Kod CZ 13772

Rosice

Osada: Pendrov

Kostel sv.Martina 2) C)

Pův.románský, barokně přestavěn 1740-70 na návrší jižně pod zámkem, obklopen bývalým hřbitovem. Původně románský kostel je pozdějšími přístavbami upraven v kombinaci gotického a renesančního stylu. Původně románský kostel pochází pravděpodobně z 12. století, počátkem 13. století již stál. Jednalo se o jednolodní kamennou stavbu s presbytářem a na západní straně s dodnes dochovanou věží. Vchod byl z jižní strany. Chrám byl goticky upraven a rozšířen o původně samostatnou gotickou severní kapli. Upraven byl také renesančně, tehdy byl rozšířen o jižní kapli. Barokní úpravy přinesly změnu přístupu do kostela ze západní strany přes věž a výměnu oken. V roce 1998 byly pořízeny 3 nové zvony zasvěcené Nejsvětější Trojici, Panně Marii a svatému Martinovi,[2] které nahradily zvony zabavené během světových válek a doplnily nejstarší zvon.

Rosice-farní chrám sv. Martina.JPG

 

Děkanství 2)

1736

Rosice - Římskokatolická barokní fara.JPG

 

Kaple Nejsv.Trojice 2) C)

Poutní, raně barokní, na kopci jižně od města, před 1691, na jižním návrší města založil majitel rosického panství Jiří Hausperský z Fanalu v 18. století. Ke kapli vede chráněná lipová alej s křížovou cestou, oficiálně registrovaná pod jménem Lipové stromořadí v Rosicích. Roku 1697 byla zahájena stavba kaple z popudu Jiřího Ruperta Hausperského, který ji založil jako nové poutní místo. Od dokončení roku 1701 se počíná poutní tradice na svátek Nejsvětější Trojice. Kaple vznikla spolu s poustevnou na místě původní habřiny. V roce 1722 vystavěna křížová cesta s 12 zastaveními z popudu Feliciána Jula Hausperského.

Roku 1783 byla kaple v ohrožení, neboť císař Josef II. rušil církevní zařízení. V Rosicích byly v té době dvě kaple a obě byly navrženy na zrušení. Kaple sv. Jana Nepomuckého byla zbořena, kaple Nejsvětější Trojice ale nakonec zůstala zachována a zrušena byla pouze poustevna poblíž ní Barokní kaple má půdorys trojúhelníka, jehož obvod tvoří šest apsid. Tři tvoří vrcholy trojúhelníka a tři jsou vnořené mezi nimi. Střecha kaple má tvar pravidelného šestiúhelníka, stejně jako střechy apsid. Původní šindelová střecha byla v 30. letech 20. století vyměněna za plechovou. Uvnitř se ve vrcholových apsidách nacházejí oltáře. Východní oltář je hlavní, jihozápadní patří Panně Marii Svatodomské, severozápadní Panně Marii Čenstochovské. V prvním patře se nachází kůr s torzem varhan a oratoře. Pod severovýchodní oratoří se nachází sakristie.

Rosice kaple Nejsvětější Trojice.jpg Kaple Nejsvětější Trojice (Rosice).JPG

 

Hřbitov  C)

Kaple hřbitovní Rosice (okres Brno-venkov).JPG

 

Hřbitovní kaple  C)

Kaple hřbitovní Rosice (okres Brno-venkov).JPG

 

Křížová cesta 2) C)

1.pol.18.stol., podél cesty k poutní kapli. je tvořena dvanácti zastaveními v podobě trojbokých kamenných jehlanců s vytesanými reliéfy. Cesta vede 300 metrů dlouhou dvouřadou památkově chráněnou lipovou alejí ke kapli Nejsvětější Trojice. Na konci cesty je kamenný kříž z roku 1950, na místě třináctého zastavení

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/06/K%C5%99%C3%AD%C5%BEov%C3%A1_cesta_%28Rosice%29.JPG/800px-K%C5%99%C3%AD%C5%BEov%C3%A1_cesta_%28Rosice%29.JPG

 

                I.zastavení C)

               

 

                II.zastavení C)

               

 

                III.zastavení C)

               

 

                IV.zastavení C)

               

 

                V.zastavení C)

               

 

                VI.zastavení C)

               

 

                VII.zastavení C)

               

 

                VIII.zastavení C)

               

 

                IX.zastavení C)

               

 

                X.zastavení C)

               

 

                XI.zastavení C)

               

 

                XII.zastavení C)

               

 

                XIII.zastavení Kamenný kříž C)

                1950

 

Socha sv.Floriána C)

U kostela

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e0/Kostel_sv._Martina%2C_Rosice.jpg https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e0/Kostel_sv._Martina%2C_Rosice.jpg

 

Socha sv.Vincence Ferarského C)

Kostelní ul.

Socha sv. Vincence Ferarského, Rosice.jpg Socha sv. Vincence Ferarského, Rosice.jpg

 

Socha sv.Jana Nepomuckého C)

Socha sv. Jana Nepomuckého, Rosice.JPG Socha sv. Jana Nepomuckého, Rosice.JPG

 

Kamenný kříž C)

Palackého nám.

Zlacený kříž v Rosicích.JPG

 

Kamenný kříž C)

Centrální ze hřbitova, v kusech na zámku

Náhled

 

Boží muka C)

Na Mýtě, na rozcestí k Říčanům

Rosice Boží muka Na Mýtě.jpg

 

Boží muka C)

U silnice na Brno

Náhled

 

Boží muka C)

Náhled

 

Kašna C)

se sochou slovanské bohyně Živěny na náměstí byla instalována roku 1868 při příležitosti otevření prvního městského vodovodu. Původně byla umístěna v Brně na Lidické ulici.

Rosice, kašna.jpg 

 

Pranýř C)

pod radnicí není používán od zrušení místního hrdelního soudu roku 1752. Na současné místo byl postaven roku 1959.

Pranýř (sloup hanby).jpg

 

Zámek 2) C)

Na místě gotického hradu, renesanční arkádový před 1583přestavěn 1760. Původní hrad byl přestavěn na zámek pravděpodobně za Pertolda z Lipé. Další přestavba do renesančního slohu proběhla za Žerotínů v 17. století. Posledním soukromým majitelem zámku byl Mořic Arnold baron de Forest-Bischofsheim, který vzdoroval pozemkové reformě, ale nakonec majetek odprodal státu. Dnes na zámku sídlí městská knihovna, Středisko volného času (dříve Dům dětí a mládeže) a od října 2010 zprovozněné Zámecké kulturní centrum. nad soutokem Bobravy a Říčanského potoka. Hlavní budova obepíná první arkádové nádvoří zámku ze všech stran. Hlavní budova je od okolí oddělena příkopem, přes který vedou dva mosty severní do čestné zahrady zámeckého parku a východní na druhé nádvoří. Druhé nádvoří lemují dvě samostatně stojící novější křídla zámku. Jižní ve tvaru písmene "L", severní k němu zrcadlově symetrické.

Zámek byl renesančně přestavěn během 16. století. Z původního hradu datovaného do počátku 14. století se však kromě sklepení a části obvodové zdi na severním okraji budovy, nedochovalo téměř nic.

13. století předpokládá se, že zde existovalo menší feudální sídlo

14. století budování gotického hradu rodem Hechtů

15. století destrukce během husitské revoluce a následné rekonstrukce hradu.

16. století zahájeny první renesanční úpravy Pertoldem z Lipé. Rozsáhlou přestavbu dokončili Žerotínové.

17. století renesanční přestavba dokončena výsledkem byla dvoupatrová hlavní budova a tři nová zámecká křídla, která obepínala druhé nádvoří.

19. století demolice východního křídla na druhém nádvoří

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d6/Z%C3%A1mek%2C_Rosice.JPG/800px-Z%C3%A1mek%2C_Rosice.JPG https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/41/Rosice%2C_n%C3%A1dvo%C5%99%C3%AD_z%C3%A1mku.jpg/800px-Rosice%2C_n%C3%A1dvo%C5%99%C3%AD_z%C3%A1mku.jpg

 

Radnice 2) C)

Empírová, 1851-8

Rosice, radnice.jpg

 

Rahnův dům č.p.46 C)

Rahnův dům (Rosice).jpg

 

Včelařské muzeum C)

s knihovnou Českého svazu včelařů a včelařskou chovatelskou stanicí.

 

Kamenný most C)

Přes Bobravu

Bobrava starý most v Rosicích.JPG

 

Památní hrušeň C)

Na poli pod Oborou evidovaná v seznamu památných stromů jako Hrušeň pod Oborou. (Pyrus pyraster) roste na remízku na poli pod oborou. Obvod kmene ve výšce 1,3 m je 284 cm a koruna stromu dosahuje do výšky 10 m.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d7/Hru%C5%A1e%C5%88_pod_Oborou.jpg/800px-Hru%C5%A1e%C5%88_pod_Oborou.jpg

 

 

Zpět na okres

Panství

 Politický okres Brno venkov, s.o. Ivančice

1961 Okres Brno

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie města

První dochovaná zmínka o Rosicích se nalézá v listině z roku 1259, v níž jsou zmiňováni majitelé místního hradu bratři Bohuš a Hartman s přídomkem z Rosic. Ve 14.–15. století patřily Rosice Hechtům z Rosic, jejichž erb zdobila stříbrná štika v červeném poli.

Rosice se postupně vyvinuly v městys a roku 1907 byly císařem Františkem Josefem I. povýšeny na město a obdržely městský znak. Od roku 1921 do roku 1996 zde fungovala sklárna.[3]

Od roku 2003 jsou Rosice obcí s rozšířenou působností, jejich správní obvod čítá celkem 24 obcí. K 5. lednu 2011 vstoupila v účinnost změna hranice mezi Rosicemi a sousední obcí Tetčice, uskutečněná na základě vzájemné dohody o změně společných hranic ze dne 12. října 2010.

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

 4109

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí v republice čsl, 1927

2) Karel Kuča, Atlas památek, 2002

 

C) cs.wikipedia.org  (11.11.2015)

 

 

Kod CZ

Pendrov

 

 

Součástí Rosic se osada Pendrov (německy Pendorf) stala od roku 1880. Do té doby byla vedená jako samostatná osada. První zmínka o ní pochází z roku 1369. Její zastavěné území lze ohraničit zhruba spojnicí nádraží, ulice Nádražní, ulice 1. května až ke křižovatce, dále celá ulice Pod Zahrádkami, Úvoz směrem dolů a kousek ulice Tetčické až k stavební proluce. Nejstarší stavení mají přečíslovaná čísla domů. K původnímu popisnému číslu se přičetla číslovka 700.

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 11.11.2015

Předchozí editace: 28.5.2011