Zpět na Studánku

Historie obce Studánka (Thonbrunn), okres Aš


Studánka lež! 3 km jižně od Hranic pod severozápadním svahem Studáneckého vrchu (696,7 m n. m.), v místě pojmenovaném Kotlina. V roce 1392 je zapsána v chebské knize daní, ale roku 1413 ji prodal Konrád z Neubergu Jindřichu Zedtwitzovi jako pustinu. Za sporů Zedtwitzů s Chebem v 15. století byla zničena a teprve v 16. století zcela obnovena. Ve vsi existovalo panské sídlo, o kterém chybí písemné zprávy. Do roku 1981 ležel nedaleko staré cesty do Hranic a Aše okrouhlý ostrůvek o průměru 11 - 12 m, vystupující více než 1 m nad úroveň terénu. Kolem ostrůvku, na kterém nebyly nalezeny pozůstatky zdiva, se rozkládal zavodněný příkop, široký 6 - 7 m. Tvrziště zaniklo při melioraci okolních pozemků Na konci minulého století zde žilo ve 100 domech 731 obyvatel. Mezi válkami získala Studánka samostatnost a stala se obcí Dříve podléhala jako místní část Podhradí, od roku 1975 byla připojena k Hranicím. V té době již klesl počet obyvatelstva z 873 na 366 (počet 140 domů se snížil na 87), v současnosti má Studánka 349 obyvatel a 54 domů.

Roku 1826 zřídil J Künzel v mlýně, který zakoupil, prádelnu poháněnou vodní silou, kterou nahradil roku 1830 parním strojem, prvním na Ašsku. prádelna se stala v krátké době největší v okolí a zaměstnávala ve Studánce všechny volné pracovní sIly. Künzlovi dědicové postrádali jeho podnikatelské schopnosti a továrna šla roku 1873 do konkursu. V roce 1880 zahájil nový majitel znovu výrobu. Od roku 1913 rozšířil další vlastník Kryštof Fischer výrobní program o výrobu vigoněk. Po 2. světové válce byla prádelna několikrát modernizována a přešla na zpracování chemických materiálů. Roku 1997 přesunul nový vlastník výrobu i stroje do Liberce a budovy opustil.

Více než 100 let dobré pracovní příležitosti znamenalo pro Studánku mnoho Tradiční venkovské domy byry přestavovány, nové jíž byly stavěny z cihel. Ve vesnici byly otevřeny čtyři hostince, při kterých se sdružovali členové místních spolků.

Škola byla založena ve Studánce roku 1760 jako putovní a vyučovalo se podobně jako jinde na venkově pouze pres zimu. Roku 1866 nechala obec upravit pro školu zakoupený domek a v roce 1880 postavila novou budovu se dvěma třídami. Ta ale v krátké době přestala vyhovovat, obec se osamostatnila a pro své děti postavila na svou dobu moderní budovu se zvoničkou na střeše a s hřištěm. Školu slavnostně otevřeli roku 1892 pro 95 žáků. Obě budovy se zachovaly do naší doby.

Občané Studánky zažili ve 2 polovině 19. století několik velkých požárů, při kterých lehlo popelem 11 usedlosti. Kuriózní při tom bylo, že Studánka byla jediná obec v okolí, kde nebyl založen hasičský sbor Až v šedesátých letech založené hasičské družstvo chybu napravilo, ale nemělo už příležitost svou připravenost prokázat. Věnovali se tudíž tzv. požárnímu sportu, v kterém se několikrát probojovali do celostátní soutěže.

Ve Studánce končí u přírodního koupaliště na rybníku Nový modře značená turistická stezka z Hazlova. Stejným místem prochází dálková trasa červená, končící v Trojmezí u hraničního kamene 1/1.

 

Zdroj: http://www.matejovic.webzdarma.cz

Historicko turistický průvodce č.15  z  r.2000 vyd.nakladatelstvím Českého lesa

 

Aktualizace 5.2.2012