Zvole

Osada: Kolorédov

[Kostel sv.Jiljí] C)

Na jeho místě postavena škola, shořel 1854

 

Kostel Neposkvrněného Početí P.Marie C) D)

1862, neorománský. Po požáru kostela sv. Jiljí roku 1854, rozhodl olomoucký arcibiskup Bedřich Fürstenberk o stavbě kostela nového. V listopadu 1858 byly schváleny plány kostela a roku 1860, po všech přípravách, se začalo s kopáním základů. V září 1860 posvětil děkan Jan Kašpar základní kámen. Po čtyřech letech, 17. května 1864, byly zavěšeny do kostelní věže nové zvony. Až 2. července 1876 byl slavnostně vysvěcen kardinálem Fürstenberkem a zasvěcen Neposkvrněnému početí Panny Marie. Chrámové průčelí je zdobeno portálem se dvěma sloupy z pískovce, které zhotovil vídeňský sochař Josef Heinrich. Nad ním jsou dva erby, jeden olomouckého arcibiskupství druhý rodiny Fürstenberků. Nad nimi stojí socha Panny Marie též od Josefa Heinricha. Tři oltáře hlavní a dva boční pocházejí z olomoucké katedrály. Obraz Neposkvrněného početí Panny Marie na hlavním oltáři maloval vídeňský malíř Dobiášovský. Dva boční oltáře byly původně zasvěceny sv. Jiljí, patronu starého kostela a sv. Janu Nepomuckému. Roku 1940 byl zřízen v kapli čtvrtý oltář, zasvěcený Panně Marii Bolestné. Socha je od olomouckého sochaře L. Kubečka. Kazatelna a křtitelnice je z ostřihomského mramoru od sochaře Arnolda z Brna. Varhany mají patnáct rejstříků a postavil je Karel Küttler z Opavy.

http://www.nockostelu.cz/f/2010/Image/Zvole/1.jpg File:ZvoleKostel.jpg

 

Hřbitov

U kostela

 

Fara

Patrová s valbovou střechou, vně utilitárně upravena, nad vstupem znak

 

Sbor církve husitské

U silnice na Mohelnici

 

Márnice E)

Na hřbitově

http://www.hrady.cz/data_g/11356/133503.jpg

 

Socha sv.Jana Nepomuckého C) E)

Před kostelem

http://www.hrady.cz/data_g/11356/133507.jpg

 

Socha P.Marie Immaculaty C)

V zahradě před farou ke kostelu

 

Socha P.Marie

Na průčelí kostela, od Josefa Heinricha

http://www.hrady.cz/data_g/11356/133505.jpg

 

Kamenný kříž C)

Před kostelem,

http://www.hrady.cz/data_g/11356/133508.jpg

 

Kamenný kříž

Na návsi u školy

 

Kamenný kříž

Za hostincem

 

Kamenný kříž C)

V parčíku klasicistní kamenická práce z roku 1796 s prvky lidového baroka

 

Smírčí kříž C)

Na návsi, 16.stol.

 

Erby E)

Na kostele

http://www.hrady.cz/data_g/11356/131736.jpg

 

Památník C)

V parčíku

 

[Tvrz] C)

goticko-renesanční tvrz, poprvé připomínaná roku 1273, náležející do obvodu mohelnické rychty. Již tehdy náležela olomouckému biskupství. Později tvrz sloužila jako myslivna a sýpka. Na tuto přestavbu upozorňovala deska s letopočtem 1672, která byla na budově tvrze až do její likvidace. Dále pak tvrz sloužila jako vinopalna, hájovna, škola, jako moravské železářské sklady a mlékarna. Roku 1972 byla tvrz beze zbytku zbořena a na jejím původním místě dnes stojí zdravotní středisko (budova č. p. 31). Z tvrze zbyly pískovcové erby, dnes umístěné v boční kapli zdejšího kostela.

Zvolská tvrz byla sídlem zdejších vladyků. Od roku 1370 zde sídlil první známý vladyka – Václav ze Zvole. Stala se i rodištěm dvou pozdějších olomouckých biskupů. Prvním z nich byl Kuneš ze Zvole (1430–1434), který byl současně administrátorem pražského arcibiskupství a zúčastnil se jednání basilejského koncilu, kde usiloval o návrat Čechů pod vliv Říma. Na zpáteční cestě však v Ulmu umřel. Druhým biskupem byl Bohuslav ze Zvole (1454–1457), vynikající znalec kanonického práva. Zemřel ve Vídni a existuje podezření, že snad byl otráven svými náboženskými odpůrci. Pohřben byl v Olomouckém dómu.

Početný rod zvolských vladyků se v 15. století rozdělil na několik větví a vedle zvolského zboží, ke kterému patřilo kromě Zvole dalších pět okolních vsí a statků, získali Zvolští ze Zvole také např. Kolštejn (dnes Branná), Odry a další majetky. Dalším významným příslušníkem rodu byl Jan Zvolský ze Zvole, známý humanista a básník.

Někdy po roce 1500 získali zvolské léno páni ze Žerotína. V té době je také poprvé prokazatelně tvrz ve Zvoli připomínána. A to když v roce 1553 na ni tehdejší držitel léna Petr ze Žerotína zval k návštěvě svého švagra Půtu z Ludanic a na Rokytnici. V druhé polovině 16. století prodali Žerotínové zvolské zboží Marku z Weiczingu. Ten pak v roce 1564 prodal Zvoli se statky olomouckému biskupu Marku Khuenovi (1553–1565), který zvolské majetky natrvalo připojil k mírovskému biskupskému panství.

Zvolská tvrz tak přestala sloužit jako šlechtické sídlo a byla v 17. století přeměněna z části na panskou sýpku a z části v hájovnu. Později však byla celá stržena. Na jejím místě bylo postaveno zdravotní středisko.

 

Škola C)

Na místě starého kostela

http://www.zivefirmy.cz/media/fotos/274195/zvole_max99036.jpg

 

Mlýn

Na okraji obce za návsí

 

Chalupa

U cesty k Mohelnici

 

Chalupa

Nedaleko kostela

 

Chalupa

Na návsi, patrová se znehodnocenými fasádami

 

Chalupa

Na návsi, znehodnocená fasáda

 

Chalupa

Na návsi, částečně dochovaná fasáda, nevhodné modernizace

 

Usedlost

Patrová, přestavěna po 1930 a po 1960 zničena nedokončenými přestavbami

 

 

Zpět na

okres

Panství

 Politický i soudní okres Zábřeh

1961 Okres

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie obce B)

Obec leží na soutoku řeky Moravy a Moravské Sázavy na jižním předhůří Hrubého Jeseníku v nadmořské výšce 265 m, přesněji 6 km jižně od Zábřehu na Moravě a 7 km severně od Mohelnice. Okolí obce je kopcovité, částečně lesnaté, vhodné pro houbaření a sběr borůvek. Hornomoravský úval, který zde ohraničuje Zábřežská vrchovina a Mírovská vrchovina zde vytváří Mohelnickou brázdu. První písemná zmínka o obci je z r. 1273. V minulosti byla obec poznamenána bitvami, které se tu odehrály, r. 1468 to byla bitva mezi vojsky Jiřího z Poděbrad a vojsky uherského krále Matyáše Korvína, poté v 17. století třicetiletá válka a vypálení švédskými vojsky. Dominantou obce je farní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie z roku 1862. V milosti se zde těžila železná ruda. Podle geologického výzkumu je zde v křemičitých rulách výskyt zlata (v metamorfovaných horninách). Naleziště se táhne až po Řepovou - Mírov.

Obec Zvole ve staročeštině (zvóla, zvóle) byl termín, který vyjadřoval právo užívat obecní majetek zejména k pastvě, honitbě a rybolovu. Méně pravděpodobný je výklad, který toto místní jméno spojuje s nějakými stvoly, resp. stvolnatými rostlinami. Osadou Zvole byl do roku 1869 a znovu od roku 1919 jinak samostatný Kolorédov, který dostal jméno podle olomouckého arcibiskupa Colloredo-Waldsee. V pečeti obce byl zobrazen čáp.  Zvole je jmenována prvně mezi obcemi v listině pro mohelnického rychtáře z roku 1273.

Zvole leží ve střední nadmořské výšce 265m. Zvole je výstavná vesnice při silnici ze Zábřeha na jih do Mohelnice. Kolorédov, bývalá osada Zvole, v jižní části areálu již zcela splynul s původní Zvolí. Další silniční spojení ze Zvole vede k jihovýchodu do Lukavice a k severozápadu do Jestřebí. Severovýchodně od obce se vlévá do řeky Moravy Moravská Sázava. Domy ve vesnici a část katastru leží ještě v rovině Mohelnické brázdy kolem řeky Moravy (střední nadmořská výška 265m), ale západní část katastrálního území zasahuje již do kopců Mírovské vrchoviny; celý areál má rozlohu 663 hektary.

K památkám ve Zvoli patří vedle farního kostela jenom smírčí kříž (16. stol.) a dva další kříže (18. a 19. století).

Zvole patřila vždy k velkým a významným vesnicím na Zábřežsku. Počet obyvatel ve Zvoli i Kolorédově v 19. století rostl. V roce 1900 zde bylo dohromady 985 obyvatel a 147 domů, z toho v menším Kolorédově bylo 395 osob a 63 domovních čísel. Zvole byla česká obec s německou menšinou (roku 1900 se hlásilo k německé řeči 46 obyvatel), kdežto Kolorédov byl naopak spíše německý se silnou českou menšinou (roku 1900 se k ní počítalo 189 osob). V nových poměrech po roce 1918 vzrostl ve spojené obci podíl Čechů tak, že při sčítání roku 1930 se z celkového počtu 938 obyvatel hlásilo k české národnosti již 824 místních občanů (Němců bylo 113). Pokles počtu obyvatel po druhé světové válce byl vedle odsunu Němců způsoben i odchodem několika českých rodin do jiných míst. V roce 1950 měla Zvole 750 obyvatel ve 170 domech a v roce 1991 704 obyvatele ve 192 domech, z nichž naprostou většinu představují rodinné domky a zemědělské usedlosti.

Zvole patří k těm vsím, které jsou jmenovány v listině pro mohelnického rychtáře z roku 1273 a které potom byly udělovány jako léno olomouckých biskupů příslušníkům nižší šlechty. Zvole náležela mezi těmito vesnicemi k nejvýznamnějším, protože se zde již dva roky po první zprávě objevuje filiální kostel sv. Jiljí a zdejší manové drželi v následujícím období i okolní lenní statky. Když bylo v druhé polovině 14. století přeneseno sídlo biskupské lenní provincie z Mohelnice na hrad Mírov, objevují se na hradě jako purkrabí i vladykové ze Zvole.

Největší rozmach zaznamenalo zvolské panství v 15. století. Rod vladyků ze Zvole získal další lenní statky v okolí, později i jinde na Moravě a ve Slezsku (Kolštejn, Hlučín, Osoblaha ad.), a jeho jedna větev byla povýšena do šlechtického stavu. Na Zábřežsku patřili Zvolští v husitských dobách k hlavním oporám katolické církve a k největším odpůrcům Tunklů z Brníčka a na Zábřehu, kterým tehdy patřila podstatná část severozápadní Moravy. V roce 1468 byla mezi Zvolí a Rájcem svedena bitva vojsk Jiřího z Poděbrad a krále Matyáše, v níž byl smrtelně zraněn vůdce českého vojska Zdeněk Kostka z Postupic. V té době stála ve Zvoli tvrz, vedle ní pak pivovar a mlýn. Byla zde také fara, snad i škola; kostel byl za husitských válek zničen a musel být v roce 1444 postaven znovu.

Po roce 1500 získali Zvoli s šesti vesnicemi Žerotínové, ale v roce 1561 vykoupil toto zboží olomoucký biskup a připojil je k panství Mírov. Tvrz ztratila na významu a byla později v 17. století přestavěna na sýpku a hájovnu. Zvole patřila i po třicetileté válce k největším vsím na mírovském panství, i když očividně ztrácela na významu. Přispělo k tomu i válečné zpustošení, protože ještě v roce 1677 podle lánového rejstříku zde bylo vedle 25 starousedlíků 10 novousedlíků a čtyři poustky; pivovar byl zbořen. Zvolský dvůr, o jehož dřívějších osudech máme poměrně málo zpráv, byl v roce 1787 rozparcelován a na jeho místě vznikla osada Kolorédov. Dolování železné rudy v okolí v první polovině 19. století se Zvole dotklo jen okrajově. Roku 1834 žilo ve Zvoli 554 obyvatel v 77 domech a v Kolorédově již 409 obyvatel v 60 domech.

Po zrušení poddanství patřila Zvole sice k velkým a výstavným, ale jinak běžným obcím vesnického typu v nově zřízeném soudním a politickém okrese Zábřeh. Také ostatní živnosti, např. mlékařské družstvo, byly většinou spojeny se zemědělstvím. V roce 1876 zde byl založen první český hasičský spolek na Zábřežsku. Na škole ve Zvoli se až do roku 1884 učilo česky i německy, potom už jenom česky, ale zároveň byla zřízena německá škola v Kolorédově, která byla po roce 1918 zrušena. Farní kostel byl roku 1854 úplně zničen požárem, a proto byl postaven nový, který byl v roce 1876 zasvěcen Neposkvrněnému Početí P. Marie.

Po roce 1918 se v obci objevilo poměrně dost přívrženců nové československé církve. Ve volbách za první republiky získávali nejvíce hlasů lidovci a agrárníci. Za druhé světové války se nacistické úřady snažily všemi prostředky posílit zvolskou německou menšinu.

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

971

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2006

 790

 

 

www.obec-zvole.cz

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

A) obec-zvole.cz (23.7.2014)

B) zvole.zabrezsko.cz  (10.8.2008)

C) cs.wikipedia.org (23.7.2014)

D) nockostelu.cz (23.7.2014)

E) hrady.cz (23.7.2014)

 

 

Kolorédov

(Kolloredo)

 

Kamenný kříž

Na konci osady

 

Obrázek

Na sloupku, proti rybníčku na konci osady

 

 

 

Ulice na Jestřebí. Osadou Zvole byl do roku 1869 a znovu od roku 1919 jinak samostatný Kolorédov, který dostal jméno podle olomouckého arcibiskupa Colloredo-Waldsee.

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 23.7.2014

Předchozí editace 10.8.2008