Kod CZ

Pivonice

(Piwonitz)

Kaple sv. Anny C)

se zvonem Donát, získala svou dnešní podobu roku 1771. V roce 1996 byly pod omítkou objeveny cenné barevné malby. Při opravě štítové zdi v roce 2007 bylo do makovice vloženo poselství příštím generacím.

 

Kamenný kříž C)

u kapličky je z roku 1871

 

Pomník padlým C)

na návsi

 

Památník C)

V těsné blízkosti zříceniny byl v roce 1955 (na podstavci je toto vročení) postaven, který obsahuje hlínu z těchto památných míst: Vítkov 1420, Lidice 1942, Banská Bystrica 1944, Dukla 1945, Brno – Kaunicovy koleje (je uvedeno na připojeném reliéfu u paty podstavce) Po obvodu tohoto čtyřhranného památníku jsou vytesány jednotlivé tabulky se jmény okolních obcí. V těchto tabulkách byly uvedeny nad a pod názvem obce číselné údaje, po odtesání již jen zčásti patrné

 

Hrad Zubštejn C)

jeden z největších hradů Moravy. Kdo a kdy hrad založil není známo. Podle legendy jej měl postavit uhlíř Věnava na kopci Zubrštýn a jeho syn Prsten měl později založit Pernštejn. Starší verze pověsti však hovoří o Zubštejnu jako o zeměpanském hradu, zřízeném moravskými markrabaty. Za dobu založení hradu byla dlouhou dobu považována 1. polovina 13. století, což by ze Zubštejna udělalo nejstarší hrad nejen na Svratecku, ale i na celé Moravě. Poté byl vlivem soudobých názorů na vývoj hradní architektury položen vznik hradu až do konce 1. třetiny 14. století. Situaci ohledně vzniku hradu však komplikuje první písemná zmínka z roku 1344 – původně byla považována za nejstarší zmínka z roku 1214, ale její původ je nejistý, snad pochází teprve z poloviny 19. století – ve které se píše „quondam castrum Lapis“ (tedy kdysi hrad Kámen).

Nejnovější poznatky především v oblasti zdejšího dolování stříbrné rudy, ke kterému dochází podle nově získaných dokladů již na počátku 13. století, umožňuje dataci hradu Zubštejna zásadně přehodnotit. Nesporným faktem je úzký vztah hradu k těžbě rud, jeho nezvyklá dispozice a zasazení na vrcholu dominantního kopce, z něhož je možné přehlédnout celou rudnou oblast, z něj činí hlavní správní centrum těžby. Jeho vznik je tak možné opět položit do raných dob 13. století, jak ostatně dokazuje i jeho dochovaná architektura. Také ojedinělé a dosud jen okrajově využité listiny z druhé poloviny 14. století o něm hovoří jako o bývalém zeměpanském sídle.

Prvním písemně doloženým majitelem hradu byl roku 1344 Atluš "de Lapide" z rodu pánů z Pernštejna. Po polovině 14. století je doložen jako jeho držitel Blud z Kralic. Od něj hrad později získat Jimram z Jakubova. Kdy Blud a Jimram hrad vlastnili není známo, protože v roce 1348 byl v majetku Jimrama z Kamene a jeho synů Filipa, Vojtěcha a Altuše. Ti jej měli prodat Joštovi a Benešovi z Boskovic. V roce 1349 však Jimram získal hrad od Bluda z Králik, kterému ho před lety prodal. Spolu s hradem získal i Rožnou a další vsi. V této době tedy hrad neměl jednotného majitele, ale byl rozdělen mezi více sourozenců či příbuzných. V roce 1351 pak Altuš z Kamene prodal svoji část Filipovi a Jimramovi z Jakubova. Kdy došlo ke spojení jednotlivých částí není známo, nicméně v roce 1358 odkoupil markrabě Jan Jindřich celý hrad od Jimrama z Pernštejna.

V zeměpanské držbě setrval hrad až do roku 1377, kdy jej markrabí Jošt udělil lénem Janu z Křižanova. Tehdy k Zubštejnu patřily i vsi Pivonice, Vrtěžíř, Lesoňovice, Štěpánov a Koroužné. Roku 1390 mu byl ale Joštem opět odebrán. Jak vypadala situace hradu za husitských válek, není známo. Nicméně v roce 1432 byl rozhodnutím markraběte a rakouského vévody v jedné osobě Albrechta byl Pernštejnům odebrán a následně připadl Janu Meziříčskému z Lomnice. Kromě Zubštejna přišli Pernštejnové i o Bystřici a hrad Pyšolec. Jan se proti tomuto rozhodnutí bránil soudní cestou; zde se mimo jiné hájil tím, že hrad získal od Jana Jindřicha už v roce 1377. Nicméně Albrecht, který byl v tomto sporu soudce, své rozhodnutí z politických důvodů (on a Jan z Lomnice byli katolíky, zatímco Jan z Pernštejna kališník) nezměnil. V roce 1437 je uváděn jako hradiště, což bylo vysvětlováno jeho poškozením v průběhu husitských válek. Ve skutečnosti jde o narážku na jeho fortifikační charakter a zřejmě i starobylý původ. Zápis v zemských deskách vychází z původního německého textu listiny z lichtenštejnského archívu, kde termín "hradiště" označuje rozlehlé fortifikace, mající původ již v raném středověku. Roku 1440 jej získal Jan II. z Pernštejna zpět. Poté byly na hradě provedeny některé stavební a modernizační práce, za Viléma z Pernštejna byl hrad náležitě opevněn a vyzbrojen.

Zubštejn, na rozdíl od blízkých Aueršperka a Pyšolce, byl obýván až do 16. století. Ještě v roce 1522 je zmiňován při dělení pernštejnských majetků, zde však není jeho charakter blíže upřesněn. V dalších letech byl již neudržován a ponechán svému osudu. Roku 1547 se uvádí jako „zámek pustý Zubrsstayn“. Poslední zmínka o hradu je z prodejní smlouvy pernštejnského panství z roku 1596. Tehdy je zmiňován zpustlý Zubštejn, ale nikoliv již Aueršperk a Pyšolec.

Současná historie hradu začíná v roce 1971, kdy zde byl proveden stavebně historický průzkum. Od roku 1990 tu byl Okresním muzeem prováděn nevelký archeologický výzkum, spojený s údržbou a zajišťováním zříceniny.

Zřícenina hradu je poměrně zachovalá. Dochována jsou dokonce i některá patra paláce. Obvod hradu je dobře patrný a místy jsou zde i několikametrové zdi. Zachovalá je též studna. Hrad je volně přístupný v krásné přírodě a nabízí i výhledy do kraj.

V rámci projektu "Zpřístupnění hradu Zubštejna pro turisty", na který přispěla Evropská unie, byla v roce 2010 postavena lávka mezi prvním a druhým předmostím a zábradlí kolem nejzachovalejšího jádra hradu. Dá se zde pohodlně přespat, například v místnostech, které jsou vidět z čelního pohledu na stavbu. K dispozici je také několik ohnišť.

 

 

Zpět na okres

Panství

 Politický okres N.Město na Moravě, s.o.Bystřice nad Pern.

1961 Okres

2003 Pověřený městský úřad

Část Bystřice nad Pernštejnem

 

Historie obce C)

Nejstarší zpráva o obci pochází z roku 1358. Obec patřila nejprve nedalekému hradu Zubštejnu, později Pyšolci. V roce 1415 měly být liduprázdné, následně se staly majetkem Jana z Lomnice, od roku 1436 Jana z Pernštejna. Po roce 1960 patřily k obci Lesoňovice, od roku 1980 patří Bystřici nad Pernštejnem

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

237

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

C) cs.wikipeda.org (25.9.2015)

 

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 25.9.2015