Kod CZ 10289

Náměšť na Hané
(Namiescht)
Kostel sv.Kunhuty C)

Neorománský, 1871-3

 

Fara

 

Kaple Nejsv.Trojice C)

V příčné ose horního zámku, 1669, přestavěná klasicistně 1834

 

Socha P.Marie Immaculaty C)
Na náměstí
 

 

Socha sv.Jana Nepomuckého C)
Na náměstí

 

 

Kamenný kříž

Před kostelem

 

Kamenný kříž C)

Na hřbitově

 

Hrobka Kinských C)
Na hřbitově

 

Socha T.G.Masaryka C)

 

4 sochy andílků C)
Na schodišti v zámecké zahradě

 

 

Fontána C)
Pod schodištěm v zámecké zahradě

 

Hrad C)

 

Horní zámek C)

Pozdně barokní, osově komponovaný 1760-6 s kruhovou zahradou a cestou kolem zámku. Hrabě Ferdinand Bonaventura Harrach si krajinu a okolí Náměště tak oblíbil, že se v 60. letech 18. století rozhodl poblíž dřívějšího sídla –dolního zámku– nechat postavit nové barokní zámecké sídlo. Nový zámek se bez podstatnějších úprav zachoval v nezměněné podobě dodnes. Zámek má čtyřkřídlou dispozici kolem nádvoří. Jednopatrová průčelní budova má vpředu i vzadu mělké rizality s předloženými schodišti, nahoře zakončené trojúhelníkovými tympanony se znaky. Na venkovním průčelí je erb budovatele zámku spolu s erbem jeho druhé manželky, Marie Rosy z Harrachu na nádvorní straně je pak sdružený znak – harrachovsko-ditrichštejnský, neboť macechou budovatele byla hraběnka Marie Arnoštka z Ditrichštejna, ovdovělá Gallasová.

Obě boční křídla obepínají zámeckou budovu a uzavírají dvůr. Obloukovitě se zalamují do zadního traktu přerušeného vjezdem do nádvoří. Další vjezdy jsou v osách bočních křídel. Hlavní budova má prostory se zrcadlovými stropy s rokajovým a rostlinným dekorem, přecházejícím na stěny. Za Ferdinanda Harracha byl také kolem zámku vybudován park a v něm na přelomu 18. a 19. století vybudován velký skleník. Díky tomu zámek vyniká ojedinělou parkovou a komunikační dispozicí, patrnou zvláště z nadhledové perspektivy. Kruhový park v jehož středu je položen zámecký objekt, obíhá úzká kruhová komunikace lemovaná stromy, přičemž se vozovka rozchází do čtyř křížných směrů a je rovněž lemována lipovým stromořadím. Zadní polovina tohoto okruží je opticky zvýrazněna polokruhovým osídlením určeným původně pro nově přistěhovavší se tkalce, pracující v hraběcí manufaktuře dolního zámku.

V r. 1780 získala dědictvím zámek Ferdinandova dcera Maria Rosa Harrachová, provdaná kněžna Kinská. Rod Kinských pak měl v držení náměšťské panství až do r. 1916, kdy je za 2,6 mil. korun koupil Ferdinand Ottahal. Ottahalové drželi panství do r. 1945. Za jejich přítomnosti byla v r. 1925 uskutečněna nová úprava zámeckého parku, provedená podle projektu vynikajícího zahradníka Křemene. Tato podoba se zachovala dodnes.

 

Dolní zámek C)

Jižně od náměstí, přestavbou tvrze renesančně a barokně, současná podoba novodobá. Ve 13. a 14. století měl v držení obec zemanský rod, který se po Náměšti i psal. Na žádost Milíče z Náměšti povýšil král Jan Lucemburský ves na městečko s jarmarečním právem. V tomto období (r. 1371) je v Náměšti doložena existence tvrze, jejímiž majiteli byli Artleb a Parcifal z Náměště. (Parcifal z Náměště pečetil i tzv. stížný list do Kostnice proti upálení mistra J. Husa). Tvrz byla pravděpodobně starší než blízký hrad a sloužila jako rodové sídlo zemanů z Náměště. Statek s tvrzí byl počátkem 16. století (zřejmě dědickým řízením) rozdělen. Díl s tvrzí obdržel Jan Čertorejský z Čertorej. Druhý díl – statek se vsí měl v držení Jiřík Štolbašský z Doloplaz. Někdy před r. 1515 kupuje Hynek ze Zvole od Jana Čertorejského jeho díl majetku a následně v r. 1521 kupuje i druhý díl náměšťského majetku od Štolbašského z Doloplaz, čímž se opět toto panství sjednocuje. V r. 1536 pak prodává Hynek ze Zvole Náměšťské zboží Hynku Bruntálskému z Vrbna.

Vrbenští poté kolem r. 1556 podstatně tvrz přebudovali do podoby menšího renesančního zámku (o čemž svědčí jeho jihozápadní nároží zvané Terezka), přestože až do r. 1609, kdy náměšťský statek vlastnili Mořkovští ze Zástřizl, byl stále označován za tvrz. Za třicetileté války byl zámek se statkem vypleněn a zpustošen Švédy. V r. 1665 byl obnoven a počátkem 18. století přestavěn do barokní podoby - postaveno bylo např. nové schodiště s barokním portálem a upraveny zámecké interiéry. K zámku náležely též v 17. století rozlehlé ovocnářské zahrady. (Z r. 1726 jsou dochovány záznamy nejen o užitkových zahradách, ale i o okrasných sadech).

Rudolf Mořkovský ze Zástřizl prodává r. 1651 náměšťské panství císařskému komisaři Janu Jakardovskému ze Sudic. V dalších letech probíhalo rychlé střídání majitelů až do r. 1726. To když panství kupuje hrabě Alois Tomáš Raimund Harrach. V r. 1740 přebírá panství jeho syn hrabě Ferdinand Harrach a dává v 60. letech 18. století vybudovat v Náměšti nový tzv. Horní zámek, jelikož prostý a poměrně malý Dolní zámek již nevyhovuje vkusu a potřebám panstva. Objekty dolního zámku hrabě v r. 1765 přebudoval na textilní manufakturu. Po jejím zániku v r. 1778 byla na jejím místě zřízena sladovna, která sloužila i v následujících letech dalším majitelům – hrabatům a knížatům Kinským (1780-1916) a Ottahalům (1916-1945).

Dnešní podoba dolního zámku v podstatě odpovídá podobě, kterou zámek dostal po úpravě pro účely textilní manufaktury a později i sladovny. Je to jednopatrová budova obdélníkového půdorysu, jenž má v průčelí 11 okenních os. Vstup do obdélníkového dvora je ze západní strany širokým průjezdem, zvýrazněným kamenným portálem. Původně renesanční charakter stavby prozrazuje, kromě výše uvedeného jihozápadního nároží i křížová klenba v přízemí a kamenné ostění oken.

 

Budova C)

Proti kapli u zámku

 

Dům č.p.250 C)

 

Dům č.p.43 Rodný F.S.Procházky C)

 

Kolonáda C)

U horního zámku

 

 

Zpět na

okres

Panství

 Politický okres Olomouc, s.o. Olomouc venkov

1961 Okres Olomouc

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie obce C)

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1141, kdy se společně se sousední vsí Biskupství uvádí na známé listině biskupa Zdíka. Obec byla až do 16. století převážně biskupským zbožím, ale její část se dostala do světských rukou. Po Náměšti se psal roku 1276 Všebor, syn Idíka ze Švábenic, který zde založil hrad. Ten roku 1371 získal Půta z Holštejna a na počátku 15. století vladykové z Obory. Hrad zanikl v česko-uherských válkách a nahradila ho tvrz na místě dnešního Dolního zámku.

V roce 1949 byla Náměšť sloučena s obcí Biskupství.

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

1019 

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

C) cs.wikipeda.org (21.8.2015)

 

 fotografie

16.8.2009

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 21.8.2015

Předchozí editace: 11.6.2011