Kod CZ 10294

Napajedla

Kostel sv.Bartoloměje 2)

Severně od souč.radnice, kol.1712, okolí arch.Giovani Pietro Tencalla. vystavěn v letech 1710-1712. Nechal ho postavit tehdejší majitel napajedelského panství Adam Jáchym z Rotalu. Vysvěcen byl kostel až v roce 1741 olomouckým biskupem Jakubem Arnoštem. Kostel nebyl první církevní stavbou ve městě, původní kostel sv. Bartoloměje stával hned vedle napajedelské fary, poblíž tržiště a radnice. Kostel ale nevyhovoval kapacitou a proto byl zbourán a vystavěn byl nový kostel nesoucí stejný název jako ten minulý, kostel svatého Bartoloměje.

Nejstaršími památkami v kostele jsou dva renesanční náhrobky Bedřicha a Bartoloměje ze Žerotína zasazené ve zdi po stranách hlavního vchodu, které byly přeneseny ze starého kostela. Další náhrobky jsou vsazeny v podlaze pod novodobou dlažbou, z části zakryty lavicemi. V první třetině pravé části kostelní lodi je vchod do krypty, v současné době nepřístupné, kam byly údajně přeneseny ze starého kostela ostatky sedmi pánů ze Žerotína a dvou Vartemberků.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5f/Napajedla%2C_kostel.jpg/1024px-Napajedla%2C_kostel.jpg

 

Zámecká kaple 2)

Neogotická, 19.stol.

 

 

Hřbitovní kaple C)

Empírová 1828

Napajedla, hřbitovní kaple.jpg

 

Výklenková kaplička C)

Na kalvárii

Napajedla, kaplička na Kalvárii.JPG

 

Fara 2)

Barokní, kol.1760 přestavěna, F.A.Grimm ?, patrová s mansadovou střechou. nám. Míru 213

Napajedla, fara.jpg

 

Kaple C)

Klášterní, dnes koncertní síň s malbami Jano Kolera, 1876

Napajedla, klášter, kaple, koncert.jpg

 

Klášter C)

Dnes knihovna

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0b/Napajedla%2C_kl%C3%A1%C5%A1ter.jpg/1024px-Napajedla%2C_kl%C3%A1%C5%A1ter.jpg

 

Hřbitov C)

Napajedla, hřbitov.jpg

 

Socha sv. Jana Nepomuckého C)

sokl u kostela, socha v hřbitovní kapli

Napajedla, Jan Nepomucký.jpg Napajedla, Jan Nepomucký.jpg

 

Socha P.Marie C)

1879, před kostelem

Napajedla, socha Panny Marie.jpg Napajedla, socha Panny Marie.jpg

 

Sousoší Kalvárie C)

les, N

Napajedla, Kalvárie.JPG

 

Kamenný kříž C)

 

Kamenný kříž C)

Na kapli

Napajedla, Na Kapli, kříž.jpg

 

Železný kříž C)

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4c/Napajedla%2C_b%C3%BDval%C3%A1_hospod%C3%A1%C5%99sk%C3%A1_%C5%A1kola.jpg/1024px-Napajedla%2C_b%C3%BDval%C3%A1_hospod%C3%A1%C5%99sk%C3%A1_%C5%A1kola.jpg

 

Fontána C)

Se sochami u zámku

Napajedla, zámek.jpg

 

Památník padlým C)

 

Hrad 2)

Na ostrově Moravy

 

Nový zámek 2) C)

Pozdně barokní, postaven v letech 1764 – 1769 dle návrhu a pod vedením brněnského architekta Františka Antonína Grimma. Dnes je celý areál chráněn jako kulturní památka České republiky[1] a je v soukromém vlastnictví firmy Zámek Napajedla, s.r.o., která vlastní parcelu a stavbu zámku a jeho nádvoří a některé parcely parku, a Mgr. Evy Gajdošík, která vlastní především parcelu 280/1, na které se nachází většina parku a jižní brána areálu[2]. Budova Zámku je poprvé ve své historii pravidelně otevřena veřejnosti za podmínky minimálního počtu pěti osob na prohlídku[3], naproti tomu od roku 2013 je zámecký park poprvé od konce druhé svétové války uzavřen pro veřejnost. Konají se zde svatby, plesy a jiné společenské akce, prohlídky Zámku s průvodcem, kurzy vaření, výstavy, Zámek slouží v malé míře také jako hotel a byla zde vybudována kavárna.

Pozdně barokní šlechtické sídlo postavil židlochovický zednický mistr Antonín Slováček, zvaný Mates, v letech 1764 až 1769 dle návrhu a pod vedením brněnského architekta Františka Antonína Grimma pro majitelku napajedelského velkostatku Annu Marii z Rottalu. Výstavba zámku pokračovala i za dalších majitelů panství, členů rodů Kobenzlů, Stockau a Baltazzi. Do historie Napajedel se výrazně zapsal Aristides Baltazzi (1853-1914) založením hřebčína s chovem anglických plnokrevníků v roce 1886, který je dnes nejvýznamnějším svého druhu v České republice.

Po smrti Aristida Baltazzi v roce 1914 se majitelkou napajedelského zámku a velkostatku stává hraběnka Marie Baltazzi-Stockau, která ovšem situaci finančně nezvládá. Zámek, park a hřebčín je v roce 1935 nucena[4] koupit firma Baťa, tehdy již pod vedením Jana Antonína Bati, jehož závodům hraběnka dlužila přes tři miliony tehdejších korun. Baťův podpůrný fond dále hraběnku podporoval v nesnázích částkou nejméně 500 Korun měsíčně. Hřebčín je následně vyměněn s Československým státem za tlumačovské pozemky důležité pro podnikatelské aktivity firmy Baťa. Značně jsou rozšířeny mylné informace, že zámek koupil J. A. Baťa osobně, aby si zde vybudoval rodinné sídlo, ovšem studium materiálů firmy Baťa prozradí zcela jiné plány, které Jan Antonín Baťa se Zámkem měl, a to vybudování střední školy Tomášov za účelem výchovy vedoucích pracovníků Baťových závodů.

Za druhé světové války byl celý zámecký areál zkonfiskován nacisty a byl zde ubytován oddíl Hitlerjugend. Ustupující Němci v průběhu a hlavně na konci války zámek značně zdevastovali.[5] Po válce a znárodňování připadl celý areál státnímu podniku Fatra. Fatra zde vybudovala kulturní a rekreační zařízení pro své zaměstance, mj. Klub kultury s divadlem. Zámecký park byl otevřen veřejnosti[5] a díky své poloze se stal nejen vítanou zkratkou místních obyvatel, rozsáhlý zámecký areál je totiž vklíněn do středu protáhlých sedmitisícových Napajedel, ale především místem, kde se přirozeně začali setkávat občané Napajedel všech generací, kteří sem mířili za odpočinkem v klidném prostředí parku, za návštěvou divadelních představení nebo za posezením v divadelním bufetu, jenž byl součástí Klubu kultury zbudovaném Fatrou. Po převratu 1989 se nově vzniklá Fatra a.s. začala dostávat do finančních obtíží a začala hledat kupce pro celý zámecký areál. V roce 2000 koupilo Město Napajedla objekt Klubu kultury v zámeckém parku.[6] V roce 2002 bylo zřízeno věcné břemeno (dostupné online zde), které mělo zajistit, že nový vlastník bude přístup veřejnosti do parku respektovat. Tehdejší starostka Napajedel Irena Brabcová deklarovala neústupnost na tomto bodu.

volně stojící dvoukřídlá budova ve tvaru písmene U, kde bylo ve třech podlažích přes 50 obytných místností, mimo pokojů služebných a příslušenství. Vnitřním prostorům Zámku dominuje kruhový zrcadlový sál, který sloužil především pro přijímání návštěv nebo jako taneční sál při slavnostních příležitostech. Dále je zde salonek holandských mistrů, barokní salonek, rozlehlá zámecká jídelna a zámecká kaple.

Zámek je obklopen zhruba desetihektarovým parkem navrženým dle francouzského a anglického stylu. V parku se nachází rybníček, značný počet vzácných dřevin, množství soch, tenisové a házenkářké hřiště a sídlí zde napajedelský klub kultury s divadlem. Na největší louce parku bylo zřízeno golfové hřiště. Rozlehlý zámecký areál má dvě hlavní brány, severní a jižní, a dále dvě menší branky, východní a severovýchodní.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9f/Napajedla%2C_z%C3%A1mek.jpg/1024px-Napajedla%2C_z%C3%A1mek.jpg

 

Hřebčín 2)

U zámku

 

Radnice 2) C)

Secesní s neorenesančními prvky, 1903-5, Dominik Fey

Napajedla-radnice.JPG

 

Spořitelna 2)

Funkcionalistická

 

Sokolovna C)

Secesní s funkcionalistickou přístavbou

 

Budova C)

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4c/Napajedla%2C_b%C3%BDval%C3%A1_hospod%C3%A1%C5%99sk%C3%A1_%C5%A1kola.jpg/1024px-Napajedla%2C_b%C3%BDval%C3%A1_hospod%C3%A1%C5%99sk%C3%A1_%C5%A1kola.jpg

 

Měšťanský dům č.p.65 C)

Napajedla 65

Napajedla, křižovatka.jpg

 

Měšťanský dům č.p.74 C)

Napajedla 74

Napajedla, náměstí.jpg

 

Paříkova vila C)

Podzámčí, 1935 autor J.Gillar, alegorie na fasádě B.benda

Napajedla, Paříkova vila.jpg

 

Vila C)

Funkcionalistická

Napajedla, vila.jpg

 

Zámecký park 2)

U zámku

 

Minerální pramen Slanica C)

Napajedla-minerální voda Slanica.JPG

 

 

Zpět na

okres

Panství

1850 politický okres Uherské Hradiště, s.o.Napajedla

1961 Okres Zlín

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie městečka C)

1995 MPZ

První písemná zpráva pochází z roku 1355. Během 14. století se malá osada rozrostla na městečko. V roce 1898 získaly Napajedla statut města. Napajedla náležela díky své strategické poloze ke starobylým dědičným panovnickým majetkům a později byla lákavým zástavním panstvím. Dlouhodobě se ujali vlády nad územím Žerotínové. Výraznou stopu v historii panství zanechal rod Rotalů, který je několikanásobně zvětšil. Erbovní znak Rotalů zdobí vstupní brány do kostela sv. Bartoloměje i napajedelského zámku

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

3600

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2005

 

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí v republice čsl, 1927

2) Kuča Karel, Atlas památek ČR, 2002

 

C) cs.wikipedia.org (26.6.2.2015)

 

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 26.6.2015

Předchozí editace: 11.5.2011