Kod CZ

Hradčovice

Připojena: Lhotka

Kostel Všech svatých Zdroj A)

První písemná zpráva o existenci kostela v Hradčovicích je datována do roku 1406 za vlády Oneše ze Šarova. V roce 1418 byl kostel obsazen husity a farnost byla připojena k novoutrakvismu a přifařena k Vlčnovu. Vlivem válek kostel zpustl a byl obnoven v roce 1670 s nevšední péčí a obětavostí Václava Halámka. Až v roce 1936, kdy byla provedena generální oprava venkovní fasády kostela, se odhalily doposud neznámé skutečnosti, které vypovídají o vzniku a charakteru stavby kostela. Kostel vykazuje čtyři stavební období. Nejstarší sahá do 13. století. Druhé stavební období je zajímavé tím, že se ráz zdiva i staviva shoduje se stavivem zřícenin hradu Cimburka u Kyjova, pocházejícího z let 1320 - 1330 (doba vlády Jana Lucemburského). Do třetího období spadá zvýšení stavby chrámu. Tato úprava byla provedena asi na začátku 16. století. Ve čtvrtém období je chrámová loď i věž zbarokizována. Uvnitř najdeme tři oltáře, po stranách dvě kaple - Panny Marie lourdské a milosrdného srdce Ježíšova.

K novějším úpravám patří svěcení nových zvonů z roku 1956: sv. Marek, Panna Maria s nápisem Maria, královno nebe a pomocnice křesťanů oroduj za nás, sv Antonín s nápisem Svatý Antoníne, patrone ztracených, oroduj za nás. V letech 1981 - 1985 proběhla oprava interiéru kostela: stávající oltář a presbytář upraveny podle nové liturgie, přeložení křížové cesty, restaurace kříže, sochy Panny Marie a sv. Terezie, postavení sakristie pozlacení svatostánku.

Dnes spravuje farnost, do které patří čtyři vesnice, důstojný otec Antonín Škabraha. Již dvacet let se stará o duchovní život hradčovských věřících.

Kostel Všech svatých

 

Fara

 

Kaplička Zdroj A)

V Suhradach

http://www.hradcovice.cz/files/contentGallery/view/kaplicka-v-suhradach3.jpg

 

Socha sv.Jana Nepomuckého Zdroj C)

http://www.hradcovice.cz/files/contentGallery/view/dsc-0080.jpg http://www.hradcovice.cz/files/contentGallery/view/dsc-0080.jpg

 

Sousoší sv.Cyrila a Metoděje Zdroj C)

http://www.hradcovice.cz/files/gallery/2/view/fotka77.jpg http://www.hradcovice.cz/files/contentGallery/view/sousosi-sv-cyrila-a-metodeje2.jpg http://www.hradcovice.cz/files/contentGallery/view/sousosi-sv-cyrila-a-metodeje2.jpg

 

Kamenný kříž Zdroj A)

U Pánového

http://www.hradcovice.cz/files/contentGallery/view/krizek-u-panoveho.jpg

 

Železný kříž Zdroj C)

Floriánův

Hradčovive, kříž.jpg

 

Železný kříž Zdroj A)

Faráře Trnavského

http://www.hradcovice.cz/files/contentGallery/view/kriz-pana-farare-trnavskeho.jpg

 

Železný kříž Zdroj A)

Na Újezdech

 

http://www.hradcovice.cz/files/contentGallery/view/kriz-v-ujezdech.jpg

 

Železný kříž Zdroj A)

Pod kostelem

http://www.hradcovice.cz/files/contentGallery/view/kriz-u-kostela2.jpg

 

Železný kříž Zdroj A)

V Suhradách

http://www.hradcovice.cz/files/contentGallery/view/krizek-v-suhradach2.jpg

 

Železný kříž Zdroj A)

http://www.hradcovice.cz/files/contentGallery/view/dsc-0122.jpg

 

Památník padlým 1914-18 Zdroj A)

http://www.hradcovice.cz/files/gallery/307/view/dscn6406.jpg

 

Památník padlým 1938-45 Zdroj C)

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/03/Hrad%C4%8Dovice%2C_pomn%C3%ADk.jpg/800px-Hrad%C4%8Dovice%2C_pomn%C3%ADk.jpg

 

Škola  Zdroj A)

Škola v Hradčovicích existovala již v době předhusitské, později zanikla a Hradčovice byly přiškoleny do Vlčnova. V letech 1671 - 1679 se zaznamenává škola farní. Cílem této církevní školy bylo naučiti dítky obojího pohlaví dobře mluviti, čísti, psáti, počítati, katechismus znáti a obecným písničkám i církevním a chválám božským ve škole lépe než doma bez překážek v učení, vychovávat je k šlechetným mravům a ctnostem.

Školské reformy v době josefínské vedly k nahrazení starších farních škol školami triviálními. Docházka měla být povinná, nebyla však dodržována. První úřadní zpráva o triviální škole v Hradčovicích je z roku 1791. Cílem školních reforem bylo hlavně poněmčování lidu. V roce 1868 byla škola odloučena od církve. V roce 1886 byla ve Lhotce postavena jednotřídní školní budova a rok nato byla dokončena stavba trojtřídní školní budovy v Hradčovicích. V době ohrožení republiky před vypuknutím II. světové války byly na školách procvičovány činnosti a chování žactva pro případ vyhlášení nepřátelské bojové činnosti. Teprve po roce 1945 byla zavedena povinná školní docházka na měšťanskou školu. V roce 1975 byla opravena generální oprava školní budovy. Dnes se na škole vyučuje podle pravidel obecné školy.

http://www.hradcovice.cz/files/gallery/1/view/fotka5.jpg

 

Hostinec  Zdroj A) >>

Vznik tohoto zařízení se datuje do roku 1416. Významné postavení krčmy v hospodářském životě obce je dáno tím, že obec ležela na důležité obchodní a vojenské cestě. Do roku 1798 patřila krčma vrchnosti. V tomto roce ji koupil Wenzl Mehrwerth. V listopadu 1844 ji získal Kašpar Holub. Ten postupně rozšiřoval svoji činnost, takže vlastnil také řeznictví, pálenici slivovice a asi 20 ha půdy. Pálenice slovácké slivovice a borovičky firma Antonín Holub a syn vyráběla také brendy a likéry, které dodávala nejen do okolní obchodní sítě, ale i na Severní Moravu a dokonce i do Velké Británie. Po roce 1948 byla pálenice uzavřena, majetek zkonfiskován a prodán Jednotě Uh. Ostroh. Tak skončila úspěšná činnost firmy Antonín Holub a syn. Pokračovatelé tohoto rodu však nezapřeli svou minulost, a tak se také dnes můžete občerstvit v hostinci U Holuba.

Hostinec v Hradčovicích na historickém snímku. 

 

Mlýn  Zdroj A)

na řece Olšavě. Prvním vlastníkem doloženým písemnou zprávou byl Oneš ze Šarova. Mlýn mu patřil od roku 1360, po něm jej zdědila sestra Anna, ovšem byl zasáhnut domácí válkou mezi moravskými markrabaty Joštem a Prokopem a jeho funkce byla značně omezena. Další zpráva sahá do roku 1615 a uvádí jako držitele mlýna Melichara Kozlíka z Kašenavy. Jeho syn Jiří vlastnil obec Přestavlky u Olomouce a za účast na stavovském povstání mu bylo zkonfiskováno dvě třetiny majetku. Jak bylo naloženo s hradčovským mlýnem, není známo.

Samotný mlynář náležel v obci vždy k nejpřednějším osobám, vždyť mlynářství bylo nejvýhodnějším řemeslem ve vsi. Kromě pozemkového majetku měl příjem z mletí, sám nebyl zatížen robotou, mohl míti vlastní hospodářský dvůr a chovat až 150 ovcí, 12 krav a 40 sviní, jak se dozvídáme z gruntovnice. Mimo své řemeslo mlynář také lovil a prodával ryby, plavil dříví a levná vodní energie byla využívána k opracování kmenů, tzn. K pohonu pil. "Hradčovice byly známy poctivými rody mlynářů, z nichž rod Ambrů byl nejvýraznější a dal střednímu Poolšaví řadu pokrokových mlynářů.

V roce 1900 byla provedena rekonstrukce mlýna a současně začala fungovat i turbína, která poháněla generátor vyrábějící stejnosměrný proud. Energie sloužila ve dne k pohonu mlýna a pily, a večer ke svícení v kostele, hostinci a několika domácnostech. Dne 10. 2. 1902 v masopustní poledne vznikl požár ve mlýně, ale rychlý zásah sboru dobrovolných hasičů jej rychle zlikvidoval. Získali odměnu 60 korun.

V době II. světové války byl mlynář Jaroslav Stolař udán, že mlel pro lidi více, než bylo povoleno. Krátce nato byl zatčen, odsouzen za sabotáž a dne 8. 10. 1941 popraven. Naposledy mlel mlýn pro občany Hradčovic v první polovině 60. let.

 

 

Dům č.p.138 Zdroj C)

http://www.hradcovice.cz/files/gallery/2/view/dsc-0158.jpg

 

Dům Zdroj A)

http://www.hradcovice.cz/files/gallery/2/view/dsc-0045.jpg

 

 

 

Zpět na

okres

 panství

1850 politický i soudní okres Uherský Brod

1961 Okres Uherské Hradiště

2003 Pověřený městský úřad

součástí obce jsou Lhotka a Súhrady

 

znak obce Hradčovice

Historie obce >>

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

772 

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

www.hradcovice.cz

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

A).hradcovice.cz

 

C) cs.wikipedia.org  (25.12.2016)

 

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 25.12.2016