Kod CZ

Slavičín-Mladotice

Připojeny: Divnice, Hrádek na Vlárské dráze, Nevšová

Kostel sv. Vojtěcha Zdroj A) Zdroj D)

Na návrší na severovýchodním okraji města. Jednolodní stavba s věží obklopená hřbitovem. V interiéru upoutá mimo jiné reliéfní křížová cesta či bohatě zdobená kazatelna. V podvěží umístěn dřevěný kříž. U přístupového schodiště ke kostelu kamenný kříž a socha sv. Jana Nepomuckého (kopie nemovité kulturní památky z roku 1997 - originál údajně v kostele).

Kostel v jádru zřejmě z 1. pol. 13. stol. Vzhledem k jeho poloze mimo aglomeraci se uvažuje, že by mohl souviset s nějakým starším osídlením, případně že mohl mít obrannou funkci nebo být součástí nějakého původního feudálního sídla (ani jedna z těchto teorií však není dostatečně doložená, nutno vzít v úvahu i fakt, že se u kostela přinejmenším od 2. pol. 13. stol. pohřbívalo). Později byl mnohokrát přestavován (16. stol., 17. stol., 2x po požárech v 18. stol, pol. 19. stol.). Dnešní podoba z roku 1897. Zasvěcení souvisí s legendou, že zde při své misionářské cestě z Uher na Moravu sv. Vojtěch v roce 985 pobýval.

Slavičín, kostel.jpg

 

Fara

 

Hřbitov Zdroj A) Zdroj D)

 

Smuteční síň Zdroj C)

Na hřbitově

Slavičín, hřbitov, obřadní síň.jpg

 

Kaplička P.Marie Zdroj C)

Slavičín, kaple.jpg

 

Socha sv.Jana Nepomuckého Zdroj C)

Před kostelem

 

 

Socha sv.Floriána Zdroj C)

 

 

Kamenný kříž Zdroj A) Zdroj D)

Před kostelem

Popis: image004

 

Kamenný kříž Zdroj C)

Na hřbitově

Slavičín, hřbitov, jubilejní kříž.jpg

 

Pomník 28 amerických letců Zdroj A) Zdroj D)

Na hřbitově, padlých v bitvě „nad Bílými Karpaty“29. 8. 1944, odhalený u příležitosti 50. výročí bitvy (na místě původního hromadného hrobu, z nějž ostatky převezeny roku 1946 na centrální vojenský americký hřbitov Lorraine ve Francii a na národní hřbitovy v USA)

Popis: image008

 

Pomník obětem 1. a 2. světové války Zdroj A) Zdroj D)

Na hřbitově

Slavičín, hřbitov, památník.jpg

 

Fontána Zdroj C)

Na Horním náměstí

Slavičín, kašna.jpg

 

Pamětní deska Zdroj C)

Na Horním náměstí židovským obětem umučeným v koncentračním táboře

Slavičín, pamětní deska.jpg

 

Zámek Zdroj A) Zdroj D)

č.p.24. Trojkřídlá budova na levém břehu Říky severovýchodně od Horního náměstí. Stojí na místě tvrze, postavené zřejmě (jako dřevěná stavba - dle archeologických nálezů) koncem 14. stol, na zděný objekt přestavěné pravděpodobně ve 2. pol. 15. stol. a v roce 1667 již pusté. Zámek postaven před pol. 18. stol., do dnešní novorenesančně klasicistní podoby přestavěn nákladem Karla Augusta Lederera a jeho choti Karoliny po roce 1845. Z původní tvrze údajně dochován klenutý sklep pod příčným křídlem zámku.

Severozápadně od zámku nevelký (3,6 ha), poměrně nevýrazný zámecký park, jehož součástí je i přírodní amfiteátr. Proti zahradnímu průčelí zámku osový palouk (zřejmě nejstarší část parku), jinak tvořen převážně souvislými stromovými porosty. Dnešní podoba parku zhruba z roku 1850. Je zde evidováno kolem 40 druhů dřevin, převážně listnatých (z nejcennějších žlutopestrý dub letní, sloupovitý bud letní, lípa stříbrná). Před zámkem několik mohutných sloupovitých zeravů západních.

V zámku dnes restaurace, park volně přístupný.

Slavičín, zámek z parku.jpg

 

Větrný mlýn Zdroj A) Zdroj D)

Na Šabatci  stával v letech 1826 – 1893, zničen vichřicí.

 

Zámecký park Zdroj C)

Slavičín, zámecký park.jpg

 

 

Zpět na

okres

 panství

1850 politický okres Uherský Brod, s.o.Bojkovice

1961 Okres Zlín

2003 Pověřený městský úřad

Připojeny Nevšová, Hrádek na Vlárské dráze, Divnice

 

Historie obce Zdroj A) Zdroj D)

Město v údolí Říky/Nevšovky (353 m.n.m.), při jejím soutoku s Lukšinou a Lipovským potokem. Dnešní aglomerace zahrnuje kromě vlastního Slavičína (střední část dnešního města v okolí Horního náměstí) i původně samostatné vsi Dolní Mladotice (výhodně od Horního náměstí na levém břehu Říky v okolí dnešní ul. Hasičské - mladotický zámek stával zhruba v místech dnešní pošty v ul. K. Vystrčila) a Horní Mladotice (západní část města - okolí dnešní ul. Luhačovské). Tyto vsi dnes již nelze v zástavbě odlišit. Na východním okraji města sídliště Vlára a sídliště Malé Pole (pův. sídliště Míru - částečně na k.ú. Hrádek na Vlárské dráze).

Třebaže má město dnes převážně moderní charakter, působí velmi příjemně (však je také přestavba jádra považována za jeden z nejvýznamnějších urbanistických počinů 90. let 20. stol. u nás). Z historických objektů dochována část zástavby na Horním náměstí a na náměstí Mezi Šenky (budova Záložny čp. 123), zámek s parkem, kostel sv. Vojtěcha a fara z roku 1826 (v Komenského ul. mezi centrem města a kostelem - u ní socha sv. Floriána – původně zde stála socha téhož světce, umístěná dnes na návsi v Bohuslavicích nad Vláří) a klasicistní kaple Panny Marie Sedmibolestné v býv. Dolních Mladoticích (ul. Osvobození - nemovitá kulturní památka). Z moderních objektů stojí za pozornost kašna na Horním náměstí a „africky“ vyhlížející keramické plastiky před budovou městského úřadu. Na severním okraji města pův. kožedělná továrna rodiny Pivečků (Japis), dodnes sloužící jako výrobna obuvi (ve 2. pol. 20. stol. součást koncernu Svit, dnes firma Prabos). Severně nad městem Pivečkův lesopark s dřevěnými plastikami. Na Lipovském potoku několik rybníků (jeden z nich slouží jako koupaliště). „Slavičínské“ nádraží leží jihovýchodně od města, ve vsi Hrádek.

Ve Slavičíně místní muzeum s expozicí archeologie a letecké bitvy nad Bílými Karpaty.

Osídlení dnešního slavičína doloženo archeologickými nálezy již do neolitu. Mladotice (bez rozlišení na Horní a Dolní) se objevují v listinách prvně kolem 1135, Slavičín 1256 (jako „oppidi“ - městečko - Zlawizin). Předpokládá se, že (Dolní) Mladotice byly starší osadou, zatímco Slavičín byl založen jako nová lokace v jejich těsném sousedství někdy v pol. 14. stol. při obnově kraje po vpádu kumánů. Nelze však vyloučit ani, že se Slavičín v té době pouze přestěhoval blíže k říčce, čemuž by odpovídalo jméno trati Staré město západně od Horního náměstí. Snad v téže době byly založeny jako zemědělské zázemí nového městečka také Horní Mladotice. Během následujících století byly Slavičín i Mladotice vypleněny různými armádami ještě mnohokrát (Uhrové, Tataři, Kuruci...). 1850 byly Mladotice oficiálně sloučeny se Slavičínšm (až do roku 1946 se pak používalo pojmenování Slavičín-Mladotice). Výrazný stavební rozvoj po roce 1936 v souvislosti se zřízením zbrojovka. 1964 povýšen Slavičín na město.

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

 1133

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

www.mesto-slavicin.cz

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí v republice čsl, 1927

 

A) mesto-slavicin.cz

 

C) cs.wikipedia.org  (9.12.2016)

D) mistopis.eu

 

Kod CZ

Slavičín-Mladotice

 

[Tvrz]

Na jejím místě pošta

Slavičín, pošta.jpg

 

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 9.12.2016