Zpět na Staré Město

Historie

Staré Město, bývalý politický okres Frýdek

Stručný nástin politických, hospodářských a společenských poměrů na frýdeckém panství od nástupu Oppersdorfů do postavení kostela sv. Josefa ve Starém Městě u Frýdku

Třicetiletá válka zanechala české země v bědném stavu, který se za současného upevňování feudálního řádu stále prodlužoval. Pro náš lid bylo tragické, že šlechta cizího původu v něm viděla jen rebely a podle toho s ním zacházela. Neuvědomovala si, že soustavným vykořisťováním svých poddaných znemožňuje hospodářskou obnovu země.

Po třicetileté válce frýdecká vrchnost (Oppersdorfové od roku 1636 do 1699) přikročila k podvázání a poté k úplnému odstranění zbytku práv samosprávy na vesnicích, totiž k odstranění dědičných fojtů, a k zajišťování kontroly nad městskou samosprávou. Gruntovní knihy nám odhalují obraz veliké bídy na panství. O nespokojenosti poddaných jsme zpraveni v souvislosti s vyhlašováním nového urbáře v roce 1664 (urbář = za feudalismu soupis vrchnostenského i poddanského majetku tvořící jeden hospodářský a právní celek. Urbáře umožňovaly nejen pohled na hospodářskou situaci, ale zachycovaly také pracovní a daňové povinnosti poddaných). Podle něho patřilo k frýdeckému panství město Frýdek s poddanskou vsí Žermanice a 23 vesnic, mezi nimiž je na předposledním místě před Panskými Dvory uvedenou Staré Město.

Území měřilo celkem 360 km2 a mělo asi 6 300 obyvatel.1 Populační přírůstek musel být značný, když jím byl kryt úbytek obyvatelstva, který způsobila válka, množící se zbíhání z gruntů i značná úmrtnost, zaviněná nízkou životní úrovní poddanského lidu.

Urbář z roku 1664 uvádí ve Starém Městě tyto osadníky: 15 sedláků robotných i s fojtem, a to: Matuš Franta, Jura Smetana, Jura Pěnidlo, Macek Karásek, Jura Polášek, Bartoš Kyselka, Mikoláš Vachýnek, Matěj Jež, Bartek Kočvara, Jakub Kozel, Jan Moruček, Adam Rak, Ondra Hlava, Mika Volný, Karel Kocych, 1 volný sedlák. Tři zahradníci: Jan Kroček, Macek Plavena, Jan Jurák. Šest chalupníků bez rolí: Macek Pisnička, Ondra Rak, vdova Dorotka, Jura Chmelář, Jakub Pěsňa a Jura Michna a 24 hoferů, kteří nejsou jmenovitě uvedeni.

„Fojtem do vůle vrchnosti“ byl v té době Václav Hyl. Na řece Ostravici stál mlýn největšího poplatníka Bartoše Kyselky, na řece Morávce mlýnek Matěje Ježa.

Při nedostatku listinných zpráv můžeme o životě ve Starém Městě usuzovat podle poměrů v sousedních obcích. Hospodářská situace a robota byly všude téměř stejné, neboť poddaní byli spravováni jednotným zřízením a řádem těšínským.

Výlučným zaměstnáním obyvatelstva byla práce na půdě zajišťující vlastní obživu, jakož i úkonová práce na panském při plnění feudálních povinností. Poddaní vykonávali robotu na místním folvarku (panském dvoře), který náležel vrchnosti. Z urbářů se také dovídáme, jak se za feudalismu dělilo venkovské obyvatelstvo.2

Ve frýdecké vizitační zprávě z roku 1652 je zmínka o tom, že frýdecký farář dostává z vesnice Starého Města 9 měřic ovsa (měřice = 61,487 l). Pokud jde o oblibu křestních jmen, nejčastější jméno Jiří (zdomác. nářeč. Jura) se u 24 osadníků vyskytuje pětkrát, Matěj (zdomác. tvar Macek) čtyřikrát. Zajímavá jsou křestní jména Bárta či Bartoň (domácí tvary Bartoloměje).

Srovnáme-li vesnice frýdeckého panství podle počtu rodin, představuje Staré Město se 49 rodinami průměr. V sousední Bašce žilo tehdy 44 rodin, v Lískovci 49 rodin, Dobrá, která byla tehdy již velkou a soustředěnou obcí, měla 97 rodin. Nejvyšší počet vykazují Janovice se 114 rodinami.

Na frýdeckém panství bylo ve 2. polovině 17. století usazeno 1318 rodin. Řemeslníků tehdy ještě na vesnici nebylo, a byli-li tu např. kováři, pak jejich řemeslo bylo jen vedlejším zaměstnáním chalupníků.

Řemeslo a obchod představovaly totiž hospodářskou základnu tehdejšího města. Městské obyvatelstvo bylo organizováno v ceších - svazech, do nichž ve městě vstupovali všichni řemeslníci jednoho nebo několika příbuzných řemesel. Z frýdeckých cechů té doby uvádějí prameny tyto: řeznický, ševcovský, kovářský, hrnčířský a soukenický. Řezníci patřili mezi nejbohatší řemeslníky ve městě. Jedním z nejpočetnějších a nejstarších cechů byl cech ševcovský, uváděný již v roce 1574. Toto řemeslo se těšilo velké vážnosti patrně proto, že „tlačí-li člověka bota, pak posílá k čertu ševce, je-li bota pohodlná, vynáší ševcovské umění do nebes“. V pamětech ševcovského cechu čteme:

Roku 1623 připověděn do učení u mistra Matouše Markova Adam, syn Janičkův za Starého Města. Roku 1625 přihlášen na učení u mistra Matouše Markova ve Frýdku Adam, syn Ženačka a Evy ze Starého Města. Svědci: Jan Haluška a Adam, fojt hrabovský. Vyučil se.

Roku 1629 připověděn u mistra Adama Kosaně Jiřík, syn + Jana Plověny a matky Hedvigy ze Starého Města. Svědčili: Vavřík Pěnidlo a Adam Kroček ze Star. Města. Vyučil se řádně.

Roku 1633, únor 27., připověděn u mistra Adama Kosaně ve Frýdku Tomek, syn Jiříka Kocicha a matky Anny ze Star. Města. Vysvědčili ho: Klimek, fojt staroměstský, a Jan Kroček ze Starého Města.

Ve Frýdku dosáhli ševci potvrzení svých výsad roku 1636 v den Nanebevzetí Panny Marie od Jiřího hraběte z Oppersdorfu. Ve městě bylo tehdy 16 mistrů, později 17. Každý mistr měl tovaryše a učně. Podle článku 15 jejich výsad mohl se stát učněm pouze ten hoch, který prokázal buď dokladem, nebo hodnověrnými lidmi, že byl zplozen z manželského lože. Při vstupu do učení musel cechu zaplatit 16 grošů 4 hal. a 3 funty vosku (1 funt = 1 libra = 0,51 kg) a každý svědek 6 grošů a podle starého zvyku půl achtele piva (1 achtel = 7,69 l). Musel se učit u řádného mistra aspoň jeden rok, za což byl povinen zaplatit 3 zl., učil-li se dvě léta, musel dát mistrovi 1 zl. 18 grošů, trvalo-li učení tři léta, nejenže nemusel nic platit, ale dostával od mistra po celou dobu učení obuv. Rozumí se samo sebou, že mistr učni poskytoval stravu. Kromě domácích chlapců byli do učení přijímáni i učni přespolní.

Oppersdorfové vlastnili frýdecké panství do roku 1699, kdy se stal téměř na sto let jeho vlastníkem hraběcí rod Pražmů. František Vilém Pražma se choval k poddaným ještě tvrději než kterýkoliv z jeho předchůdců. Zvyšoval platy i roboty, nelze se proto divit, že byl nenáviděn. Nespokojenost lidu propukla ve zjevný odboj. Nebojácný „ochránce“ jeho práv Ondřej Šebesta z Janovic, lidově zvaný Ondráš, byl později přetvořen pověstmi na národního hrdinu jako na Slovensku Jánošík. Mezi zbojníky Ondrášovy skupiny čteme i jméno Jiří Vojtek ze Starého Město. To patrně způsobilo, že části rozčtvrceného Ondrášova těla byly pro výstrahu ostatním rozvěšeny nejen na sviadnovské hospodě, pod zámeckým kopcem, u městského lesa, ale také u Starého Města, aby posloužily jako potrava ptactvu.

Odboj byl sice roku 1715 zlomen, ale hrabě se od té doby Frýdku vyhýbal. Zemřel roku 1731 a ve své závěti věnoval veškeré své jmění na stavbu mariánského kostela. Zanechal pětiletého synka Jana, za něhož spravovala panství jeho matka Karolina.

Hrabě Jan Pražma se ujal úřadu v prvních letech své dospělosti; přestavěl část zámku a k poddaným se choval mnohem lépe a lidštěji než jeho otec, vrátiv jim část bývalých práv. Za jeho vlády byl postaven také velkolepý mariánský kostel na Vápenkách na místě, kde dříve stála dřevěná kaple. Roku 1777 založil Jan Pražma na pozemcích raškovského dvora na místě jelení obory obec Pražmo.

Lid se pomalu vzpamatovával. Přes tvrdý život zachoval si právě venkovský lid silné a zdravé jádro. Ačkoliv země byla několikrát postižena zhoubným morem a mnoho mladých lidí padlo v bojích proti Turkům a Francouzům, počet obyvatelstva se za sto let po míru vestfálském vzrostl dvojnásob. Nevymizela ani životní radost, jež je patrna v písních, které venkovský lid skládal a zpíval3, a v jeho zálibě v hudbě a tanci. Doznívá baroko jako doba plná rozporů a protiv, v níž se střídá oslnivé světlo s hlubokými stíny. Pro další náboženský vývoj bylo osudné, že přes všechno úsilí misionářů i světské moci se nepodařilo obnovit duchovní jednotu národa. Převážná většina národa se do katolické církve vrátila. Nekatolické obyvatelstvo však výrazně ovlivnilo další vývoj v zemi.

Po delším období klidu začaly s nástupem Marie Terezie války o Slezsko, které hluboce zasáhly i do života na Těšínsku. A zejména po skončení sedmileté války (1756-63). Šlechtičtí statkáři hleděli využít poválečné konjunktury zvýšením produkce, hlavně obilnářské, což ovšem přineslo zostřené nároky na robotní práci. Tesklivě zdůrazňuje utrpení poddaných proslulý Selský Otčenáš:

Pohleď, kterak jsme souženi,

od karabáčníků sedřeni, Otče náš!

Nedej nás více soužiti

a více do krve odříti - ale zbav nás!

 

Zvůle a bezpráví šlechtických statkářů a jejich úřednictva vyvolaly v polovině šedesátých let 18. století obrovský výbuch povstání, které se rozšířilo i na celou severní a střední část Těšínska. Sama císařovna poslala do Slezska zvláštní komisi, jež měla zjistit pravý stav věcí vrchnostmi mnohdy utajovaný. Celkem se vyšetřující komisi přihlásilo se žalobami z Frýdecka 8 obcí.

Pokračující boje na Těšínsku byly částečně utlumeny vydáním generálního urbáře, který učinil přítrž dosud neomezeně vyžadované robotě na poddaných, neznamenal však nějaký radikální zásah do vztahu mezi nevolníky a šlechtou. Nelze se divit, že boj pokračoval dále, neboť poddanský lid zejména po zahájení josefínských reforem - zrušení nevolnictví a zavedení tolerančního patentu v roce 1781 - očekával i zrušení desátku.

Hlad roku 1771 a 1772 přinutil i náš lid pěstovat a jíst brambory. V únoru 1771 vydala vláda patentem poučení o pěstování brambor a o výrobě lihu z nich. Toho se chopily vrchnosti a vařily z brambor líh a odpadky spotřebovaly k výkrmu dobytka. Ale s výrobou lihu zlevnila kořalka. Brambory, které přinesly na jedné straně požehnání, staly se na druhé straně pohromou pro lid.

Ale i jinak podporovala Marie Terezie rozvoj zemědělství buď prostým nařízením, nebo pověstnými patenty o prospěchu pěstování některých rostlin a o lepším obdělávání půdy. Z plodin se pěstovala jen málo pšenice, většinou žito, ječmen, oves, proso, pohanka, len, mrkev, hrách, bob a řepa. Značný podíl v naturálních příjmech vrchnosti činila drůbež. Koně měli ponejvíce jen sedláci. Hovězí dobytek chovali v počtu úměrném rozloze usedlosti, hojný byl i chov ovcí.

Do doby Marie Terezie a Josefa II. spadají počátky těžby uhlí na Těšínsku. Hrabě Lariš budoval první jámu v Karviné roku 1776 a hrabě Vlček v Polské Ostravě roku 1787.

Těžba se prováděla primitivním způsobem a v malém rozsahu. Jedinými nástroji horníků bylo želízko, mlátek a všelijaká páčidla. Těžilo se v malých hloubkách. Odbyt uhlí byl nepatrný, proto se těžba často zastavovala. Mnozí spotřebitelé měli nedůvěru k uhlí, jako k palivu škodlivému lidskému zdraví. V roce 1793 kaplan K. Gatta si stěžuje na svého faráře, že dává vytápět jeho obytnou místnost na faře uhlím a nikoliv dřevem. Až teprve na počátku třicátých let minulého století po vybudování Vítkovických železáren se zvýšil zájem o nové palivo.

Za císaře Josefa II. se začal rozvíjet obchod a průmysl na Těšínsku a byly stavěny silnice z Olomouce přes Frýdek do Těšína, Bílska a do Lvova, pak z Těšína na Tošanovice a Guty a přes Jablunkov do Uher. Ve Frýdku a Jablunkově se rozvinula výroba plátna a obě tato města posílala své výrobky do ciziny. Roku 1775 bylo zavedeno přímé poštovní spojení z Brna do Olomouce a do Těšína, později do Bílska a do Lvova. Josef II. dal zřídit poštovní stanice ve Frýdku, Těrlicku, Dolních Bludovicích, v Jablunkově a Skočově.

V roce 1797 přešlo frýdecké panství do majetku Habsburků. Po Albertově smrti se stal nástupcem Karel, zakladatel železáren Karlova huť (1833), pak arcivévoda Albrecht a poslední z nich byl germanizátor arcivévoda Bedřich, z Bezručových básní známý markýz Gero.

Revoluční rok 1848 přinesl kouzelné slovo: svoboda. Nesmírný pocit uvolnění se rozlil po celém národě na jaře toho roku. Selský stav se za výhodných podmínek zbavil roboty a sedlák se stal skutečně pánem na své půdě. Řemeslník a obchodník setřásl závaznost cechů, které mu předpisovaly kolik, zač a jaké zboží smí vyrábět a prodávat. Z poddaných se teď stali občané a chtěli se podílet na vládě ve státu. K tomu však vedla ještě dlouhá a trnitá cesta.

Češi neměli tehdy velké požadavky na svobodu národní. Nepomýšleli na obnovu českého státu. Byla by jim stačila svoboda jazyková a správní v rámci Rakouska. Jaro svobody roku 1848 nemělo však dlouhého trvání. Pražské svatodušní povstání se nezdařilo. Zvítězil císařský dvůr a vojsko. Četníci Alexandra Bacha dohlíželi na občany důkladněji než panští drábi.

Rakouští arcivévodové, Němci, zvali do Frýdku německé úředníky i zřízence a polské dělníky, a tak pomalu město poněmčovali. Roku 1848 byla čeština odstraněna úplně z úřadování, stala se jen soukromým jazykem lidu.

Ze všech svobod zbývala jen svoboda hospodářská. Ta se obrátila v neprospěch našeho národa, protože při zakřiknutosti Čechů se podnikání ujali hlavně pohraniční Němci. Továrníci byli Nečeši a našim lidem zbyl úděl dělníků. Češi začínali od nejmenších krůčků, než se naučili pohybovat po hladkých parketách hospodářského liberalismu. Bylo možno snadno uklouznout a podnik s velkou pílí v německé konkurenci budovaný se často ocitl v úpadku.

V roce 1869 zřídilo frýdecké panství ve Starém Městě na Kamenci parní pilu o třech složeních (gatrech). Protože stále rostoucí sklad dříví palivového, trámového i kulatiny vyžadoval většího prostoru, bylo panství frýdecké nuceno si najímat přilehlé pozemky, které patřily zdejší obci. Po několika letech správa panství podala obci návrh, aby jí pozemek držený v nájmu byl odprodán. Tento návrh byl obecním zastupitelstvem zamítnut, ale tehdejší starosta Frant. Gucký učinil vrchnosti nabídku na výměnu pozemků. Aby totiž panství ze svých pozemků ležících v Bašce a hraničících s obcí staroměstskou dalo obci třikrát tak velikou plochu, než byl obecní pozemek nacházející se při parní pile. Plocha obecních pozemků při pile obnášela 17 jiter (jitro = 5754,64m2), mělo tudíž panství obci postoupit 51 jiter, tj. kolem 29 ha.

Na tento návrh panství nepřistoupilo, ale došlo k dohodě v tom smyslu, že se obci dostane 37 jiter z panských pozemků. Výměna těchto pozemků byla provedena roku 1872.

Pila byla umístěna v jednopatrové budově, stavěné částečně z cihel a částečně za dřeva. Přiléhala k ní strojírna a kotelna. V roce 1926 však vyhořela.

Pro úřednictvo a dělníky postavila správa pily 12 obytných domů, v nichž bydlelo 40 rodin. Na pile bývalo zaměstnáno až 120 dělníků.

Až do roku 1900 plavilo se dříví z hor po řece Morávce až pod Skalickou hůrku a odtud kanálem zvlášť k tomu zřízeným až na Kamenec, kde bylo dřevo chytáno a ukládáno. Později se dříví dováželo buď dráhou nebo povozy, což obstarávali horalé ze Starých Hamer nebo z Morávky.

V roce zřízení parní pily na svátek sv. Antonína vypukl před polednem ve stodůlce na fojtství oheň, který zachvátil domek u fojtství, hořelo u Radů, oheň přeskočil přes silnici a zachvátil domek Kubalů, Varcopů, dále se přenesl na domek Žižkův, Kocichův, Hlavův, Bělicův, Peterkův, Mojžíškův, Stavinohův a dílo zkázy uzavřel u Kyselků. Šetřením bylo zjištěno, že požár založil František Chylek, protože mu již hostinská Bergová odmítla nalít. Chylek byl zatčen, k činu se doznal a byl odsouzen na doživotí. Záhy však ve vězení zemřel.

V letech 1869 - 71 byla postavena ostravsko - frýdlantská dráha. Po postavení železnice začali někteří usedlíci stavět domky na pozemcích od železniční tratě směrem k řece, a tak vznikla časem železniční kolonie „Na prajské“, tzn. na pruské straně, protože se tam usazovali většinou Němci, kteří byli přijímáni k železniční službě na dráze Ostrava - Frýdlant.

Revolucí v roce 1848 vstoupil vývoj do období rozvinutého stadia manufakturního kapitalismu, které bylo v šedesátých letech vystřídáno průmyslovým kapitalismem. Byly položeny základy nové struktury charakterizované u nás rozvojem kapitalistické velkovýroby v oblasti železářského a textilního průmyslu (Karlova huť; Munk, Lansberger, bratři Neumannové, Lemberger). Tato výrazná proměna hospodářských poměrů hluboce zasáhla i do života staroměstské obce. Docházelo k drobení selské a v menší míře i chalupnické půdy. Je to patrno ve změně složení obyvatel Starého Města z hlediska ekonomického i národnostního. A přirozeně také v růstu počtu obyvatel. Mělo-li Staré Město v roce 1770 450 obyvatel a v roce 1853 531 obyv., žilo v roce 1869 v obci již 790 obyvatel. Poslední sčítání v roce 1991 uvádí ve Starém Městě 1240 obyvatel a 440 domů. Silný odliv obyvatel - vzhledem k níže uvedeným údajům - byl způsobem zejména stěhováním do větších bytů podnikové stabilizační výstavby na sídliště Riviéra.

 

Podle úředních sčítání bylo napočítáno ve Starém Městě:

rok

celkem

Čechů

Němců

Poláků

cizinců

1890

1 329

1 175

124

18

12

1910

1 940

1604

287

36

13

Do let šedesátých minulého století nebylo ve Starém Městě jediného Němce. Usazovali se zde teprve se zřízením parní pily a stavbou železnice Ostrava - Frýdlant. Oba tyto podniky zaměstnávaly totiž skoro výhradně Němce.

V Kročkově kronice je zajímavá zmínka o cenách potravin a mzdě zaměstnanců v zemědělství v roce 1878: dobrá kráva 80 zl., měřice pšenice 5 zl., rži 4 zl., cent brambor 1 zl., kg másla 35 krejcarů, 10 vajec 6 krejcarů. Roční plat pacholka 35 zl., dobré děvečky 30 zlatých.

Dále se dovídáme, že v roce 1880 veliké povodně ve Starém Městě strhly oba mosty i železniční, poškodily železniční trať, podryly domky na Kamenci a 14 dní bylo Staré Město bez spojení s Frýdkem a Místkem. Tento rok byl velmi neúrodný.

V roce 1890 se vyskytl v dědině tyfus a zle řádila slintavka a kulhavka. Onemocnělo hodně vepřového dobytka, mnoho prasat i krav muselo být poraženo. Dědina byla téměř dva měsíce bez mléka.

V roce 1904 napadlo 17. a 18. června tolik sněhu, že z něho vyčnívaly pouze vršky plotů, vlaky zůstaly zaváty mezi Frýdkem a Baškou. Rok byl však velice úrodný. Houbaře překvapilo nebývalé množství hub.

Od sedmdesátých let minulého století se ve Frýdku usazovalo mnoho Němců. Průmysl byl téměř úplně v německých rukou. Rozpínavost německého kapitálu měla za následek sociální útisk a tuhou germanizaci. Poměry sociální a morální byly tehdy velmi neutěšené. Náš lid byl vykořisťován, ničen a zdálo se, že se již nikdy nevzchopí. Ale tu se jako ohnivý meteor prorážející hrozivé mraky soumraku objevil na slezském nebi básník, který se na průlomu století ztotožnil s myšlením a cítěním ponižovaného lidu. Proto mohl v jeho Slezských písních zaznít obžalobný tón a nový, do té doby nevídaný patos, který vzněcoval čtenáře a burcoval jejich vzdor. Petr Bezruč nevolal nadarmo!

Správa obce

Až do roku 1848 spravovali staroměstskou obec fojtové (z něm. Vogt). Jména fojtů nejsou přesně známa. Jen o fojtovi Kašparském, jenž byl držitelem usedlosti č. 11, je v ústním podání zmínka; tato usedlost má dosud název „fojtství“.

Po zavedení samosprávy v obcích (od roku 1848) volilo si občanstvo platící daně okresní zastupitelstvo a starostu (lidově burmistra).

Prvním voleným starostou ve Starém Městě byl Ignác Kroček, rolník z čp. 45, který úřadoval až do roku 1855. Po něm následovali: Frant. Gucký, rolník z čp. 48, od roku 1855 - 73, Jan Nikel, rolník z čp. 49, od roku 1873 - 1879, František Moškoř, rolník z čp. 37, od roku 1879 - 1885, Frant. Malchar, domkář z čp. 30, od roku 1885 - 1891, Jan Gucký, rolník z čp. 106, od roku 1891 - 1894, Josef Moškoř, hostinský z čp. 11, od roku 1894 - 1900, František Malchar, domkář z čp. 30, od roku 1900 - 1912.

Staroměstští fojtové nedostávali za úřadování plat v penězích, nýbrž „sloužili“ za výnos obecní honitby.

V letech 1850 - 1890 měli však starostové již plat, a sice 70 zl. ročně. Tento plat jim byl od roku 1891 zvýšen na l00 zl., radní dostávali 12 zl. ročně. V roce 1901 obnášel starostův plat 230 K, plat tajemníkův 120 K a plat radních 30 K ročně.

Škola ve Starém Městě

Za vlády Marie Terezie došlo k velkým proměnách i v našem školství. Kvetoucí školy vysoké i střední byly postátněny a poněmčeny, školství nižší bylo třeba teprve budovat. Tento úkol provedl podle vzoru zaháňského probošta I. Felbigera kaplický farář Ferdinand Kindermann, oddaný žák Seibtův. K. H. Seibt, rodák z rumburského výběžku, osvícenec, se stal z úřední pravomoci profesorem vychovatelství a písemnictví na pražské univerzitě a z jeho úst se na staroslavném Karlově učení poprvé ozvala němčina. Kindermannovým přičiněním byla vybudována hustá síť škol triviálních, hlavních a normálních.

Triviální školy byly na vesnicích a vyučovalo se na nich kromě náboženství třem základním úkonům, čtení, psaní a počítání, jakož i zaměstnání, které bylo v obci běžné, např. zemědělství, tkalcovství. péče o tyto školy byla přenesena na patrony kostelů, tj. na vrchnost. V krajských a jiných větších městech byly založeny školy hlavní, jejich osnova byla podstatně rozšířena. V Praze a v Brně byly zřízeny vzorné školy normální, při nichž byly i přípravky pro budoucí učitele. Učitelé na těchto školách museli dobře ovládat němčinu a na školách hlavních a normálních byla němčina jazykem vyučovacím, takže lze říci, že osvícenské školství znamenalo největší nebezpečí pro českou národnost. Za svůj výkon byl Kindermann odměněn přídomkem „ze Schulsteinu“ a jmenován biskupem litoměřickým; velmi přispěl i k poněmčení svého rezidenčního města.

Ve Starém Městě byla škola zřízena později než v okolních vesnicích. Teprve přičiněním frýdeckého faráře Jana Koziara a částečně i s jeho hmotnou podporou byla zde v roce 1845 založena pobočka frýdecké školy, tzv. exkurendo škola, jež byla umístěna v najatých domech, nejdříve v čp. 18, později v čp. 42. Do této školy chodilo 60 dětí a vyučoval je výpomocný exkurendista Anton Cygánek, nar. ve Starém Jičíně na Moravě roku 1828. Učitelé tehdy nabývali způsobilosti na preparendě (přípravce) v Těšíně a bývali většinou slezskými rodáky.

Do roku 1845 chodily staroměstské děti do farní školy ve Frýdku.4

Po revolučním roce 1848 počal se slezský lid starat sám o rozvoj školství a vzdělání, neboť poznal jeho cenu a důležitost. Celé Těšínsko bylo v té době rozděleno na osm školních obvodů. Školní obvod se kryl s obvodem děkanství a škola podléhala církevnímu dozoru. Teprve v roce 1870 byla ustavena okresní školní rada a škola uvolněna z církevní pravomoci.

V roce 1862 postavila staroměstská obec zděnou jednotřídní školní budovu (čp. 8), v níž se vyučovalo až do roku 1881. Pak se škola přestěhovala do budovy čp. 9, která byla ze selského statku upravena pro školní účely.

Od roku 1881 až do roku 1912 měla škola stále jen dvě třídy, ačkoliv podle počtu školou povinných dětí, jichž bylo přes 200, mohla být čtyř- až pětitřídní.

Ubývání žáků na zdejší české škole je patrné od zlomu století a lze je vysvětlit tím, že značná část obyvatelstva byla smýšlení německého, a proto českou školu a řeč považovala za něco méněcenného.

Mnozí ovšem posílali své děti do německé školy proto, že byli k tomu svými zaměstnavateli (fabrikanti, státní podniky a úřady) nuceni. Jiní občané viděli zas v němčině možnost lepšího zaopatření svých dětí, a proto aspoň na několik let dali své dítě do německé školy. Byli toho mínění, že učinili své národní povinnosti zadost, když své dítě nechali v místní škole dva až tři roky; pak je bez ostychu převedli do školy německé. Mnoho zavinili i německy smýšlející učitelé, kteří radili rodičům, aby dítky posílali ihned od první třídy do školy německé. Z níže uvedené tabulky je zřejmé, jak postupně žactva ve staroměstské škole ubývalo:

škol. rok

všech školou
pov. dětí

zdejší obec.
šk. navštěvovalo

do něm. šk.
ve F-M chodilo

do čes. šk.
ve F-M chodilo

1899/1900

236

140

95

-

1901/1902

234

116

105

11

1910/1911

290

89

154

47

Částečný obrat nastal od škol. roku 1911/12, když převzal řízení zdejší školy nově jmenovaný nadučitel František Vašíček. Ten obcházel každý rok před zápisem celou obec - dům od domu a všude vysvětloval, že české dítě může zdárně prospívat jen v české škole. Také besídky s rodiči a dětské radovánky byly dobrým agitačním prostředkem pro českou školu.

Nynější škola byla postavena v roce 1928. Před školou stojí pomník věnovaný občanům padlým v 1. svět. válce a umučeným v koncentračních táborech a busta T. G. Masaryka od Otakara Španiela.

Učitelé obecné školy

Na jednotřídní škole

  1. Jan Koždoň, rodák z Hrádku u Jablunkova, od roku 1858 – 1866.
  2. Jan Kotcich, rodem z Bruzovic, od roku 1867 – 1871.
  3. Jan Piesňa, rodák staroměstský, od roku 1872 - 1880 správcem jednotřídky, od roku 1881 - 1887 nadučitelem na dvojtřídce.

Na dvojtřídní škole

  1. František Mucha, naroz. v Bašce, byl učitelem od roku 1881 - 1887 a po Piesňově smrti jmenován nadučitelem. Tuto funkci zastával až do roku 1910, kdy zemřel.
  2. Jan Mazoch z Raškovic, učil od roku 1887 - 1890.
  3. Karel Kunčický ze Šobišovic, učitel, od roku 1890 - 1895. Odešel do Rakous.
  4. Valentin Moškoř, zdejší rodák, absolvent něm. měšťanské školy, vyučoval v 2. pololetí šk. roku 1894 - 95 na zdejší škole jako výpomocný učitel.
  5. Jan Moškoř, bratr předešlého, působil zde jako učitel v letech 1895 – 1899.
  6. Vilém Pollak, učil od roku 1899 až do roku 1912, kdy odešel na jednotřídní školu ve Starých Hamrech – Gruň.

Kaple sv. Josefa ve Starém Městě

Ve své latinsky psané kronice o kostelích frýdecké farnosti z roku 1826 (Liber Ecclesiae parochialis S. Joannis Bapt. Fridecae de anno 1826 a Iosepho Carolo Schipp Parocho Fridecensi compilatus) věnuje farář Josef Karel Šíp (1787 - 1836) kapli sv. Josefa ve Starém Městě na str. 75 bohužel jen 23 řádků. Uvádím jejich volný překlad:

Tuto kapli dal postavit v roce 1765 staroměstský fojt Josef Kocych a posvětil ji tehdejší frýdecký farář Karel Ibram. Byla asi 6 metrů dlouhá a 4 metry široká. Kaple patřila obci a farář kromě péče o ni, dohledu a hospodaření s fundacemi určenými pro kapli nebyl jinými povinnostmi vázán.

Kaple byla dostatečně vybavena bohoslužebnými předměty i vlastním jměním na její pečlivé udržování. Farníci sice usilovali o zvětšení kaple, chyběl však jednak potřebný pozemek a pak tamější farní společenství by bylo příliš odloučeno od farního kostela a společného náboženského života.

Šípova kronika přináší sice stručnou, nicméně vzhledem k absenci informací z jiných pramenů cennou zprávu o založení kaple sv. Josefa. Její zakladatel Josef Kocych byl za svůj bohulibý čin pohřben v kryptě chrámu P. Marie ve Frýdku. Mělo-li Staré Město v době vzniku kaple asi 450 obyvatel vesměs katolické víry, nemohla být kaple pro tento počet dostačující. V latinském textu orgias = 1 sáh = 6 stop = 1,8965 m. Horlivý frýdecký farář Karel Ibram5 však nepodporuje snahu staroměstských farníků o její zvětšení. Tímto postojem nepochybně zajišťuje jejich účast na bohoslužbách a náboženských slavnostech ve frýdeckém farním a mariánském kostele.

Ve své studii Michael Kocych o kapli sv. Josefa píše:

„Kostelík byl orientován směrem k jihovýchodu. Věž byla opatřena klasickou barokní cibulovitou přilbicí, ve které se nacházel měděný zvon. Krytina byla šindelová. Zvon z tohoto kostelíka byl přemístěn do věže nového kostela, odkud byl za války rekvírován. Z původního kostelíka se dochovaly dvě dřevěné sochy s křídovým povrchem. Kolem kostelíka bylo dřevěné oplocení, jehož konstrukci tvořily dřevěné sloupy a horizontální fošny. Vchod v oplocení tvořila roubená branka s portálem. Ke zbourání kostelíka došlo roku 1902 těsně před stavbou nového kostela.“

V roce 1853 žilo ve Starém Městě 531 obyvatel a v roce 1869 měla obec 790 obyvatel. Se vzrůstem průmyslu a s vystavěním ostravsko - frýdlantské dráhy obyvatel tak rychle přibývalo, že si obec vystavěla svou školu i kostel a přestala být závislá na Frýdku. Vždyť v roce 1890 bylo ve Starém Městě napočítáno již 1329 obyvatel.

Kostel sv. Josefa

Protože kaple malými rozměry nevyhovovala narůstajícímu počtu obyvatel, pomýšlelo se již za úřadování starosty Jana Nikla v roce 1873 na stavbu kostela.

Staroměšťané se pečlivě připravovali. Daly se vypálit cihly a shromažďoval se i jiný stavební materiál. Dále bylo za účelem rozšíření stavebního místa pro kostel zbouráno stavení čp. 47, patřící Ignáci Kročkovi, a jako náhradu za ně získal stavební místo na Kamenci, kde si postavil domek.

Ale ke stavbě kostela tehdy z finančních důvodů nedošlo. Obec koupila mezitím selský statek čp. 9 od Josefa Kyselky, čímž se poněkud zadlužila. Cihly a ostatní stavební materiál byl po několika letech rozprodán a utržený obnos 7 904 zl. uložen na úrok.

Teprve v roce 1902 za starostování Františka Malchara bylo na místě původní kaple přikročeno k vybudování kostela, novorománské jednolodní stavby.

Dne 11. května 1902 v neděli odpoledne byl posvěcen frýdeckým farářem P. Ondřejem Kučerou základní kámen za přítomnosti zastupitelstva zdejší obce, představitelů úřadů a za velké účasti rodáků a lidí z okolí. V pátek dne 17. června 1904 byl nově zbudovaný kostel slavnostně konsekrován významným vratislavským kardinálem Jiřím Koppem.6 Kardinál při této příležitosti vydal pamětní list, v němž rozhodl udělit návštěvníkům kostela možnost získat odpustky a stanovil každoroční posvícení čili krmáš na neděli po sv. Martinu, biskupovi (11. listopadu).

Uvádím latinský text slavnostního pastýřského listu kardinála Jiřího Koppa v českém překladu:

Jiří Kopp

z Božího slitování a z milosti Apoštolského stolce

kníže biskup vratislavský,

Apoštolskému stolci přímo podřízený,

doktor teologie

Všechny, kteří se seznámí s tímto listem, pozdravuji ve jménu našeho Pána. Všechny skrze současníky ujišťuji a dokládám, že 17. června 1904 v místě zvaném Staré Město, patřícím do mé vratislavské diecéze, jsem filiální kostel tam nově postavený a oltář v něm umístěný konsekroval ke chvále a slávě Všemohoucího, bl. Panny Marie i všech svatých a ke cti a na památku sv. Josefa a vložil jsem do oltáře ostatky svatých mučedníků Donata a Praty. Ustanovuji slavení každoročního posvícení téhož dne, kdy je slaveno ve vratislavském katedrálním chrámu (připadá na neděli po sv. Martinovi (11. listopadu) biskupu - pozn. překl.).

Rozhodl jsem se udělit návštěvníkům zmíněného kostela možnost získat odpustky dvou set dní způsobem v Církvi obvyklým.

V souladu s titulem tohoto kostela bude každoročně oslavován jeho svátek o svátku sv. Josefa podle pravidel direktáře (= liturgického kalendáře s přesnými údaji pro mši sv. a breviář).

Podepsal jsem vlastní rukou a stvrdil svou biskupskou pečetí.

Dáno ve Vratislavi dne 20. června 1904.

G. kard. Kopp vlastní rukou

„Kostel stavěl frýdecký stavitel Hanuš Pohl. Stavba je 27 metrů dlouhá a 11 metrů široká. Kostel má věž se zvony a hodinami a malou sanktusníkovou věžičku nad presbytářem. Věžní hodiny jsou od firmy Rich. Liebing z Vídně. Střecha je nově pokryta plechem. Kolem dveří a nad vchodem je novorománská plastická výzdoba. Stavba měla vápennou omítku, v roce 1970 při opravě byl kostel omítnut břízolitem a byla odstraněna část původní štukatury. Nad novorománským portálem je slepé novorománské okno. Na bočních stranách věže se nacházejí novorománská sdružená okna. Střecha věže je postavena ve slohu novogotickém, vrchol je opatřen makovicí s křížem, rovněž i sanktusníková věžička.

Presbytář je od lodního prostoru oddělen triumfálním obloukem. Na severní straně je sakristie, z níž vedou schody na kazatelnu, na které jsou reliéfy čtyř evangelistů. Symetricky na protější straně presbytáře je umístěna kaple s Pietou. Další kaple se nachází u předsíně kostela na východní straně; je v ní umístěn památný kříž z kaple nad řekou Morávkou, stržené povodní. Severně od předsíně kostela je schodiště na kůr přístupné bočním vchodem. Současné varhany dodala firma Rieger z Krnova.

Hlavní oltář kostela je z barevného mramoru, nad svatostánkem je vyobrazen pelikán, po stranách jsou dva klečící andělé. Nad oltářem visí obraz sv. Josefa od vídeňského malíře J. Heimezla, který daroval kostelu frýdecký farář Ondřej Kučera. Po stranách oltáře jsou dvě sochy: svatý Petr a Pavel. Stěny kostelní lodi zdobí reliéfní křížová cesta ze začátku století od vídeňského monografisty, která byla nově restaurována. Na bocích lodě jsou dva dřevěné novorománské oltáře a symetricky ke kazatelně se nachází křtitelnice, nad níž je sousoší Krista a sv. Jana Křtitele.

Kostel je oplocen zdí se sloupy a kovovou mříží. Při opravě v roce 1970 došlo k odstranění dvou vstupních branek a půdorysnému posunutí oplocení směrem k hlavnímu vchodu.

Kříž před staroměstským kostelem sv. Josefa je mramorový. Byl postaven roku 1881 nákladem manželů Židkových. Výška kříže je kolem 4,8 metrů. V podstavci kříže je reliéf Panny Marie. Pod reliéfem je nápis:

Pochválen buď Pán Ježíš Kristus

Nákladem manželův Anny a Jana Židkův,

bývalých rolníkův ve Starém Městě 1881

Kříž stojí na původním místě jako v době prvého staroměstského kostelíka.

Kaple Panny Marie před staroměstským kostelem je pískovcová, sloupového typu. Byla přenesena v roce 1987 z Frýdku z Bruzovské ulice, kde stála před Furchovou usedlostí.“ Takto popisuje staroměstský kostel v jeho vývoji ve své pečlivé práci Stavební vývoj a historické stavby obce Staré Město Michael Kocych.

K tomuto popisu uvádím několik poznámek:

Oltářní obraz představuje sv. Josefa s chlapečkem Ježíšem, na podlaze jsou nástroje Josefova povolání pila a sekera.

Pelikán nad svatostánkem symbolizuje Kristovu oběť. Srovnání pelikána s Kristem nacházíme např. v 6. sloce hymnu sv. Tomáše Akvinského (+ 1274) Adoro te devote - Klaním se ti vroucně:

Dobrý Pelikáne, Jezu, Pane můj -

krví svou nás hříšné z hříchů očišťuj...

Uvedený příměr se patrně opírá o legendu, podle níž krmí tento pták svá mláďata vlastní krví.

Hanuš Pohl (Hanuš z něm. Hans, křestní jméno čes. Jan), známý frýdecký stavitel, postavil v roce 1911 novogotický evangelický kostel ve Frýdku. Dodejme ještě, že náklad na stavbu činil 79 035 K. Výpůjčka obce na kostel obnášela 50 000 K, na darech a příspěvcích se sešlo 28 603 K, takže až na nepatrnou částku byl celý náklad kryt Staroměšťany.

Kostel, to ovšem není jen hmotná stavba svatyně, ale celé generace lidí, kteří k němu patří, kteří do něho přicházejí a mají jej rádi, je jim blízký. Vytvářejí farní rodinu, v níž jsou někdy spory, ale silnější by mělo být pouto vzájemné duchovní příbuznosti. V něm si věřící víru uchovávají a stále rozvíjejí. Prožívají tu společenství víry a modlitby. Kostel představuje malou církev, je prostředím, které trvale nabízí možnost zakoušet setkání Boha s člověkem v Ježíši Kristu. Kostel je znamení intenzivnější Boží přítomnosti mezi lidmi.

Mše sv. se můžeme ve staroměstském kostele zúčastnit ve středu v 16 hod. a v neděli v 9,15 hod.

Kněží - staroměstští rodáci

Je jistě vhodné připomenout, že Staré Město dalo v tomto století Církvi čtyři kněze.

První z nich P. Jan Mamula se sice narodil 14. února 1886 v Lubně, ale v útlém dětství se s rodiči přestěhoval do Starého Města, kde prožil své mládí až do nástupu kněžské služby.

Na kněze byl vysvěcen 20. července 1910 ve Vidnavě, působil jako kaplan ve Frýdku a 1. dubna 1926 byl jmenován farářem v Petřvaldě u Karviné. Zemřel po krátké a bolestné chorobě dne 26. ledna 1952 v Ostravě - Zábřehu n. O. ve věku 66 let a odpočívá v rodinné hrobce na staroměstském hřbitově.

P. Alfons Hlisnikovský

„Narodil se 12. července 1911 ve Starém Městě v rodině živnostníka jako prostřední ze tří sourozenců. Po studiu na teologické fakultě byl v červenci 1936 arcibiskupem Prečanem vysvěcen na kněze a nastoupil jako kooperátor do Lipníka n. Bečvou. Od roku 1938 byl kaplanem v Příboře a od dubna 1940 působil 11 let na faře v Petřvaldě na Moravě.

Protože přečetl zakázaný papežský list (Pius XII. v něm pohrozil aktivním komunistům exkomunikací - pozn. autora), byl od 5. února 1951 internován v Želivi a pak v Hájku u Prahy. V roce 1953 byl propuštěn a následně pracoval v cihelně v Žatci a v Nové Horce u Studénky jako administrativní síla v Domově sociální péče.

Od 1. 7. 1955 nastoupil jako provizor na faře v Mankovicích a od dubna 1960 na farní úřad v Hodslavicích. Zemřel 26. listopadu 1973 zcela nečekaně na srdeční infarkt a v Hodslavicích je také pohřben.“

Ve spolupráci s ing. Petrem Nováčkem zapsala Eva Balharová.

 

Zatímco ve Starém Městě již jen jediný žijící současník studenta Alfonse Hlisnikovského uznale vzpomíná na Alina jako na rychlé levé křídlo s výbornou technikou, v posledním působišti, rodišti Palackého, jeho farníci vděčně vzpomínají na horlivého duchovního správce. Po krušných životních peripetiích usiluje o prohloubení a zušlechtění křesťanského života v době, kdy program vládnoucí ideologie stupňuje nesmiřitelný boj idejí, tříd a skupin. Ušlechtilou činností a vlídnou tolerancí získává širokou oblíbenost, která mu i přispěním obecní správy umožňuje uskutečnit nákladnou generální renovaci malebné novorománské svatyně Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, jejíž interiér se pyšní ornamentálním i figurálním dílem akademické malířky Marie Bognerové z Valašského Meziříčí. Za poměrně krátkou dobu svého správcování v Hodslavicích se také postaral o důkladnou opravu a rozšíření farní budovy.

Pohřeb P. Alfonse Hlisnikovského 30. listopadu 1973 se stal manifestací ocenění jeho pastoračních úspěchů. Přišli se s ním rozloučit vedle místních věřících i početné delegace z jeho bývalých působišť, 40 kněží s kancléřem P. Dr. Ot. Trtíkem, přítomni byli i mnozí nečlenové církví. Evangelizační činnost zesnulého vyzvedl ve svém kázání v kostele jeho přítel P. Antonín Uhlář, farář z Veřovic, u hrobu mu za pokoncilní aktivitu děkovali prof. dr. Bohumil Zlámal, známý historik, tehdy proděkan Cyrilometodějské bohoslovecké fakulty v Olomouci, zdejší evangelický farář Jiří Řehák a dr. Alois Strnad, duchovní správce z Mořkova, který byl hlavním organizátorem celého pohřbu.

Naplnění obětavého duchovního poslání P. Alfonse Hlisnikovského vyjadřuje nápis na podstavci žulového kříže na jeho hrobě: Jeho srdce se vyčerpalo láskou - tak se zastavilo.

P. Ladislav Mikulec

Narodil se 22. června 1922 ve Starém Městě. Nadaný a svědomitý student absolvoval v roce 1941 místecké gymnázium s vyznamenáním. Již od útlého mládí tíhnul k duchovnímu povolání. Podporován v tomto svém záměru mimořádnou kněžskou osobností prof. náboženství PhDr. Jana Strakoše, literárního vědce, jemuž jako gymnazista ministroval v kapli boromejek v Místku, vstupuje do olomouckého semináře. Student teologie z podnětu i s finanční pomocí profesora pedagogiky, pozdějšího kardinála Františka Tomáška, studuje současně na nově vzniklé Palackého univerzitě v Olomouci filosofii. Pro svůj hluboký zájem o tento obor stal se po zvolení profesora filosofie Josefa Matochy arcibiskupem aspirantem na jeho místo vysokoškolského učitele. Je však komunisty ze studia na filosofické fakultě po únoru 1948 vyloučen a v mimořádném termínu 10. dubna 1949 vysvěcen na kněze.

Primiční mši sv. sloužil o Velikonocích ve Starém Městě. Jako kaplan působil v Mikulovicích, v Jeseníku, v Jablunkově a Dolní Lutyni. V době komunistické zvůle šli, jak známo, ti nejlepší do vězení, k PTP, do dolů či továren, zatímco jejich spolužáci ve svazáckých košilích do vysokých společenských a politických funkcí.

Také P. Mikulec je nucen na dlouhé tři roky nastoupit k pomocným technickým praporům, kde utrpěl značnou újmu na svém stejně křehkém zdraví.

Jako farář pastoroval ve Zlatých Horách, v Domaslovicích, na Morávce a v Janovicích, zde se po dlouhé a bolestivé nemoci 31. května 1988 s tímto světem rozloučil. Odpočívá na tamějším hřbitově vedle svých předchůdců.

P. Ladislav Mikulec proslul nejen svými obsáhlými vědomostmi v oboru teologie a zejména filosofickou erudicí, ale také znamenitými filologickými znalostmi. Svědčí o tom i jeho vynikající překlad historického románu z počátku éry křesťanské, z doby Tiberia a Kaliguly, s názvem Roucho z angličtiny. Autorem knihy je americký spisovatel Douglas Lloyd.

Během všech těch čtyřiceti let kněžské služby musel P. Mikulec, člověk hluboké zbožnosti a jemné ušlechtilosti, překonávat mnoho protivenství a hořkosti. Vždy však zůstal věren svému povolání, své farní rodině a Kristu - i andělskému učiteli Tomáši Akvinskému.

P. Jaromír Hučka

Narodil se 13. dubna 1925 ve Starém Městě. Po násilném uzavření místeckého gymnázia v říjnu 1941 byl poslán na nucené práce k technickému útvaru Nothilfe v Zákolanech u Kralup. V posledních měsících války přikázán na zákopové práce a kromě toho byl v této krajně nebezpečné době spolu se svým otcem zatčen a vězněn gestapem.

Po maturitě na místeckém gymnáziu se zapsal na právnickou fakultu Karlovy univerzity, cestou do Prahy se však zároveň přihlásil v Olomouci na teologii. Vlivem staršího spolužáka bohoslovce L. Mikulce se rozhodl pro studium v olomouckém semináři.

Primiční mši sv. celebroval 18. prosince 1949 v chrámu Panny Marie ve Frýdku. P. Jaromír Hučka byl výborný zpěvák a milovník hudby; ovládal několik hudebních nástrojů.

Jako kaplan působil v morávecké farnosti, na kterou často rád vzpomínal, v Bohumíně, později na zpustošené faře, v krajně svízelných podmínkách, v Ondřejovicích u Zlatých Hor, v Domašově pak pět měsíců zastupoval onemocnělého duchovního. Na několik let se stává jeho působištěm Kopřivnice a posléze byl jmenován farářem ve Starém Jičíně, kde postavil s obětavou pomocí farníků novou faru, dal vymalovat kostel a pořídil kvalitní věžní hodiny.

Do všech těchto akcí se vedle náročných pastoračních povinností zapojuje, skvěle technicky vybaven, s plným nasazením, jak o tom vypovídá i pamětní deska při vstupu do farní budovy.

S podlomeným zdravím je hospitalizován v těšínské nemocnici, kde krátce po zlepšení zdravotního stavu, dva dny před propuštěním z nemocnice, náhle na následky infarktu dne 13. listopadu 1981 ve věku 56 let umírá.

Pohřební obřady v mariánském chrámu ve Frýdku vykonal a se svým přítelem a spolužákem se za velké účasti nejen věřících 21. listopadu1981 rozloučil P. Josef Holek. Na přání svých farníků odpočívá P. J. Hučka v kněžské hrobce na starojičínském hřbitově.

 

Protože značnou část své pastorační činnosti vykonával obětavě P. Josef Bukovan ve Starém Městě, připomeňme si tuto významnou kněžskou osobnost, starším staroměstským farníkům jistě dobře známou.

 

P. Josef Bukovan

P. Josef Bukovan se narodil roku 1886 v Horelici, okres Čadca. Po maturitě na místeckém gymnáziu v roce 1907 studoval bohosloví ve Vidnavě, kde byl také roku 1912 vysvěcen na kněze. Jako kaplan působil několik let ve Skalici u Frýdku a pak dlouhou dobu ve Frýdku jako vrchní kaplan a administrátor poutního chrámu P. Marie, kde kázával poutníkům ze Slovenska jejich lahodnou mateřštinou.

Vedle pastorační práce, kterou vykonával převážně ve Starém Městě (vyučování náboženství, bohoslužby, křty, pohřby atd.) se navzdory nepevnému zdraví horlivě věnoval veřejnému životu: člen předsednictva Lidové spořitelny a knihovní rady, starosta Orla, duchovní vůdce Katolických tovaryšů. Své ministranty oblažoval štědrostí a kultivovaným humorem.

Ve svých padesáti letech (v roce 1936) byl jmenován farářem v Bruzovicích a po druhé světové válce děkanem. Těšil se velké úctě pro svou hlubokou zbožnost, šlechetnost a sociální cítění. Poslední léta svého bohatého života trávil vážně nemocen (rakovina tlustého střeva) v Emeritním domě ve Frýdku. Zemřel v roce 1974, tedy v 88 letech.

S vzácnou kněžskou osobností P. Josefa Bukovana se věřící rozloučili při mši sv. v mariánském kostele ve Frýdku. Tělesné pozůstatky pana děkana byly pak převezeny do jeho rodné obce a tam uloženy k dočasnému odpočinku.

A jak se dostal pan děkan do našeho kraje?

V roce 1895 otevřela Matice místecká české gymnázium pro chudé chlapce domácích živnostníků a venkovských pasekářů, dělníků a učitelů jako protiváhu německému gymnáziu ve Frýdku. Dostalo se jim téměř úplného zaopatření, aby jejich rodiče byli zbaveni hmotných starostí. Tito studenti působili později jako vlastenečtí učitelé a kněží v našem kraji a stali se pevnými národními sloupy, které odolávaly germanizačnímu náporu.

P. Josefa Bukovana získal pro studium na místeckém gymnáziu, připravil jej k přijímací zkoušce a podporoval obětavý vlastenecký kněz P. Angelus Lubojacký. Podobně se ujímal i dalších chlapců ze slovenského pomezí, kteří neměli v té době jinou možnost než studovat na maďarských školách.

Pan děkan Bukovan sám podobná dobrodiní podle svých možností prokazoval mnoha českým a slovenským chudým studentům.

 

Staroměstský hřbitov

Původně měl Frýdek hřbitov kolem farního kostela a na něm byli pohřbíváni všichni farníci. Patrně hned od postavení kostelíka sv. Jošta (od roku 1612) byl u něho zřízen maličký hřbitov, na němž byli pochováváni obyvatelé předměstí, blízkého okolí a Starého Města. Hřbitov u farního kostela sv. Jana Křtitele už nestačil pro vzrostlý počet městského obyvatelstva. O existenci hřbitova u kostelíka sv. Jošta svědčí také historie pověstného, přes sto let trvajícího sporu mezi frýdeckými a dobrodinskými faráři o to, kde mají být pohřbíváni Staroměšťané a komu náleží štola (odměna za církevní úkon) za jejich pohřby. Ze zpráv o sporu vyplývá, že v době moru roku 1624, kdy město Frýdek bylo uzavřeno a nemělo faráře, přestali Staroměšťané pochovávat své mrtvé na hřbitově u sv. Jošta a činili tak na hřbitově v Dobré. Pře byla definitivně rozhodnuta až za faráře Kryštofa Pašky v roce 1750 vratislavským biskupem Filipem Gotthardem, a to ve prospěch frýdeckých farářů.

Když bylo za Josefa II. zakázáno pohřbívacím řádem pohřbívat uprostřed města kolem farního kostela, byl tento původní hřbitov zrušen a hřbitov u sv. Jošta, který obdržel označení ecclesia funeralis (pohřební kostel) se stal hřbitovem všeobecným. Bylo proto nutno jej zvětšit. Farář hrabě Pražma zatím rozšířil hřbitov o plochu sousedící farní zahrady. Roku 1796 už ani to nestačilo, proto město koupilo od měšťana Bernata Kratochvíla za 135 zl. kus pole, které sousedilo se hřbitovem. Tento rozšířený hřbitov posvětil farář Josef Šíp ještě téhož roku. Farníci (kromě cizích osob) za místo pro hrob neplatili. Starost o oplocení hřbitova náležející předtím jen městu, které jej také roku 1799 oplotilo, připadla později podle vládního nařízení držitelům patronátního práva a farníkům.

Roku 1851 bylo třeba tento hřbitov znovu rozšířit a tu se město Frýdek dohodlo se Starým Městem, že zakoupí pozemek hraničící se hřbitovem od Ignáce Glase. Frýdek se se Starým Městem domluvil, že veškeré výlohy zaplatí společně podle poměru počtu obyvatelstva. Na podkladě této dohody rozhodlo okresní hejtmanství dne 18. července 1853 takto: Dle posledního sčítání lidu má Frýdek 3 616 obyvatel a zaplatí 435 zl. 59 kr. a Staré Město mající 531 obyvatel zaplatí 64 zl. 1 groš. Zaplatil tedy Frýdek asi šest sedmin kupní ceny a Staré Město jednu sedminu. To bylo poslední rozšíření hřbitova u sv. Jošta a od tohoto roku zůstal nezměněn asi v těch rozměrech, jak vypadají dnes Komenského sady.

Ale počet obyvatel Frýdku a jeho blízkého okolí rychle rostl. Proto roku 1894 se začalo pochovávat na novém hřbitově, zřízeném daleko za městem směrem k Dobré (nynější městský hřbitov). Hřbitov u kostela sv. Jošta byl definitivně zrušen na začátku třicátých let tohoto století a na jeho místě zřízeny sady. Funkci pohřebního kostela plnil však kostelík sv. Jošta až do postavení obřadní síně na frýdeckém hřbitově.

I když Staroměstští mají právo pohřbívání na Frýdeckém hřbitově, rozhodli se zřídit si vlastní hřbitov. K tomuto účelu byl získán pozemek od zdejšího rolníka Josefa Bučka výměnou za jiný pozemek obecní z bývalého selského statku čp. 9. Hřbitov byl ze strany silnice ohrazen železným mřížováním se zděnými pilíři a železnou branou. Ostatní oplocení hřbitova bylo provedeno plotem tyčkovým. Na hřbitově byla zbudována zděná márnice a uprostřed postaven mramorový kříž, jejž zhotovil Boh. Heidrich z Opavy. Na jeho podstavci čteme letopočet 1894 a na tabulce nápis:

 

Pane Bože i z mrtvých vstalý pane Ježíši Kriste, smilujte se nad námi!

 

Na pečlivě udržovaném hřbitově se zastavuji u hrobu šlechetných manželů Fr. a R. Myšinských, svých křestních kmotrů, a jejich rodiny, hned naproti u místa posledního odpočinku Drahomíry Vašutové, vždy znovu se zamýšlím nad osudem nadějné studentky a vynikající sportovkyně, která dotrpěla po amputaci obou nohou. Umírala na následky sarkomu ve věku 18 let, který je plný žízně po životě. Šla heroicky bolestnou cestou. S drásající a bezradnou lítostí jsme tehdy ve škole prožívali její agónii. Po návštěvě hrobů rodin svých přátel a našich dvou obdivuhodně vzdělaných gymnaziálních profesorů vzpomínám vzácné osobnosti Blažeje Nikla a jeho obětavé manželky. V masivní hrobce rodiny Josefa Moškoře našel poslední azyl prof. Josef Skotnica, akademický sochař7.

Tíhneme k životu, k jeho plnosti, ale jsme smrtelní. Jak dosvědčují nápisy na většině náhrobků, nejsme tu docela doma, patříme zároveň jinam.

My, kteří věříme, nezoufáme, neboť víme, že smrt je pouze přechodem z jedné formy existence do jiné, vyšší, duchovní, říká Otokar Březina.

V Čechách se hřbitov kdysi nazýval „svatým polem“. Prosme a přejme všem odpočívajícím na zdejším „svatém poli“, aby je Bůh přijal do svého světla a dal jim vidět svou tvář. Stejně jako život a smrt, tak i chrám a hřbitov patří k sobě. Chrám je pomníkem živoucí společné lidské víry, hřbitov pak pomníkem vděčnosti a piety k zesnulým, v křesťanském pojetí spojené s nadějí ve vzkříšení.

 

***

 

Závěrem vyjadřuji vděčnost panu Josefu Kročkovi, zasvěcenému znalci historie rodné obce, za chvíle, které mi věnoval. Mé poděkování patří studentu architektury p. Michaelovi Kocychovi za zapůjčení jeho výtečné studie o historických stavbách Starého Města a obětavému kostelníkovi p. Ludvíku Novákovi za vstřícnou spolupráci.

Literatura

Liber Ecclesiae parochialis S. Joannis Bapt. Fridecae de anno 1826 a Iosepho Carolo Schipp Parocho Fridecensi compilatus, s. 75

Rukopis. Archív farního úřadu ve Frýdku.

Kronika obce Staré Město od r. 1925, Okresní archív ve Frýdku-Místku, s. 85 - 88, 135, 146, 150, 154

Z dějin Starého Města a kroniky Kročkova rodu, soukromý archív, s. 6, 9, 12

Adamus, A.: Z paměti ševcovského cechu, ČZ, 2. r., 1925/26, s. 107, 109

Adamus, A.: Přehled dějin Těšínska za vlády Marie Terezie, Sl. Ostrava 1925, s. 4

Findinský, K.: Dějepis farního kostela u sv. Jana Křtitele, Těšín 1876, s. 40, 41, 46

Hrozek, A.: Školství ve F-M před protektorátem, Sborník 700 let Frýdku-Místku, F-M 1965, s. 189, 190

Kadlec, J.: Přehled českých církevních dějin, 2. díl, Křesťanská akademie, Řím 1957, s. 159 - 9

Kalus, K.: Z dějin města Frýdku ve sborníku 60 let Frýdecké spořitelny, Místek 1929, s. 83

Kocych, M.: Stavební vývoj a historické stavby obce Staré Město. Práce Středoškolské odborné činnosti. Gymnázium Petra Bezruče F-M šk. r. 1990/91, s. 7, 8, 21, 22

Miarka, A., Muroň, E.: Čtení o Pražmě, MNV v Pražmě 1977, s. 7, 8 Mikoláš, J. L.: Příspěvek k dějinám školství na Frýdecku. Vlastiv. příloha Obrany Slezska č. 22/1932, s. 3

Mikoláš, J. L.: Počet obyvatelstva vesnic panství frýdeckého z druhé polovice 17. století. Vlastiv. příloha Obrany Slezska č. 23/1932, s. 23

Mikoláš, J. L.: Slezské pěsničky, Raškovice 1918

Novák, K.: Kapitoly ze starších dějin Lískovce, F-M 1995, s. 5, 12

Novák, K.: Poutní chrám P. Marie ve Frýdku, Praha 1994, s. 4

Sláma, F.: Dějiny Těšínska, Praha 1889, s. 215 - 217, 245 - 246

Svoboda, J.: Slezský sborník, roč. 48, Opava 1950, s. 305, 308, 312

Šretrová, B.: Letem dějinami Frýdku, účetní zpráva Frýdecké spořitelny za rok 1932, Frýdek 1932, s. 18, 19

Žáček, R.: Přehled dějin protifeudálního odboje na Frýdecko-Místecku, OVM ve F-M 1980, s. 51, 70, 71

Beskydské besedy 1914, roč. L, Přívoz 1914, s. 11, 155

Zeitschrift für Geschichte und Kulturgeschichte Schlesiens, Opava, 14. - 15. roč./1919 - 1920, s. 97

 

PhDr. K. Novák & Obecní úřad Staré Město, 1997

 

Zdroj: bazilika.net (2.1.2014)

 

Jaromír Lenoch © Aktualizace  2.1.2014