Zpět na Moravská Nová Ves

Kostel sv.Jakuba

Moravská Nová Ves, bývalý politický okres Hodonín

Výstavba nového kostela a jeho historie


   Gotický kostelík byl roku 1770 za faráře Františka Zeheho až na věž, celý zbořen a na jeho místo byl roku 1773 postaven nový chrám, zasvěcený opět sv. Jakubu staršímu. Podívejme se nyní, jakým způsobem nabýval svoji dnešní podobu.

   Samotnou stavbu chrámu hradil z velké části majitel břeclavského panství kníže Josef Václav z Lichtenštejna. Z titulu svého patronátu nad kostelem byl pak v další fázi povinován krytím nákladů na jeho nezbytnou údržbu. Prakticky to však také znamenalo, že se s jeho další pomocí při vybavování vnitřku kostela už příliš počítat nedalo a celá tíha finančního zabezpečení tedy už ležela jenom na farnících.


   To se časem stávalo stále obtížnější, zvláště když Rakousko začalo vstupovat aktivně do válek s napoleonskou Francií. Celý chrámový interiér proto zažil dost dlouhou dobu provizorního uspořádání. Roku 1780 byl dostavěn hlavní oltář ke cti sv. Jakuba staršího, o 5 let později oba boční oltáře - Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Josefa - pěstouna Páně. Za další dva roky pak byl připojen oltářní obraz sv. Jakuba. O základní dovybavení kostela se pak postaral farář Václav Josef Procházka, který na dobudování zdejšího chrámu má veliké zásluhy.


   V letech 1801 - 1804 nechal z vlastních prostředků všechny tři oltáře i s kazatelnou pokrýt umělým mramorem a postavit křtitelnici. Později pak dal pořídit nové varhany namísto starých, které pocházely ještě z původního kostela. A tak 2. května 1807 mohl při generální vizitaci, brněnský biskup Vincenc hrabě Schrattenbach, konečně nový kostel se vší slávou vysvětit.

   Tím však kostel ještě nebyl se vším všudy zdaleka hotov a největší potíže brzy nastaly právě tam, kde to nikdo nepředpokládal - u drobných liturgických předmětů z drahých kovů. Kalichy, monstrancí, patenou a dalšími bohoslužebnými potřebami byla farnost vybavena ještě za starého kostelníka, jako nejstarší datovaný kus celého souboru se ve farní kronice uvádí stříbrná pozlacená monstrance. Roku 1790 však došlo k vloupání do kostela, které nebylo nikdy objasněno, a ztratila se při něm část stříbrných liturgických předmětů.


   I o to, co ještě potom v kostele zbylo, farnost málem přišla. Jak se prohluboval rakouský státní dluh, vedoucí nakonec až ke státnímu bankrotu, byl roku 1810 vydán nejvyšší dekret, jímž se nařizovalo odevzdat všechno kostelní stříbro na mincovní úřad do Brna. Váhavě, ale přece začal farář odevzdávat kostelní nádobí, když vtom obdržel farní úřad v Nové Vsi výjimku, povolující kostelům v Nové Vsi a v Týnci ponechat si nadále alespoň stříbrné kalichy.


   S velkým zápalem se do materiálního zvelebování farnosti pustil kooperátor Václav Blažek. Nejdříve se mu roku 1860 podařilo opravit a vyzdobit sochy sv. Floriána a sv. Václava u kostela. Podobně zapůsobil i na farníky v Týnci, aby nechali vyzdobit sochu sv. Jana Nepomuckého stojící před školou. Poté zaměřil Václav Blažek své úsilí k cíli získat pro farní kostel nový zvon. P. Blažek nelitoval námahy a vytrvale farníkům vysvětloval, jaké výhody má velký zvon, jak je dobře slyšitelný i do vzdálenějších míst a jak trvalou památku představuje zvon v obci pro další generace. Neváhal dokonce osobně obcházet při sbírce, takže nakonec byl zvon slavnostně zavěšen a připojen k ostatním třem.


   V roce 1894 dostal kostel novou křížovou cestu.


   V té době nastoupil do farnosti P. Bartoloměj Martinů. Farní kronika o něm svědčí jako o knězi upřímné a hluboké víry, jako o člověku "dobračisku" a ryzí povahy.


   Podařilo se nakonec s pomocí několika věřících pořídit do kostela novou dlažbu, varhany, zpovědnice, obnovit oltáře, kazatelnu, křtitelnici a lavice. Oprav bylo zapotřebí hodně, šlo o nákladné akce, které se pochopitelně neobešly bez problémů - jistě i pod vlivem obecně probíhající vlny antiklerikálních nálad. Plánovaná koupě nových varhan vázla několik let.


   Z dalších darů přibyl kostelu nový obraz sv. Jakuba nad hlavním oltářem.


   Tak se stalo, že počátkem dvacátého století byl vnitřek kostela téměř celý obnoven. Kromě příspěvků na údržbu chrámu se lidová zbožnost projevovala v dlouhé řadě nejrůznějších křížů, ať už dřevěných, nebo litinových, které byly umísťovány na cestách a rozcestích a obvykle nesly jména svých zakladatelů. Do dnešních dob se většinou už nedochovaly.

   Současný vzhled kostela je z doby nedávno minulé. V roce 1980 se začalo s opravou fasády kostela za administrátora Dp. Františka Puchnara a na hody téhož roku už se skvěl kostel s novou fasádou.


   V kostele je hlavní oltář s obrazem sv. Jakuba staršího.


   V lodi kostela jsou dva boční oltáře sv. Josefa s postranními sochami patronů zemědělců sv. Vendelína a sv. Izidora a Neposkvrněného početí P. Marie rovněž s postranními sochami sv. Rozálie a sv. Barbory.. Oltáře jsou pokryté umělým mramorem. V kostele je veliká křtitelnice se sousoším křtu Páně a sv. Jana Křtitele a její protiváhou je kazatelna s deskami Desatera a andělem troubícím na polnici k poslednímu soudu.

Zdroj: mnves.cz (27.9.2010)

 

Jaromír Lenoch © Aktualizace 4.11.2015