Sviadnov

Kaple sv.Jana Nepomuckého B)

...

image032

 

Hřbitov A)

...

image033 image034

 

Kaple A)

...

image035

 

Kamenný kříž A)

Hlavní na hřbitově

image036

 

Památník padlým A)

2.světové války

image037

 

Památník A)

...

image038

 

Památník A)

...

image005

 

Reliéf C)

Tzv.Černé paní Barbory, na skále pod Štanglem

image039

 

[Hrad Štangl] C)

Lokalita byla osídlena, jak dokládají nálezy již v době pravěku a v době keltské. Ve středověku hrádek patřil do skupiny malých, patrně dřevěných strážních hrádků na rozhraní Moravy a Slezska. Podobné najdeme třeba v Paskově, Lubně nebo Frýdlantě-Nové Vsi. Hrad Štandl však patřil pod správu olomouckých (arci)biskupů a ochraňoval moravskou stranu hranice a obchodní stezku z Olomouce do Krakowa, která v jeho blízkosti přecházela řeku Ostravici do Slezska a Frýdku. Byl oporou biskupské kolonizace v tomto území. Jeho význam narostl i tím, že ochraňoval i trhovou ves Friedeberch (předchůdkyni dnešního Místku, která byla objevena asi 700 metrů severozápadně v lokalitě Lipina), ktetá vznikla pod jeho ochranou. Hrad i ves tvořily mocenskou protiváhu piastowského Frýdku (Jamnice). Podle archeologických nálezů lze usuzovat na využívání tohoto opěrného bodu početnou vojenskou posádkou, vedenou zřejmě pány z Deblína, kteří v biskupských službách toto opevnění patrně někdy krátce po polovině 13. stol. vybudovali. Nález bronzového kování s erbem podobným erbu pánů z Deblína ukazuje na možnost, že velitelem zdejší posádky byl právě jeden z nich. Patrně Artleb z Deblína, který jako leník olomouckého biskupa dostal za úkol lokovat město Brušperk. Později se Artleb po Brušperku psal (1278). Areál hrádku byl oválný či kruhový. Jádro obklopoval příkop a val s palisádovým opěvněním. Plocha hradu byla opevněna patrně masivním dřevěným opevněním na zpevněném valu. Hlavní a možná i jedinou budovou hradu byla vysoká strážní věž. Ta byla patrně dřevěná na kamenném základě.Tomu nasvědčuje i to, že podle vyprávění zde ještě v 50. letech 19.století byly patrny kamenné zdi. Jesliže v ploše jádra byly ještě nějaké budovy, pak pouze lehké dřevěné konstrukce. Dnes na hrádku žádné kontrukce budov nebo opevnění nenajdeme. Po spojení Moravy a Slezska začal význam hrádku upadat. Ves Friedeberch zanikla do konce 14. století a poslední zmínky o hrádku na Štandlu spadají do počátků 15.století.

image040 image041

 

image042

 

 

Škola A)

...

image047

 

Fojtství A)

...

image048

 

Obecní hostinec A)

...

image049

 

Památný strom A)

...

image050

 

 

Zpět na okres

Panství

Politický i soudní okres Místek

1961 Okres Frýdek-Místek

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie obce >>

První písemná zmínka o vsi je z roku 1267. V roce 1277 připadla do rukou leníka olomouckého biskupa Bruna Dětřicha Stangeho. Ve 14. století existoval Malý Sviadnov, který později zanikl a na jeho místě dnes zřejmě stojí obec Žabeň. Do Sviadnovské historie se zapsalo i jméno zbojníka Ondráše z Janovic, který byl 31. 3. 1715 v hospodě na Horákově fojství zabit svojí vlastní valaškou, kterou ho zabil bratranec Juráška Fucimana. Obec se rozšířila po vzniku Karlovy huti v sousední části Frýdku - v Lipině (dnes ArcelorMittal Frýdek-Místek). V roce 1867 vznikla sviadnovská základní škola, roku 1876 byl založen místní hasičský spolek a v roce 1887 byla dokončena stavba místní kaple sv. Jana Nepomuckého. Dne 17. 7. 1920 byl ve Sviadnově založen Sokol. Během německé okupace proběhlo roku 1943 sloučení obce se sousedním městem Frýdek-Místek. Osvobození obce proběhlo v květnu 1945 a ještě téhož roku se Sviadnov dočkal samostatnosti. Neužil si jí ale příliš dlouho, protože rozhodnutím ONV z roku 1975 se obec znovu slučuje s Frýdkem-Místkem. Toto spojení vydrželo až do 1. 1. 1991, kdy je Sviadnov opět obcí.

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

1421

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

www.sviadnov.cz

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

A) sviadnov.cz  (1.3.2013, 21.12.2013)

B) wikipedie.org (21.12.2013)

C) hrady.cz (21.12.2013)

 

 fotografie

 

 

[Frýdberk] C)

Zaniklá trhová ves s opevněným sídlem. Dnešní město Místek mělo dávnějšího předchůdce v trhové vsi Frýdberku, která se poprvé připomíná v r.1267 v závěti lomouckého biskupa Bruna ze Schauenburgu jako ves již existující, se 40 lány. Biskup Bruno udělil r.1277 trhovou ves Frýdberk a dnešní vsi Sviadnov, Kunčičky a Zábřeh nad Odrou lénem Dětřichu Stangemu, čímž byl vytvořen základ pozdějšího tzv. frýdlantsko-místeckého léna. Stangeové toto území získali v léno po pánech z Deblína, kteří ze Štandlu přesídlili do nově vzniklého Brušperka. R.1288 bratři Stangeové složili z těchto lokalit manský slib. Léno bylo patrně mezi bratry rozděleno, jak naznačuje existence dvou opevněných sídel (Štandl x Lipina). Jeden z bratrů se usadil na Deblíny opuštěný Štandlu a druhý na tvrz, kterou si postavil u nově vzniklé vsi. Frýdberch byl koncem 13. stol. nepochybně hlavním sídlem Stangeů na SV Moravě. Později se však již Stangeové ve spojitosti s Frýdberkem nezmiňují.

Lokalita na Lipině zanikla pravděpodobně v průběhu 14. století, neboť neměla větší předpoklad pro další vývoj. Městečko Místek bylo na dnešním místě vysazeno někdy před r. 1389 a převzalo funkci zanikajícího Frýdberku. Částečně převzalo i jeho německé jméno.

image052

terénní náčrt lokality zaniklé trhové vsi s tvrzí od M. Borise

 

image054

 

[Tvrz Friedberch-Lipina] C)

xistence a doba trvání tvrze či menšího hrádku v poloze Lipina byl jednoznačně spjat s dobou existence opevněné trhové osady Frýdberk-předchůdce dnešního Místku.

Jako oblastní sídlo Stangeů zřejmě tvrz na konci 13. století sloužila k jejich kolonizační činnosti na Místecku. Zároveň tvořila opěrný bod a ochrannu trhové vsi, která tvořila vlastně opevněné předhradí tvrze. Zde je patrně hůavní rozdíl mezi ochrannou a strážní funkcí blízkého Štandlu (700 m odtud) a obytnou fnkcí této tvrze. Archeologicky byla datována do průběhu či závěru 13. století. Zřejmě na počátku 14. století zpustla spolu s osadou, jejíž funkci převzalo (stejně jako jméno) nové městečko Místek.

Hlavní zásluhu o samotné objevení této (ještě donedávna jen hypotetické) tvrze a osady má oblastní badatel pan Milan Boris, který ji v roce 1980 objevil.

V tomto místě na SZ, v nejzašším místě ostrožny, na lehce vyvýšeném výběžku z plochy zaniklé vsi byla založena tvrz. Ze tří stran byla chráněna prudkými srazy k bezejmennému potoku a k říčce Olešné. Ze zbylé strany byla oddělena od plochy vsi 3-4 m hlubokým a kolem 13 m širokým čtvrt kruhovým příkopem před nímž byl vyhozen val (v malých částech zachovaným). Podle P. Kouřila prý opyš (nejzašší část ostrožny tvrze) přetínal druhý, krátký příkop (šířky 7 m, hloubky kolem 2,5 m). O tomto by se však dalo dohadovat, protože proč by stavebníci z opevnění vyjmuli strategický opyš? Plocha jádra má přibližně hruškovitý tvar rozdělený do tří výškových stupňů. Na nejvyšší, nepravidelně vejčité části, nad plochu osady asi o 1m vystupující části (osy 32 a 17 m), jsou dodnes velmi zřetelné výkopy po archeologických sondách. V této částu stával výzkumem doložený kamenný věžový objekt s hrázděnou vyšší částí krytou šindelem (vnitřních rozměrů 5,5 x 6,7 m). Zdi měla 0,75 m široké, z kamene, pečlivě kladeného na jílové pojivo. Do místnosti vedl z chráněné strany 1,5 m široký vstup. Plocha se dále svažuje lehce dolů až k vyhloubenému místu, snad pozůstatek dalšího menšího objektu. Nejnižší částí je oválný opyš s vyhloubeninou. Snad jen pozůstatek archeologického výzkumu. Odtud už jen spadá svah prudce dolů k soutoku potoka a Olešné.

image044  image046

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 21.12.2013