Kod CZ

Čáslavice

Kostel sv. Martina C)

původně gotická stavba, ale po rozsáhlých opravách v 18. století zůstal gotický pouze klenutý chór. Fara, která se nachází v blízkosti kostela, byla postavena v roce 1773. Kaplani bývali dosazováni z nedaleké Starče, prvním samostatným farářem byl Jan Karásek. Postaven zřejmě na okraji středověkého tvrziště, ze kterého zůstaly valy. Ke kostelu patřilo torzo hranolové stavby, dnes se používá jako márnice. Jádro kostela pochází z rok 1200, kněžiště bylo asi roku 1350 nahrazeno větší přístavbou s hranolovou věží. Roku 1703 byla přistavěna větší loď a opraven kostel, který byl po požáru roku 1681 v chatrném stavu.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9d/Front_view_of_Saint_Martin_church_in_%C4%8C%C3%A1slavice.jpg/640px-Front_view_of_Saint_Martin_church_in_%C4%8C%C3%A1slavice.jpg

 

Fara

Rectory in Čáslavice.jpg

 

Hřbitov C)

Kolem kostela

 

Hřbitovní brána C)

Gate of cemetery and areal of Saint Martin church in Čáslavice.jpg

 

Socha sv.Jana Nepomuckého C)

Na návsi

Čáslavice - socha sv. Jana Nepomuckého.JPG Čáslavice - socha sv. Jana Nepomuckého.JPG

 

Kamenný kříž C)

Wayside cross in Čáslavice.jpg

 

Železný kříž C)

 

Pamětní deska C)

na hřbitovní zdi Jedním z nejsmutnějších dnů v historii obce patrně navždy zůstane 8. květen 1945. V tento den, kdy už německá armáda oficiálně kapitulovala, se nad obzorem objevilo několik letadel, která začala obec bombardovat. Následkem toho byli zabiti čtyři lidé, místo smrti jednoho z nich je vyznačeno pamětní deskou na rohu hřbitovní zdi.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/43/Zed.JPG

 

Památník padlým C)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/Mohyla.JPG

 

Busta Bedřicha Václavíka C)

V roce 1981 byla na prostranství před rodným domem odhalena Václavkova busta

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d3/V%C3%A1clavek-busta.JPG/800px-V%C3%A1clavek-busta.JPG

 

Zámek Sádek >> C)

1286, po 1693 přestavěn po požáru

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/98/Sadek_vstup.jpg/220px-Sadek_vstup.jpg

 

Rodný dům Bedřicha Václavka C)

Rodná myslivna byla jako památkový objekt roku 1962 upravena na Památník Bedřicha Václavka. Stojí na jižní straně ulicové návsi, kde ji v polovině devatenáctého století postavil hrabě Bedřich Kajetán, pán na Sádku, jemuž Čáslavice dříve patřily. Na místě rodného domu měl původně stát kulturní dům, ale po protestech Památkového úřadu byl nakonec Kulturní dům Dr. Bedřicha Václavka postaven na západním kraji obce.. V budoucnu se plánuje uzpůsobit budovu na sídlo obecního úřadu.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bb/Rodny_dum.JPG

 

Lípa C)

U hradu

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5d/S%C3%A1deck%C3%A1_l%C3%ADpa.jpg/640px-S%C3%A1deck%C3%A1_l%C3%ADpa.jpg

 

Stromořadí C)

Západně z obce

Sádedké západní stromořadí.jpg

 

Zpět na

okres

Panství

 Politický okres Třebíč, s.o.Třebíč

1961 Okres Třebíč

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie obce

Zmínky o Čáslavicích sahají až do poloviny 13. století, kdy už zde stála fara a kostel, lze proto předpokládat, že samotné založení obce se datuje už do století dvanáctého.

V dalších desetiletích až stoletích patřily Čáslavice různým pánům, mezi nejvýznamnější patřil Jan z Valdštejna nebo Vilém z Pernštejna. Další významná zmínka pochází až z doby třicetileté války, kdy zároveň proběhlo i první sčítání obyvatelstva. Před započetím války čítala obec na 300 občanů, ale důsledkem moru a jiných nemocí se počet snížil až na 230. Další událostí bylo povýšení obce na městys v roce 1864 a následné udělení tržního práva, ale trhy nebyly příliš populární, a tak brzy zanikly.

V roce 1920 byla založena knihovna, která s mírnými přestávkami funguje dodnes. V souvislosti s knihovnou stojí za zmínku i dar z roku 1935, o který se zasloužil patrně nejznámější čáslavický rodák Bedřich Fučík, tou dobou ředitel nakladatelství Melantrich, které věnovalo 1 600 Kč obecní knihovně a dalších 600 Kč knihovně školní.

Na začátku druhé světové války bylo v obci zřízeno středisko branné výchovy, jehož rekruti, ač výborně připraveni, do bojů z důvodu Mnichovské dohody nakonec nezasáhli.

Volby v roce 1946 vyhrála Československá strana lidová, jejíž členové obsadili většinu křesel v MNV, odkud však byli po únorových událostech roku 1948 do jednoho vyloučeni.

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

885

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí v republice čsl, 1927

 

C) cs.wikipedia.org (6.5.2015)

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 6.5.2015