Kod CZ

Záhorovice

Zvonice Zdroj C)

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ad/ZahoroviceChapelTownhall.JPG/1024px-ZahoroviceChapelTownhall.JPG

 

Hřbitov Zdroj C)

Po epidemii cholery 65 obětem v roce 1831

Záhorovice, morový hřbitov 1.jpg

 

Kamenný kříž Zdroj C)

U zvonice

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ad/ZahoroviceChapelTownhall.JPG/1024px-ZahoroviceChapelTownhall.JPG

 

Kamenný kříž Zdroj C)

Na hřbitově

Záhorovice, morový hřbitov 4.jpg

 

Reliéf vodníka Zdroj C)

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/96/ZahoroviceNix.JPG/800px-ZahoroviceNix.JPG

 

Pramen Kyselky Zdroj C)

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/dc/ZahorovickaKyselka.JPG/1024px-ZahorovickaKyselka.JPG

 

 

Zpět na

okres

 panství

1850 politický okres Uherský Brod, s.o.Bojkovice

1961 Okres Uherské Hradiště

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie obce Zdroj A)

Až do první poloviny XVI. století byl náš kraj a obec nedílnou součástí země koruny české pod vládou českých králů. Vpád Turků do střední Evropy znamenal ohrožení Uher, Rakouska i Českých zemí, což vyžadovalo vytvoření velkých centralizovaných států schopných čelit tomuto nebezpečí. Volbou rakouského arcivévody Ferdinanda I. na český trůn uprázdněný po smrti Ludvíka Jagelonského v bitvě U Moháče (1526) byly položeny základy pro vznik mnohonárodnostní monarchie. Po dobu následujících téměř 400 let se České země staly. nedílnou součástí Rakousko-Uherské říše včetně našeho kraje a obce.

      Obec Záhorovice se rozkládá v povodí řeky Olšavy pramenící u hory Hradiska nad obcí Pitín v nadmořské výšce 280 m. Nápadné je její excentrické umístění v jižní části katastru. Její název se v průběhu staletí měnil. V roce 1408 je doložen název Zahorowicze. Uřední název Zahorowicz je používán od roku 1518 a pod tímto názvem je obec uvedena i na slavné mapě Moravy, kterou nakreslil a v roce 1627 vydal Jan Amos Komenský. V roce 1633 se obec nazývala Zahorowitz, roku 1671 se obec psala ZáhoroWytz a v roce 1846, Zahorovitz, Zahorovice. Uřední název Záhorovice má obec od roku 1924. K dočasnému pojmenování názvu obce Sahorowitz došlo vedle českého názvu v době Protektorátu Čechy a Morava.

      V rámci pronikavých správních reforem v létech 1848- 1850, zrušením patrimonijních správ tj. správ jednotlivých panství byly v roce 1854 zřízeny okresy, mezi nimi i okres Uherský Brod, pod jeho působnost spadala i obec Záhorovice. Okresní úřady byly přímo podřízeny c.k. moravskému místodržitelství v Brně. Za feudalismu zastupoval v obci feudální vrchnost "fojt". Byl to nejbohatší sedlák v obci s dědičnou hodností rychtářskou. Jeho prostřednictvím vykonávala vrchnost svou pravomoc v obci. Dohlížel na plnění robotních povinností, odvádění vrchnostenských dávek a řešil i drobné spory mezi občany. Rok 1848 znamenal pozvolné nabývání všech občanských práv. Samospráva obce přecházela na místní občany, kteří volili představenstvo v jehož čele byl "představený" neboli starosta. Členy představenstva byli radní a výboři.

      Zvolený starosta skládal slib věrnosti do rukou c.k. okresního hejtmana v Uherském Brodě. Radní do rukou obecního představenstva v tomto znění: '"Jakožto zvolený radní obce Záhorovské slibuji při nastoupení úřadu svéh, že chci být Jeho c.k. Apoštolskému veličenstvu věren a Jeho poslušen býti, zákony zachovávati a povinnosti své svědomitě plniti". Po.depsaný slib byl zaslán c.k. okresnímu hejtmanství. Dále byli voleni revizoři účtů obecního rozpočtu a písař - zapisovatel jednání představenstva.

      Představenstvo ustanovovalo obecní služebníky, kterými byli Źobecní policajt, hajní, ponocný, zvaný též noční hlídač či hlásný, ponocný u chrámu v Nezdenicích, pastýř a obecní polní hlídač Źneboli' "pán". Podle potřeby byly dále voleny výbory - školní, knihovní, silniční, kostelní a podobně. Současně byly stanoveny povinnosti Ponocnému. Byl povinen troubit v době od 1.května do 31.října od třiadvaceti do dvou hodin nočního času a od 1.listopadu do 30.dubna od dvaadvaceti do tří hodin nočního času. Ponocný po dobu služby přebýval v tzv. ponocence, která se nacházela mezi domy číslo 31 a 101. Obecnímu policajtovi byla stanovena povinnost bubnovat na šestnácti místech v obci. Představenstvo zasedalo v hostinci u pana Šimona Matějíka číslo 193. Od roku l883 se začaly psát protokoly ze schůzí obecního zastupitelstva. Prvním spisovatelem. byl nadučitel Josef Kotek. Až do vzniku Československé(republiky můžeme v nich číst o stálém zadlužení obce. Představenstvo na jejich umořování bylo nuceno vypisovat zvýšené obecní daně.

K signování důležitých dokumentů vydávaných pro obyvatele k potvrzení správnosti dávek, poplatků a daní sloužilo pečetidlo obce. Na pečeti je pětilistá květina na stonku, nad ní kohout a po obvodu popis majuskulou "PECET OBCE ZAHOROWSKE". Vznikla v roce 1690, kdy světlovské panství drželi hrabata Serenyiové z Malého Serenu. Naši předkové stavěli své domy z počátku jen na pravém břehu řeky Olšavy. Domy byly dřevěné sroubené, později více používali kamene a nepálených cihel z jílu, hlíny a plev - "kotovic". Střechy byly většinou pokryty slaměnými došky. Obydlí té doby byla o jedné místnosti. Spolu s lidmi byl v místnosti i dobytek a drůbež. Postupem doby se tato obydlí rozrůstala. Rozšířila se o další místnosti, kde se spalo a vařilo. U větších stavení byl v přední části vjezd do dvora. Ve dvoře byly chlévy pro skot, prasata a drůbež a mnohde i stáj pro koně a proti nim hnojiště a stohy slámy.

      V pozdějším období, kdy se začaly používat pálené cihly, stavěly se. na konci dvorů stodoly s mlatem a k uskladnění sklizeného obilí a slámy Jejich součástí mnohdy byly i "žentoury" poháněné tažným dobytkem a využívané k pohonu malých mlátiček obilí, sečkovic a fukarů na čistění zrní. Ve stodolách se mlátilo obilí s cepy. Sláma se používala do strožoků v postelích, na povřísla a podobně. V mnoha humnech byly sušíny ovoce a před některými domy v obci stály i komory, kde se ukládalo zrní, ovoce či některé potraviny. Poslední se zachovaly až do padesátých let minulého století před domy p. Jana Víceníka a p. Josefa Koudely. Řeka Olšava rozděluje obec na dvě části. Na levém břehu na obydlené lokality Lány, Nivky a Zaláští. Na pravém břehu je hlavní část obce s lokalitou Drahy a Kříby, nádražní a bánovskou uličkou. Domy jsou v řadové zástavbě s humny a předzahrádkami.V říjnu 1891 rozhodl obecní výbor, aby půda zahrádek patřící v té době obci byla předána do vlastnictví občanům za úhradu 3 krejcarů za čtvereční metr. Obcí prochází silnice dobudovaná v roce 1837 mezi Uherským Brodem a Bojkovicemi a rok nato prodloužena až do Valašského Meziříčí. O padesát let později v roce 1887 došlo k výstavbě Vlárské dráhy z Brna do Trenčianské Teplé. Její uvedení do provozu se uskutečnilo 4.října 1888. V obci byla zřízena železniční zastávka. Tím se obec definitivně vymanila z izolace vůči okolním městům a obcím.

      Od roku 1710, kdy skončily nájezdy a drancování, v našem kraji dochází díky nesmírnému úsilí a sebeobětování našich předků k postupné výstavbě domů a růstu počtu obyvatelstva. V roce 1793 čítala obec 93 domů se 106 rodinami a 729 obyvateli. Do roku 1846 vzrostl počet domů na 121 se 718 obyvateli. Zrušení nevolnictví umožnilo větší migraci obyvatel. Mnozí záhorovští občané odchází z různých důvodů do sousedních obcí a měst, na Slovensko a do Vídně. Mnoho jiných přichází do obce. Podle tehdy platných zákonů k nabytí domovského práva musel občan bydlet v obci nepřetržitě deset let. Obce si zprávy o nabytí občanství mezi sebou písemně oznamovaly.

      I přes vysokou porodnost většímu přírůstku obyvatel obce bránilá vysoká úmrtnost. Podle “Protokolu o prohlídce mrtvých", kterou od roku 1896 do roku 1934 vedl lékař MUDr Josef. Tillich, zemřelo v obci za 38 let celkem 834 občanů z toho 212 mužů, 272, žen a 350 dětí včetně nemluvňat v důsledku stáří, nemocí, podvýživy dětí a celkové slabosti novorozenců. Obec spadala pod bojkovský zdravotní obvod. Po lékaři-ranhojiči, Adamovi byl roku 1896 ustanoven lékařem MUDr. Josef Tillich, neúnavný a obětavý lékař. Zemřel 23. 9. 1934. Po něm převzal lékařskou praxi jeho syn MuDr. Josef Tillich, který zemřel v mladém věku, když se nakazil od nemocného pacienta břišním tyfem. Poté působili v Bojkovicích MUDr. L. Emr a MUD. F. Maštalíř.

      Od třicátých let XIX. Století dochází k postupnému politickému a hospodářskému rozvoji obce. První malé spotřební družstvo bylo vytvořeno v roce 1889, kdy 35 členů založilo ,,Podnikatelský spolek Svornost". Až do roku 1917 byla prodejna umístěna v pronajatém domku č. 31 Františka Sedláře a poté byla přemístěna do bývalé staré školy. V prodejně se prodávaly základní potraviny, káva, ocet, kvasnice, petrolej, lampy, cylindry, biče pro sedláky a jiné zboží. Místní pobočka peněžního ústavu Reiffaisenbanky pro naši a needenskou obec pochází z roku 1900. Bylo započato s postupnou kanalizací v roce 1911 byla zkolaudována nádražní ulička. Celkově náklady činily 2291.-K. Další stavba venkovní kanalizace v celé obci byla zahájena až v roce 1928. Ke krytí nákladů s tím spojených si obec vzala půjčku 250.000 Kč od Ústřední sociální pojišťovny.

Stavbu provedl stavitel Jedlička z Uherského Hradiště. Nedostatek nezávadné pitné vody pro občany byl řešen v roce 1912 zřízením obecních studní u domu č. 2 Ludvíka Krajíčka, u č. 24 Barbory Ševečkové a č. 103 Františka Ondrůška. V důsledku velkých povodní, které v létech 1909-1912 napáchaly velké škody, požádala obec sekci hrazení bystřin o regulaci řeky Olšavy a postavení mostu u nádraží s odůvodněním, že brod přes řeku je nesjízdný a řeka zde napáchala velké škody. I když obec měla převážně zemědělský charakter péče o zemědělskou půdu nebyla v popředí zájmů majitelů pozemků, což způsobilo její podmáčení a tím i nízké výnosy. Teprve v srpnu 1911 přistoupila obec k Meliorační jednotě v Uherském Brodě a rok nato bylo rozhodnuto o provedení meliorace pozemků v katastru obce.

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

1139 

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

www.zahorovice.cz

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí v republice čsl, 1927

 

A) zahorovice.cz (27.9.2010)

C) cs.wikipedia.org  (27.9.2010)

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 28.11.2015)

Předchozí editace: 27.9.2010