Kod CZ

Komňa

(Komna)

Kostel sv. Jakuba st. Zdroj A)

jednolodní empírová stavba s pravoúhlým závěrem a obdélnou sakristií na severní straně kněžiště. Stavba pochází z první čtvrtiny 19. století.

Komňa, kostel zepředu.jpg

 

Fara

 …

 

Morový hřbitov Zdroj C)

pro 49 obětí cholerové epidemie během let 1831–1836

Komňa - morový hřbitov s křížem obr01.jpg

 

Kamenný kříž  Zdroj A)

Před kostelem

Komňa, kříž u kostela.jpg

 

Kamenný kříž Zdroj C)

Komňa - kříž u čp. 32.jpg

 

Kamenný kříž Zdroj C)

Komňa, kříž směr Modrá voda.jpg

 

Kamenný kříž Zdroj C)

Komňa, kříž u č.p. 90.jpg

 

Kamenný kříž Zdroj C)

Na morovém hřbitově, Děkovný kříž z roku 1831. Nápis na zadní straně kříže: KE CTI A CHWALE PANNI MARIE ZA ODWRÁCENI KOLÉRI 1831 NAWRATIL MARTIN FUN

Komňa - morový hřbitov s křížem obr02.jpg

 

Památníky amerických pilotů bombardérů B-17G  Zdroj A)

V úterý 29. srpna 1944 brzy ráno vzlétlo ze základny v Itálii množství amerických bombardérů B-17G. Úkolem bylo bombardovat nádraží ve Vítkovicích. Jedna ze skupin však byla napadena německými stíhačkami a bylo sestřeleno 10 bombardérů.

 

Socha J.A.Komenského Zdroj C)

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/71/Kom%C5%88a_-_pomn%C3%ADk_Jana_%C3%81mose_Komensk%C3%A9ho_obr2.jpg/800px-Kom%C5%88a_-_pomn%C3%ADk_Jana_%C3%81mose_Komensk%C3%A9ho_obr2.jpg

 

Památník padlým Zdroj C)

Komňa - pomník padlým.jpg

 

Zřícenina hradu Zuvačov  Zdroj A)

Zuvačov byl gotický hrad, již roku 1517 jmenovaný jako pustý. Zbytky zřícenin hradu se nachází asi 1,5 km východně od obce na samostatně stojícím kopci - kóta 418,7. Na temeni kopce je plošina o průměru asi 30 m, která má na svém západním okraji nad přístupovou cestou asi o 6 metrů vyvýšené místo - zbytek po věži. Průměr věže byl asi 9 metrů, zbytky zdiva jsou viditelné jen v kořenech stromů prorostlých, jinak je vše zasypáno hlínou. Druhá, o 5 metrů nižší velká plošina hradu je v terénu zvlněná, pozůstatky po stavbách nejsou jasné, půdorys se nedá jasně identifikovat.

Kolem celého hradiště o 17 metrů níže prochází příkop, který je na severu a na jihu dost zanesený spadlým kamením, takže jeho hloubka není velká (2 - 3 metry). Na západní straně je příkop vytesán ve skále a je široký asi 12 m, dále následuje užší část (asi 6 metrů) a přístupová šíje, která se stáčí směrem k hradu. Hrad byl postaven z lomového kamene.

Zuvačov1.jpg

 

Sýpka - Památník J.A.Komenského  Zdroj A)

V roce 1992, kdy se konaly oslavy 400. výročí narození J.A.K. byl slavnostně otevřen památník J. A. Komenského v památkově chráněné sýpce. Sýpka z roku 1774 je jednopatrová kamenná stavba, omítnutá a obílená. V průčelí je stěna s pavlačí ze dřeva, se vstupem a dvěma okénky v přízemí. Štíty jsou vyzděny až do hřebene sedlové střechy kryté břidlicí. Pavlač je krytá prodlouženou střechou. V sýpce je umístěna stálá expozice historie obce a J. A. Komenského.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/74/Memorial_of_J._A._Comenius2.jpg/1024px-Memorial_of_J._A._Comenius2.jpg

 

Sokolovna  Zdroj C)

Komňa, sokolovna.jpg

 

Dům zvěrokleštiče  Zdroj C)

památkově chráněný domek z roku 1850, který se nachází se v obci Komňa ve Zlínském kraji. V domku je umístěna expozice, která přibližuje dnes již zaniklé řemeslo zvěrokleštičství, a současně slouží jako ukázka bydlení ve 2. polovině 19. století. Jeho světnice je zároveň využívána ke kulturním a folklórním účelům.

Původním majitelem domu, který dnes nese číslo popisné 6, byl drobný zemědělec František Toman, po jehož smrti hospodářství převzal jeho syn Karel Toman s manželkou Terezií. Karel Toman během 1. světové války bojoval jako rakousko-uherský voják na ruské frontě, a protože po válce hospodářství k obživě rodiny nestačilo, vyrážel do světa jako zvěrokleštič. Toto řemeslo bylo v Komni mnohem rozšířenější než jinde – v době jeho největšího rozmachu zde žilo až 220 zvěrokleštičů, označovaných také jako miškáři.

Karel Toman měl pět dětí, z nichž dospělosti se dožily jen dcery Emilie a Marie. Hospodářství po něm převzala Emilie, která se provdala za Martina Mlčůcha a měla dva syny, Františka a Bohumila. Marie s nimi žila ve společné domácnosti a zemřela neprovdaná ve věku 42 let. Zemědělské hospodaření zde skončilo roku 1955, kdy rodina byla nucena odevzdat dobytek do jednotného zemědělského družstva.

Dům měl obytnou a hospodářskou část. Obytnou část tvořila světnice a s ní sousedící malá kuchyň. Ve světnici byla dřevěná podlaha a v jednom rohu stála po strop vysoká kachlová kamna. Spávalo se na režné slámě, která se přikryla hrubým prostěradlem. Hospodářská část sestávala z komory, kde se skladovalo nářadí a zásoby brambor a řepy, dále z chléva a tzv. „mlatevni“, kde se mlátilo obilí a bylo uloženo hospodářské nářadí s povozem. Pod střechou byla půda, kde se skladovalo seno pro dobytek, které současně tvořilo tepelnou izolaci. Před domem byla malá zahrádka se studnou, zeleninovými záhony, několika ovocnými stromy a s hnojištěm.

V roce 2006 dům zakoupila obec Komňa a s ohledem na jeho zchátralý stav ho nechala za použití tradičních stavebních materiálů a technologií zrekonstruovat. Roku 2008 pak byl rozhodnutím Ministerstva kultury České republiky prohlášen za kulturní památku. Po rozsáhlé rekonstrukci byl dům vybaven dobovým nábytkem, zčásti přemístěným z depozitářů místního Památníku J. A. Komenského. Veřejnosti byl otevřen roku 2009 a ještě téhož roku zvítězil v soutěži Zlínského kraje Lidová stavba roku.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cb/Neutering_museum_in_Kom%C5%88a.jpg/1024px-Neutering_museum_in_Kom%C5%88a.jpg

 

 

Zpět na

okres

 panství

1850 politický okres Uherský Brod, s.o.Bojkovice

1961 Okres Uherské Hradiště

2003 Pověřený městský úřad

 

znak obce Komňa

Historie obce

leží v chráněné krajinné oblasti na úpatí Bílých Karpat. Počátky Komně sahají do přelomu tisíciletí. První dochovaná písemná zpráva o existenci obce je z roku 1261 ve vztahu k opevněnému sídlu zvanému Zuvačov. Zuvačov se rozkládal na kopci Hrádek a někdy na počátku 15. století byl zničen pravděpodobně husitskými vojsky. Od počátku 16. století byla Komňa v držení majitelů světlovského panství. Komňa je známá jako pravděpodobné rodiště J.A. Komenského. Právě po ní se mu dostalo příjmení. Je původním místem jeho rodu - Segešů. 

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

 1186

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

www.komna.cz

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

A) komna.cz

 

C) cs.wikipedia.org  (10.12.2016)

 

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 10.12.2016