Biskupice

(Biskupitz)

Osada: Zálesí

Kostel sv.Petra a Pavla

Nad zámkem, 1770-75

Do roku 1775 to prý byl malý gotický chrám, zasvěcen stejně jako dnes sv. Petrovi a Pavlovi. Stál také na stejném místě, avšak byl obklopen hřbitovem. Na hřbitově se Údajně nacházela rovněž kaple s malým oltářem, zasvěcená sv. Trojici. Hřbitov byl v roce 1822 z hygienických důvodů zrušen a přemístěn za obec, kde stojí dodnes. Poslední vlastník Biskupic a okolí z rodu Liebštejnských z Kolovrat, Rudolf, zemřel v létě roku 1772. Zanechal za sebou ženu Marii Antonii z rodu Blilmegen a novorozeně, holčičku, která se jmenovala po matce. Dítě však zemřelo v Útlém věku (necelých osm měsíců). Ve snaze zajistit si všechny statky po svých blízkých zemřelých, provdala se Marie Antonie ještě jednou. Tentokrát se stal jejím vyvoleným vlastní strýc Kryštof z Bllimegenu, bratr jejího otce a moravský zemský hejtman. Tento příbuzenský vztah, který znamenal z hlediska církve těžký hřích, zůstal bezdětný. Aby Svůj hřích částečně odčinila, nechala Marie Antonie postavit v Biskupicích nový chrám. Starý kostel, který byl již v dezolátním stavu, byl zbořen a na jeho místě byl vystaven pevný pozdně barokní chrám. Podle některých Úvah zůstaly ze starého kostela některé zdi, které se staly součástí nové stavby. V září roku 1776 byl biskupický chrám sv. Petra a Pavla vysvěcen olomouckým biskupem. Uvnitř se nacházejí čtyři oltáře s relikviemi světCů Jana Nepomuckého, Václava a dalších. Pod kazatelnou je umístěna vyřezávaná práce, znázorňující křest Ježíše v Jordánu. Naproti je výklenek se sochou Panny Marie lurdské, kterou kostelu darovala v roce 1890 neznámá osoba. Od roku 1918 zde najdeme sochy sv. Josefa a Aloise. Dominantou chrámu je obraz sv. Petra a Pavla nad hlavním oltářem, který nechala zhotovit roku 1862 šlechtična Johanna Paccassi, toho času hospodyně u Josefa Schaaffgotsche v Biskupicích. Postupem času byly v kostele prováděny malířské, sochařské a řezbářské práce. Části oltářů byly také pozlacovány, byly vyměňovány dlaždice, okna, varhany. Svého času měl kostel čtyři zvony: malý, umíráček, prostřední a největší. Během světových válek byly zvony odebrány pro válečné Účely. Co se týká duchovní správy, fara se dříve nacházela vedle kostela, v místě zvaném "na spálenisku". Poté však byla duchovní správa do roku 1782 zrušena. Obnovena byla jako lokální kaplánka, přičemž kaplani bydleli v zámku hned naproti sakristii. Za nějaký čas byla zřízena na návsi vedle "staré školy" nová fara. Během staletí se v naší farnosti vystřídala celá řada kněží. Pamětníci si jistě vzpomenou na pátera Černoška, který odešel na odpočinek v době komunistické totality v roce 1959. Místo něho nastoupil Adolf Unger. Mladého nadšeného ducha vnesl do naší obce kněz Pavel Kupka, za kterého proběhly v kostele jisté opravy. Mimo jiné zde byla zřízena nová elektrifikace.

 

Fara >>

Za třicetileté války  zanikla. Roku 1785 byla zřízena kuracie a později i fara.

 

 

Hřbitov

U silnice za obcí

 

Hrobky Thurn-Taxisů

U kostela Po roce 1989 navštívili Biskupice Hugovi synové Karl a Friedrich, kteří žijí v Rakousku. Dopravili na panský hřbitov kříž zasazený do mramoru, který nese iniciály jejich děda Friedricha. Před několika lety sem přijela i Hugova bývalá manželka Ingeborg, žijící trvale v Brně. Projevila velký zájem o historii zámku i obce.

 

Železný kříž

Na návsi

  

 

Socha sv.Jana Nepomuckého

Na návsi, Sochu vytvořil neznámý autor vytesán kolem roku 1767. Sv. Jan Nepomucký (mezi 1340 a 1350 v Pomuku, dnešním Nepomuku - 20. března 1393 v Praze) byl generální vikář pražské arcidiecéze a mučedník katolické církve, jeden z českých zemských patronů. Tato socha dříve stávala na trianglu u lihovaru v roce 1993 byla přestěhována na nové místo do středu obce.

 

 

Socha sv.Floriána

Před zámkem pod schodištěm ke kostelu. Socha pochází asi z roku 1726 a vytvořil ji neznámý autor. Již ve středověku lidé považovali sv. Floriána za ochránce před nebezpečím ohně (snad pro jeho násilnou smrt ve vodě), lidé věří také v jeho ochranu před bouří, velkou vodou či suchem. Traduje se, že modlitby směřované ke sv. Floriánovi již zachránily nejeden život a nemalý majetek. Sv. Florián je nejčastěji zpodobňován jako římský voják s přilbou, mečem a korouhví vylévající z vědra vodu na hořící dům, popř. chrám. Zejména na venkově pak sv. Florián představoval častý námět pro nejrůznější sošky, plastiky či malby, které měly chránit dům a jeho obyvatele před neštěstím. V minulosti bylo během svátku sv. Floriána dokonce zapovězeno rozdělávat oheň a nosit vodu, aby v usedlosti nedošlo k nehodě. Vedle hasičů považují sv. Floriána za svého patrona také kominíci, zedníci, sládci, kováři, hrnčíři a mnoho dalších profesí majících co do činění s ohněm.Sochu v obci najdete směrem na Jaroměřice u hlavních schodů do kostela sv. Petra a Pavla

 

 

Socha

Ve štítě zámku

 

Pomník padlým

U silnice z návsi k zámku, Za pozornost stojí pomník padlých synů z obce Biskupice a Zálesí, kteří byli roku 1914 - 1918 zastřeleni během první světové války. Bohužel se o něm ví strašně málo 

 

Hrad Plankenberk >>

13.stol.

 

Hradiště Hrubé kolo >>

Vyvýšené, pravěké

Přímo nad Biskupicemi se nachází pravěké hradisko, které bylo díky svému tvaru nazváno „Hrubé kolo“. hradisko má tvar elipsy(80x90m) a je obehnáno příkopem. Nízký val je na rozdíl od středověkých hradisek nahozena na vnější stranu příkopu. Archeologové bohužel dodnes nemají jasno, ze které doby tato stavba pochází. Pravděpodobně zde však sídlil lid jevišovické kultury, který val vystavěl proti častím nájezdům nepřátel. Archeologické nálezy v této lokalitě jsou nepatrné, byly zde objeveny například dva malé hliněné střípky.

 

Zámek >> C)

Nad návsí, barokní, čtyřkřídlý, zanedbaný, 1713

Jak již jméno napovídá, patřily Biskupice od svého vzniku v polovině 13. století olomouckému biskupství. Jako sídlo a spárvní centrum bylo využito a přestavěno pravěké opevnění v poloze dnes zvané Hrubé Kolo. Roku 1361 panství od kapituly získal markrabě Jan Jindřich a postavil na jeho území hrad Plankenberk. Poté, co na přelomu 14. a 15. století Plankenberk zanikl, nahradila ho v rezidenční funkci nová tvrz v Biskupicích. Ta zde stála nejpozději od roku 1513, kdy je poprvé výslovně zmiňována. Po roce 1541 ji Špetlové z Prudic renesančně přestavěli, v 18. století pak Libštejnští z Kolovrat ve dvou přestavbách změnili na barokní zámek. Od roku 1874 jej vlastnil princ Lamoral Thurn-Taxis, jehož syn byl v Biskupicích roku 1945 zavražděn „revolučními“ gardami. Zámek byl poté v majetku obce a sloužil jako byty, mateřská školka a kanceláře obce. Dnes je část severního křídla využívána k bydlení, zbytek velmi zpustlého zámku chátrá dál bez využití.

V hmotě dnešního zámku bychom gotickou tvrz hledali jen stěží, jejím jediným pozůstatkem je snad valeně klenutý sklep zjištěný pod SV nárožím zámku. Dílem renesanční přestavby je zřejmě severní a východní křídlo, další křídla již náleží barokní, klasicistní a novodobé stavební etapě.

Původně stávala na jeho místě tvrz, podobná renesanční stavbě ve Vranové Lhotě. Biskupickou tvrz nechali postavit bratři Volfart a Jan Planknarovi z Kynšperka v letech 1493 - 1505. Roku 1700 je však tvrz již zpustlá. V roce 1612 je v pramenech uváděno, že k tvrzi patřil panský pivovar stál na místě dnešní "staré školy", ve kterém se vařilo pivo až do roku 1870. Na místě staré zpustlé tvrze dal Vojtěch Libštejnský z Kolovrat v letech 1713 - 1716 postavit nynější zámek. Tento šlechtický rod nechal v blízkosti zámku také zřídit panskou palírnu, která byla v provozu do konce 19. století. Poté, co zámek a biskupické panství vlastnil rod Bltimegen, připadl majetek rodu Schaaffgotsch. Manželka prvního Schaaffgotsche v Biskupicích, rozená hraběnka z Furstenberku, dala vysadit park kolem zámku, což dodnes připomíná pamětní kámen v "chraští". Tehdejší majitelé provedli také úpravu zámku a zavedli teplovzdušné topení. V letech 1874 - 1945 byl zámek v držení Thurn - Taxisů. Za těchto majitelů bylo opraveno východní křídlo zámku a byly vykoupeny a rozbořeny domy pod zámkem. Na tomto místě vznikl park, který byl ohrazen cihlovou zdí. V roce 1945 přešel zámek do státní správy, kde sloužil po deset let mnoha účelům (ONV Mikulov, ČSD, KRAS Chornice). Roku 1955 sem byla přestěhována škola z č.p. 11 ("stará škola,,).Teno zámek je nyní v soukromém vlastnictví a chátrá.

 

Škola

V čp.3 Základní škola byla v Biskupicích téměř 180 let. Nejprve se nacházela v kamenné chaloupce s č.p. 3 v parku naproti palírně. Mívala až 24 žáků, a proto není divu, že stísněné prostory brzy přestaly vyhovovat. V roce 1824 byla tedy zřízena jiná školní budova, opět s č.p. 3, kde nyní bydlí Sekerkovi. Roku 1876 byla tato škola povýšena na dvojtřídní a čítala až 182 žáků. Takovému množství dětí však byla škola malá a tak obec za 3000 zlatých koupila budovu starého pivovaru, č.p. 11 ("stará škola"). Roku 1878 se zde začalo vyučovat již jako ve škole trojtřídní. Svého času mívala přes dvě stovky žáků.

 

Škola

Obecná škola (1848, 1900 3 tř.). Původně pivovar, dnes OÚ

http://www.biskupice-u-jevicka.cz/images/phocagallery/historicke/starkola.jpg 

 

Zámecký park

Kolem zámku, zanedbaný s mohutným platanem

 

[Taxisova borovice] >>

Současnosti zbytek mohutného stromu z Biskupic do Nectavy

http://www.biskupice.cz/wp-content/gallery/pamatky/bor_4.jpg

 

Zpět na okres

Panství Moravská Třebová

1850 Politický okres Moravská Třebová, s.o.Jevíčko

1938  landrát Moravská Třebová.

1961 Okres Svitavy

 

 

Historie obce >>

Biskupice původně náležely olomouckému biskupství, ale biskup Bruno je roku 1262 postoupil olomoucké kapitule. Ta roku 1361 zaměnila ves Biskupice s patrimoniem a Hartinkov markraběti Janovi, aby si tu vystavěl hrad. Jan odkázal 1371 hrad Hrádek (Plankenberg) a vsi Biskupice, Březinku a Hartinkov svému synovi Prokopovi, který roku 1386 udělil hrad i vsi lénem Heraltu Kunovi z Kunštátu). Avšak již roku 1401 zastavil markrabě Prokop plankenberské zboží Janu Boskovcovi z Brandýsa. Roku 1412 potvrdil markrabě Jošt, že oprávněným držitelem zboží je HeraltKunštátu. Za husitských válek byl hrad obsazen husity. Roku 1437 prodává Žofie, dcera HeraltaKunštátu a manželka Jana z Cimburka, statek bratřím Martinovi a Alešovi z Drahanovic. Roku 1438 Martin z Drahanovic se svou manželkou Annou z Žeravic dává Biskupicím právo odúmrti. Roku 1493 prodávají bratři Aleš z Polanky, Martin, Znata a Mikuláš z Drahanovic Biskupice, další vsi a pustý hrádek Volfartovi a Janovi, bratřím z Kynšperka. Za nich asi vzniká tvrz přímo v Biskupicích. Jan PlanknarKynšperka prodal roku 1505 statek Petru ŠedíkoviKunčiny a po jeho smrti (1545) přešly Biskupice na jeho sestřenici Alenu z Warnsdorfu. V letech 1569 – 1579 byl majitelem Jan ŠpetlePrudic, po něm Jiří Špetle a dále Alžběta ŠpetlováPrudic, která statek prodala Jaroslavu DrahanovskémuPěnčína a jeho manželce Boženě BílskéKaříšova.

Po Bílé hoře měly být Biskupice konfiskovány, ale Jaroslav přestoupil roku 1623 na katolictví. Jeho syn Jaroslav Bedřich Drahanovský prodal statek Jiřímu Vilémovi Dubskému z Třebomyslic, jehož vdova Marie Anna, rozená ze Švábenic, roku 1661 prodává statek s vesnicí Nectavou Václavu BartodějskémuBartoděj, a ten jej roku 1667 prodává Zikmundu Sakovi z Bohuňovic. Po něm dědili synové Fr. Ferdinand a Leopold, z nichž první prodal statek roku 1713 Vilému Vojtěchu Libštejnskému z Kolovrat. Roku 1729 zdědil statek Jan Norbert Libštejnský a po něm jeho syn Jeroným. Musel však statek odstoupit bratru Rudolfovi, a ten jej odkázal nejmladšímu bratrovi, za nějjž jej spravovala Rudolfova manželka, Marie Anna rozená z Blümegenu, která si pak po narození dcery činila na statek nárok. Později se provdala za svého strýce Kryštofa z Blümegenu, a panství tak přešlo na jejího nevlastního syna Petra Heřmana a tím i na rod Blümegen. Roku 1813 dědil panství Josef Schafgotsch, roku 1874 Antonie kněžna z Thurn a Taxisů, rozená Schafgotschová, a Marianetta Schafgotschová, která svou polovinu panství darovala Jiřímu Lamoral Thurn Taxisovi. Po něm dědili Fridrich a Hugo (padl roku 1915).

Pozemková reforma byla provedena v letech 1924 – 1925. Vráceny byly jen dvory v Biskupicích a Jaroměřicích. Dvory v Březinkách, Hartinkově a Vranové Lhotě byly parcelovány. Roku 1945 byl kníže Fridrich zastřelen. Dvory v Biskupicích a Jaroměřicích byly zabaveny a parcelovány. Kromě zemědělských hospodářství byl v Biskupicích mlýn, pila, vyráběly se zde lihoviny, zpracovávalo ovoce a zelenina. Od roku 1898 zde bylo chovatelské družstvo, 1924 elektrárna, od roku 1860 záložna, 1924 pošta. V roce 1924 byla v Biskupicích zastoupena agrární strana. Spolky: čtenářský a pěvecký (od 1882), hasičský (od 1884), Sokol (1911), DTJ (od 1921), FDTJ (od 1922).

  

Rok

obyv.

domů

1854

954

 

1869

898

 

1880

913

 

1900

 774

 

1910

 822

 

1921

 775

 

1930

 749

 

1950

 580

 

1998

461

 

2003

442

 

 

www.biskupice.cz

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

A) biskupice.cz (20.4.2013)

B) regionmtj.cz (20.4.2013)

C) hrady.cz (20.4.2013)

D) svi.cz/bisnet/index.php/obec-biskupice (20.4.2013)

 

 fotografie

 21.6.2003, 6.7.2005

 

  

 

 

 

 

 

Zálesí

(Libštejn)

Kaplička

opravená

 
Kamenný kříž

Před kapličkou, 1916

 

[Hostinec]

Zbořen

 

Zálesí

Asi dva kilometry východně od Biskupic leží v kopci osada Zálesí, která tvoří součást naší obce. V místě tehdejšího ovčína, pozdější hájenky č.p. I vyměřila vrchnost roku 1729 pozemky o stejné velikosti dvanácti osadníkům. V nadmořské výšce 465 m byly postaveny dvě řady proti sobě stojících chalup od č.p. 2 po 13. Osada byla pojmenována po jejím zakladateli, tehdejším biskupickém pánovi Norbertu Liebštejnském z Kolovrat.

Postupem času přibývaly další chalupy, které obývali domkaři a které daly osadě dnešní podobu. Obyvatelé Libštejna měli samozřejmě řadu povinností k vrchnosti, avšak měli i vlastní práva. Tato práva byla potvrzena na dřevěné tabulce, "cejchu", který musel být při vstupu do lesa viditelně nošen. Prvním právem bylo podzimní hrabání steliva - listí v lesích nejméně třicet roků starých. Hajný určil místa, na které se listí shromažďovalo a jednotlivé hromady označil čísly. Tatáž čísla vložil do klobouku, ze kterého si je osadníci losovali. Podle vylosovaného čísla si pak osadník odvezl určenou hromadu listí na zimu. Další právo obyvatel Libštejna bylo vyžínání trávy na některých označených místech. Dále pak směli osadníci sbírat roští spadané ze stromll.

Tuto činnost mohli vykonávat po celý rok kromě listopadu a prosince, kdy byly hony, vždy v Úterý a v pátek od východu do západu slunce bez jakéhokoliv náčinÍ. Domy na Libštejně byly většinou z nepálených cihel, které si lidé sami vyráběli. Pllvodní podlahy byly hliněné, později se nahrazovaly podlahami dřevěnými. Do roku 1900 byly střechy doškové, poslední došková krytina zmizela však až v roce 1924. K vytápění se používala kachlová kamna, ve kterých se topilo ze síně. Na otevřeném ohništi s komínem se zase topilo pařezy a vařilo se v železných hrncích. Kolem chalup nebyly zpočátku žádné ploty, místo nich tu rostly do konce 19. století angreštové keře. Osadníci si na živobytí vydělávali mimo jiné také tkaním.

To však postupně v době první světové války zanikalo, neboť mělo velkou konkurenci v továrně v Chornicích. Zpracovanou tkaninu z Libštejna odvážel faktor Štěpán Neubauer do továren v Šumperku a Šternberku. Zpátky přivážel peníze, novou surovinu na tkaní a hlávkové zelí, které se v osadě nepěstovalo. Dalším zdrojem příjmů pro těžce hospodařící obyvatele byl sběr hub a jahod, které se pak prodávaly v Jevíčku. Tato činnost však přilepšila osadníkům jen nepatrně, jejich jedinou výhodou byly spíše třešně, které jsou v okolí Zálesí vysazeny v hojném počtu a jejichž plody se také mohly prodávat. Nad osadou se nachází kaple, která byla postavena kolem roku 1889 na místě dřívější celo dřevěné zvonice.

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 7.3.2012

Předchozí editace:  20.4.2013