Kod CZ 2880

Dolní Rožinka

(Unter Rosinka)

Připojena: Horní Rozsíčka

Pohřební kaple 2)

SV od obce, před 1799

 

Kamenný kříž C)

U dolů

 

Obelisk 2) C)

U pohřební kaple v lesoparku Templ

 

Pamětní deska obětem C)

 

Zámek 2) C)

Pozdně renesanční, 17.stol., upraven na konci 18.stol, 1818 a ve 20.stol. ocházející ze 16. století. V současné době je užíván jako místní základní škola, městský úřad a knihovna.

V roce 1459 je poprvé připomínána místní tvrz. Ta byla koncem 16. století přestavěna Pernštejny na zámek. Renesanční zámek měl čtvercový půdorys s nárožními věžemi, byl dvoupodlažní: tuto strukturu si zachoval dodnes. V letech 1781 - 1799 jej hrabě Jan Nepomuk Mitrovský z Mitrovic a Nemyšle rozšířil o druhé podlaží a objekty v nádvoří a klasicistně přestavěl. Roku 1808 zámek vyhořel, pak byl přebudován Nepomukovým synem hrabětem Vilémem Mitrovským.

Objektu dominuje barokní věžička s cibulí, erb Mitrovských z Nemyšle v průčelí do parku a jejich rodové heslo na stejném místě – Aeternus, quia purus (= Věčný, protože čistý). V přízemí a prvním patře zámku se dochovaly křížové hřebínkové klenby. Do roku 1945 zámek sloužil jako letní sídlo Mitrovských. Dnes je v něm umístěna základní škola.

Nepomukova zámecká knihovna, přenesená v 19. století na hrad Pernštejn, je jednou z nejzajímavějších osvícenských knihoven na Moravě.

 

Hájenka Mitrovských C)

ve zříceninách

 

Zámecká sýpka C)

dnes strašidelný zámek Draxmoor

 

Škola C)

Dnes OÚ

 

Důl Rožná C)

S těžní věží

 

Zámecký park C)

Na konci 18. století založil hrabě Jan Nepomuk Mitrovský vedle zámku klasicistní anglický park se skleníkem, vodopády, bazény, glorietem, obeliskem a jinými stavbami. Na informační tabuli na okraji parku Templ (obnoven v roce 1993), jak bývá zámecký anglický park nazýván, je uvedeno, že ve své době patřil k nejkrásnějším na Moravě. Nejvýznamnějšími dřevinami v parku jsou modřín opadavý, borovice limba, lípa velkolistá a jilm lysý. Z původních budov se ovšem zachovaly jen některé. Hlavní pozornost přitahuje „chrámek Osvícenství“ – růžová klasicistní kaple Tempel (odtud označení parku). Stojí na křížovém půdoryse a vznikla jako budoucí hrobka Mitrovských. Nedaleko se tyčí empírový egyptský obelisk z přelomu 18. a 19. století. V dezolátním stavu nalezneme budovu anglických lázní, blízký rybníček je vypuštěný a zarostlý. Poblíž se nacházejí zbytky dvou umělých návrší, na jejichž vrcholcích stávaly altánky, po kterých dnes již nejsou žádné stopy. Při podrobném pátrání v parku můžeme nalézt další zbytky anglických lázní – možná pozůstatky kaskád na potůčku. V lesíku Jivina byla vytvořena umělá zřícenina kaple.

 

Zpět na okres

Panství

 Politický okres N.Město na Moravě, s.o.Bystřice nad Pern.

1961 Okres Žďár nad Sázavou

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie obce C)

Nejstarší zmínka o obci Dolní Rožínka, dříve zvané také jako Zámecká Rožínka, pochází z roku 1349. Nejprve se majitelé obce (drobná šlechta) často střídali, ale roku 1503 odkoupil Dolní Rožínku Vilém z Pernštejna. Pánům z Pernštejna patřila obec v letech 1503 – 1589. Roku 1589 byla Janem z Pernštejna zastavena a o 7 let později prodána. Nový majitelé se často střídali, až obec v roce 1731 koupil Arnošt Matyáš Mitrovský z Nemyšle. V držení tohoto rodu zůstala většina místních pozemků až do roku 1945.

Velmi důležitým okamžikem pro rozvoj obce se ukázal být objev ložisek uranové rudy v 50. letech 20. století. Z důvodů rozvoje těžby došlo k výstavbě celého nového sídliště s obchodním centrem, dále byl postaven komplex ředitelství uranových dolů a také areál závodu Dopravy a mechanizace a kovovýroby. S postupným úpadkem těžby uranu dochází od 60. let k postupnému ubývání obyvatel obce.

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

292

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

2) Kuča Karel, Atlas památek, 2002

 

C) cs.wikipeda.org (26.9.2015)

 

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 26.9.2015

Předchozí editace: 8.5.2011