Zpět na Žulovou

Kostel P.Marie Bolestné

Žulová, bývalý politický okres Javorník

V prastarých časech - farní kniha Friedebergu se zmiňuje o 12. století -se na vrcholu Boží hory objevila na kůlu upevněná podobizna bolestné Matky boží. Bezpochyby sem byla přinesena nějakým ctitelem svaté panny. Hezká poloha a ještě pěknější vyhlídka z vrcholu této hory byla asi příčinou , že velké množství křesťanů sem přicházelo se svými pobožnými modlitbami a vykonávali je na kolenou před obrazem bolestné Matky boží. Když byl tento obraz větrem utržen, postavili obyvatelé Friedebergu na tomto místě, kam vítr tento obraz zanesl kapličku, do které mariánský obraz umístili. Poněvadž ale i tato stavba během doby opět zchátrala, bylo zbožné křesťanské úsilí zaměřeno na postavení něčeho trvalejšího. 1712 proběhlo shromáždění starostů okolních vesnic ve Friederbergu, aby se poradili o stavbě vlastní kaple. Místní duchovní Bedřich Schubert ze Skorošic přijal tento návrh s nadšením a vymohl nutné povolení k vybudování kostelíčka.Poněvadž přicházelo množství vydatných příspěvků byla novostavba zahájena ještě v roce 1712 a 12. května 1713 dokončena. K úhradě stavebních nákladů byly shromážděny peněžní dary z celého okolí. Bohatí i chudí přinášeli dobrovolně a s radostí svou oběť.Obce Friedeberg, Sorge, Skorošice, Vápenná, Černá Voda, Tomíkovice, Sedmlánů, Petrovice, Kamenná, Kobylá, dobrodinci z Kladska a Červené Vody darovali peníze, potahy a pracovní síly nebo ponejvíce dubové stavební dříví. Nový dřevěný mariánský kostelík byl obklopen krytou přístavbou,která pojala mnohem víc lidí než kostelík sám a v které bylo v budoucnosti postaveno mnoho zpovědnic.Dobrodinci byl koupen zvon, který byl světícím biskupem Leopoldem hrabětem von Frankenbergem vysvěcen a pojmenován Marie. Adam Kaps ze Skorošic, Georg KapsPetrovic a Christof Hettmer z Vápenné dovezli zvon z Vratislavi. Tento byl 9. listopadu 1712 upevněn na věži.Skorošický učitel Georg Förster koupil za 24 říšských tolarů malé varhany a tyto věnoval mariánskému kostelíku.Správce dómu a městský farář Adolf Steckel z Nisy se během stavby staral o podobiznu bolestné Matky boží a svěcený oltářní kámen.

Dne 16. května byl slavnostně mariánský kostelík vysvěcen. Procesí pod vedením 11 duchovních za vyzvánění zvonů,hudby, bubnování a hlaholu polnic doprovázely k chrámu na Boží hoře tisíce lidí.Obraz bohorodičky neslo šest školáků.Po vysvěcení, které provedl Skorošický farář Bedřich Schubert bylo kázání a pořádala se slavnostní bohoslužba. Zbožná horlivost přilákala velmi mnoho tisíc zbožných křesťanů zblízka i zdáli nahoru na vrchol, pohnula k velkorysým darům pro kazatelnu a zpovědnice. Na počest bolesti Marie o sedmi pátcích v půstu a obzvláště v mariánských dnech přicházeli mnozí při slavnostních bohoslužbách ke stolu Pána. A tak přišel rok 1784. V tomtéž postihlo kapličku, jako všechny podobné poutní kostely osudné nařízení císaře Josef II., aby byla uzavřena a měla býti dokonce zrušena.Opakované žádosti o odklad měly úspěch a vykonání výše uvedeného nařízení víc nebylo požadováno.Jako dříve kostelík hodně navštěvovala také velká procesí, zvláště o takových dnech, na které v okolních obcích připadly místní svátky.

Po všeobecném nařízení, zvláštnímu dvornímu rozhodnutí a podle guberniálního nařízení ze dne 13. července 1785 byl starý obraz bolestné Matky boží z kostelíku na Boží hoře na věčné časy přenesen do farního kostela ve Skorošicích. Ve druhém odstavci tohoto dvorního rozhodnutí se uvádí:

"Tak jak zdejším okresním úřadem obec Friedeberg uvědoměna byla a jí na další výslovný dvorní pokyn na srozuměno dáno bylo, že i kdyby jiná kaple na místě samém postavena byla, uvedený obraz nelze přenechat, ale tentýž má setrvat ve farním kostele, protože dle direktivních předpisů Friedeberg není způsobilý k dosažení vlastního duchovního a takové obrazy musí být uloženy přímo ve farním kostele."

Později měly být vyžádány šperky a cennosti náležející k výše uvedenému obrazu panny Marie k  použití pro nový kostel ve Fridebergu.Tento obraz panny Marie nalezl své místo na hlavním oltáři ve starém dřevěném farním kostele ve Skorošicích za faráře Thaddäuse Hilschera ( 1783-1797).

Tento drahocenný obraz byl však při přenosu postaven na tak vysoké místo velkého oltáře, že pro velkou vzdálenost byly oči návštěvníka kostela zbaveny možnosti spatřit celou krásu malby.Již za faráře Franze Müllera (1797-1802) bylo zamýšleno umístit obraz na vhodnější místo. Totéž prosazoval také farář Franz Fellmann (1802-1817). Z majetku kostela na Boží hoře bylo vyhrazeno jako kmenový kapitál 400 fl. pro stavbu kostela ve Friedebergu. Zbytková část fondu kaple na Boží hoře a šperky obrazu panny Marie byly použity pro postavení nového hlavního oltáře farního kostela ve Skorošicích. V roce1806 byl oltář postaven rodákem ze Skorošic sochařem Kellerem a v následujícím roce dále upraven.

Dne 25. listopadu 1833 shořel starý farní kostel ve Skorošicích za úřadu arcikněze Johanna Karpsteina (1831-1839). Všechny oltáře a také starý obraz Matky boží se staly obětí požáru, zatím co kostelík na Boží hoře, přestože mnohého zbaven a jen nuzně vybavený, dále obstál a byl navštěvován početnými poutníky.Dne 13. října 1844 byl nově vystavěný farní kostel ve Skorošicích vysvěcen.

V roce 1864 byl kostelík na Boží hoře hanebnou rukou násilně otevřen, všechno nalezené příslušenství zpustošeno a dokonce i oltářní kámen byl vytrhnout a relikvie rozptýlené,takže bylo shledáno nutné nové vysvěcení, které proběhlo v roce 1865 . Protože již vnějšek i vnitřek horské kaple nepůsobil povznášejíce, začali lidé v roce 1866 přemýšlet o stavbě nového kostelíka.Stavba však byla pro válku opět odložena. Arcikněz Gottwald z Friedebergu dal v roce 1872 postavit gotický oltář a roku 1874 nechal tento ozdobit novou sochou Matky boží.Přes tato stále častější a nákladná vylepšení, která se v průběhu let ukázala jako více než nutná, byl kostelík tak zchátralý, že se bylo nutné obávat jeho úplné zkázy.Obec ale nechtěla nechat toto poutní místo zcela zaniknout.Poněvadž ona sama nemohla novostavbu vlastními prostředky vystavět, hledala řešení ve šlechetnosti tehdejšího knížete-biskupa Heinricha Förstera (1853-1881), který pro toto nejpěknější místo biskupství a o Friedeberg vždy projevoval velký zájem a toto stejně jako zesnulý předchůdce kardinál Diepenbrock často a rád navštěvoval.

Biskup ihned přikázal nechat na jeho náklady zhotovit plán a provést stavbu kostela. Plány navrhl biskupův přítel stavitel chrámů Schmidt z Vídně.Obec vyjádřila s radostí připravenost postavit vlastní cestu k horské kapli.Byly tedy zdatně ruce přiloženy k dílu a v květnu 1877 byla cesta s velkými pořizovacími náklady dokončena.

Začátkem května 1878 byla novostavba kostela ( hrubé žulové stavby gotického stylu) zahájena a 15. července v den svatého Jindřicha proběhlo slavnostní kladení základního kamene místními faráři za přítomnosti patnácti kněží, kamerálního ředitelemnoha biskupských úředníků,reprezentací obcí a obyvatel celého kraje. Kázání přednesl tehdejšího faráře ze Zlatých Hor a pozdější prelát Karl NeugebauerVidnavy (+1909). Během sychravého jara a léta 1879 postupovaly práce jen pomalu kupředu, takže teprve 12. září mohla být nasazena věžní hlavička včetně kříže. Jeden ze tří dělníků, kteří během stavby spadli s lešení, zemřel hned po transportu do města.

Živá touha obyvatel předat kostel ještě v tomto roce do veřejného užívání zůstala bohužel nesplněna. Chyběl v Římě objednaný obraz bolestné Matky boží.Když tento ve velikonočním týdnu 1880 došel,bylo v den městského svátku (30.května) provedeno slavnostní zasvěcení. Za faráře Junga byly obrazy u křížové cesty na Boží hoře obnoveny vidnavským malířem Bauchem a křížová cesta duchovním správcem 30. května 1893 vysvěcena.

Dne 17. září 1905 bylo 25. leté jubileum horské kaple na Boží hoře oslaveno slavnostním způsobem .Krásný gotický kostelík byl k tomuto účelu ženami a dívkami Friedebergu nádherně vyzdoben věnci a květinami. I přes značně drsné počasí se dostavilo tolik zbožných lidí, že kostel a jeho nejbližší okolí bylo věřícími hustě naplněno.Oslav se oficiálně zúčastnilo celé obecní zastupitelstvo a kromě početných místních sem proudilo množství lidí z okolních obcí a přišlo i mnoho ctitelů Matky boží z blízkých pruských obcí. Pan místní farář Theodor Erben popsal vznik a dějiny poutního místa a vybídl věřící ke skutečně vroucímu uctívání Matky boží jako našeho vzoru a naší útěše v utrpení.

 Je v naší domovině jen málo míst, z kterých se po malé námaze můžeme pokochat tak nádherným pohledem do dálek jako právě  Boží hory.Také Jeho Eminence kardinál Kopp, velký dobrodinec farního kostel ve Friedebergu, již vícekrát navštívil kostel na Boží hoře. Před několika lety jej navštívila také královna Karola ze Saska (1903). Mariánský kostelík vlastní také skvělý dalekohled v hodnotě 600 K, který je každému k volnému použití. Na všech stranách bylo s radostí přijato postavení turistické chaty na vrcholu hory , kde člověk nalezne úkryt proti nepřízní počasí a kde se poutník může v letních měsících kdykoliv posílit podle svéhopřání.Budova byla vystavěna obcí v roce 1905 a na počest kardinála nazvána "Jiřího dům" , na který náš církevní kníže věnoval 3000 K.

Zdroj: sweb.cz/heide (6.8.2007)

 

Aktualizace 6.3.2014