Kod CZ

Pulčín

Kaple sv. Ducha Zdroj B)

byla vysvěcena v roce 1930. Polovina budovy sloužila jako kaplička a polovina jako požární zbrojnice. Mše sv. se zde sloužily do roku 1973. Bývaly zde mše, zvonění, rozloučení se zemřelými občany, májové mše apod. V roce 1973 zde bylo zakázáno sloužit mše.  Až po roce 1989 začala Obec Francova Lhota a občanské sdružení Vesničko má milovaná, Pulčín usilovat o rekonstrukci. Dnes má kaplička vyměněna okna, dveře, má novou dlažbu, fasádu a je nově vybavena. Na čelní stěně je velká dřevořezba  představující sv. Ducha. Od stejného autora a ze stejného materiálu jsou i ambon, sedes a lavice. Vše vytvořil p. Matoušek z Brna. Dřevěný kříž a socha Pulčínské madony jsou od řezbáře Jana Brlice st. z Fr. Lhoty. Kolem kaple jsou zhotoveny nové chodníky s přístupem pro invalidy. Kaple byla vysvěcena 15. června 2008 olomouckým biskupem Josefem Hrdličkou. Zároveň byl vysvěcen i nový zvon, který vznikl ve zvonařské dílně Marie Tomáškové - Dytrychové v Brodku u Přerova. Autorkou je Leticie Vránová - Dytrychová, výzdoba je od akademické sochařky Věry Kunčarové. Popis zvonu: Na jedné straně je napsáno Dar občanů a rodáků z Pulčin, vyznačeno datum vysvěcení 15.6.2008 a vyrytý znak Pulčína. Na druhé straně je nápis Zvon Svatého Ducha a vyrytý znak zvonařské dílny. Zvon je ze zvonařského bronzu a ladění má F3. Mše svaté se v této kapli konají pravidelně o pouti a při výročích. Dále během letních měsíců každou první neděli v měsíci odpoledne.

http://www.address.cz/data/www.francovalhotanew.cz/files/4493.JPG

 

Kaplička Zdroj C)

Pulčín-schovaná-kaplička2016.jpg

 

Kaplička Zdroj C)

Pulčín-kaplička2016.jpg

 

Kamenný kříž Zdroj B)

U kaple, 1818, z nákladůJosefa Vaculky

Pulčín2012-kříž.jpg

 

Kamenný kříž Zdroj B)

s kovovým korpusem Krista byl postavený v roce 1913 z příspěvků občanů, kteří jezdili do ciziny za prací. Zde se loučili se svou rodnou obcí před odjezdem do světa a vítali se tady při svém návratu. Nachází se před čp.1 u Žídků.

 

Dřevěný kříž Zdroj C)

U cesty na Horní Lideč

Pulčín-u-kříže2012.jpg

 

Památník padlým Zdroj B)

Autorem návrhu pomníku je architekt Oldřich Karban, zhotovitelem díla kameník Jiří Rejda. V roce 1951 o svatodušních svátcích byl v obci odhalen pomník obětem první i druhé světové války. Pomník posvětil farář z Lidečka P. Antonín Urban. Pro neshody mezi pozůstalými nebyli na pomníku všichni, kteří zahynuli. Nejvíce byli lidé překvapeni, že na pomníku není fotografie a jméno umučeného starosty Aloise Smolíka. Autorem pomníku byl J. Mlýnek ze Vsetína. Finanční náklady uhradili pozůstalí, částka není známa. V roce 1968 byl pomník doplněn jmény a fotografiemi starosty Aloise Smolíka, Antonína Válka a Františka Bělašky. Vedle pomníku byla instalována deska se jmény pěti členů Hermanovy rodiny, kteří zahynuli v koncentračním táboře z rasových důvodů. Nově upravený pomník byl předán veřejnosti 7. července 1968 při slavnosti 90. výročí školní budovy.

 

 

Památník rodákům Zdroj B)

2004

 

Památník trampům Zdroj B)

V Pulčínských skalách pravděpodobně před rokem 1950 instalovali trampové pamětní desku se jmény svých zemřelých kamarádů.

Zde jmenovaný Miroslav Cedidla zemřel 4.5.2013 v Liptále, kde ho před domem Mrnuštíkových zastřelili Němci při ústupu. Býval to velký turista.

 

Dům Zdroj C)

Pulčín-domek2016.jpg

 

 

Zpět na

okres

 panství

1850 okres Uherský Brod, s.o.Valašské Klobouky

1961 Okres Vsetín

2003 Pověřený městský úřad

Součást Francovy Lhoty

 

Historie obce Zdroj B)

Obec Pulčiny, původně Plučiny byla založena dvakrát. První založení obce proběhlo snad už ve 13. nebo na počátku 14. století. V těch dobách zřejmě vznikl i hrad Plučiny s původní obcí, která se rozkládala pod hradem podél potoka. První písemná zmínka o hradu je až z roku 1426. Majitelé hradu se střídali a v roce 1493 původní lenní statek pulčinský už patřil k hradu Burumov. V letech 1500-1520 je už v Moravských zemských deskách uvedeno hrad pustý Pulčiny, ves pustá Pulčiny.

Druhé založení pulčínské obce proběhlo pravděpodobně ve druhé polovině 16. století,nově byl osídlen kopec naproti Pulčínských skal. V roce 1574 v Moravských zemských deskách se už uvádějí Pulčiny mezi ostatními obcemi brumovského panství. Původní název obce i hradu Plučiny se časem změnil na Pulčiny a tento úřední název obci zůstal až do konce první republiky. Snad za války nebo po válce se teprve objevil nový název obce Pulčín. Těžké bylo živobytí na Pulčinách, proto mnozí občané jezdili za prací do světa. Na sezónní práce do Bratislavy nebo na Hanou. Jako zvěroklestiči až do Polska a Ruska. Mnozí odjeli i do Ameriky. Do roku 1949 byly Pulčiny poslední obcí uherskobrodského okresu. Dalších deset let to byl okres Valašské Klobouky a od roku 1960 patří Pulčín do vsetínského okresu. V roce 1946 větší polovina pulčínských obyvatel přesídlila na Šumpersko do Velkých Losin a Bukovic. Pro svou odlehlost netrpěly Pulčiny tolik nepřátelskými vpády z Uher jako okolní obce, ale byly v roce 1663 a 1704 vypáleny. Obyvatelé se ukrývali v Pulčínských skalách. V poslední dny druhé světové války obsadili Němci obec, zaminovali okolí a jen rychlý postup fronty uchránil Pulčiny od zničení. V koncentračních táborech zahynulo 13 občanů.

Od roku 1980 je Pulčín součástí Francovy Lhoty a současný název je Francova Lhota, místní část Pulčín. Farností patří do Lidečka, školu a lékaře mají v Horní Lidči.

Až do roku 1973 byla v Pulčíně škola. Poslední učitelkou zde byla paní Ludmila Vráželová.

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

 320

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2005

 85

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

B) francovalhota.cz

 

C) cs.wikipedia.org  (31.1.2017)

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 31.1.2017