Cholerová epidemie

V roce 1836 postihla Nedašov cholerová epidemie. Za velmi krátkou dobu zemřelo 49 lidí všeho věku.

 


Požár


V roce 1879 vypukl velký požár, který pohltil 22 budov, mezi nimi i školu.

 


1. světová válka

Na všech frontách a v důsledku válečných útrap zahynulo 23 obyvatel obce, což vzhledem k tehdejšímu počtu obyvatel byla obrovská ztráta.

 


2. světová válka

Po okupaci Čech a Moravy hitlerovskou armádou a zřízení protektorátu, se Nedašov stal svých chotárem pohraniční oblastí s nově vytvořeným Slovenským státem. V obci byla umístěna německá pohraniční stráž. Pro rodiny vojáků bylo na Dílech vystavěno pět rodinných dvojdomků, na tu dobu velmi moderně vybavených. Mimo toho byly členové německé pohraniční stráže ubytováni v jednotlivých rodinách po celé obci. 

Několik občanů obce bylo transportováno do Německa, Norska a Rakouska na nucené práce a to převážně do průmyslových odvětví. Nejvíce postiženým byl ročník 1924. Obec za války sloužila jako útočiště řadě význačným osobnostem českého kulturního života. Delší dobu zde pobýval básník Hora se svojí manželkou, spisovatelka Helena Čapková Pavlicová nebo známý národopisec univerzitní profesor Dr.Karel Chotek.

Obec byla osvobozena ráno 2.května 1945 jednotkami rumunské armády. Vše proběhlo bez boje, neboť poslední německý voják opustil vesnici 1.května v 15 hodin odpoledne.

 


Krvavé události z pátku 21.ledna 1949

Tato událost se udála v pátek 21.ledna 1949. Do místního hostince "U Švachů" přišel záhadný telefonát, který sdělil, že bezpečnost jede zatknout místního faráře P. Františka Půčka. Není známo, zda tento telefonát nebyl promyšlenou akcí státní bezpečnosti. Několik lidí se vypravilo k faře chránit místního, velmi oblíbeného kněze. Ve skutečnosti příslušníci státní bezpečnosti již byli na faře a vyšetřovali zde místního faráře z protistátní činnosti. Hlouček lidí vnikl do farní budovy, kde došlo k útoku na příslušníky a zranění jednoho z nich. Po odjíždějícím automobilu lidé ještě hodili několik kamenů. Vše se událo kolem třetí hodiny odpolední, kdy se v Nedašově odjakživa zvonívalo na památku smrti Pána Ježíše. V důsledku toto zvonění považovala státní bezpečnost za signál kostelníka místním lidem.

Ten samý den, večer kolem 20 hodiny, přijela do obce státní bezpečnost, členové sboru národní bezpečnosti se závodní milicí v počtu asi 60 mužů a obklíčili obec. Celkem bylo do budovy místní národní školy předvedeno k výslechu asi 150 osob. Výslech trval nepřetržitě celou noc až do od poledne dalšího dne. Policisté lidi nelidsky bili a týrali. Kdo nemohl ustát na vlastních nohou a upadl, toho na zemi kopali, bili pendreky a řetízky. Nejvíce byl bit místní kostelník, kterému státní bezpečnost přisuzovala, že svým zvoněním dal lidem z vesnice signál. Výsledkem výslechu bylo zatčení 16 lidí z Nedašova a 4 z Nedašovy Lhoty. Všichni byli převezeni do vazební věznice okresního soudu, který byl v těch letech ve Valašských Kloboukách. Pan farář byl odsouzen ke dvěma letům vězení odnětí svobody a ostatní zadržení k dvěma až šesti měsícům. Dne 6.března byl na příkaz vyšších politických orgánů rozpuštěn Místní národní výbor a reorganizován Místní akční výbor Národní fronty. Ve škole se ještě několik dnů nemohlo vyučovat, dokud se nepodařilo odstranit všechny krvavé stopy z podlahy, stěn, školních lavic a ostatního zařízení.

 


Organizace "Světlana"

"Světlana" měla být odbojovou organizací protikomunistického odboje. Ve skutečnosti to byl jenom promyšlený způsob státní bezpečnosti, jak odhalit odpůrce komunistického režimu. Státní bezpečnosti se podařilo vytvořit v regionech Vsetínska a Gottwaldovska odbojové skupiny, jejichž cílem bylo svržení socialismu v zemi. Státní bezpečnost tak měla vše pod kontrolou. Znala členy skupiny, jejich příbuzné, známé a příznivce, kteří byli ochotni spolupracovat. Nad členy této skupiny bylo vyneseno několik rozsudků smrti, ti šťastnější dostali dlouhodobé tresty vězení. Bylo uděleno několik, na tu dobu velkých, peněžitých pokut dosahujících 50 tisíc korun. K dlouhodobým trestům vězení bylo odsouzeno sedm lidí z Nedašova a jeden člověk z Nedašovy Lhoty.   

 

Zdroj: www.nedasov.info