Vyšehoří

(Hochberg)

Kaple sv.Jana Nepomuckého C)

 

Kamenný kříž C)

U kaple

 

 

 

Zpět na

okres

Panství

 Politický i soudní okres Zábřeh

1961 Okres

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie obce B)

Dle starých pramenů vzniklo jméno obce pravděpodobně díky své poloze na kopci. Někteří historikové však připouští i možnost vzniku podle vlastního jména Vyšehor. Německé jméno vsi bylo původně Wischehorsch, za okupace se naše obec jmenovala Hochberg.

Obec Vyšehoří se rozkládá částečně v údolí Vyšehorského potoka a z větší části na návrší, které jeho činností vzniklo na úpatí kopců západně od obce. Obec leží na předělu mezi východními svahy Zábřežské vrchoviny a rovinou soutoku Moravy a Desné. Tomuto předělu také odpovídá vzhled katastru.

Vyšehoří, jak naznačuje i název, leží na návrší, které se zvedá z údolí řeky Moravy na západ do Drozdovské vrchoviny. Nadmořská výška je 324 metry na katastru o rozloze 547 hektarů.
Největší a zároveň nejbližší vyvýšeninou, která leží směrem na západ od obce, je kopec, kterému se říká „Homole“. Jeho výška je 516 metrů nad mořem, avšak leží již na území Obce Postřelmůvka. Podle ústního podání se prý jedná o vyhaslou třetihorní sopku. Geologickým průzkumem, který byl proveden v 18. století profesorem Štolbou, bylo zjištěno, že se v tomto masívu nachází ložiska tuhy a ohnivzdorného jílu.

Zatímco na západě stoupají kopce protkané hlubokými potočními údolími až do pětisetmetrové výšky okolo vrchů „Homole“ (516 m) a „Háječek“ (603 m), na východě obce, směrem k Obci Chromeč klesá nadmořská výška vesměs rovinatých pozemků až na 300 m nadmořské výšky. Obcí prochází jediná silnice druhé třídy ze Zábřeha na Mor. na rozcestí „Loučení“ mezi Kláštercem a Bludovem.

Na pečeti máme kolmo postavenou radlici, která je provázena sedmi hvězdičkami. Historické osudy naší vesnice jsou od první zmínky v pramenech z roku 1397. Ves patřila původně k rudskému panství a její tehdejší majitel byl Štěpán ze Šternberka. V roce 1392 zahynul bez potomků a jeho panství připadlo markraběti Joštovi, který dal naši obec v roce 1397 zapsat i se Zábřehem v léno svému švagru Petru z Kravař na Plumlově. Tato zmínka je pro Vyšehoří prvním historickým podkladem o jeho existenci.

Po Petrovi z Kravař byli vlastníci naší obce jeho synové Beneš a Jindřich. Dalšími majiteli vesnice se po těchto bratřích stal v roce 1447 Jan Tunkl z Brníčka.

Vyšehoří se tak stalo až do konce feudální správy součástí zábřežského dominia. Podle berního úřadu z roku 1516 bylo ve Vyšehoří devět usedlíků, od nichž Štěpán Fojt a Vašek konšel přinesli tři zlaté. Podle urbáře zábřežského panství z roku 1585 tu bylo 8 rolníků, dva zahradníci a tři chalupníci, celkem 13 usedlíků. Stejný počet usedlíků byl tu i v roce 1637. Po třicetileté válce v roce 1677 opět 13 obyvatel.

V roce 1771 mělo Vyšehoří 109 obyvatel české národnosti, roku 1793 35 domů se 193 obyvateli a 180 jitry nevalné půdy. V roce 1834 vzrostl počet osob na 273, které žily ve 40 domech.
Naše obec byla vždy a bez výjimky českou vesnicí. Pro Vyšehoří zůstaly i po roce 1848 všechny vyšší správní i soudní orgány v Zábřehu. Od nejstarší doby jsme byli přifařeni do Klášterce, tamtéž i chodily děti z naší obce do školy až do roku 1885. Základní jednotřídní škola byla zde zřízena právě zmíněného roku. V roce 1880 žilo v naší obci ve 49 domech 300 obyvatel národnosti slovanské a náboženství katolického. V roce 1890 při sčítání lidu žilo v naší obci 154 mužů a 150 , celkem 304 obyvatel.

Naši obyvatelé se ponejvíce živili zemědělstvím a řemeslnictvím. Největší vliv od první republiky měli agrárníci, kteří zde pravidelně vítězili ve volbách.

V roce 1900 žilo v naší vesnici v 50 domech 294 obyvatel. Po druhé světové válce odešlo z obce několik rodin osídlovat opuštěné pohraničí, kde zakládaly svoje nové domovy. V roce 1950 žilo v 69 domech 241 osob.

Tehdejší JZD se roku 1967 spojilo se zemědělským družstvem v Chromči a společně potom vstoupili v roce 1971 do družstva v Bludově. Škola byla zrušena a v místě zůstal v roce 1990 jediný obchod s potravinami. V roce 1991, ještě v rámci Bludova, žilo v naší obci v 52 domech 169 usedlíků

Zdejší barokní kaple pochází pravděpodobně z počátku 18. století a je postavena v centru obce. Dle ústního podání Joklíka Josefa byla naše kaple kdysi pouze dřevěná a malá. Začátkem našeho století byla rekonstruována, původní dřevěná byla zbourána a postavena ze zdiva.

Na území se nachází několik křížů podobné architektury. Ukázky lidové podoby se bohužel nezachovaly. Jen domek čís. 32 po Kubíčkových a domek čís. 28 po Janků Medardovi jsou ještě v původním kabátě.

V roce 1992 jsme se konečně osamostatnili a po dlouhé době vzniklo první obecní zastupitelstvo v čele se starostou obce, volené našimi občany. Počet obyvatel se v posledních pěti letech ustálil a kolísá v rozmezí od 195 do 200. Ke dni 10.7.1998 žilo v naší vesnici 200 obyvatel. Průměrný věk našich občanů je 37 roků.

Obcí protéká jediný potok, kterému se říká „Vyšehorský“ a skládá se ze tří na sobě nezávislých pramenů. Pod obcí vtéká do „strouhy“, která je pozůstatkem tunklovských vodních děl, dále odtud do řeky Moravy. Tuto „strouhu“ dal vykopat kolem roku 1489 Jiří Tunkl st. z Brníčka pro snazší napájení svých rybníků pod Rovenskem a v Závořicích. 

Není prokázáno, že by, jak píše František Poštulka, v prohlubenině nad „strouhou“ u Dolečka mívali držitelé Chromče – vladykové z Bukůvky – pivo a víno. Onen pozemek jim totiž nenáležel.

Obec vlastní taktéž malý lesní pozemek o rozloze asi 4,5 hektarů a nachází se na horním konci obce. Z našich kopců nad obcí je překrásný pohled na kotlinu řeky Moravy a na začátek „Hané“.
V dnešní době dojíždí děti jak do mateřské školky, tak i do škol do vedlejších obcí a do města Zábřeha. Většina obyvatel obce nyní dojíždí do zaměstnání do Postřelmova, Šumperka, Bludova, Zábřeha a Olšan.

V roce 1998 Obec Vyšehoří důstojně oslavila 600 výročí svého vzniku. Na tuto akci byli pozváni občané a rodáci ze širokého okolí, kteří přijeli. Akce trvala tři dny všemi kulturními slavnostmi a nechyběl ani ohňostroj.

Zdeněk Hroch ml

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

291

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

 

A) …

B) vysehori.wz.cz (21.12.2008)

 

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 31.8.2015