Čeladná

Kostel sv.Jana Nepomuckého B) C)

z r. 1784 Římsko-katolický byl požehnán děkanem Ignácem Uhlířem v r. 1759, duchovní správa kostela začala v r. 1789. V r. 1907 byl ustanoven pro Čeladnou kaplan (pomocný kněz). Kostel je vystavěn jednoduše v Josefínské době a interiér je pořízen z kostelů, které Josef II. zrušil. V r. 1974 byl kostel změněn dle směrnic II. Vatikánského koncilu.

 

 

Roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje B)

u pramene, tzv. "Cyrilky" Na horním konci Čeladné u pramene tzv. "Cyrilky" stojí menší dřevěná sroubená kaple sv. Cyrila a Metoděje, která zaujme výraznou jehlancovitou střechou. Tato drobná stavbička připomíná miniaturní zmenšeninu Jurkovičových staveb na Pustevnách. Zdobné prvky s malbou na zakončení trámů a kolem dveří a oken jsou doplněny restaurovanou mozaikou umístěnou v kamenné nice druhé drobné stavby, kterou je altánek nad pramenem "Cyrilky".

Obě stavby vznikly v roce 1936 podle návrhu Ing. Rosky z Kroměříže. Postavila je tehdejší arcibiskupská správa lesů a statků a na náklady lesní správy byly udržovány i později. Svým pojetím vhodně doplnily nedalekou myslivnu a navázaly na starší tradici dřevěných staveb pro lesní zaměstnance, které nechala stavět arcibiskupská správa v beskydských revírech.

Nedávná konzervace a restaurace oživily motivy aplikované z archaických dřevěných domů v okolí Čičman na Slovensku. V kapličce je umístěno tělo Ukřižovaného Krista, nad pramenem pak dominuje mozaika se sv. Cyrilem držícím model kostela. Pramen "Cyrilka" poskytne utrmácenému turistovi vítané občerstvení uprostřed parného dne. Stíny vzrostlých stromů a jednoduché dřevěné lavice a stoly zvou ke krátkému odpočinku před další cestou. Jen kousek za kapličkou se větví cesty na tři strany. Pokračovat lze po asfaltové silnici až na vzdálenou Čeladnou - Podolánky nebo doleva po "Smrkové cestě" pod Malým Smrčkem a Smrčkem na Ostravici, vpravo po můstku přes Čeladenku úpatím Kozince a úbočím Malé Stolové do Kunčic pod Ondřejníkem.

 

Kaple Nejsv.P.Marie B)

V areálu BeRC-u (Beskidské Rehabilitační Centru) v 19.století nedaleko stávajícího rybníka, se údajně zjevila Panna Maria v blízskosti studánky a voda napomohla k uzdravení člena rodiny Brázdových, kteří lokalitu dnešního BeRC-u vlastnili.Taková věc se neutají a lidé začali k té studánce chodit pro vodu, protože věřili v její uzdravující účinky.

Jako projev díků za uzdravení, nechal statkář pan Brázda postavit kapličku v roce 1893, hned vedle studánky se zázračnou vodou. Kaplička je dřevěná. Byly využity zbylé pražce po stavbě železnice v tehdejších Velkých Kunčicích v roce 1888. Kapli postavil stavitel pan Emil Christoph. Kaple nemá speciální zasvěcení, jen všeobecné Nejsvětější Panně Marii. Kaple po dobu trvání nemocnice od roku 1950 do 1988, sloužila jako márnice. Zrekonstruována byla v létech 1995 – 2000, kdy bývalou nemocnici převzala společnost Agel s.r.o. se současným ředitelem MUDr. Milanem Bajgarem.

Velkou zásluhu na uchování a zvelebení kapličky měl dlouholetý zaměstnanec pan Petr Švrček. 17.12.2002 byl instalován do kaple nový zvon jménem Richard o váze 46 kg. Zvon vyrobila a nainstalovala zvonařská firma Kadlec z Halenkova. Na zvon Richard přispěl velkou částkou slovenský zpěvák pan Richard Muller. Zvon je nastaven na elektrický časový spínač a zvoní v 6.00, 12.00 a v 18.00 hod.

Od roku 2002 začaly v kapličce pravidelné bohoslužby vždy v sudé pondělky v 15.30 hod. Od roku 2001 se stará o kapličku zaměstnanec BeRC-u pan Jaroslav Kozel, který z darů věřících kapli vybavil tak, aby byla po stránce liturgické schopna sloužit. Byly pořízeny nové svíčníky, olejové svíce, nové ornáty dle liturgických barev, varhany, věčné světlo.

V roce 2004 vyrobil a nainstaloval do kapličky nový svatostánek ostravský architekt pan Adler. Rovněž, také v tom roce daroval pan S.Vrba do kapličky nový lustr. Kaple byla během let 2002 až do současnosti několikrát vymalována a natřená střecha.Poslední výmalbu a zhotovení sanačních omítek proběhla v březnu 2012 firmou ARP GROUP s.r.o. Ostrava.

Zpráva o zjevení a uzdravení výše popsaná není církevně potvrzená, jen se traduje. Duchovní službu vykonává čeladenský farář P.Dr.Mariusz Roszewski, do jehož území kaple spadá.

Majitelem kapličky je Beskydské Rehabilitční Centrum v Čeladné.

 

 

Fara B)
původní byla postavena v roce 1851, sloužila až do r. 1991, kdy byla postavena stávající nezajímavá budova charakteru podřadné rekreační chaty.



Litinový kříž B)

z r. 1834 u kostela

 

Kamenný kříž

Na rozcestí v obci

 

 

Památník Josefa Kaluse B)

Památník Josefa Kaluse se nachází v budově bývalé jednotřídní školy, kde básník J. Kalus (1885-1934) učil a psal. V r. 1993 byla otevřena v rekonstruovaném půdním prostoru stálá expozice „Údolím Čeladné“. Poprvé zde byla použita metoda společné prezentace přírodovědných a společenskovědních sbírek. Vzpomínka je věnována partyzánskému odboji na sklonku 2. světové války.

 

Hrob poručíka Jána Ušiaka B)

Hrob poručíka Jána Ušiaka najdete na hřbitově. Jednalo se o velitele 1. čs. partyzánské brigády Jana Žižky.

 

Památník obětem fašismu B)

Na rozcestí na Horní Čeladnou se nachází památník obětem fašismu s plastikou Jos. Bílka z r. 1953.

 

Pomník popravených partyzánů B)

U silnice směrem na Frýdlant n/O pomník popravených partyzánů Ol. Machandra a K. Vinklera z r. 1962 od Karla Vašuta.

 

Pamětní desky padlých D)

Na kostele

 

Fontána

Na náměstí

 

Radnice

Na náměstí

 

Budova

Na náměstí, původní fabrika textilu a sirkárna

 

 

  

 

Škola

 

Kovárna

 

Stodola

Zpět na okres

Panství

Politický okres Místek, s.o.Frenštát pod Radhoštěm

1961 Okres

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie obce

KOD CZ

1.P.Z.1600

Čeladná je malebná vesnice ležící v oblasti Moravskoslezských Beskyd v okrese Frýdek - Místek. Většina území obce je hornatá, pokryta lesy a loukami. Čeladnou protékají dvě řeky (Čeladenka a Ondřejnice) a najdeme zde mnoho potoků s čistou, průzračnou vodou, ve které se prohánějí hejna ryb.

Horská obec Čeladná patří k nejnavštěvovanějším místům severní Moravy, protože její dominantou je krásná, mnohde člověkem nedotčená příroda a nádherné údolí řeky Čeladenky. Na území obce se nachází několik chráněných rezervací, a to v Podolánkách, na Kněhyni a Čertově mlýnu. Mezi přírodní pozoruhodnosti patří i známá propast v Kněhyni, která je význačným úkrytem pro stovky netopýrů. V beskydských lesích je možno pozorovat množství zvěře, sbírat lesní plody, anebo se jen procházet a odpočívat.

Počátky obce lze položit pravděpodobně do 15. století (možná i na konec 14. stol.).

První písemná zmínka o Čeladné však pochází až ze samého konce 16. století, kdy je vesnice zapsána v urbáři hukvaldského panství z roku 1581. Podle pověsti je název obce odvozen od čeládky, která docházela na Hukvaldy.

V 17. století vznikaly v horách skupiny stavějící se odpor proti vykořisťování. Z historie jsou známa jména zbojníků Ondráše a Juráše, kteří působili v celých Beskydech a podle pověsti měli jednu ze svých skrýší na vrcholu Skalka nad naší obcí.

Avšak nejen zbojníci se toulali po beskydských lesích. V době třicetileté války vzniky bezpečnostní sbor, tzv. portáši. Jejich úkolem byla ochrana zemské hranice a přechodů přes ni. Portáši byli zrušeni v roce 1828.

Čeladná byla zpočátku ryze zemědělská obec, avšak od 16. století začíná v Beskydech (a později i v Čeladné) těžba železné rudy. Zhruba v roce 1678 zde byla zahájena výstavba dřevouhelné vysoké pece. V povodí řeky Čeladenky se v 18. a 19. století těžilo dřevo pro výrobu dřevěného uhlí, které se dodávalo do železáren.

Roku 1784 byl ve spodní části obce postaven kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. V roce 1936 byla u pramene Cyrilka vybudována dřevěná kaple a altán. V obci je několik sakrálních památek.

Rokem 1786 začíná založením dolní školy dlouhý vývoj škol v naší obci. Nejvýznamnějším čeladenským učitelem byl bezesporu Josef Kalus, jemuž je věnována pamětní deska na Památníku Josefa Kaluse, bývalé prostřední školy. V roce 1977 byla otevřena nová školní budova, která slouží dodnes. V roce 1995-1996 byla provedena půdní nástavba, která proměnila vzhled školy, ale také vyřešila některé problémy budovy s plochou střechou.

Od roku 1880 působila v obci mechanická tkalcovna a výroba zápalek.

Na přelomu 19. a 20. století vznikly na okraji obce Lázně Skalka. V roce 1952 skončila lázeňská éra a z lázní se stala pobočka okresní nemocnice. V roce 2000 se nemocnice transformovala na Beskydské rehabilitační centrum.

V závěrečných letech 2. světové války byla obec jedním z center partyzánského odboje. Na území obce působili jak sovětští, tak i angličtí partyzáni. Jejich činnost dodnes připomínají pomníčky, kterých je v obci hned několik. Čeladná byla osvobozena dne 5. 5. 1945.

V bývalém areálu továrny v centru obce byla do roku 1994 posádka československé lidové armády, avšak od roku 1999 probíhá celková přestavba tohoto prostoru a vzniká nové centrum s náměstím, novými provozovnami i byty.

V roce 2001 bylo v Čeladné otevřeno golfové hřiště a jezdecký areál.

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

2506

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

www.celadna.cz

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

A)

B) webovestudio.cz/celadna (1.3.2011)

C) rk-farnost-celadna.cz (19.12.2013)

D) turistika.cz (19.12.2013)

 

 fotografie

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 19.12.2013