v Mohelnici, která si vyžádala 130 lidských životů.

1856-Vyhořelo v Mohelnici na Třebovské ulici kolem budovy "Edelhofu" 19 domů.

1857-Během tohoto roku byly tři požáry. Dne 18. září vyhořela Loštická a Špitálská ulice, celkem 32 domů a 23 stodol. Druhý požár byl jen o 10 dní později dne 28. září a to vyhořelo 24 domů a 18 stodol a dne 6. října vyhořely 4 domy a 4 stodoly.

1860-Kolem roku 1860 se v Mohelnici začala pěstovat cukrovka.

1863-Začala se postupně budovat městská kanalizace. V roce 1866 dostala i hlavní kanalizační stoku.

1866-Byla v Mohelnici cholera, kterou do města zavlekla pravděpodobně pruská vojska.

1866-Dne 1. června, těsně před vypuknutím rakousko - pruské války, zastavil se v Mohelnici při cestě ke své armádě polní zbrojmistr Benedek. Zapsal se tehdy do pamětní knihy městské střelecké společnosti slovy: /Vytrhněte tento list budu-li poražen. Z chocholu své přilby vytrhnul péro, které k zápisu přiložil. Jeho armáda byla však poražena a již 8. a 9. července viděla Mohelnice Benedekovy armády zmateně ustupující přes Mohelnici před prušáky.

1870-Založena městská spořitelna, která byla otevřena roku 1871.

1870-Založeno německé zemědělské a lesnické společenstvo pro mohelnický spodní okres.

1871-Založena v Mohelnici na Třebovské ulici továrníky Sieglem a Langerem barvírna kůží.

1874-Byla v Mohelnici otevřena první měšťanská škola.

1875-Salomonem Friedem byla založena první průmyslová výroba rosolek a likérů.

1875-Založen v Mohelnici první sbor dobrovolných hasičů.

1876-Po velkém požáru města byla teprve v tomto roce věž farního kostela postavena do dnešní podoby.

1878-Stavba nové školy, nynější Střední průmyslové školy elektrotechnické na ulici generála Svobody.

1880-Rolnický akciový cukrovar v Mohelnici byl postaven podle vzoru rolnického cukrovaru v Drahanovicích. Vystavěl jej mohelnický stavitel J. Schmidt. Strojní zařízení dodala hutní a těžířská společnost Sobotín - Štěpánov za 90 000 zlatých. Další strojní součástky byly koupeny od firmy Brand a Lhuillier za 72 000 zlatých. Pozemky na stavbu v rozloze 30 měřic byly zakoupeny za 15 000 zlatých. Kolaudace nově postaveného cukrovaru se konala 29. listopadu 1880 a 30. listopadu téhož roku byl slavnostně vysvěcen. S výrobou se započalo 2. prosince roku 1880. Po krátké době, již roku 1885 uvalil krajský soud v Olomouci na cukrovar konkurs. Konkursní řízení skončilo roku 1888 a rok na to byla Rolnická akciová společnost v Mohelnici vymazána z obchodního rejstříku.
Cukrovar koupil již v době konkursu i se zásobami za 215 000 zlatých M. Frolich Edler von Feldau ze Štýrského Hradce. Za rok po koupi je prodal bez zásob V. Brassovi ze Zábřeha za 150 000 zlatých. Roku 1904 přešel do vlastnictví firmy Müglitzer Zuckerfabrik Kirchner a spol. ze 460 000 korun. 18. června 1913 koupila cukrovar firma Zentralmährische Zuckerfabrik & Okonomie Aktiengesellschaft ve Vídni za 2 220 000 korun. Poslední cukerní kampaň byla roku 1925. Od toho roku se v cukrovaru nepracovalo.

1881-Byl odhalen pomník císaře Josefa II., který stával v prostoru dnešního náměstí Tyrše a Fügnera. Tento pomník byl roku 1922 odstraněn.

1882-Byl založen městský park.

1883-Byla provedena provisorní oprava městského vodovodu. Dosavadní dřevěné potrubí bylo nahrazeno železným. Ani takto opravený vodovod nestačil rostoucí potřebě vody. Proto byla roku 1913 zahájena stavba nového městského vodovodu.

1884-Po celé délce Vodní ulice byla zregulována říčka Mírovka.

1885-Začalo se s dlážděním ulic ve městě. Nejdřív byla vydlážděna ulice Loštická (dnešní třída Rudé Armády) a Uničovská (Nádražní ulice).

1887-Bylo v Mohelnici zrušeno vybírání mýta. Šraňky na Loštické a Třebovské ulici ještě po řadu let připomínaly toto starobylé městské právo a teprve roku 1902 byly odstraněny.

1889-Byly postaveny tyto dvě silnice: Mohelnice - Moravičany - Doubravice a druhá silnice: Mohelnice - Újezd - Líšnice.

1890-J. N. Langer založil malý podnik - drátovnu a výrobu vozových brzd. Roku 1910 zaměstnával pouze 10 zaměstnanců a krátce po první světové válce provozovna zanikla.

1890-Byla zřízena u mohelnického nádraží parní pila Maxe Zeitschka, kterou roku 1904 koupila firma Felix Lechner. Roku 1932 upadla do konkursu a podnik byl zrušen.

1890-Byla postavena silnice Mohelnice - Křemačov a dále do Řepové.

1891-Roku 1891 byla v Mohelnici zřízena továrna na zápalky, a sice pod firmou Niederle a Haschke. Roku 1910 přešla do majetku brněnské akciové společnosti Hochner, Niederle a Haschke. Z obchodního rejstříku byla tato firma vymazána roku 1913 (byla prodána akciové společnosti Helios).

1891-Výrobu vaty v tomto roce zavedl v Mohelnici Abeles Israel a Antonín Unzeitig (později tato vatárna přešla na firmu Antonín Kargel). V roce 1945 byla dána pod národní správu a její firma se během doby několikrát změnila. Ke dni 31. prosince roku 1976 byla výroba vaty zrušena a budovy koupila firma MEZ Moravské elektrotechnické závody Mohelnice a zřídila si tam dvě dílny provozu č.4.

1892-Byla zahájena výstavba druhé etapy nového městského vodovodu.

1893-V Uničovské ulici byla postavena parní pila Jerzabka a Fritschera, která roku 1945 přešla pod národní správu Jana Kotrle a Ot. Říhu a roku 1949 zrušena. Horní mlynář František Turschner roku 1894 přistavil ke svému mlýnu, který stával v dnešní sadové ulici menší pilu.

1894-Během tohoto roku byly tři požáry. Dne 18. září vyhořela Loštická a Špitálská ulice, celkem 32 domů a 23 stodol. Druhý požár byl jen o 10 dní později dne 28. září a to vyhořelo 24 domů a 18 stodol a dne 6. října vyhořely 4 domy a 4 stodoly.

1899-K oběma barvírnám kůží přibyla též jirchárna.

1899-Vznikla v Mohelnici malá továrnička na výrobu obuvi Wilhelma Slezaka. Kolem roku 1910 zaměstnávala asi 15 dělníků. Zanikla pod tlakem Baťovi konkurence v polovině dvacátých let.

1899-Založena první Moravskoslezská továrna na kosticové a kostěné zboží Emunda Zieglera.

1899-M. Sekanina založil ve městě tovární výrobu sýrů spojenou s velkoobchodem s máslem a vejci.

1900-Byla zřízena parní rolnická mlékárna na Mlýnské ulici.

1902-Byla otevřena městská mateřská školka.

1902-Byly v Mohelnici již čtyři menší výrobny na lihoviny, z nichž jedna byla současně i sodovkárna.

1902-Franz Scherner založil v Mohelnici malý podnik na výrobu elektroisolačních potřeb. V roku 1918 měl údajně 30 zaměstnanců.

1903-Bylo na Třebovské ulici zřízeno jirchářství Leopoldem Mayerem. Roku 1910 podnik koupila a rozšířila firma Hickl a Munk.

1904-Postavena elektrotechnická továrna firmy Ludwig Doczekal & Company. Později podnik koupila firma Siemens - Schukert a od roku 1945 nese název MEZ Moravské elektrotechnické závody, národní podnik Mohelnice.

1904-Založena výroba dehtového papíru a stavebních isolačních materiálů bratří Fritscherů.

1905-Dne 3. prosince byl vysvěcen nový hřbitov u moravičanské silnice.

1906-Byla vystavěna dívčí Zemská výchovna na tehdejší Loštické ulici.

1906-Byl na tehdejší Loštické ulici postaven evangelický kostel.

1907-Byl postaven "Chmelův" chudobinec, na místě starého chudobince postaveného roku 1589 mohelnickým rodákem a pražským arcibiskupem Martinem Medkem. Nyní na místě tohoto chudobince stojí Dům služeb.

1907-Zřídil mohelnický obchodník A. Simon nedaleko mohelnického nádraží výrobnu cementového zboží.

1907-Byla založena na tehdejší Loštické ulici, dnes Olomoucká ulice, tiskárna.

1908-Výstavba městské elektrárny. Dne 16. října roku 1910 se v Mohelnici poprvé rozsvítilo elektrické světlo.

1908-Byla postavena silnice Mohelnice - Podolí - Vyšehorky.

1908-Byl v Mohelnici založen první rybářský spolek.

1909-Byla postavena nová silnice Mohelnice - Žadlovice - Vlčice.

1910-Provedena demolice větší části hradeb (bývalého městského opevnění), pokud nebyly již odstraněny koncem 18. století při zrušení městského opevnění.

1911-Dolní mlýn (Vodní ulice č. 61, nová adresa: Zámecká ulice č. 36) byl rovněž velmi starý. Posledním majitelem byl Frant. Müllerem prodán mohelnickém stavebnímu a bytovému družstvu, které ze mlýna zbudovalo v roku 1923 obytný dům s 12-ti místnostmi.

1911-Bylo založeno první mohelnické stavební družstvo s názvem: "Obecně prospěšné dělnické stavební a bytové družstvo", které však svoji činnost plně rozvinulo až po první světové válce.

1912-Byl v Mohelnici založen první německý včelařský spolek.

1913-Město se rozhodlo postavit místní elektrickou dráhu, která měla vést přes město do Podolí a na druhou stranu do Újezdu. Realizaci tohoto plánu znemožnila první světová válka...

1913-Byl rozšířen nově postavený vodovod z roku 1892.

1915-Byl zahájen provoz na novém koupališti u městského parku.

1916-Dne 14. záři roku 1916 byly rakouskými úřady odebrány mohelnické zvony k vojenským účelům.

1918-Dne 31. října tohoto roku byl v Mohelnici ustanoven první 15-ti členný výbor, jehož předsedou se stal komisař politické správy ze Zábřeha Dr. Mezník.

1918-22. listopadu v osm hodin ráno obsadila Mohelnici jedna četa československých vojáků.

1919-Byla v Mohelnici zřízena první česká obecná škola.

1920-V místech dnešního kempinku, nechala mohelnická střelecká společnost postavit novou střelnici.

1921-V Uničovské ulici (Nádražní ulice) v budově ještě nedávno poštovního úřadu byl otevřen český hotel Slavie.

1921-Na farském poli po pravé straně silnice na Moravskou Třebovou, bylo v letech 1921 - 1939 postaveno místním německým stavebním a bytovým družstvem 21 rodinných domků se 24 byty a dva činžovní domy se 17 byty. Mimo tuto výstavbu bylo prodáno 40 stavebních míst členům družstva, kteří stavěli soukromě. Zastavená plocha má výměru 8 hektarů a 87 arů.

1922-Byla v Mohelnici otevřena zimní zemědělská škola.

1923-Dne 17. června roku 1923 bylo v Mohelnici slavnostně otevřeno okresní museum, které bylo instalováno v prvním poschodí, bývalé městské radnice domu č. 15, vpravo vedle hotelu Slavie, na nynějším náměstí Svobody.

1924-Byla nově upravena krypta pod kaplí sv. Anny, ve farním kostele, ve které jsou uchovány kosti mohelnických obránců, kteří padli proti husitům roku 1424. Krypta se nachází asi pět metrů pod dlažbou kaple.

1927-Bylo znovu otevřeno obnovené a rozšířené koupaliště u městského parku.

1928-Po celé délce říčky Mírovky byla provedena regulace a vyzdění břehů.

1933-Ve farním chrámu a ve filiálním kostele sv. Stanislava byly postaveny nové varhany. Varhany ve farním chrámu byly vestavěny do původní skříně starých varhan z roku 1734, které je chráněna památkovým úřadem.

1933-V tomto roce měl politický okres zábřežský 5 276 nezaměstnaných.

1938-V pondělí dne 10. října byla Mohelnice obsazena říšskoněmeckým vojskem.

1938-Dne 4. prosince roku 1938 byly v /Sudetech/ doplňovací volby do říšského sněmu. Tehdy se jen volilo lístky ano nebo ne.

1938-Dne 12. září 1939 padl první mohelnický německý voják.

1939-1. října tohoto roku byly zavedeny přídělové lístky na potraviny a mýdlo.

1939-1. listopadu tohoto roku byly zavedeny přídělové lístky na uhlí.

1939-Dne 15. prosince byly zavedeny šatenky.

1940-Od 1. ledna začali zemědělci povinně dodávat mléko a vajíčka.

1941-Dne 15. listopadu vyhořela parní pila a bednárna W. Jerzabka na tehdejší Uničovské ulici. (nyní Nádražní ulice).

1942-V březnu tohoto roku opět došlo na Mohelnické zvony. Podobně tak jako roku 1916 byly znovu odebrány k vojenským účelům. Z nichž zůstal zachován jen ten nejmenší zvon (sanktusáček).

1945-Dne 9. května Sovětská vojska obsadila Mohelnici. První tanky Rudé armády vjely do Mohelnice ve středu 9. května a to kolem 8. hodiny ranní. Kolem 9. hodiny dopolední byl sestaven první revoluční národní výbor v tomto složení: předseda Jan Drbal, politický vězeň z Mohelnice, Místopředseda: Karel Šincl, starousedlík z Mohelnice, pokladník: Josef Spurný, z Pavlova, zaměstnaný v Mohelnici. Členové: Jaroslav Hájíček, Josef Vachutka, Josef Tichý, František Glocar, Antonín Laštůvka, Jaroslav Hampl, Josef Kašpar, Emil Korkiš, František Skýpala, Zdeněk Kratochvíl, Josef Lang, Václav Kratochvíl, Zdenek Kratochvíl a František Bárta.

1945-Dne 20. června 1945 byla sestavena nová správní komise města Mohelnice a dne 3. září téhož roku opět správní komise s předsedou Petrem Kvapilem.

1945-První česká mateřská školka v Mohelnici byla zřízena krátce po válce v budově bývalé německé mateřské školky.

1945-Dne 3. záři se začalo vyučovat na obecné škole v dnešní ZDŠ na Fučíkově ulici. Vzhledem k tomu, že v budově byl nedostatek učeben, byly některé třídy umístěny v budově dnešní Střední průmyslové školy na ulici generála Svobody.

1945-Byla v Mohelnici otevřena měšťanská škola, ve školní budově na Fučíkově ulici.

1946-Dne 9. června 1946 byl zvolen řádný místní národní výbor, jehož předsedou se stal Theodor Ševčík, velitel stanice SNB.

1946-Dne 1. října byl otevřen v budově bývalého "Chmelova" chudobince internát průmyslové školy elektrotechnické.

1946-Stavba městského rozhlasu.

1946-Dne 1. srpna byl přestěhován poštovní úřad z budovy v Třebovské ulici č. 1 - dnešní drogerie, na místo v Nádražní ulici.

1946-Ve školním roce 1945 - 1947 byla v Mohelnici otevřena druhá obecná škola ve druhém poschodí dnešní Průmyslové školy elektrotechnické na ulici generála Svobody.

1947-Byla otevřena střední průmyslová škola elektrotechnická na ulici generála svobody.

1947-Byla zrušena výroba zemědělských strojů na Třebovské ulici, bývalá firma Julia Müllera, která měla dílny v prostoru dnešní Státní traktorové stanice. Do roku 1949 se zde vyráběly vyvíjecí přístroje pro autogenní svařování.

1947-Bylo založeno ČSD - autodoprava v objektech bývalé škrobárny.

1949-ČSD - autodoprava v objektech bývalé škrobárny, byla přejmenována na ČSAD - československá automobilová doprava.

1949-Byla založena Státní traktorová stanice na Třebovské ulici.

1949-Byla otevřena v dnešní budově SPŠE základní odborná škola při národním podniku MEZ Mohelnice.

1949-Dne 1. října 1948 převzaly Čsl. Stavební závody výrobu cementového zboží u nádraží a od roku 1949 patří tato cementárna k národnímu podniku Prefa.

1949-Byla zrušena tiskárna na třídě Rudé Armády č. 26, která byla pod národní správou.

1949-Byla zrušena pila na Nádražní ulici bývalých německých majitelů Jerzabka a Fritschera. Roku 1945 přešla pod národní správu Kotrleho a Říhu.

1949-Pro školní rok 1949 - 1950 bylo zapsáno na obou školách v Mohelnici 571 žáků. Protože nebylo možné tak velký počet žáků umístit jen ve dvou školách, byla výnosem KNV v Olomouci dnem 1. září 1949 zřízena v Mohelnici III. Národní škola, která byla umístěna v internátě zemědělské školy na Třebovské ulici č. 32. (v dnešní budově zvláštní školy). V této době se dostávalo mohelnické školství do velmi svízelné situace. Některé třídy národní školy musely býti umístěny mimo hlavní budovy. Tak se tehdy také vyučovalo v dnes již neexistujícím Dělnickém domě, který stával v místech dnešního autobusového nádraží a další třídy byly též v budově dnešní Střední zemědělské technické školy na třídě Rudé Armády, bývalá zemská výchovna. Rozšíření městského rozhlasu do všech částí města Mohelnice. Rozšíření městského parku.

1949-Byla provedena částečná rekonstrukce a vymalování kostela sv. Stanislava. Byla prováděna rekonstrukce elektroinstalačního zařízení.

1950-byl učiněn první pokus o založení JZD v Mohelnici. Byl vytvořen přípravný devítičlenný výbor jehož předsedou a později i předsedou JZD byl Boleslav Zapletal. Než však došlo ke scelení pozemků družstvo se rozpadlo.

1950-Byla zrušena výroba kartáčů na Uničovské ulici, která v objektech bývalého cukrovaru vybudoval Bořivoj Neset. V závodě bylo zaměstnáno 48 lidí. Byla zde také závodní jídelna, první tohoto druhu v Mohelnici. V roce 1950 byl tento podnik zrušen.

1950-Roku 1933 byla v Mohelnici založena brusírna skla bratří Geislerů. Roku 1945 přešla pod národní správu Jaromíra Vachutky. Po roku 1945 bylo zde zaměstnáno 21 lidí. Roku 1950 byla tato brusírna zrušena.

1950-Byla bývalá zlatnická továrnička Frant. Franka rozšířena a byla včleněna do podniku Kovoslužba Olomouc. Od 1. ledna 1969 převzal provozovnu národní podnik Plastima v Liberci. Roku 1975 bylo zde zaměstnáno 21 lidí. Roku 1950 byla tato brusírna zrušena.

1950-Byla provedena rekonstrukce elektrorozvodní sítě v celém městě z napětí stodvacíti na dvěstědvacet voltů.

1950-Dne 1. července byl v Mohelnici ustanoven Sdružený komunální podnik, který sloučil některé obory, jako zahradnictví, holičství a kadeřnictví, pohřební službu a autotaxi. Prvním vedoucím byl Josef Kopřiva.

1951-Oprava vnitřku farního chrámu. Byla provedena nová elektroinstalace a vymalování nákladem 150 000 Kčs.

1951-Byly zřízeny městské jesle na Medkově ulici.

1951-Po zrušení městských jatek v roce 1951 bylo zde zřízeno veterinární středisko, které bylo po adaptaci budovy rozšířeno.

1951-Ve školním roce 1951 - 1952 bylo utvořeno učňovské středisko při národním podniku MEZ Mohelnice. Pro přespolní učně byl vystavěn nový internát.

1951-Přesídlilo museum z budovy na náměstí Klementa Gottwalda č. 15 do budovy dnešního domu pionýrů. A odtud v roce 1960 do budovy bývalé mohelnické fary.

1952-Byla v Mohelnici zřízena těžba štěrkopísku, národní podnik Olomouc do něhož byla včleněna i provozovna Mohelnice.

1952-Byla rozšířena čalounická výroba a provozovna byla přemístěna do objektů bývalého "Arbeitsdienstu" u parku.

1952-Byla otevřena nová učňovská škola při národním podniku MEZ Mohelnice.

1952-Otevření Střední zemědělské technické školy v budově bývalé výchovny na třídě Rudé armády.

1952-Založen Závodní klub ROH ve Smetanově ulici. V témže roce byla stará budova bývalého hostince adaptována pro klubovní účely.

1952-V tomto roce nechal místní národní výbor v Mohelnici obnovit celou fasádu věže u farního kostela a její střechu, která byla v roce 1945 poškozena dělostřeleckým zásahem nechal nově pokrýt. Zajímavá je ta skutečnost, že věž není majetkem církve, jak by se snad někdo mylně domníval, ale snad již od poloviny 14. století, kdy byla Mohelnice opevněna kamennými hradbami, ale spíše již mnohem dříve se věž stala součástí obranného systému města a od té doby je jeho majetkem.

1952-V letech 1952 - 1955 byla provedena stavba nových částí silnice Mohelnice - Studená Loučka. Staré serpentýny byly vynechány a místo nich byly postaveny nové úseky silnice. Stavba plynovodu kolem Mohelnice a zavedení plynu do města.

1953-K prvnímu září roku 1953 byly národní a střední školy sloučeny v osmileté střední školy (OSŠ). V důsledku toho byly v Mohelnici zřízeny dvě OSŠ a to první na Fučíkově ulici a druhá zůstala v budově Střední průmyslové školy v ulici generála Svobody. Ke dni 1. září 1958 měla tato škola 6 tříd se 184 žáky. A o rok později přesídlila do budovy nové učňovské školy na Novém sídlišti. Naprostý nedostatek tříd na konec vyústil v požadavek MNV na postavení nové školy.

1954-V budovách bývalé koželužny na Třebovské ulici zřídil Oldřich Baják roku 1945 soukromou firmu na výrobu krumpáčů, motyk a pluhů pro koňský potah. Roku 1948 převzalo firmu družstvo Drupol z Prahy a v roce 1954 družstvo Kodruko se sídlem v Příkazech.

1954-Byla v Mohelnici založena hudební škola, která má od svého založení sídlo v budově na kostelním náměstí

1954-Byla rozšířena a zmodernizována těžba štěrkopísku v Mohelnici.

1955-V Mohelnici byla zřízena domovní správa. Prvním jejím vedoucím byl Stanislav Majer.

1955-Bylo dáno do provozu nové obilní silo u nádraží.

1955-Dne 9. května 1955 byl odhalen pomník Rudoarmějce na Třebovské ulici.

1955-Roku 1924 zřídil stolař Schüch v dnešní ulici Vrchlického stolárnu v níž zaměstnával asi 6 dělníků. Tato dílna byla roku 1945 dána pod národní správu Hynkovi Půrovi a zůstala nadále stolařskou provozovnou. Do roku 1955 změnil závod asi dvanáctkrát svůj název. V roce 1955 se stala součástí nového národního podniku Jesenických dřevařských závodů v Šumperku a stále se zvětšuje.

1957-Dne 29. dubna bylo v Mohelnici založeno JZD, které na počátku mělo 26 členů a prvním předsedou byl Josef Honig. 9. června 1958 bylo již do nového kravína svedeno 98 dojnic.

1958-V budově bývalé výchovny na třídě Rudé armády byla otevřena Střední zemědělská škola technická oboru ekonomického.

1958-Dne 1. září roku 1958 byla otevřena v budově bývalé zemědělské školy na Třebovské ulici zvláštní škola pro duševně slabší žáky.

1958-1. září tohoto roku byla slavnostně otevřena nová školní budova na Mlýnské ulici. V této době mělo mohelnické školství celkem dvě OSŠ a to jednu na Fučíkově ulici, novou na Mlýnské ulici a jednu pětitřídní národní školu na Novém sídlišti.

1959-Dne 27. listopadu 1959 se v zasedací síni MNV sešlo prvních zakládajících členů bytového družstva, kteří přijali stanovy, zvolili první představenstvo a první kontrolní komisi. Jako první družstevní majetek byl získán dům o šesti bytech ve Staškově ulici č. 26 a to odkoupením ze stálé výstavby.

1959-Dne 11. října se poprvé uskutečnily motocyklové závody ve starém kamenolomu v Křemačově.

1959-Dne 1. září přesídlila pětitřídní národní škola z internátu zemědělské školy na Třebovské ulici do budovy učňovské školy na Novém sídlišti.

1959-Byla otevřena za domem služeb nová prodejna Jednoty. Tuto prodejnu potravin vystavěl místní národní výbor v akci Z. Po dokončení stavby je Jednota od MNV odkoupila.

1960-Byl zřízen v budově bývalých městských jatek sklad a prodej lahví plynu propan - butanu. Od roku 1969 je v provozu instalované zařízení na plnění lahví tímto plynem.

1960-Dne 28. srpna bylo slavnostně otevřeno museum v renovované budově bývalého mohelnického děkanství.

1960-Byl zrušen zábřežský okres a Mohelnice se stala součástí nového okresu šumperského.

1960-Bylo na sídlišti v letech 1960 - 1961 vybudováno nové koupaliště z finančních prostředků města (vedle dnešního krytého bazénu).

1962-Oprava krytiny věže u farního kostela. Oprava byla prováděna bez lešení. Pokrývači při práci seděli v sedačkách, které byly zavěšeny na věži.

1962-Byla dokončena elektrifikace dráhy z České Třebové do Olomouce.

1963-Byla otevřena nová mateřská školka a jesle na Novém sídlišti.

1964-Na kostele sv. Stanislava byla opravena a nově oplechována celá větší věž.

1964-Byla provedena generální oprava tělocvičny u kina.

1966-Bylo dostavěno a dáno do provozu autobusové nádraží.

1966-Byly vybudovány v areálu sportovního hřiště tenisové kurty.

1967-1. září byly na třídě Rudé armády otevřeny domovy mládeže (internáty) pro školu zemědělskou a průmyslovou školu elektrotechnickou.

1968-Prostřední mlýn na Mlýnské ulici odkoupilo ke skladovacím účelům místní JZD od firmy mlýny a těstárny národní podnik Pardubice, závod Olomouc. Se stávajícího zařízení mlýna si nový majitel ponechal jen to co mu mohlo sloužit ke skladování obilí a ostatní mlýnské zařízení bezezbytku vyboural.

1969-S realizací družstevní výstavby v prostoru Zámeček se započalo roku 1969. Tato výstavba spojí Nové sídliště se starým městem. Byla zde zbourána spleť starých ulic a uliček, s většinou nevzhledných nízkých domků. Celkem má být v prostoru Zámeček postaveno 1150 bytů. Mimo tuto výstavbu vznikla řada rodinných domků mezi staršími (domina) domy například v ulici Boženy Němcové, generála Svobody, kde též místní JZD postavilo 16 nových bytů.

1969-Ve skladě topného plynu propan - butanu v budově bývalých městských jatek bylo instalováno zařízení na plnění lahví tímto plynem.

1969-Dne 1. února byl otevřen dům služeb na náměstí Tyrše a Fügnera.

1970-Dne 1. ledna se JZD Mohelnice sloučilo s JZD ve Studené Loučce.

1970-Byl slavnostně otevřen mohelnický autokempink u městského parku.

1971-V letech 1971 - 1976 bylo vystavěno 26 soukromých rodinných domků v ulici Lidových milicí. První kdo zde začali stavět byli členové místního JZD ing. Paulus a pan Hroch František. S největší části výstavba skončila v roce 1976. Dále v této době byly postaveny tři domky na ulici Květné a 10 atriových domků a 12 bytů v řadové výstavbě na ulici Antala Staška.

1972-Bylo vybudováno letní kino v areálu stadionu na Sídlišti. Takže v létě roku 1973 zde bylo zahájeno promítání.

1972-Dne 1. června byl otevřen dům pionýrů na Zábřežské ulici.

1972-V době od 27. dubna do 15. srpna byla provedena nová fasáda na farním chrámu.

1972-V letech 1972 - 1975 byla stavěna nová čtyř proudová silnice kolem Mohelnice (obchvat).

1973-Bylo otevřeno nově vybudované dětské dopravní hřiště v areálu mohelnického autokempinku.

1973-V letech 1973 - 1974 byl v západní části města, na Třebovské ulici počínajíc od pomníku Rudoarmějce a ve všech přilehlých ulicích zaveden plyn a byla vybudována nová kanalizace.

1973-V letech 1973 - 1976 bylo postaveno 16 rodinných domků v Příčné ulici.

1973-Byl dokončen a otevřen velký sportovní stadion s krytou tribunou a atletickou dráhou.

1973-V letech 1971 - 1973 bylo místní kino modernizováno a přestavěno na širokoúhlý film. Znovu otevřeno bylo v jubilejním roce 1973.

1973-Byly v Mohelnici velkolepé oslavy 700. výročí trvání města Mohelnice.

1973-Dne 5. května 1973 byl odstartován první ročník mohelnické padesátky. Na startu se sešlo 269 účastníků.

1973-V Mohelnici byly původně dvě cihelny. Bývalá Kitnerova cihelna, která stávala u silnice do Moravičan v prostoru dnešní firmy VYLA. Tato byla v roku 1973 pro naprostý nedostatek pracovních sil dána do klidu a v jejím prostoru byly vystavěny budovy Technických služeb. Druhá Zuckova cihelna stávala v místech tam kde jsou umístěny prodejny uhelných skladů a stavebnin. V této cihelně se v prvých letech po osvobození pálily jen cihle vyrobené v Kintnerově cihelně. Cihelna byla roku 1958 zbourána.

1974-Od 1. ledna roku 1974 byly k JZD Mohelnice připojeny okolní JZD: Podolí, Újezd, Líšnice a Vyšehorky.

1975-Byla dokončena adaptace budovy hudební školy na Kostelním náměstí.

1975-Odprodalo mohelnické JZD budovy bývalého Prostředního mlýna firmě Jesan v Šumperku.

1975-Bylo přeloženo koryto řeky Moravy od mostu na Mýtě směrem na Stavenici. Voda z nového koryta se vlévá do starého řečiště řeky Moravy pod lesem Doubravou. Důvod proč byla řeka Morava v Tomto prostoru přeložena byl, že dosavadní staré koryto znemožňovalo v tomto prostoru těžbu štěrkopísku.

1976-Byla zbourána budova Horního mlýna v Sadové ulici. Cihel z této demolice bylo použito ke stavbě domku v Sadové ulici. Tak po více jak sedmisetletém trvání zmizel nejstarší mohelnický mlýn. Posledním mlynářem, který na tomto mlýně mlel byl Jan Vašek, který pocházel z Rádnice.

1976-Byly zřízeny dětské jesle národního podniku MEZ Mohelnice na ulici generála Svobody č. 13 v domě, který firma od majitele Jaroslava Janíčka odkoupila a k stávajícímu účelu adaptovala.

1976-V letech 1976 - 1977 byla provedena nová fasáda a nové pokrytí celé střechy kostela sv. Stanislava.

1976-V dubnu byly k Mohelnici připojeny okolní vesnice: Podolí, Újezd, Křemačov, Libivá, Květín a Studená Loučka.

1976-V letech 1976 - 1977 byla vybudována nová kanalizace na Krčmách.

1976-Byla zahájena výstavba 24 rodinných domků v ulici Pionýrů.

1977-Dne 6. listopadu byl slavnostně otevřen mohelnický krytý plavecký bazén.

1977-Dne 12. listopadu bylo slavnostně otevřeno nově vybudované zdravotní středisko na Okružní ulici.

1977-Byla zahájena výstavba vývařovny a jídelny při druhé ZDŠ na Mlýnské ulici.

1977-Byla zahájena výstavba nové restaurace "Motorestu" v mohelnickém kempinku.

1977-V letech 1977 - 1978 na Sídlišti v prostoru mezi kotelnou národního podniku MEZ a krytým bazénem bylo přeloženo koryto říčky Mírovky asi o čtyřicet metrů směrem k bazénu. Starý most byl stržen a byl postaven nový, nynější most. Nová úprava řečiště a nové vyzdění obou břehů začalo od Lidické ulice, tam, kde stojí desetipodlažní dům.

1978-Byla provedena rekonstrukce bývalé školy v Řepové na mateřskou školku, která od ledna 1979 slouží dětem z Řepové a Křemačova.

1978-Budova bývalé fary ve Studené Loučce byla rekonstruována a od února 1979 je využívána občanským výborem.

1978-V měsíci dubnu byla zahájena adaptace staré části zdravotního střediska na Okružní ulici.

1978-V lednu byla zahájena výstavba první etapy nového městského vodovodu.

1978-V důsledku další výstavby /Zámeček/ byl v letech 1978 - 1979 zbourán zbytek levé strany Vodní ulice, celá Jánská a Ztracená ulice a pravá stran Zábřežské ulice od č. 20 až po č. 34.

1979-V létě byla obnovena fasáda na mohelnické bráně.

1979-V únoru byla otevřena nová obřadní síň na místním hřbitově.

1979-Dne 3. února byl poslední pohřeb zemřelého Viléma Eisserta z náměstí Tyrše a Fügnera z farního chrámu z průvodem na hřbitov. Další pohřby a obřady, ať již rozloučení ke kremaci a nebo pohřby do země, byly z obřadní síně na městském hřbitově.

1979-Dne 15. února bylo první rozloučení se zemřelou paní Annu Vaňáckovou z Robotnické ulice z nové obřadní síně na městském hřbitově.

1979-První pohřeb s církevním obřadem, zemřelého Jana Christa z Třídy Rudé armády z nové obřadní síně na městském hřbitově byl 10. března 1979.

1979-Dne 3. února byl v Mohelnici - Studené Loučce otevřen společenský dům z adaptované budovy bývalé fary.

1979-Dne 30. června byla otevřena nová restaurace "Motorest" v kempinku.

1979-Dne 31. července byla otevřena adaptovaná část starého zdravotního střediska.

1979-V dubnu byly zahájeny práce na výstavbě dvanácti bytových jednotek na Třebovské ulici.

1979-Během tohoto roku byly provedeny úpravy chodníků a komunikací, jak ve městě tak i v integrovaných obcích.

1979-V září byl zrušen závodní klub ROH MEZ Mohelnice ve Smetanově ulici a po adaptaci tam byl umístěn odbor odbytu závodu MEZ Mohelnice.

1979-V březnu byla zahájena výstavba druhé části řadové výstavby šesti bytů na ulici Antala Staška.

1980-V červenci byla otevřena nová prodejna Maso - drůbež -ryby na náměstí Klementa Gottwalda.

1980-V červenci téhož roku byla otevřena adaptovaná prodejna Kniha na náměstí Klementa Gottwalda.

1980-Byla provedena rekonstrukce motorestu ve Studené Loučce.

1980-V závěru roku byla zahájena výstavba prodejny potravin na třídě Rudé armády.

1980-Od 1. ledna byly v Mohelnici připojeny další vesnice: Mírov, Řepová a Třeština.

1980-V dubnu byla zbourána zbývající část Zábřežské ulice a to domy č. 36, 38, 40 a 42. V obou etapách bylo na Zábřežské ulici zbouráno celkem 14 domů.

1980-V únoru se nastěhovali první majitelé bytů do nově postaveného paneláku Zámeček č. 10.

1980-V dubnu se začala bourat druhá polovina Vodní ulice ( levá strana po proudu toku Mírovky).

1980-V červnu bylo započato s novým vyzdíváním břehů Mírovky, počínajíc od starého koupaliště.

1980-Během roku byly vystavěny dva další paneláky na Zábřežské ulici, sídliště Zámeček.

1980-V dubnu začala výstavba komínu pro novou kotelnu pro sídliště Zámeček.

1980-V dubnu začalo se stavbou nového koupaliště v mohelnickém kempinku.

1980-V září byla otevřena nová školka pro 30 dětí v adaptované budově na Fučíkově ulici.

1980-V únoru byla zahájena stavba nové silnice kolem hřbitova na Uničov.

1980-Ve druhé polovině roku byla dokončena výstavba kanalizace na Medkově ulici.

1980-Koncem roku byla dokončena výstavba první etapy nového městského vodovodu.

1980-Na podzim roku 1980 a na jaře příštího roku bylo vydlážděno prostranství kolem farního kostela.

1980-V letech 1980 až 1981 byla postavena spojovací silnice od závodu MEZ na novou silnici na Uničov.

1981-Dne 10. února 1981 bylo zahájeno vyvařování v nové vývařovně ve druhé ZDŠ na Mlýnské ulici.

1981-Dne 31. května bylo v parku v prostoru kempinku otevřeno nové koupaliště.

1981-Na jaře se začalo pokračovat s vyzdíváním břehů Mírovky, od mostu na Zábřežské ulici dále směrem po proudu toku Mírovky.

1981-V dubnu nechal MNV vybudovat nové schody z Mlýnské ulice, kolem fary a Kostelní náměstí.

1981-V dubnu byl zbourán dům v Sadové ulici.

1981-V červnu byla dána do provozu první etapa stavby nového vodovodu. Byla vybudována studna 4 m v průměru a 12 metrů hluboká, čerpací stanice a úpravna vody. Odtud bude voda dodávána do vodojemu podniku MEZ a do nadzemních vodojemů do Moravičan. A voda ze studny z podniku MEZ bude dodávána pro potřeby Sídliště.

1981-Koncem května byla zahájena výstavba kotelny na sídlišti Zámeček.

1981-Na podzim byla dokončena výstavba 24 rodinných domků na ulici Pionýrů.

1981-Byla zahájena výstavba rodinných domků v ulici Květná.

1981-Byla zahájena výstavba kanalizace na Fučíkově ulici.

 

Stručná historie Mohelnice

Mohelnice leží na okraji území nepřetržitě osídleného od velkomoravské doby. Archeologický výzkum odkryl v historickém jádru nynějšího města nejméně tři sídlištní útvary z 9. století až z 1. pol. 13. století. Osady se nacházely v dnešním prostoru mezi Smetanovou ulicí a náměstím Tyrše a Fügnera, další pak pod silnicí do Stavenice. Nejvýznamnější však bylo osídlování v dnešním Újezdu, které mělo funkci trhové vsi. Nepochybně v souvislosti se založením stejnojmenného města, obyvatelé dosavadní sídliště po pol. 13. století opustili. Vysazení nového sídlištního útvaru se událo před rokem 1273, kdy se Mohelnice poprvé nazývá městem.( Z archivních materiálů však víme o mnoha listinách, které byly vydány ještě před založením města a mění tak dosavadní pohled na mohelnickou ostrožnu. Zde také pramení názor jedné skupiny historiků, že vzniká biskupský dvorec či týn, který se ztotožňuje s pozdějším děkanstvím na Kostelním náměstí, dnešní budova muzea. Zmínka o mariánském kostele je možno si vysvětlit jako předchůdce kostela svatého Tomáše. Další verze uvádí, že první lokace města mohla probíhat v prostoru dnešní ulice Hradební, kde se v historických pramenech uvádí tvrz a i zde je urbanismus města velmi neuspořádaný. Konkrétnější vysvětlení by nám napověděl až archeologický výzkum.

Mohelnice je městem lokačního typu. Historické jádro tvoří ovál, urbanistická osnova středověkého města přetrvala prakticky neporušena až do současnosti. Centrum města tvoří obdélné náměstí s domy po obvodu, v severní části je umístěn kostel svatého Tomáše a muzeum. Hradební ochoz sleduje na vnitřní straně areálu ( historického centra) oboustranně obestavěná ulička. Z náměstí směřují k hradbám krátké uličky, ukončené městskými branami. V současné době je dochována pouze severní brána, brány v ulici Třebovské a Smetanové jsou čitelné ve fasádě domů.

Vlastní náměstí sestává z jednopatrových řadových domů s obchodním parterem a zaujímají většinou poměrně úzké středověké parcely . Jen několik málo domů obsahuje pozdně renesanční jádro vyznačující se dvoutraktovou dispozicí s dolní síní zaklenutou valenou klenbou s lunetami.

Město Mohelnice však bylo nepochybně založeno jako hospodářské a správní středisko území kolonizovaného olomouckými biskupy. Funkce hospodářského centra Mohelnice zůstala natrvalo, administrativní správa byla kolem poloviny 14. století přenesena na hrad Mírov. Jak bývá u poddanských měst obvyklé, přijala Mohelnice za svůj znak erb vrchnosti - tedy šest kuželů olomouckého biskupství).

Podle análů kláštera Hradisko husité vypálili Mohelnici v roce 1433, v roce 1642 dobila město švédská vojska. V roce 1662 vyhořela jižní část města a Loštické předměstí, roku 1736 východní část města včetně hřbitovního kostela sv. Stanislava, roku 1841 vyhořelo vnitřní město a roku 1857 vyhořelo opět 32 domů na jižní části města.

 

Zdroj : www.mohelnice 2005

 

 

 

1946 * I. etapa odsunu německých obyvatel z Mohelnice a okolí započala v polovině dubna; * II. etapa započala 4. května v 6 hod. ráno; III. etapa odsunu zbytku Němců pak proběhla 16. srpna; Němci odcházeli podle plánu do sběrného tábora v Mohelnici (u parku) a odtud byli po krátkém pobytu odvedeni pod dozorem na mohelnické nádraží

1951 * 5. května bylo mohelnické muzeum po přestěhováno z náměstí Klementa Gottwalda č. 15 do budovy na Zábřežské ulici znovu otevřeno pod vedením Františka Hekeleho

1956 * Dne 7. května  se konala odložená členská schůze JZD Mohelnice. Družstevníků se však sešlo jen 21 a ti všichni ohlásili vystoupení z družstva. Stranické orgány došly k závěru, že třetí neúspěch při zakládání JZD zavinil úmyslně jeho předseda Vratislav Arnoš, protože je nejlepší hospodář v Mohelnici a navíc kulak.

1961 * 1. května začal vycházet Kulturní zpravodaj města Mohelnice

1966 * 8. května proběhl na náměstí Tyrše a Fügnera závod motokár

 

 

Zápis v kronice města Mohelnice v roce 1969

* v lednu vzniká akciová společnost MEZ ITALIANO * (1. 2.) otevřen dům služeb na náměstí Tyrše a Fügnera * (23. 02.) k oslavám 55. výročí vzniku Rudé armády se dostavily k pomníku rudoarmějce tři čety sovětských vojáků a asi 15 místních obyvatel; položené věnce někdo v noci zapálil * ještě v březnu byly mrazy a neustále padal sníh * (10. 04.) požárníci likvidovali lesní požár v Doubravě * první máj byl bez průvodu * hodiny na věži byly vybaveny Elektročasem *

 

Mohelnické letopisy

1956 * ve městě je stále ještě 332 soukromých zemědělců * (3. 4.) třetí pokus o založení JZD - přihlásilo se 82 zemědělců;  předsedou družstva je zvolen Vratislav Arnoš * (27. 4.) první členská schůze JZD se nekonala, protože se členové nesešli *

1976 * (1. 4.) k Mohelnici připojeny obce  Křemačov a Květín * náš volební obvod navštívil poslanec Sněmovny lidu RSDr. Otakar Svěrčina, ústřední ředitel ČTK (Československé tiskové kanceláře)

 

Zdroj: Mohelnický zpravodaj

 

Květen 1945 v Mohelnici

Město je přeplněno německými uprchlíky z východu (Slezsko, východní Morava) * obyvatelé zazdívají či zakopávají svoje cennosti * (7. 5.) Rudá armáda se večer přiblížila od Uničova k městu * (8. 5.) město je dělostřelecky ostřelováno; pěti granáty byla poškozena věž kostela * továrna na klih byla zničena, obyvatelé vyvěšují z oken bílé vlajky a prostěradla * bývalý starosta Winkler a místní vedoucí NSDAP (National sozialistische deutsche Arbeits Partei) Kunnert vyšli naproti sovětské armádě dohodnout předání města bez boje; byli však poslední ustupující německou jednotkou zatčeni, rychlým polním soudem odsouzeni k smrti a odvezeni do Svitav, kde byli na základě vyhlášené kapitulace propuštěni * ve městě jsou hlášeny sebevraždy * (9. 5.) ráno přijela od Úsova motohlídka rudé armády a dojela až k hospodě Na špici * poté přitáhly první bojové jednotky, které se chovaly k obyvatelstvu slušně ("die sich jedoch ordentlich aufführen", jak praví kronikář) * za půldruhé hodiny přijely další vojenské jednotky, které zahájily rabování * v 11 hodin byla ve městě vytlučena téměř všechna okna a výkladní skříně * během války padlo na frontách 217 mohelnických občanů německé národnosti; během osvobozovacích bojů údajně zahynulo 80 místních obyvatel (sebevraždy, následek ostřelování města, zabití při rabování a následek činnosti samozvaných revolučních gard a partyzánů, popravy se strany německých orgánů) *  v 9 hod. byl ustanoven český revoluční národní výbor * od Litovle projela městem na Hradec Králové 1. čs. tanková brigáda * ve vatárně bylo Rudou armádou zřízeno skladiště zabavených textilií, koberců, nábytku, rozhlasových přijímačů a klavírů; odtud pak byly tyto věci odváženy na nádraží do vagónů * po odchodu vojsk Rudé armády nastalo nezákonné zabavování německého majetku se strany části českého obyvatelstva; toto se většinou dálo za přítomnosti původních majitelů, kterým byl v některých případech zabaven byt či dům *  Němci museli mít na rukávech žlutou pásku s písmenem N * Němci nesměli chodit po chodníku, jezdit vlakem, používat poštu, vycházet z domu po 19 hodině a jakkoliv se shromažďovat * Němci z okolí nesměli docházet do Mohelnice *

Štipl

 

Zdroj: Mohelnický zpravodaj 5.2005

 

Jaromír Lenoch © Aktualizace 2008