Zpět na Klopinu

Historie obce

Klopina, bývalý politický okres Zábřeh

 

Správní  obec  s názvem  Klopina tvoří dnes dvě  obecní  jednotky, a sice  Klopina a  Veleboř , které byly administrativně  spojeny v roce  1964. V minulosti k nim patřila ještě třetí  osada, nazývána  do třicetileté války  a krátce po ní  Střítěž, což je vlastně  dnešní dolní konec  Klopiny.  Šlo  původně o hospodářský dvůr, jehož  budovy  dodnes existují,  dnešní stavební dvůr  akciové společnosti , vedle hřiště,  kolem něhož vznikaly usedlosti. Ty tvořily osadu,  která byla  od původní vsi Klopiny, dnešního horního konce oddělena.  Nejjižnější část  tohoto horního konce byl  pravděpodobně  Kleiblův  statek ( dům Žváčkových)  a Wachutkův statek , dnes  sídlo společnosti Úsovsko a.s.

Uběhlo však  mnoho  desítek let, než byla proluka mezi oběma  konci  zastavěna ( bytovky a prodejna  Kontakt ) přesto,  že ke  splynutí  došlo  jak je uvedeno  po třicetileté  válce, kdy se název  Střítěž  postupně vytrácí.

Ještě dnes je možno při procházce po záhumenní cestě  vidět v některých  zahradách  kamenné stodoly, součásti dřívějších  hospodářských usedlostí, které v této části  Klopiny byly  budovány  dříve a rozsáhleji  než v části jižní.

 

Název – V historických pramenech  připomínán  nejdříve kolem roku  1371 a to latinsky jako Clopywa,  u Veleboře  kolem téhož roku  s latinským  názvem  Weleborze. Výklad názvu Klopina  je různý, jeho  původ však velmi nejasný, od domněnek, že jde o odvozeninu z německého slova  klopfe – kutání rudy v blízkém okolí, přes názor ,že jde o místo ze všech stran obklopené  lesy, nebo místo ukládání pastí -  vše  historicky  nedoloženo. Co se týče názvu obce  Veleboř,  jde pravděpodobně o osobní jméno Velebor,  lokátora,  tedy  zakladatele vsi.  Jméno Střítěž,  původně  hospodářského  dvora, je  pravděpodobně odvozeno od  rákosovitého či bažinatého  místa.  Prvně a bezpečně je uveden v historických pramenech z roku 1437.

 

Doba  založení – Dá se vyslovit  domněnka, že  Klopina i Veleboř byly pravděpodobně  „ vysazeny“  v polovině 14. století, někdy  mezi roky 1344 – 1371. Byl to důsledek  osídlování Mohelnické brázdy ve 13. a 14. století , které postupovalo od nížin na jihu dále na sever, do lesů a hor. Oblast Úsovska tehdy tvořil rozsáhlý komplex lesů – Doubrava v nížině řeky  Moravy,  které nad Úsovem  přecházely v tzv. Brádelský les.

V prvním  výčtu vesnic  úsovského panství  z roku 1344 se však ještě neobjevuje  ani jedna osada v údolí potoka Okenice.  Klopina a Veleboř se potom uvádějí v obdobném výčtu k úsovskému hradu náležících vsí až ve zmíněném roce  1371. Je samozřejmé, že v původním osídlení šlo vždy jen o několik málo usedlostí  soustředěných  kolem místních potoků.

Osudy  Klopiny a Veleboře i dřívější Střítěže jsou od prvních písemných zpráv až do roku 1848  nerozlučně spojeny s historií hradu, zámku a panství  Úsov, jehož existence je bezpečně doložena již roku 1260, přesto že byl jistě postaven dříve.  Jednalo se o majetek  moravských markrabat,  kteří jej zastavovali  jiným šlechtickým rodům za  finanční nebo jiné služby.

Klopina  a také  Veleboř  se objevují v pramenech, které dosvědčují  předávání majetku mezi moravskými markrabaty, prvně v roce 1366 v testamentu markraběte  Jana Jindřicha. Jmenovitě jsou  uvedeny  jako součást úsovského panství  v další závěti tohoto  markraběte z roku 1371,  kdy připadly markraběti Prokopovi.

Hrad Úsov s panstvím  drželi jako zástavu již od roku 1416 a po celé další století  páni z Vlašimi.  Roku 1457 došlo k dočasnému rozdělení panství  a  Klopina připadla do rukou  Václava z Vlašimi.  V roce 1517   Jiří z Vlašimi a na Úsově  připojil ke svému panství i zmiňovanou Střítěž, ovšem  již  jako majetek  dědičný

 

V  roce 1513 , téměř po sto letech vlašimské zástavy získali úsovské panství již jako vlastní a dědičný majetek  páni z Boskovic, s jejichž rodem je spojen největší rozkvět celého území a tedy i Klopiny a Veleboře.  A v roce 1531  odkoupili od  Kateřiny  z Vlašimi i  Střítěž.

Koncem  16. století ( 1597) se pak obec Klopina i Veleboř  staly  v rámci  úsovského  panství  majetkem  jednoho z nejmocnějších šlechtických a knížecích rodů  -  Lichtenštejnů, sňatkem    

Karla  s dcerou  Jana  Šembery  z Boskovic.  Lichtenštejnové  pak spravovali  Úsovsko  do roku 1848, kdy  došlo k odstranění poddanství. Pro zajímavost je možno dodat, že kolem

Roku 1690  nechal lichtenštejnský pán Úsova  Jan Adam Ondřej  přistavit na jižní straně zámek tak , jak jej známe  dnes.

 

Poloha – Obě obce,  Klopina i Veleboř  se rozkládají  v mělkém,  od   Veleboře  na severu  po Klopinu  na jihu, skloněném  korytě, které dosahuje v nejvyšším místě u myslivny nad  Veleboří  371 m n.v., od hřbitova  se příkře svažuje do Veleboře k místnímu potoku, s průměrnou nadm. výškou  325  -  370 m.  Odtud podle potoka  Okenice  již  mírně klesá  do Klopiny –  300 – 315 m n.v.

Nejznámějším a nejvyšším skalnatým vrchem v okolí je  pověstmi opředené  Bradlo nad  Lipinkou. Viditelnou  lokalitou  na okraji  lesů nad severní částí  Klopiny  je Červená  skála,

s bývalým  kamenolomem.

Potok  Okenice pramení  v lese Humeneci, nedaleko od západního okraje  Lipinky, teče jihozápadně  podél  silnice  do  Veleboře, kde na jižním okraji obce přibírá  místní potok od  severu, přitékající od velebořské myslivny. Obrací se k jihu, protéká kolem dnešního  koupaliště přes celou Klopinu, teče přes městečko Úsov a za Stavenicí u Doubravice se vlévá do řeky  Moravy. Odtud také jeho dnešní úřední název  Doubravický  potok  neboli  Doubravka.

 

Rozloha – Katastrální území obou obcí není příliš rozsáhlé, u Klopiny  činilo 518 hektarů, u Veleboře  778 hektary.

 

Obecní  pečetě – Podle nejstaršího dochovaného otisku  obecní pečetě  doloženého z roku  1749  je na něm zobrazen v kotouči vedle sebe postavený  snop a radlice, nad nimi pak položené  krojidlo. Na pečeti  je název  Diedina . Klopin.

Na  klopinské  obecní pečeti z roku 1782 je kolmo postavené  krojidlo  vedle radlice  umístěné na španělském štítě v barokní kartuši  s německým názvem na pečeti                S.D.Gemein . Klope .

Je zřejmé, že symboly na pečetidlech znázorňovaly předměty, se kterými přicházeli lidé

do styku při zajišťování každodenní obživy.  Tou bylo v této lokalitě  vždy  zemědělství.

 

Škola -  existovala v Klopině  již od roku  1789,  kdy ji za vlády Josefa II  nechala postavit  úsovská vrchnost  jako filiální a  brzy samostatnou  triviální ( základní, později  obecnou školu.) Do té doby, od zavedení relativně  povinné školní docházky  Marií Terezií  roku  1774, chodily děti do dvojjazyčné školy v Úsově.  Nyní začaly do  klopinské školy  docházet i děti z  Police,  Bezděkova, Veleboře a  Pískova..  Byly to také české vesnice, a tím  přeplněná škola v Úsově  mohla přejít na německé  vyučování.

Počet žáků v klopinské škole rostl a v roce  1830  byla škola rozšířena  na dvoutřídní. O deset let později ji již navštěvovalo  222 žáků, o škola byla opět přeplněna.

Proto byla v roce 1844  postavena na horním konci nová školní budova,  která byla  s různými přestavbami dochována do nejnovější doby. Na konci 19. století  sílí aktivity  na zřízení české školy v sousedním Úsově.  Trvalo však ještě několik let, než byla v roce 1908, přes soustavný odpor Němců, česká  jednotřídka v Úsově opravdu otevřena,  přesto, že byla hned na počátku vytlučena. Klopinskou dvoutřídku  navštěvovalo ještě v roce 1877  neuvěřitelných 257 žáků, ale  návrh na zřízení třetí třídy již nebyl realizován, neboť se rozbíhaly samostatné školy v Polici (1869) a Pískově (1881). Od tohoto roku chodily do klopinské školy už jenom děti z Klopiny, Veleboře a Bezděkova.  Od roku 1901 byly děti z Bezděkova přeřazeny do školy v Polici a v roce 1912 byla škola postavena i ve Veleboři. V této době chodilo také několik klopinských dětí do české školy v Úsově i do německé školy v Úsově. V roce 1910 pak vznikla česká měšťanská škola v Troubelicích a v Úsově pak v roce 1920.  Po okupaci  byly tyto české školy v říjnu 1938 uzavřeny.

 

Obyvatelstvo – Klopina  i Veleboř byly hned od počátku osídleny českými  osadníky, to platilo i pro podhradí a městečko Úsov ( na rozdíl od  převážně německého Medlova ).

První souhrnné a poměrně podrobné zprávy o obyvatelích a profilu vesnic byly zaznamenány v dochovalých  urbářích   úsovského panství.  Jednalo se o rukopisné knihy, zachycujícíty usedlíky, kteří měli nějakou povinnost vůči vrchnosti – robota , dávky, platy. Podle prvního,  z roku 1564 bylo v Klopině i Veleboři  14 usedlíků,  s různou velikostí pozemků.Vesnice tehdy byly přibližně stejně veliké. Ve  Střítěži byly usedlíci  čtyři.V Klopině se pracovalo především na poli, ve Veleboři také v lese, a Střítěž měla navíc dva rybníky a také ovčín. V obcích  již fungovali rychtáři, jako prodloužená ruka vrchnosti a spolu s vybranými „staršími“  plnili i funkci představených obce.Lidé museli dál pracovat pro vrchnost, jí se podřizovat v rozhodnutích a odvádět dávky.  Po pustošivé třicetileté válce, kdy byly v roce 1678 dokončeny „lánové rejstříky“, zůstalo  v Klopině 22 usedlíků (již se Střítěží), zatímco ve Veleboři pouze  4 , a ta se ocitla na pokraji zániku. V této době se na úsovském zámku začalo úřadovat německy a v Klopině se objevují němečtí osadníci  aby doplnily chybějící pracovní síly.  V Úsově vedle  německé většiny existovala i silná židovská  obec žijící  v ghettu.

Po nástupu Marie Terezie na  panovnický stolec , začal od roku 1748 platit tereziánský katastr – soupis poddaných a jejich majetku pro daňové účely. Podle něho měla Klopina 26 usedlostí  od sedláků po domkaře, Veleboř dokonce 22.  V roce 1771 měla již Klopina

431 obyvatel a Veleboř  134, kolem roku 1850 to bylo v Klopině 479  a ve Veleboři dokonce 345 obyvatel. 

Klopinskému  rychtáři  bylo  privilegiem  z roku 1776 umožněno rychtu i s rychtářským titulem  dědit ale i prodávat.

Po roce 1848, kdy byla zrušena robota a poddanství, se podařilo uplatnit dříve neznámou samosprávu, tj. volený obecní výbor v čele se starostou.

 

Význační  rodáci -  Artuš  Drtil ( 1885 – 1910), literární kritik a novinář, zemřel v Praze,  pohřben je na Olšanských hřbitovech.

 

Zdroj: mesta.obce.cz/klopina (12.12.2008)

 

 

 

HISTORICKÝ PŘEHLED

V mělkém údolí potoka Okenice, kterému se však také někdy říká Doubravka, ve výšce asi 300 m.n.m. se od pradávna nachází ryze česká obec Klopina. Původ jména této vsi je nejistý a ustáleno není ani jeho používání. Říká se ta Klopina, ale slyšet můžeme i ty Klopiny.

První písemná zmínka je v archivech udávána z roku 1335, kdy obec patří zámku v Úsově. K tomuto panství pak náleží nepřetržitě po celou dobu své historie až do politických změn roku 1848. Obdobně stabilní zde byl i stav obyvatelstva. Po léta měla Klopina 100 domů a v nich 400 obyvatel.

O ryze zemědělském charakteru vesnice svědčí obraz na klopinské pečeti, kde můžeme vidět krojidlo a radlici. V obci jsou patrné zbytky dvora ze 16. století, což je asi pozůstatek zaniklé osady Střítež. Tato lokalita bývá v odborných i laických souvislostech zaměňována s jinou zaniklou osadou stejného jména a tou je mohelnický lesní statek na Stříteži.

Obyvatelé Klopiny byli odedávna vzdělaní a sečtělí. Školu zde totiž mají už od roku 1789, tedy ihned poté, co to císař Josef II. celostátně nařídil. Soudním okresem náležela obec po roce 1848 pod  Mohelnici a městem politického okresu jí byl Zábřeh. V těch dobách se ve zdejším okolí těžila, podobně jako na jiných místech našeho regionu, železná ruda. Roku 1885 se zde narodil významný publicista Artuš Drtil.

Po první válce konvertovalo místní obyvatelstvo se k českobratrské církvi evangelické a voleni zde byli především agrárníci a sociální demokraté. Ve třicátých letech zde 20. stol. působilo Zemědělské družstvo pro vedení a zužitkování elektrické síly v Klopině s.r.o. a Pojišťovací jednatelství. V obci byl holič, hostinec, trafika, smíšený obchod, palírna slivovice, hostinec, kována, obuvník, pokrývač, řezník, dvě švadleny a jeden velkostatek. Lichteštejnský úsovský velkostatek byl v té době samozřejmě rozparcelován a značná část katastru byla věnována sadařství a ovocným keřům.

JZD vzniklo v roce 1952 a bylo dokonce úspěšné. Integrovalo později s Veleboří a Lipinkou

a roku 1975 se sdružuje Klopina, Úsov, Rohle, Police a Třeština do komplexu 4000 hektarů půdy pod názvem Úsovsko, později Klopina. O úspěšnosti zdejších podnikavých zemědělců svědčí moderní výstavba, administrativní budovy, hospodářské objekty na zpracování ovoce,

kulturní dům, koupaliště a základní škola.

V roce 1991 a. s. Úsovsko závod Klopina stala u nás prvním výrobcem tyčinek müsli.  Původní výrobní prostory však přestávaly vyhovovat, a proto byla v r. 2004 vybudována zcela nová hala, která v souladu s nejpřísnějšími světovými hygienickými standardy. Klopinské tyčinky jsou v současné době dodávány v roční produkci 1500 tun na Slovensko, do Polska, Maďarska, Ruska, Běloruska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Chorvatska a Slovinska.

 

Podnikání a řemesla ve 30. letech

* Zemědělské družstvo pro vedení a zužitkování elektrické síly v Klopině s.r.o. * Holič - Jan Krátký * Hostinec, Trafika, Smíšený obchod, Slivovice a borovička - palírna, Pojišťovací jednatelství  - Bořivoj Nesét * Hostinec - Františka Pluskalová * Kovář - Hubert Holínek * Obuvník - Metoděj Utěšený * Pokrývač - Karel Hopp * Řezník - Rudolf Hehl * Švadlena - Růžena Běhalová * Švadlena - Albína Lipská * Velkostatkář - Jindřich Zatloukal * Rolníci - Jan Hloch, Emil Vachutka

 

Klopinské letopisy

1335 * první zmínka o Klopině v rámci úsovského panství

1336 * Klopina je na seznamu obcí věnovaných markrabětem Janem Jindřichem jeho synu Janovi

1371 * Klopina je na seznamu obcí věnovaných Janovu mladšímu synovi markraběti Prokopovi

1492 * za panství Vlašimů je obec Klopina osvobozena od odúmrtí

1547 * vložil Kryštof z Boskovic hrad Úsov (i s Klopinou) do zemských desek Janu z B.

1551 * Klopinští osvobozeni od hlásek na úsovském hradě

1564 * v Klopině registrováno 14 usedlých a jedna pustina

1588 * v Klopině registrováno 16 usedlých, z toho osm zahradníků

1670 * mezi 19 usedlými občany bylo registrováno pět Němců

1763 * od tohoto roku jsou vedeny pozemkové knihy

1771 * Klopina má 46 domů, 318 obyvatel

1789 * zřízena škola

1834 * Klopina má 63 domů a 451 obyvatel

1844 * postavena nynější budova školy *  v okolí se doluje železná ruka pro hraběte Salma

1848 * samostatná Klopina patří soudnímu okresu v Mohelnici a politickému okresu v Zábřeze

1900 * Klopina má 72 domů a 478 obyvatel

1950 * Klopina má 100 domů a 385 obyvatel

1952 * založeno JZD

1961 * připojuje se JZD Veleboř

1971 * připojuje se JZD Lipinka

1975 * integrace JZD Klopina, Úsov, Rohle, Police a Třeština (JZD Úsovsko)

1982 * sídlem JZD Úsovsko se stábá Klopina

1991 * Úsovsko a.s. se stává prvním výrobcem müsli tyčinek ve státě

1993 * soubor tyčinek získává ocenění "Zlatá Salima"

2002 * výroba tyčinek müsli získává certifikát ISO 9001:2000

2003 * výroba tyčinek müsli získává certifikát HACCP

2004 * v Klopině je uspořádán den mikroregionu Mohelnicko * otevřena nová výrobní hala na výrobu tyčinek müsli

 

Zdroj: Mohelnický zpravodaj 12.2005 (12.12.2008)

 

 

Jaromír Lenoch © Aktualizace 12.12.2008