Kód CZ

Prušánky

(Pruschanek)

Kostel sv.Izidora Zdroj A) Zdroj D)

Prušánky přináležely k farnosti Čejkovice. Zde byly také vedeny všechny matriky. V roce 1675 podává obec žádost k rektorovi olomoucké koleje jezuitů o povolení stavby kaple. Stavba kaple sv. Izidora je realizována v roce 1712 a slouží svému účelu 40 let. Následně je nahrazena kostelem, který byl postaven v roce 1758. 25. února je v Prušánkách zřízena samostatná lokální kurie. Bohoslužby v kostele vykonává střídavě farář a kaplan z Čejkovic. 11. dubna jsou Prušánky povýšeny na farnost. Na místo faráře je dosazen P. Šimon Svoboda.

Původní kostel, krytý šindelem, byl častokrát opravován. Farnosti byly dvakrát, v poměrně krátkém čase, zabaveny zvony z farního kostela. Poprvé v roce 1917, podruhé v roce 1942. Dnes jsou zavěšeny ve věži kostela 4 zvony. Poslední oprava chrámu, kdy se obnovovala střešní krytina, všechny omítky a odvodnění, byla prováděna v roce 1995. V letech 1996 - 1997 byl vytvořen kolem kostela park, který dnes slouží všem občanům. Ke kostelu byla dostavěna nová sakristie a v roce 2002 nové sociální zařízení. Na počátku roku 2003 proběhla rekonstrukce vitrážovaných oken.

Prušánky, kostel.jpg

 

Fara

1859

 

Hřbitov Zdroj C)

Prušánky, hřbitov.jpg

 

Kaplička sv. Urbana Zdroj A) Zdroj D)

...

 

Kaplička Zdroj A) Zdroj D)

u kostela

Prušánky, kaple.jpg

 

Kaplička Zdroj A) Zdroj D)

 u hřiště

image032

 

Kaplička Zdroj A) Zdroj D)

 u kostela

image033

 

Kaplička Zdroj A) Zdroj D)

...

image034

 

Socha sv.Jana Nepomuckého Zdroj A) Zdroj D)

...

Prušánky, Jan Nepomucký.jpg Prušánky, Jan Nepomucký.jpg

 

Socha sv.Jana Nepomuckého Zdroj A) Zdroj D)

...

image036

 

Socha sv. Josefa Zdroj A) Zdroj D)

...

Prušánky, svatý Josef.jpg 

 

Socha sv. Floriána Zdroj C)

...

Prušánky, svatý Florián.jpg Prušánky, svatý Florián.jpg

 

Socha sv. Václava Zdroj A) Zdroj D)

...

Prušánky, svatý Václav.jpg Prušánky, svatý Václav.jpg

 

Kamenný kříž Zdroj A) Zdroj D)

na Novinkách

image038

 


Kamenný kříž Zdroj A) Zdroj D)

 Podsedky

image039


Kamenný kříž Zdroj A) Zdroj D)

 u M. Žižkova

image040


Kamenný kříž Zdroj A) Zdroj D)

v Nové ulici

image027


Dřevěný kříž
Zdroj C)

...

Prušánky, dřevěný kříž.jpg

 

Škola Zdroj A) Zdroj D)

Děti se v obci učily v jednotřídní škole postavené roku 1874 naproti kostelu. Protože její prostory nevyhovovaly stále většímu počtu dětí, byla v roce 1882 zahájena stavba nové, původně dvojtřídní školy. Postupem doby se přístavbami dosáhlo toho, že škola byla sedmitřídní. Ve škole byl také byt pro řídícího učitele. Ten byl posléze zrušen a místo něj byla vybudovaná učebna. Byt pro třídního učitele byl zřízen v rodinném domku.

Mateřská škola byla adaptována v rodinném domě. V období od roku 1967-1972 byly postaveny nové budovy pro mateřskou i základní školu. V letech 2001 - 2002 byla budova školy kompletně zrekonstruována.

image004


Vinné sklepy - Nechory Zdroj C)

...

Prušánky-Nechory 10.jpg

 

 

Zpět na

okres

panství

1850 politický a soudní okres Hodonín

1961 Okres Hodonín

2003 Pověřený městský úřad

 

znak obce Prušánky

Historie obce

Obec Prušánky leží na mělkém údolí potoka Prušánka západně od Hodonína mezi dvěma vyvýšeninami - Nechory a Jochy. První písemná zpráva o obci, která se v té době jmenovala Prussy, je z roku 1261. Od roku 1536 patřila k čejkovickému panství rodu Prusinovských.

V současné době má naše obec 2100 obyvatel, z nichž se většina věnuje vinařství, které má u nás tradici již několik století. Vinné sklepy jsou soustředěny kousek od obce v oblasti zvané Nechory. Dnes je tato vinařská oblast velmi navštěvována cyklisty, kteří projíždí vinařskou stezkou, jež Nechory protíná. Každý, kdo tento ráj vinařů navštíví, vinaři jej rádi přivítají a pohostí pohárkem dobrého nechorského vínka. Bude-li někdo znaven, může využít ubytovacích prostor penzionu Nechorka, který je zasazen přímo do malebného prostředí vinic a vinných sklepů. V Nechorách již mnoho let probíhá vinařský obřad Zarážání hory a obnovená tradice slavnost Vinobraní. Do této oblasti je zasazeno i několik soch, které jsou cennou památkou. Nejvzácnější kulturní památkou je však kostel sv. Isidora, jehož zvony nám ohlašují běh denního času.

Naše obec je známá nejen vinařstvím, ale i folklorem, který zaznamenal velkého rozvoje založením národopisného souboru Podlužánek, z něhož vzešly tři cimbálové muziky, které do dnešního dne reprezentují nejen naši obec, ale i celé Podluží doma i za hranicemi naší vlasti.

Největším folklorním svátkem v Prušánkách jsou krojované hody „Pod zeleným“, a beseda u cimbálu, která se koná v předvečer hodů. Muzikanti dlouho do noci vyhrávají a ještě k ránu se vesnicí ozývají tóny táhlé slovácké pěsničky, která je pro Podluží tak charakteristická. Pokud nám budou tyto písničky v našich srdcích znít a krásné kroje zářit v slunci jižní Moravy, naše tradice bude stále živá. 

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

2024

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

www.obecprusanky.cz

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

A) obecprusanky.cz

 

C) cs.wikipedia.org  (1.12.2016)

D) podluzi.cz

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 1.12.2016