Historie obce

Budislav, politický okres Litomyšl

Zpět na Budislav

Vesnice Budíslav vznikla asi ve 13. století. Již samo jméno Budislav ukazuje na velmi starý původ, ještě z doby staroslovanské. Na místě vymýceného lesa byla založena vesnice s polnostmi. Spisovatel H. Jireček odvozuje jméno vesnice od Budislava, syna Miroslava z Popova Dolu, jež byl podepsán na listině zvané "Hlava" z roku 1226. "Hlava" byl zvláštní útvar staročeského práva, náležející k "společné poruce".

Roku 1313 držel vesnici Budislav Přebek z Vlkova, který ji dostal věnem a jemuž ji zpustošil Blud z Morašic, který se za to musel zodpovídat před zemským soudem. Ve 13. století byli zemané z Morašic na své tvrzi nejvýznamnějším rodem na Litomyšlsku.

Koncem 14. a začátkem 15. století patřila Budislav s blízkým Jarošovem, Mladočovem a Děsnou zámožnému litomyšlskému měšťanovi Vavřinci Toulovcovi. Toulovec zemřel pravděpodobně r. 1412 a byl pohřben asi v špitálním kostele v Litomyšli, podle tradice u oltáře.

Nedaleko Budislavi na jih, poblíž nynější hájovny Kozmín, kde je v dnešní době hustý les, bývala vesnička Rez, která asi v 15. století zanikla. Mlýn ve Rzi byl na nynější sedlištské půdě. Náhon k němu je dosud patrný. V místech, kde vesnička stávala, je lesní půda zbavena balvanů, což jinde v lese není patrné. Roku 1935 zde nalezli budislavští lesní dělníci pod kamenem v pálené hliněné nádobě s úzkým hrdlem 135 stříbrných grošů z doby Václava IV. Byla vyslovena domněnka, že Rez zanikla během třicetileté války.

V roce 1413 se stavěla v Litomyšli radnice s věží. Kámen byl vožen z budislavského lomu. V roce 1480 patřila Budislav Čeňkovi z Barchova a Janovi, synu Jindřicha Makovského z Potštýna, od nichž je s povolením pana Jana I. Kostky z Postupic koupila osada města Litomyšle.

Poté se Budislav dlouhou dobu v historii vůbec neobjevuje.

Po vydání tolerančního patentu r. 1731 císařem Josefem II. dosáhli evangelíci náboženské svobody. V důsledku toho roku 1306 založili budislavští evangelíci svůj hřbitov v "Kajku", zde se podle tvaru hřbitova říká "Na klínku".

Před rokem 1824 museli rodiče katolického vyznání posílat své děti do školy v Mladoňově a evangeličtí rodiče do prosečské školy. Krátce před rokem 1824 se vyskytli v Budislavi někteří muži, kteří alespoň v zimních měsících učili děti bohatších rodičů číst, počítat a do jisté míry i psát. Za vyučování se jim dostalo jen malé odměny. Těmito učiteli byli především chalupníci.

Roku 1824 byla v Budislavi zásluhou rychtáře J. Holce povolena škola. Pro školu byla najata místnost v chalupě č.32 a tam se učilo 10 let. Obec platila nájem a dodávky dříví pro školu. O deset let později, v r. 1834 si obecní učitel zakoupil svůj vlastní důra a zde v malé světnici, učil. Skoro po deseti letech byla vystavěna v letech 1843 - 1844 v Budislavi působením děkana litomyšlského Františka Paula nová školní budova. V r. 1878 se v Budislavi začalo vyučovat ženským ručním pracím a v r. 1883 byla otevřena při zdejší škole třetí třída.

19. listopadu 1828 se začalo pracovat ve sklárně na Posekanci, která ležela nedaleko od Budislavi. Sklárnu dal vystavět majitel Novohradského panství Jan Ludvík hrabě Chamaré a nazval ji Marienwald. Huť byla na tehdejší dobu rozsáhlá kamenná budova, krytá šindelem a kouř se zde odváděl zvláštním širokým poklopem ve střeše. Nájemce sklárny byl "glázmistr", vrchnost nikdy huť ve vlastní péči neměla. V huti se dělaly vázy, lampy, džbány, sklenice, cukřenky, slánky, tehdy oblíbené košíčky a jiné věci, všechno v nejrozmanitějších barvách a provedeních, obyčejné i broušené. Také se zde lilo tabulové sklo, ale menší hodnoty, jelikož mu místní písek dodával nazelenalé barvy. Vyrábělo se zde i vzácné rubínové sklo, které obsahovalo roztavené dukátové zlato, Vyráběly se z něj nejkrásnější vázy, sklenice a jiné předměty, které přinášely sklárně velký zisk. Hotové věci rozváželi do světa formané na velkých, někdy až šestispřežných vozech. Toto zboží vozili především do Liberce, České Lípy, a dokonce i do Saska. V pozdější době, když už u nás byla postavena železnice, formani dováželi zboží jen na nádražní sítnice do České Třebové, Chocně, Zámrsku a Skutče.

Po roce 1872 došlo ke sporu hraběte Chamaré s glázmistrern a když odpadl odbyt skla do Severních Cech, dostává se sklárna do existenčních potíží. Roku 1833 se zde přestává pracovat úplné.

V r. 1839 byle pro Budislav pořízena katastrální mapa a v r. 1851 proběhlo nové přečíslování domů.

V roce 1866 začala válka s Prusy. V červnu 1866 vtrhlo pruské vojsko do cech. Dne 3. června byla svedena rozhodná bitva u Hradce Králové, v níž "Prajzi" zvítězili nad vojskem rakouským, které se dalo na ústup. Pruské vojsko postupovalo do nitra české země a na Moravu. Dunění děl bylo slyšet i v Budislavi. V tuto dobu se obyvatelé Litomyšle stěhovali do Budislavi. Páni Z Litomyšle se ukrývali v lese "U studené vody". Též obyvatelé z Budislavi se uchýlili do lesů. Ukrývali se především mladí muži, aby je nevzali Prušáci na vojnu. Když Prajzi přitáhli až do Budislavi, nechovali se zákeřně. Proto lidé vycházeli z lesů a dávali Prajzům jídlo, dokonce je někde i ubytovali a byli rádi, že se s nimi domluvili v dobrém. Následkem války bylo také vypuknutí cholery, která byla na litomyšlsko zanesena pruským vojskem. Je zajímavé, že ve vesnicích výše položených byla cholera velmi slabá, někde dokonce žádná. Budislav byla jednou z vesnic, kde se cholera nevyskytovala vůbec.

V létech kolem roku 1862 se vozil z budislavských pískovcových lomů kámen na stavbu děkanského chrámu sv. Jakuba v Poličce.

Na základě častých požárů, které se v Budislavi vyskytovaly, v r. 1890 vyzvalo c.k. okresní hejtmanství obec, aby se postarala o to, co nejdříve zřídit hasičský sbor.

15. února 1891 byl na ustavující schůzi jednomyslně schválen návrh, aby byl v obci Budislav utvořen sbor dobrovolných hasičů. K novému spolku se hned přihlásilo 50 členů. První hasičská zbrojnice byla postavena v r. 1892 a odevzdána ke svému účelu 1. července t.r.. Náklad na stavbu nesla obec Budislav.

V roce 1392 byl v Budislavi založen spolek divadelních ochotníků, který byl zatím bez stanov. Poprvé se hrálo divadlo u Kulhavých v č. 37. Potom se hrálo dvakrát v Krčme, pak opět nahoře u Kulhavých, ale poté už vždy jenom v Krčme.

Dne 13. března 1898 se v Budislavi jako svépomocný spolek, založilo "Družstvo pro pojišťování hovězího dobytka". Prvním předsedou byl Josef Moravec Č. 22.

2. září 1906 pořádal sbor dobrovolných hasičů v Budislavi slavnost ku příležitosti 15 roků trvání, při které byl posvěcen spolkový prapor. Prapor má na jedné straně hasičský znak a na druhé obraz patrona České země , svatého Václava.

V roce 1912 vznikla myšlenka, založit tělocvičnou jednotu "Orel" v Mladočovské farnosti. Proto 19. ledna 1913 byla svolána v blízkém Poříčí schůze, kde byla jednota založena a přistoupilo k ní 31 členů. Po této schůzi bylo posláno oznámení c.k. okresnímu hejtmanství v Litomyšli o oznámen orelskému ústředí vstup do Svazu jednoty v Hradci Králové, odkud byly stanovy zaslány na c.k. místodržitelství v Praze, kde byly schváleny. V dubnu 1913 tedy začala právoplatně existovat tato jednota pod názvem "Tělocvičná jednota Orel pro Buaislav a okolí" .

První světová válka začala 23. července 1914. Dne 25. 7. 1914 Rakousko vyhlásilo částečnou mobilizaci svých vojsk. 26. 7. se už vědělo o mobilizaci i v Budislaví. Kolem druhé hodiny odpolední přivezl úředník c.k. okresního hejtmanství mobilizační vyhlášky a ihned byly vyvěšeny zdejším obecním strážníkem. Hned druhý den museli narukovat muži od 21 do 39 let. V lednu 1916 odešli na vojnu odvedení muži ve věku 43 - 50. let. V únoru t.r. byl zaveden lístkový systém tzv. "enky". Protože v Budislavi nebyl pekař, dostávalo se na lístky místo 1,40 kg chleba 1 kg mouky na jednu osobu. Lístky se vydávaly na obecním úřadě.

V době války byly také snímány zvony z kostelů a malých vesnických kapliček. V neděli 7. dubna 1918 se dostavili na budislavský obecní úřad dva. vojáci, kteří přišli sejmout zvonek z místní zvoničky. Občané se velmi smutně se zvonkem loučili. Vojáci zvonek sňali, srdce uřízli, a uložili ho do krámku Emilie Hejmanové 'dozadu za pult. Ta ho však vzala a postavila jej ke dveřím, aby každý, kdo do krámku vstoupí, ho ještě naposledy uviděl. 16. dubna se však zvonek ztratil, což bylo předem připraveno. Z krámku ho vzal a zakopal v lese Jan Kulhavý. Zvonek byl opět pověšen v den státního převratu.

Epidemických nemocí, jež byly za války časté, byla Budislav celkem ušetřena. Jenom na podzim roku 1913 se zde vyskytovala španělská chřipka, spojená v mnohých případech se zápalem plic. Na tuto chřipku zemřelo okolo 5 lidí. Mnohem více bylo těch, kteří padli na bojištích, ať už na rakouské frontě nebo v legiích. Celkem to bylo 16 úředně zjištěných mrtvých vojínů a 6 nezvěstných, tedy dohromady 22 občanů.

28. října 1918 byla v Praze vyhlášena samostatná Československá republika. O naší získané samostatnosti se lidé v Budislavi bezpečně dozvěděli až 29. 10. z telegramu, který přinesl v 10 hodin dopoledne na obecní úřad zvláštní posel z Proseče. Toho dne se zde začaly bouřlivé oslavy, při kterých zněly národní hymny a jiné vlastenecké písně. V zápětí byly na jaře 1919 vysázeny dvě lípy svobody, které nesly jména Masaryk a Wilson.

11. listopadu 1913 podepsala německá delegace akt příměří - Gompiegneské příměří, čímž definitivně končila válka úplnou porážkou Německa.

Dne 19. března 1919 byla v Budislavi založena "Tělocvičná jednota sokol". Na začátku měla 66 členů, ke konci roku již 104 členy. 28. října na počest 10. výročí československé samostatnosti sehrál Sokol v sále hostince Krčmy divadelní hru "Lešetínský kovář" za spoluúčinkování místního hudebního kroužku.

Na jaře roku 1935 byl postaven obecní domek pro chudé u horního rybníka v Chalupách, a to o dvou místnostech větších a jedné menší. Ještě téhož roku 20. října, zanikl poslední mlýn v Budislavi. Tento mlýn vyhořel spolu s pilou, ale ta byla později obnovena.

Na jaře roku 1936 se utvořilo v Budislavi družstvo pro zřízení elektrizace. Příštího roku byla v části Budislavi zavedena elektřina.

V neděli 12. září 1937 byla odhalena při menší slavnosti pamětní deska Terezy Novákové, spisovatelky zdejšího kraje a okolí, která byla zasazena do zdi zdejší myslivny, na památku pobytu spisovatelky v tomto domě.

V sobotu 21. května 1938 přijelo na obecní úřad vojenské auto, z něhož vystoupil úředník s výzvou k nastoupení vojenské služby do šesti hodin. Vojenskou službu nastoupilo devět zdejších občanů, tito záložníci byli propuštěni už 15. června 1938. Teto výzva byla učiněna jako opatření na zajištění hranic proti Německu.

V červenci t.r. se začala stavět nová hasičská zbrojnice poblíž hostince "Na skalách". Na její stavbě se podíleli převážně zdejší občané a počátkem srpna byla pokryta sušárna hadic eternitem.

1. srpna 1938 byla v hostinci u Netolických uvedena do provozu poštovna. Tehdy byly k Budislavi přiděleny Kamenné Sedliště.

2. září se, jako obvykle, sešli obyvatelé vsi v hostinci u Líbalů "Na skalách"k poslouchání rozhlasu. Okamžitě se tedy dozvěděli, že byla vyhlášena částečná mobilizace, a to u mužů do 40 let.

Od 15. října 1938 byla v Budislavi četnická stanice. Byli zde 3 četníci včetně vrchního a 3. prosince byl v obci ustaven prozatímní šestičlenný výbor Národní jednoty z bývalých politických stran. Rok 1939 byl pokračováním politické nejistoty a neklidu. 14. ledna byla provedena sbírka "Národní pomoci" pro uprchlíky. Celková hodnota sbírky byla 1 180 Kčs a byla hned odeslána Výboru národní pomoci do Prahy.

Na základě jednání v Mnichově se 15. 3. 1939 na rozkaz vůdce a říšského kancléře Adolfa Hitlera od 6. hodiny ranní začalo říšskoněmecké vojsko obsazovat země Svatováclavské koruny. Díky rozhlasu to v obci věděl každý hned ráno. Téhož dne, po příjezdu Hitlera do Prahy, byl vydán výnos, kterým se zřizoval dnem 16. března PROTEKTORÁT UND MÄHREN -Protektorát Čechy a Morava.

Dnem 15. 3. t.r. také otevírá Okresní péče o mládež poradnu v Budislavi. Ta byla prozatím umístěna v místnostech hostince Krčma. V Červnu 1939 byla Budislav uznána letoviskem.

V této době se začínají mezi platidly objevovat i říšské marky a feniky. Přepočítáno platilo 1 marka = 10 Kčs.

1. září 1939 byla vyhlášena II. světová válka. Už večer byl vybubnován Pořádník o zastírání osvětlených oken v noci a také je od tohoto dne zakázáno poslouchání cizích stanic. Aby se zamezilo hromadění potravin zámožnými vrstvami, dále aby potraviny byly spravedlivě pro všechny rozdělovány, byly zavedeny od i. října 1939 odběrné lístky. Koncem listopadu vyšla vyhláška Českomoravského svazu o povinné dodávce másla a mléka. V Budislavi byla zřízena sběrna másla u Jana Netolického v obchodě. Máslo se odvádělo vždy v pátek.

Od 15. ledna 1940 se začaly vydávat na obecním úřadě mlecí výkazy, kdy se na l osobu počítá 21 kg obilí na měsíc, taktéž lístky na obuv, a to na 100 obyvatel 5-6 párů obuvi.

Dne 21. a 22. října 1940 byly vydávány pro Budislav německo - české občanské legitimace na obecním úřadě- Za tímto účelem přijeli tri úředníci z okresu.

Dne 13. 4. 1941 ve 2 hodiny v noci přijelo ke starostovi Sokola Josefu Souškovi auto s vrchním strážmistrem z Trstenice a úředníkem z okresního úřadu v Litomyšli. Byly jim předloženy účetní knihy. Následně byl zabaven majetek Sokola a zastavena jeho činnost.

Nejdůležitější událostí roku 1942 pro naše země byl atentát na zastupujícího říšského protektora generála Heydricha. Byl spáchán v dopoledních hodinách 27. 5. 1942 v Praze. V důsledku toho bylo vyhlášeno stanné právo. Všichni občané z obce ve stáří od 10 let se museli hlásit na četnické stánici , museli brát s sebou i policejní přihlášky. S obyvateli hluboce otřásly také události z 10. a 24. června 1942, kdy byly vypáleny Lidice a Ležáky, které leží nedaleko.

20. a 21. února 1943 bylo poprvé v činnosti úzké zvukové kino v sále Krčmy pořízené nákladem obce- Poprvé byl promítán film "Nebe a dudy". Největší zásluhu o zřízení kina měl předsedo správní komice Karel Fidler. Promítací přístroj byl značky Zefs - ikon.

V březnu 1943 byly obvodním lékařem zakázány domácí lékárny. Lékař už jen předepisoval recepty a nemocný si léky musel vyzvednout v lékárně v Litomyšli.

V říjnu 1943 byla v celé obci zavedena elektrika. Ovšem v prosinci byly ještě dokončovány některé přípojky k jednotlivým chalupám. Koncern ledna 1944 došla do Litomyšle zásilka 2 vagónů drenážních trubek pro Vodní družstvo v Budislavi a již 20. 3. 1944 přijela do obce z Prahy komise ohledně vodovodu.

1. listopadu 1944 se lidé z Budislavi dozvěděli o vzrušující události v Přoseči Byli zde zastřeleni dva důstojníci, generál Svatoň a kapitán Soška. Skrývali se u hajného Ehrenbergera a jejich úkryt byl vyzrazen. Na podzim také dochází k parcelaci pozemků dvou největších sedláků, Josefa Dočkala a Josefa Karlíka. Tomu však byl zabaven i veškerý dobytek. Po několika dnech byl Karlík poslán do vazby.

Na konci února 1945 se v blízkosti obce objevili dva ruští vojíni, kteří uprchli z transportu. Lidé jim začali nosit do lesa potraviny, poté si uprchlíci zbudovali za pomoci dřevařů bungr v houštině, kde se zdržovali až do května. V polovině března se také začalo pracovat na překážkách na silnici. Litomyšl - Proseč. V Budislavi byla jedna překážka v Hájku, druhá pod křižovatkou k Jarošovu směrem k Přoseči. Každý den zde pracovalo 10 mužů zdarma, bylo takto spotřebováno velké množství dřeva.

V noci z 25. na 26. dubna přišli do Budislavi partyzáni. Vybrali u Fr. Rejmana trafiku, kuřivo však partyzáni zaplatili. Také odvezli nákladní auto, které stálo před domkem Košňarových. Po odjezdu třech německých četníku dne 1. května z obce, vpadli hned následující noci partyzáni do stanice, kde vzali všechny zbraně. Příští noci přišli ještě pro munici a šaty.

V sobotu 5. května 1945 ve 12.30 hod. volal český rozhlas o pomoc. To dodalo odvahy i zdejším občanům. Dva z nich šli do nedaleké Poříče, aby jim zde ubytovaní Madaři přenechali zbraně a munici. Ti souhlasili. Všem schopným lidem byly rozdány pušky, byly přivedeni i ruští uprchlíci. V celém okolí obce byly konány hlídky, lidé byli rozděleni do větších skupin. V pondělí 7.5. dopoledne partyzáni zadrželi nákladní auto s vlekem v lese za Bořkem. Řídili ho polští vojáci, kteří byli propuštěni. Dalšího dne zmizely všechny německé nápisy a byly vyvěšeny Československé vlajky. 8.5 - došlo odpoledne k menší přestřelce u ozdravovny. Partyzáni zajali německé auto, ve kterém byly německé ženy - vystěhovalkyně a velmi dobře se bránily. Nakonec byli zranění odvezeni do hostince. Zakrátko na to. přijelo od Poříče německé auto, ze kterého se snažil nějaký muž zastřelit partyzána. Za tímto autem jich přijelo okolo dvaceti až třiceti. Začali střílet již pod Budislaví. Nastala tedy řež mezi partyzány a němci. Většina obyvatel utíkala v panickém strachu do lesa, němci se dostali výše do vesnice, kde drancovali vše, co jim přišlo pod ruku. Toho dne byli zastřeleni dva zdejší obyvatelé Václav Melša a Jan Dubišar.

Silnice Litomyšl - Proseč byla jednou z nejdůležitějších vedlejších cest při útěku německých vojsk. Večer 9. května se rozšířila zpráva, že SS oddíly jsou na cestě z Litomyšle do Budislavi. Většina obyvatel se opět ukryla v lesích.
10. května byla u Krčmy postavena slavobrána na uvítání ruského vojska. To přijelo odpoledne. Lidé byli podarováni vším možným. Vojsko bylo ubytováno ve škole. Ze čtvrtka 10. na pátek 11.5. do rána zemřelo ve stodole domku J. Zavorala 9 vojínů Rudé armády a 15 bylo odvezeno do litomyšlské nemocnice. Byli otráveni v některé vesnici na Moravě. Zemřelí vojíni byli pochováni, ještě v pátek odpoledne u kříže do společného hrobu. Mrtvoly německých vojáků byly nalezeny jen tři, ostatní stačili němci vzít s sebou.

Po odchodu Rudé armády se život v obci dostává do obvyklých kolejí. Lidé začínají, sice ještě se zbraní v ruce, pracovat na polích, starat se o úrodu, opravovat domy, které byly většinou poškozené od přestřelky.

Dnem 9. 5. 1945 končí v Evropě II. světová válka. Napětí stále ještě v té době trvá, pomalu však všude začíná vládnout mír, do popředí se začíná dostávat KSČ, která v roce 1948 nastolila čtyřicet let trvající totalitní režim.

 

Zdroj : budislav.infobec.cz  17.2.2012

 

 

http://community.fortunecity.ws/victorian/durer/23/histal/hsimages/_kbudisl.jpg

Ilustrace K. Liebschera z knihy Čechy, Východní Čechy

 

Zdroj: community.fortunecity.ws (6.11.2015)

 

Chata spisovatelů

 

Zdroj: aukce-pohlednic.com (6.11.2015)

 

 

Zdroj: hasicibudislav.estranky.cz (6.11.2015)

 

 

Zdroj: obecbudislav.cz (6.11.2015)

 

 

Sedlišté Kamenné, náležející k místní obci Poříčí, mají 51 čísel, obyvatel 258 (národnosti českosl. 257, cizozem. 1; církve římsko-katol. 256, českobratr. evang. 2). Vzdělání lidu: obecná škola trojtřídní v Budislavě, místní osvětová komise a veřej. obecní knihovna v Poříčí. Spolkový a politický život sdílí s Poříčím. Výživa obyvatelstva:: rolnictví (97%), různá řemesla a drvoštěpství. Stanice dráhy v Borové u Poličky (6 km), v Litomyšli (16 km). Zastávka státního autobusu v Budislavě (l km). Úřad poštovní, telegrafní a telefonní v Proseči. Ze vsi vede okresní silnice' do Budislavě.

Z historie. Ves založena r. 1683 na panské půdě.

Pamětihodnosti. Starobylý hostinec u Rovenských. Poblíž hájovny Kozrnínu stávala ves Rez, zaniklá v 15. století. Dosud je tu po ní patrný náhon mlýna.

 Přírodní zajímavosti. V bezprostřední blízkosti krásné hluboké lesy. V nich rybník „Zimka". S kopce na jihu ode vsi (555 m) pěkný pohled do pohádkově krásných skal budislavských.

 Na sever od Kamenných Sedlišť ihned za potokem Desinkou leží obec Budislav

Budislav s místními částmi Bořkem (skupina 9ti čísel) a samotou „V hájku" (2 čísla). Místní obec má katastrální plochu 665'26 ha, 137 čísel a obyvatel 431 (národnosti českosl. 411, němec. 20;

 církve římsko-katol. 416, českobratr. evang. 9, českosl. 3, bez vyznání 3). Vzdělání lidu: obecná škola trojtřídní, místní osvětová komise, veřej, obecní knihovna. Život spolkový: Sokol, hasičský sbor, Hospodářská beseda, Odbor Národní Jednoty Severočeské. Politické organisace a spolky: strany republikánské, lidové, Orel (lid.). Výživa obyvatelstva: drvoštěpství, lamačství kamene, kamenictví a povoznictví (45%), rolnictví (40%), různá řemesla, obchod. Téměř v každém stavení vyšívají prádlo (bílé vyšívání). V místě je parní pila a okresní drtírna štěrku. Stanice dráhy v Borové (6 km) a ve Skutči (12 km). Zastávka státního autobusu. Úřad poštovní, telegrafní a telefonní v Proseči. Okresní silnice Litomyšl - Proseč.

Z historie. Jméno Budislav odvozuje H. Jireček od B u d i s l a v a, syna Miroslava z Popova Dolu. Dědinu držel r. 1318 Přibek z Vlkova. Koncem 14. stol. patřila Toulovcovi. Z pískovce zdejšího byla r. 1418 vystavěna radnice s věží v Litomyšli (viz Litomyšl). Ves byla koupena r. 1480 městem Litomyšlí (osadou) od Čeňka z Barchova a Jana, syna Jindřicha Makovského z Potštýna. Město má zde dosud většinu lesů i pozemků.

Pamětihodnosti. Hojnost starobylých staveb lidových. Zmínky zasluhuje stará lípa Dočkalova. V hostinci „Krčmě" se narodil český právník a právnický spisovatel Jan Krčmář, president vrchního zemského soudu v Praze, jenž vedl proces „Omladinářů". Ves i její okolí si oblíbila Tereza Nováková, vylíčivši ve svých románech život lidu zdejšího v době protireformační.

Přírodní zajímavosti. Obec, ležící na pokraji lesů, má velmi romantickou polohu. Přírodní zajímavostiProti škole dva mohutné balvany pískovcové — Velké a Malé Hradisko. Podobných balvanů různé velikosti a fantastických tvarů je rozseto kolem vsi hojně. Krásný rozhled od statku Dočkalova. Možno viděti Litomyšlsko, Orlické hory, Kunětickou horu i Krkonoše, pohoří Nasavrcké a Moravu až k Moravské Třebové. V údolíčku „Kalibánce" žulové lomy. Pískovcové lomy dávají výborný pískovec, který se daleko vyváží. Nalézá se tu též tmavý syenit i turmalinit. Zajímavé jsou vycházky k lubenské myslivně, k rybníku „Zimce", na Skalku a nejvděčnější ovšem do jednotlivých částí skalní krajiny Toulovcovy — kamenné to pohádky.

 

Zdroj: obecbudislav.cz (6.11.2015)

 

 

Jaromír Lenoch © Aktualizace 6.11.2015

Předchozí editace: 17.2.2012