Bílá

Kostel sv. Bedřicha >> A) B)

Dřevěný patří k nejzajímavějším památkovým objektům. Byl postaven nákladem a z podnětu olomouckého arcibiskupa kardinála Bedřicha z Fürstenbergu v létech 1873 – 1875 podle projektu stavitele Antonína Kybasty, který se nechal inspirovat severskou architekturou.  Konstrukce střech nad lodí ve dvou výškových úrovních je velmi komplikovaná a zaujme dokonalým řemeslnickým zvládnutím složitých prostupů jednotlivých segmentů. Střecha jer doplněna strmými stříškami a zdůrazňuje zalamovaný půdorys lodi vzniklý díky přístavbám předsíni před jednotlivými výstupy.

V interiéru kostela dominuje 14 bohatě vyřezávaných sloupů, které nesou kruchtu se třemi arkádami. Vybavení lodi a presbyteria pořídilo rovněž olomoucké arcibiskupství, kterému náležela většina lesů v okolí až do konce čtyřicátých let. Patron kostela byl vybrán podle jména donátora - kardinála Landgrata. O vzniku dřevěného kostelíčka na Bílé kolují různé verse. Praví se ku příkladu, že Jeho Eminence kardinál Fürstenberg koupil na světové výstavě ve Vídni model švédského kostela a podle něho že dal postaviti kostelíčekna Bílé.

Jiná verse zase , že prý na výstavě koupil hotový kostel a ten dal pak dopraviti na Bílou atd.

Ve skutečnosti věc se má takto: Na dřívějším panství hukvaldském byly tři dřevěné kostely a to ve Větřkovicích, v Kopřivnici a v Tiché. Poněvadž kostelík větřkovský byl na spadnutí, obdržel tehdejší inženýr arcibiskupské stavební kanceláře v Kroměříži, zemřelý arcibiskupský stavební rada Antonín Kybast, od tehdejšího arcibiskupa Fürstenberga rozkaz, aby podle hotového nákresu vídeňského architekta Lipperta kostel ten přestavěl. Kostel byl přestavěn v roce 1868 a bohužel již zhořel.

Stavba ta se zalíbila Jeho Arcibiskupské Milosti a brzy poté pojal úmysl postaviti dřevěný kostelík i obyvatelům jemu tak milých Ostravických hor.

Když inženýr A. Kybast v letech sedmdesátých v arcibiskupské režii prováděl stavbu Frýdlantského kláštera, vybídl ho jednou arcibiskup, aby ho provázel na vyjíždce do hor. Když se pak na této vyjíždce dojelo údolí Bílé, vyslovil se pan arcibiskup, že má v úmyslu postaviti zde dřevěný kostelík, a udával hned místo, kde by si kostelíček přál míti a nařídil inženýrovi Kybastovi, aby vypracoval stavební plán. Tento vypracoval plán, předložil jej arcibiskupovi, který plán schválil.

Dal se brzy do stavby a pověřil inženýra Kybasta řízením stavby. Stálý dozor nad stavbou svěřen hukvaldskému stolařskému mistru Jenigovi. Stavba skončena v roce 1875 a v témž roce byl kostelíček vysvěcen 3. října současně s frýdlantskou kaplí klášterní, která právě tehdy byla zároveň s prostřední částí klášterní budovy dostavěna.

Za arcibiskupa Dra Th. Kohna byly všechny sloupy opatřeny železnými boty, aby vlhkostí tak netrpěly.

V roce 1910 dosavadní filiální kaple upravena na farní kostel, přistavena sakristie, pořízen kůr s točitými schody, zřízen romantický hřbitov a postavena nová fara. Opravy a stavby provedl městský stavitel ve Frenštátě p. Alfred Parma.

Soubor:Kostel na Bílé.jpg http://files.farnostostravice.cz/200000012-374463cb9c/Bila%203.jpg

 

Fara D)

1910

 

 

Hřbitov D)

1910

 

Kaple sv.Cyrila a Metoděje A)

na Hlavaté. Kaple zasvěcená sv. Cyrilu a Metodějovi stojí na samém pomezí Horní Bečvy (6 km) a Bílé (7 km). Katastrálně však spadá pod obec Horní Bečva. Nachází se nedaleko známého turistického střediska „Keltské salaše Ebeka“.

Kaple, ačkoliv se řadí do skupiny typických beskydských dřevěných lidových staveb s náboženskou tématikou, byla postavena poměrně nedávno. Slavnostní vysvěcení se konalo 21. 9. 1924.

Celá kaple svou architekturou již na první pohled budí dojem velké podobnosti s ostatními lidovými stavbami jež byly projektovány či inspirovány tvorbou známého architekta Dušana Jurkoviče. Jako příklad lze jmenovat turistické útulny Libušín a Maměnka na Pustevnách, drobnou dřevěnou kapli a studánku na Horní Čeladné nebo dřevěnou zvoničku v Trojanovicích - Bystrém.

Podobně jako na těchto stavbách se i zde snoubí klasické prvky beskydské lidové architektury s prvky doznívající secese a ornamentálních prvků s barevným kontrastem některých detailů. Zasvěcení sv. Cyrilu a Metodějovi odpovídá i velmi zdařilá vitráž zadního okna kaple, která oba dva věrozvěsty vyobrazuje. Okolí kaple je po celý rok volně přístupné, kaple samotná však přístupná není.

http://files.farnostostravice.cz/200000114-73f8c75ec5/hlavata%2010_1.jpg

 

Kaplička A)

na Kavalčankách

 

 

Kaplička sv.Huberta C) D)

U zámečku v roce 2008 vysvěcená biskupem Lobkowiczem při Hubertské mši

http://files.farnostostravice.cz/200000111-d024ed1be4/hubert_3.png

 

Kamenný kříž

V centru

 

Památník

V centru vedle kříže

 

Lovecký zámeček A) B)

nedaleko kostela na odbočce potoka Velká Smradlavá byl v roce 1906 postaven arcibiskupský zámeček. Plášť zámečku chráněný šindelem si dodnes podržel původní vzhled.

V minulosti patřila Bílá do majetku olomouckých arcibiskupů, kteří si zdejší okolí velmi oblíbili. V roce 1906 zde arcibiskup František Saleský Bauer nechal postavit dřevěný lovecký zámeček, který sloužil jako arcibiskupské letní sídlo a také jako lovecká chata. Dnes se v něm nachází ubytovací zařízení. Jedná se o původní dřevěnou stavbu z počátku 20. století se šindelovou střechou. Skládá se z obytné věže a obytného "paláce". V horní části věže najdeme balkón, všechna okna jsou opatřena okenicemi. Do budovy se vstupuje přes verandu, za níž následuje místnost s kachlovými kamny a s dobovým lustrem z loveckých trofejí. Patra jsou pospojovaná schodišti, lemované parožím.

Součástí areálu je také původní konírna, která svému účelu slouží do současnosti, a také nová kaplička sv. Huberta, v roce 2008 vysvěcená biskupem Lobkowiczem při Hubertské mši.

http://www.hrady.cz/data_g/2510/11384.jpg 

 

Hostinec C)

S hotelem

http://www.turistik.cz/cz/kraje/moravskoslezsky-kraj/okres-frydek-mistek/bila-okres-frydek-mistek/galerie/ir/files/gallery/15486/59426--c800x600.jpg 

 

Škola C)

http://www.turistik.cz/cz/kraje/moravskoslezsky-kraj/okres-frydek-mistek/bila-okres-frydek-mistek/galerie/ir/files/gallery/15486/59433--c800x600.jpg 

 

Chalupa C)

http://www.turistik.cz/cz/kraje/moravskoslezsky-kraj/okres-frydek-mistek/bila-okres-frydek-mistek/galerie/ir/files/gallery/15486/59435--c800x600.jpg

 

Dům Hájenka

 

Dům

 

[Jedle bělokorá – Tlustá Tonka] A)

Stromům beskydských hor ještě před několika desetiletími kralovala známá jedle bělokorá (Abys Alba) „Tlustá Tonka“, která rostla právě v pralese Salajka. Tlustá Tonka stávala v severní, nejnižší části. Na dendrologické mapě z roku 1974 je ještě zakreslen její zlom, označený výčetní třídou 20, a zbývající část ležícího kmene. Dnes už z pařezu, který byl vyhnilý a rychle se rozkládal, prakticky nic nezůstalo.

Udává se více letopočtů, kdy měla Tlustá Tonka padnout – rok 1942, jinde 1935 a také 1930. V časopise Živa z roku 1954 se o ní ale píše ještě jako o dožívající a stejně tak R. Janda v roce 1950 ji zařazuje mezi tehdy žijící pralesní velikány. V té době měla již ulomený vrchol, takže je možné, že u některého z uvedených letopočtů mohlo jít o rok jeho odlomení, a to mohlo být vícenásobné. Podle Míchala zanikla za vichřice roku 1953, což se zdá být nejpravděpodobnější.

Také u rozměrů se objevují různé údaje. Častý je údaj o obvodu u paty kmene, který činil 725 cm. Za důvěryhodný obvod v prsní výšce lze považovat 610 cm, což odpovídá průměru 194 cm, jindy uváděných 527 cm je buď přesmyčka, nebo jde o měření v jiné výšce, možná se i týká jiné jedle. Udávaná výška 37 metrů je určitě bez ulomeného vrcholu. Nejsilnější jedle většinou dosahovaly původní výšky kolem 50 metrů a dožívaly po odlomení několikametrového vrcholu, někdy i celé horní třetiny, a to lze to předpokládat i u Tlusté Tonky. Objem dřevní hmoty je odhadován na 35-40 m3.

Tlustá Tonka byla považována za nejstarší strom Beskyd, stáří se odhadovalo na více než 500, někdy až téměř 600 let. Někdy před lety měla být sťata a u paty kmene jsou zřetelné jizvy po dávném pokusu ji skácet. Zachránila ji tehdy právě mimořádná velikost. Jedle sice přežila, ale zranění přispělo k rozvinutí hniloby ve spodní části kmene, strom oslabilo a uspíšilo tak jeho zánik.

Přesto zde ještě můžete spatřit životaschopné jedle o výšce přes 50 m a obvodu v prsní výšce přes 3,5 m

 

Národní přírodní rezervace Salajka A)

Národní přírodní rezervace Salajka pod Bumbálkou patří k přírodním zajímavostem.

Nachází se na severním svahu hraničního hřebene Moravskoslezských Beskyd, nedaleko horského sedla Bumbálka. Na ploše 21,95 ha je jeden z nejzachovalejších karpatských jedlobukových lesů na našem území, ponechaný 70 let bez úmyslných těžebních zásahů. Salajka je typická svými mohutnými starými jedlemi.

Dvacetihektarový obdélník rezervace se při pohledu z Bumbálky na sever k Lysé hoře a Smrku zvláště v podzimním období ostře odlišuje od tmavozelené plochy smrkových lesů zlatým listím buků a štíhlými korunami starých jedlí, které je převyšují jako zelené věže. Prales začíná hned pod loukou a podél jeho západního okraje vede cesta do Bílé.

Lesy byly již v 15. století ovlivňovány valašskou kolonizací (pastva, těžba palivového a stavebního dříví). S intenzivnější umělou obnovou se započalo až v průběhu 19. století. Ještě v průběhu 30. let 20. století se jednotlivě těžily největší jedle a odvážely se do Nizozemí na stavbu lodí.

Prales je chráněn již od roku 1937, kdy byl zřízen bývalým majitelem, arcibiskupstvím olomouckým. Od té doby jsou porosty ponechány bez úmyslných těžebních zásahů.

salajka

 

Zpět na okres

Panství

 Politický okres Místek jako součást Ostravice

1951 vznikla obec Bílá

1961 Okres Frýdek-Místek

1974 připojena ke Starým Hamrům

1991 samostatná obec

2003 Pověřený městský úřad

 

znak obce Bílá

Historie obce

Obec Bílá leží v povodí Černé a Bílé, dvou potoků, které jsou od pramenů svých četných přítoků hlavními zdrojnicemi řeky Ostravice, pojmenované od soutoku obou potoků v nadmořské výšce 521 m, pod vrchem Šorštýnem. Jižní hranice je evropskou rozvodnicí hlavního evropského rozvodí Baltského a Černého moře a od Bumbálky po Bílý kříž je i státní hranicí se Slovenskou republikou. Nejvyšším vrchem na katastru obce je Vysoká (1024 m) patřící již do Vsetínských vrchů. 

Centrum obce je na trase okresní silnice vedoucí z Frýdku-Místku přes Frýdlant n. O., obce Ostravice a Staré Hamry na hraniční přechod se Slovenskou republikou na Bumbálce. Příjezd je možný i od Valašského Meziříčí, přes Rožnov a Bečvy. Centrum obce i její četné osady jsou obklopeny lesy Klokočovské hornatiny s místním označením Zadní hory, která je součástí Moravskoslezských Beskyd a soustavy Západních Karpat. 

Horský charakter počasí zdejší oblasti je dán vysokým průměrem ročních srážek okolo 1023 mm, v období měsíců května až září se úhrn srážek pohybuje od 700 do 900 mm. V zimním období je proto obvyklá vysoká sněhová pokrývka s ideálními podmínkami pro lyžování. 

Lesnatost rozsáhlého katastrálního území obce s celkovou rozlohou 5 642 ha činí 92 %. Převážně jehličnaté lesy oblasti jsou předurčeny pro plnění významných funkcí. Vedle produkčních funkcí dříví a ostatních produktů se mezi hlavní řadí funkce vodohospodářská, půdoochranná, rekreační a krajinotvorná. Oblast je vodohospodářsky státně důležitá a byla v roce 1978 vyhlášena na širším území jako Chráněna oblast přirozené akumulace vod. 

Území Beskyd je cenným přírodním komplexem, proto zde byla v roce 1973 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Beskydy a obec Bílá je v rozsahu celého katastru její součástí.  

Vznik obce je spojen se správním vývojem území, porostlém původně hlubokým pralesem, které bylo již před rokem 1100 na hranicí českého přemyslovského státu a slezského knížectví opolského. Řeka Ostravice v této části Beskyd rozdělila území na dva odlišné správní celky. Kraj na pravém břehu potoka Černé náležel k frýdeckému panství. Území na levém břehu Černé a Ostravice byla od dob Přemysla Otakara II. (r. 1256) předána s celým hukvaldským panstvím olomouckému biskupství, které je od roku 1777 arcibiskupstvím. Území byla součástí velké pozemkové državy olomouckého arcibiskupství a byla spravována z Hukvald. Ve druhé polovině 13. století se stal pánem zdejšího kraje olomoucký biskup Bruno ze Schauenburka. Rozsáhlé lesní plochy nepřinášely v tehdejší době užitek. Jedinou cestou k využití lesního bohatství bylo osídlování lesa. Nastala kolonizační činnost, při které byli do pohraničních hor zváni domácí i cizí osadníci, aby tady zakládali nové vesnice. Jejich úkolem bylo vymýtit daný kus lesa, postavit obydlí a začít hospodařit. Biskup Bruno, diplomat, který působil ve službách mocného českého krále Přemysla-Otakara II., patřil k významným kolonizátorům. V tomto prostoru se od konce 16. století rozrůstala obec Ostravice, od Frýdlantu až k slovenské hranici. S rozvojem výroby a potřeby dřeva pro ostravické pily, frýdlantské a frýdecké hutě i ostravské doly, s růstem námezdní práce místních obyvatel v lesích, dochází k formování nových vztahů v oblasti Ostravice. Začalo se formovat samostatné středisko v Bílé, vzhledem k velké vzdálenosti od obce Ostravice. Přesto však ani za první republiky nedošlo k územně správním úpravám. Bylo to způsobeno zemským zřízením, ale i trvající půdní a lesní držbou olomoucké arcidiecéze na levém břehu Ostravice a v Zadních horách.

Jako samosprávná lokalita byla obec ustavena teprve v roce 1951, společně se změnou katastrálních hranic historických obcí Ostravice a Staré Hamry, jejichž dosavadní územní severojižní rozvrstvení podél řeky Ostravice, tvořící historickou hranici Moravy a Těšínského Slezska, bylo upraveno tak, že severní část Starých Hamer (osada Hamrovice) byla připojena k Ostravici, zatímco některé osady Ostravice (Samčanka, Hutě pod Smrkem) se staly součástí Starých Hamrů.

Důvodem pro změnu katastrálních hranic bylo obtížné spojení jednotlivých osad s centry obcí. Tři z nejjižněji položených osad Ostravice se přitom staly základem nové obce Bílá. Jedná se o osady Baraní, Bílá a Mezivodí. Obec Bílá je typická velmi rozptýlenou zástavbou. Má charakter horské obce.

V roce 1974 došlo k integraci národních výborů obcí Staré Hamry a Bílá. Sídlem společného Místního národního výboru byly Staré Hamry. Od roku 1991 je Bílá opět samostatnou obcí.

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

 www.obecbila.cz

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

A) obecbila.cz (1.3.2011)

B) wikipedie (17.12.2013)

C) turistik.cz (17.12.2013)

D) farnostostravice.cz (17.12.2013)

 

 fotografie

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 17.12.2013