Kod CZ 8672

Lomnice

Kostel Navštívení P.Marie 2) C)

1669-82. Na výstavbě nového kostela začal hrabě František Gabriel Serényi, který měl jako majitel lomnického panství patronátní právo nad tamní farou, s níž bylo počítáno od roku 1668. Původní středověký kostel, který byl nahrazen novým, stál v místech mariánského sloupu a okolo něj byl hřbitov obehnaný zdí. Asi od druhé poloviny 16. století sloužil evangelíkům.

Po bitvě na Bílé hoře byla v Lomnici obnovena katolická duchovní správa a v roce 1650 vídeňský biskup Filip Friedrich hrabě Breuner dal kostelu nové vysvěcení, při němž získal kostel patrocinium sv. Víta a sv. Jana Křtitele. Na konci 60. let 17. století se nacházel ve špatném stavu, ke kterému přispěla i třicetiletá válka. Chrám také nedostačoval kapacitou pro lomnické obyvatele, kterých stále přibývalo.

Ve starém kostele se nacházela socha trůnící Panny Marie s dítětem (Madona z Lomnice), která pocházela z poloviny 13. století a byla přenesena do chrámu nového. Protože byl kostel v nešťastném stavu a byl malý, byl zbourán. Vedle nového kostela měla být postavena fara a na druhé straně špitál, ale k jeho stavbě nedošlo. Na památku starého kostela a hřbitova který byl okolo něj, byl na jejich místě postaven mariánský sloup. Plocha bývalého hřbitova je vydlážděna mramorovou dlažbou.

Hrabě Serényi požádal olomouckého biskupa Karla z Liechtensteina-Castelkornu, aby mu dal svolení k výstavbě nového chrámu a Mariánského sloupu, už 22. listopadu 1668 a 14. března 1669 dostal svolení. Kostel má výšku 26 sáhů a šířku 6 sáhů a je vybaven dvěma věžemi. K položení základního kamene chrámu, který se konal v úterý po svatodušní neděli 8. června 1669, pozval hrabě opata premonstrátského kláštera v Zábrdovicích Gottfrieda Olenia. Hrabě František Gabriel Serényi se dostavění chrámu nedožil, dohlížel na ně jeho bratr Jan Karel. Kostel byl roku 1682 benedikován, opět opatem Oleniem. Ale úplně dokončený byl nejdříve v září 1683. Kostel získal zasvěcení Navštívení Panny Marie. Vysvěcen byl roku 1775 olomouckým biskupem Ferdinandem Juliem Troyerem, který tady konal generální vizitaci.

 

Fara 2) C)

1670

 

Kaple sv.Antonína Paduánského 2) C)

Hřbitovní, 1670,  výzdoba brněnský sochař Mathias Thomasberger. Společně s velkou barokní přestavbou Lomnice, kterou provedl František Gabriel Serényi, museli ustoupit dřívější gotický kostelík a hřbitov novému konceptu náměstí. Proto nechal František Gabriel postavit nový hřbitov s hřbitovní kaplí na cestě k Ochozi u Tišnova, na tehdejším konci obce. Podle zaznamenaného data svěcení hřbitova se usuzuje, že byla postavena mezi léty 1669 - 1670.

Hřbitov byl v roce 1886 zrušen a nový obecní hřbitov byl poté založen na protější stráni, kde stojí dodnes. Z původního hřbitova se dochovala hřbitovní zeď, která přiléhá ke kapli. Na novém hřbitově se na nejvyšší terase nachází hraběcí hrobka Serényiů. Dále je zde k vidění hrob avantgardního malíře Bohumíra Matala nebo rodičů spisovatele Josefa Uhra.

Kaple je koncipována na kruhové centrále, zaklenuté kupolí, ke které přiléhá stejně vysoká čtvercová vstupní předsíň se zvonicí. Interiér, včetně oltáře, vytvořil brněnský sochař Mathias Thomasberger, který je taktéž autorem mimořádného morového sloupu na náměstí Palackého.

V roce 2008 byla opravena šindelová krytina na kapli.

 

Kaple C)

Zámecká

 

Kaplička C)

 

Synagoga 2) C)

Klasicistní 1780-5. Židovská obec v Lomnici byla založena krátce po roce 1700 hrabětem Antonínem Amatem. Jako pro každou náboženskou komunitu bylo i pro tu židovskou nutností mít svou vlastní modlitebnu, proto byla brzy zřízena dřevěná synagoga. Tato dřevěná budova ale s rozrůstající se obcí a emancipaci Židů v souvislosti s Josefínskými reformami přestala dostačovat, a proto židovská rada dne 16. srpna 1791 schválila stavbu nové synagogy. Stavba byla dokončena roku 1794 a za účasti rychtáře Isaka Wollnera slavnostně otevřena.

Nová budova byla postavena v konzervativním pozdně barokním stylu, i když Evropu touto dobou ovládaly styl i ideály klasicismu.

Synagoga byla ve vlastnictví lomnických Židů až do doby nacistické okupace, kdy byli Židé z Lomnice odvezeni do koncentračních táborů, ze kterých se zpět do Lomnice už žádný z nich nevrátil. Během tohoto období byla využívána jako sklad.

Nezájem o budovu během nacistického a komunistického režimu zanechal stavbu ve špatném stavu. To bylo napraveno v roce 1997, kdy byla Synagoga důkladně zrekonstruována a otevřena pro kulturní účely obce, což zahrnuje nejrůznější výstavy a malé koncerty.

 

Židovský hřbitov 2) C)

Založený po 1708. svahový hřbitov ve tvaru lichoběžníku založený asi v 1. čtvrtině 18. století, který má v současnosti rozlohu 3 550 m2,[2] a je obehnán zdí z lomového kamenne. Kamenné náhrobky, jichž je tu asi 1000, jsou rozmístěny na celé ploše a směřují k východu. Starší jsou z bílého mramoru a pískovce, novější z černé a světlé žuly. Podle Jiřího Fiedlera pochází nejstarší čitelný náhrobek z roku 1716. Nicméně Jan Heřman uvádí, že "nejstarší zachovalé náhrobky jsou datovány od roku 1686". O nich Fiedler tvrdí, že byly zdokumentovány před válkou a že jsou dnes již "pravděpodobně neidentifikovatelné". Mohly prý být "převezeny z předpokládaného, ale nedoloženého staršího hřb. v Lysicích".

Na hřbitově se pohřbívalo do 2. světové války. Zdejší židovská komunita přestala existovat v roce 1940

 

Mariánský sloup 2) C)

1710. Plány na stavbu morového sloupu měl už František Gabriel Serényi, který se pokusil vytvořit z lomnického náměstí reprezentativní předpolí svého zámku a z celé Lomnice velkolepé sídlo svého panství.

Kromě monumentálního kostela obsahoval koncept nového náměstí také faru, radnici, špitál, vrchnostenské budovy panského pivovaru, hospody a hospodářského dvora. Morový sloup však František Gabriel už nestihl zrealizovat, a tak byl sloup dokončen až v roce 1710 za vlády hraběte Antonína Amata.

Ten k vytvořením sloupu pověřil brněnského sochaře Mathiase Thomasbergera, který také vytvořil interiér kaple sv. Antonína z Padovy. Sloup, vyrůstající z mohutné kamenné základny na způsob přírodního skaliska, tvoří v dolní části strom poznání, předcházející v horní části do oblačného dříku s andílčími hlavami, vrcholícího Immaculatou (podoba panny Marie s 12 hvězdami nad hlavou).

Na soklech z přírodních kamenů jsou kolem sloupu posazeny sochy šesti světců - sv. Víta, Antonína Paduánského, Šebestiána, Rocha, Floriána a Jana Nepomuckého.

 

                Socha P.Marie Immaculaty 2) C)

                Na vrcholu sloupu

 

                Sousoší Adam a Eva 2) C)

                Se stromem poznání, pod sloupem

 

                Socha sv.Víta 2) C)

                Na soklu sloupu

 

                Socha sv.Antonína Paduánského 2) C)

                Na soklu sloupu

 

                Socha sv.Šebestiána 2) C)

                Na soklu sloupu

 

                Socha sv.Rocha 2) C)

                Na soklu sloupu

 

                Socha sv.Floriána 2) C)

                Na soklu sloupu

 

                Socha sv.Jana Nepomuckého 2) C)

                Na soklu sloupu

 

Socha sv.Jana Nepomuckého C)

 

 

Socha Gambrina C)

Na pivovaře

 

Kašna C)

 

Znak C)

Nad vchodem hostince Panský dům

 

Znak C)

Nad vchodem hostince Panský dům

 

Zámek 2)

Z raně gotického hradu. Na místě dnešního zámku stál od první poloviny 13. století raně gotický hrad, o kterém se prameny zmiňují již v roce 1281, ve vztahu s jeho majitelem Vznatou z Lomnice, příslušníkem rodu pánů z Lomnice. Původní lomnický hrad představovala pravidelná budova dnešního druhého nádvoří, ke které byly v průběhu času přidány další části celého komplexu.

Ve 14. století bylo ke gotické části přistaveno nepravidelné předhradí, které v současnosti představuje první nádvoří zámku. Ve stejném století bylo taktéž přistaveno příčné křídlo, ve kterém byla v 2. polovině 15. století zřízena pozdně gotická kaple, která je nazývána malým gotickým klenotem Moravy. V kapli se dochovala spousta gotických prvků, mezi nimiž je nejvýznamnější křížová klenba, arkýř a původní nástropní malby. V kapli je dále k vidění dřevěný barokní klekátkový oltář, pocházející ze 17. století, mobiliář z 19. století a nadále vitrážové okno v již zmíněném arkýři, které je doplněné rozetami a pochází z 19. století. V období baroka byla kaple zasvěcena sv. Františku Serafínskému.

Během období vlády Žerotínů byly přidány k zámku renesanční prvky, představované především přízemní arkádou. Vláda Žerotínů netrvala dlouho a zámek se na základě pobělohorských konfiskací dostává do majetku rakouského rodu Breunerů a Mansfeldů, od kterých lomnické panství roku 1662 zakoupil moravský zemský hejtman hrabě Gabriel Serényi.

S příchodem Serényiů začíná pro Lomnici zlatá éra. Jeho syn František Gabriel Serényi začal s barokní přestavbou zámku a celého lomnického náměstí. Tyto změny se týkaly zejména interiérů a během jeho vlády byl také postaven rytířský sál podle plánů brněnského stavebního mistra Jana Křtitele Erny. Neklidné období raného baroka vedlo majitele k fortifikaci celého zámeckého areálu.

Největšího rozšíření dosáhl zámek po roce 1700, kdy byl majitelem lomnického panství Antonín Amat Serényi, který mimo jiné nechal postavit morový sloup na náměstí. Interiér zámku získal podobu luxusního renesančního sídla, naproti tomu zahrada dostala barokní sestřih. Vstup do zámku byl časem ozdoben renesančním portálem, který sem byl přenesen z brněnského paláce Serényiů.

Posledními úpravami prošel zámek v 19. století, kdy fasáda získala neomanýristickou a neogotickou podobu. Z tohoto období pochází také neogotický vyhlídkový altán, který se nachází v zámeckém parku.

Zámek byl vyvlastněn rodině Serényiů po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Během období komunistického režimu byl interiér zámku rozkraden a kvůli nedostatečnému zájmu o tuto cennou památku celá budova značně zchátrala.

V dnešní době se zájem o udržování dobrého stavu památek opět zvyšuje a jednoho dne snad bude podoba vrácena do původního stavu, i když nábytek a doplňky interiéru jsou nejspíše nenávratně ztraceny.

Od 70. let je zámek sídlem SOŠ a SOU SČMSD Zámek s.r.o.

 

Hrnčírna C)

Národní památkový ústav řadí chátrající zámeckou hrnčírnu mezi nejohroženější nemovité památky

 

Oranžerie C)

v letech 2011 a 2012 prošla památkovou obnovou.

 

Radnice 2) C)

Kol.1670. Jedná se o patrovou budovu s předsunutou hranolovou věží, ve které se nachází hodinové cimbály z roku 1766, které byly údajně přeneseny z hodinové věže zdejšího zámku. Fasáda vychází z manýristických dekorativních zásad v podobě lizénových rámů. Nad vstupním portálem je erb Serényiů.

Radnice byla postavena na popud hraběte Františka Gabriela Serényia. Přesné datum stavby není známo, ale předpokládá se, že vznikla mezi léty 1669–1680, protože z této doby pochází první zmínka o radnici, kdy hrabě Serényi vydal městské privilegium, podle kterého nebudou muset lomničtí měšťané „z radhouze žádného platu po všechny časy dávati…“. Stavební práce a vnitřní vybavení byly dokončeny k roku 1680. Od svého dokončení je nepřetržitě sídlem správy obce.

Naplánovaný celek náměstí byl dotvořen v roce 1710 podle konceptu císařského architekta Giovanniho Pietra Tencally, ve kterém dal lomnickým památkám jednotný barokní ráz.

 

Ghetto 2)

Sev.pod městečkem 1708-20

 

Židovská škola C)

 

Sýpka C)

 

Dům č.p.62 C)

 

Dům č.p.72 C)

 

Dům č.p.22 C)

Pošovská ul.

 

Zámecký park C)

 

Zpět na okres

panství

1850 politický a soudní okres Tišnov

1961 Okres Blansko

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie městečka

1990 MPZ

První písemná zmínka pochází z roku 1281, kdy jistý Tas, syn Vznaty z Lomnice, svědčí na listině Artleba Dubna (rodem z Deblína), který prodává klášteru v Tišnově vesnici Újezd u Pohořelic. Jde tu o první zmínku Lomnice jako obydleného místa, ale taky o první zmínku šlechtického rodu, který obýval lomnický hrad.

V první;polovině 30. let 12. století zakládají královna Konstancie, manželka Přemysla Otakara I., a její syn Přemysl, moravský markrabě a bratr Václava I., klášter blízko Tišnovic, dnešního Tišnova, který se jmenuje Porta Coeli (Brána nebeská). Byl to první ženský klášter cisterciáckého řádu na Moravě, založený královskou rodinou. Roku 1235 věnuje markrabě Přemysl tišnovskému klášteru ves Lomnici a ta byla později přejmenována na Lomničku.

Vedle kolonizace zeměpanské se v 1. polovině 13. století rozjíždí i kolonizace šlechtická. O blízkosti Lomnicka a zboží patřících příslušníkům rodu Tasovců, ze kterého pocházel Vznata, by se mohlo hovořit o listině z roku 1235, jež potvrzuje statky kláštera v Doubravníku dobře obdařeného pány z Medlova (později Pernštejnové), která mluví o Manow, Clococh, Racov, Borihnev et omnia novalia, que sunt illa parte aque usque ad terminos Thassonis (o Maňové, Klokočí, Rakově, Boříkově a o všech nově obdělaných polích (území), která jsou na té straně vody až k hranicím tohoto území a na ty má nárok Tas.

Hrad, kde pravděpodobně původně přebývali Tasovci, se nachází 2 km na jih od Osik, nad údolím potoka Besénku s kostelíkem sv. Stanislava v předpolí. O hradu Osiky není žádná písemná zmínka, není dokonce známo jeho pravé jméno. Ve třetí čtvrtině 13. století založili Tasovci hrad v Lomnici.

Páni z Lomnice jako svůj erb měli černé křídlo ve stříbrném poli. V roce 1415 měl tento erb nejvyšší komoří soudního okrsku, Jan starší z Lomnice.

Tasovou manželkou se stala Kateřina z Deblína, zakladatelka kláštera dominikánek na Starém Brně (nyní na tom místě stojí nemocnice u sv. Anny). Klášter se stal místem, kde lomničtí pánové mohli přebývat, když byli v Brně.

V polovině 14. století patří rod pánů z Lomnice mezi staré rody a společně s pány z Lipé, Pernštejny, Kunštáty, Lichtenburky, Boskovici nebo Cimburky může být počítán mezi šlechtickou elitu Moravy.

V blízkosti Lomnice byl hrad Louka, první zmínky v roce 1360 a vznikl nejspíš do konce 13. století (v roce 1416 prodán Janu Ozorovi z Boskovic), a hrad v Deblíně (dědictví po pánech z Deblína, z tohoto rodu pocházela Tasova manželka Kateřina), v roce 1415 prodán Artlebovi z Drahotuše.

V 2. polovině 15. století se Lomnice stává městečkem, protože v roce 1504 je takto o ní zmiňováno. Posledním lomnickým pánem z Markvartovy strany, byl Jiřík z Lomnice. A pak v Lomnici přebýval Oldřich z Lomnice. Od roku 1662 do roku 1848 v Lomnici byli Serényiové.

Za první republiky a okupace (1918–1945) byl posledním majitelem lomnického velkostatku Alois Serényi.

Od 10. října 2006 byl obci vrácen status městyse

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

1366

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

2)Karel Kuča, Atlas památek, 2002

 

C) cs,wikipedia.org (1.2.2015)

 

 

 fotografie

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 1.2.2015

Předchozí editace _ 28.5.2011