Zpět na Petrovice

Kaple P.Marie

Petrovice, bývalý politický okres Lanškroun

 

Dne 20. července 2006 uplyne 15 let od svěcení druhé kapličky Panny Marie a 140 let od doby, kdy vešla tato lokalita ve známost historickými událostmi, spojenými s úctou Panny Marie v Hůře u Petrovic. Domnívám se, že i tato malá, významem neveliká, svatyňka si zaslouží naší pozornosti a připomenutí jejích dvou výročí.

Panna Maria je v Hůře uctívána již 140 let. Historie úcty spadá do doby prusko-rakouské války v roce 1866. Tehdy občané Jablonného n. Orl. přepadli zásobovací kolonu Pruské armády. Několik občanů i Prušáků bylo při tomto přepadení zabito. Přeživší aktéři přepadu se rozutekli. Jedním z nich byl jablonecký mlynář Vencl z čp. l. Aby unikl výslechu a potrestání, schoval se v hluboké zarostlé strži Hůry, kde vyvěral pramen. Stravoval se v blízkém podhůrním mlýně v čp. 11 u mlynáře Františka Marka.

 

Vencl učinil slib, že pokud ho Panna Maria ochrání a nebude vypátrán, pověsí na stromě u své skrýše obraz Panny Marie. Mlynář skutečně nebyl vypátrán a svůj slib splnil. Nechal namalovat u jabloneckého malíře Neškudly obraz Panny Marie s Ježíškem a zavěsil jej na strom. Nedlouho poté si toto místo oblíbil i tehdejší čermenský farář Josef Tupec (farářem v Čermné byl od roku 1857 do roku 1868), který se zde umýval u pramene a vyléčil si "tělesný neduh". Když se tato zpráva roznesla po kraji, že byl Vencl zachráněn vyslyšením svých proseb Pannou Marií a farář Tupec se zde vyléčil vodou, začali sem lidé putovat, přinášet a rozvěšovat obrazy na stromy. Z okolí se zde scházeli lidé k lidovým pobožnostem a chodívali se do lesní tišiny modlit. V roce 1925 byla nákladem Filomény Markové z dolní části Čermné postavena na sloupcích křížová cesta.

Na jaře v roce 1982 tři zbožní muži z Petrovic, Petr Dušek, Václav Vondra a Ladislav Bednář, postavili v Hůře, bez povolení komunistických úřadů, malou kapličku. Všechen materiál vozili ručně na vozících do Hůry. Již za půl roku, 21. září 1982 v 8.00 hod., ráno byla kaplička tajně vysvěcena dolnočermenským panem farářem Vincencem Ptáčkem. Zbožný lid se z kapličky dlouho neradoval. Začátkem zimy rozjela komunistická byrokracie výslechy a jednání na úrovni obce Petrovice, okresu i kraje. Občané Petrovic podepisovali petici, ale vše bylo marné. Dne 21. ledna 1983 byli pan Petr Dušek, Václav Vondra a Ladislav Bednář odvezeni z práce na okresní oddělení SNB a předseda MNV s předsedou MO KSČ Petrovice na OV KSČ. Po vesnici zběsile jezdila auta s příslušníky StB, aby eventuelně zadržela protestující občany a narušitele akce rozmetání kapličky. Snad čekali odpor občanů. Ale ti o ničem nevěděli. Estébáci se psi obklíčili okolí kapličky a lesní dělníci byli přinuceni kapličku zbourat. Materiálem byl zarovnán dolík před pramenem. Pouze původní dřevěný přístřešek nad pramenem a schodiště ke kapličce mocipáni dovolili ponechat. A tak komunistická totalita na krátko zničila a překazila dílo zbožných občanů Petrovic. Snad je dobře připomenout ještě jednu poznámku o iniciátorovi demolice kapličky, vedoucího Lesního závodu Lanškroun pana Š. Ten po roce od rozmetání kapličky estébáky umírá na rakovinu.

Hned po pádu komunistické totality všichni tito tři stavitelé původní kapličky se pustili do stavby druhé kapličky. Ta byla 20. července 1991 v 17.00 hod. posvěcena královéhradeckým biskupem otcem Karlem Otčenáškem. Na tuto snad první zde slavenou mši sv. se zde sešlo na 700 věřících z dolnočermenské farnosti i okolí. Spolu s otcem biskupem koncelebrovalo 7 kněží, včetně dolnočermenského pana děkana V. Ptáčka (byl mu udělen osobní titul děkana). K větší oslavě zde zpíval také dolnočermenský kostelní sbor. Otec biskup ve své homilii upozornil, že "... tento zbožný podorlický lid ve své víře vytrval i přes silnou komunistickou perzekuci a nenávist k víře a Bohu. Dokladem perzekuce je i první zde zbudovaná a rozmetaná kaplička. Věřící jsou povinni usmíření a odpuštění vin těm, kteří páchali zlo na církvi a na věřících. Obnovte nejen materiální, ale především duchovní a morální hodnoty, které přinášejí plody odpuštění, porozumění, lásky a pomoci bližním. Vysoce si vážím úcty tohoto kraje k Panně Marii, která je pomocnicí křesťanů a jejich Matkou. Příkladem zbožnosti je i tato nově postavená její kaplička zde v Hůře u Petrovic.

Děkujte Pánu Bohu za uchované duchovní hodnoty této farnosti, tohoto zbožného lidu podorlického kraje. Děkujte Bohu za vašeho obětavého a věrného kněze Vincence Ptáčka, který uchoval pevnou a věrnou víru ve vaší farnosti."

Pouť u kapličky v Hůře se mší sv. je v neděli kolem svátku Panny Marie Karelské.

Iniciátoři a realizátoři stavby první i druhé kapličky Panny Marie Karmelské v Hůře krátce po sobě zemřeli. Za jejich odvahu a věrnost víře jim patří "čest jejich památce a lehké odpočinutí!"

 

Autor: Vladimír Jansa

Zdroj: Vlastivědné listy Pardubického kraje číslo: 3/2010 - kraj.iipardubice.cz (7.11.2013)

 

Zdroj: Vlastivědné listy Pardubického kraje číslo: 3/2010 - kraj.iipardubice.cz

 

Jaromír Lenoch © Aktualizace 7.11.2013