Zpět na Pržno

Historie obce

Pržno, bývalý politický okres Frýdek

Úzké údolí Ostravice se otevírá za Frýdlantem nad Ostravicí, směrem na sever k Frýdku-Místku a Ostravě, do zvlněné krajiny Moravské brány. Pod prvními vyššími kopci beskydského předhůří se na dohled od nejvyšší hory Beskyd, Lysé hory (1 324 m), rozložila vesnice Pržno. Byla to vesnice s nejmenším katastrem v bývalém okresu Frýdek-Místek, která vznikla na údolní záplavové nivě řeky Ostravice, jako lánová ves kolonizačního typu asi již před rokem 1573, kdy je o ní první písemná zmínka.


Vesnice ležící na pravém břehu řeky, která kdysi tvořila hranici mezi Moravou a Slezskem, byla součástí frýdeckého panství, se kterým sdílela po staletí své osudy. Přijetím lenní svrchovanosti českého krále nad těšínským knížectvím, ke kterému frýdecké panství patřilo, se dostalo celé území a s ním i Pržno do celku českého státu. Obec byla spravována panskými úředníky a svým fojtem, nevymykala se nijak z obrazu poddanských vsí a do dějin nevstoupila ani jako celek, ani jako rodiště významné osobnosti. V materiálech uložených v archivech a muzeích je možné sledovat život jejích obyvatel, kteří jako rolníci obdělávali půdu katastru, který se po staletí ve výměře pohyboval okolo 300 ha a na němž hospodařilo okolo deseti sedláků a různý počet půlláníků, zahradníků, či chalupníků, jak se jim kdy říkalo. Dnešní rozloha území obce je 293 ha.


Býval zde fojtský mlýn, později panský a lisovna oleje s pilou a zřejmě také dílny kováře, sedláře a jiných řemeslníků, kteří byli ve vesnici tenkrát neodmyslitelní. V době rozmachu manufakturní výroby železa ve Frýdlantě n./Ostr. a v Bašce, se zřejmě část obyvatel obce začala živit jako námezdní pracovní síly v těchto výrobních zařízeních. Jedinou historickou stavbou, která se v obci zachovala je právě starý průplav pro plavení dříví k vysoké peci v Bašce. V roce 1700 dostala obec od tehdejších majitelů Frýdeckého panství, hrabat Pražmů, do znaku plamenného kohouta, který jí byl po r. 1990 českým parlamentem potvrzen jako: „vpravo hledící zlatý plamenný kohout v modrém poli“. Stejné je také řešení obecního praporu.


Po zrušení nevolnictví a roboty a po reformách správního uspořádání tehdejší habsburské monarchie získala obec právní subjektivitu, která se také projevila ve snaze občanů o zvelebení obce. První školní výuka začala v roce 1844 v jedné světnici statku č.p. 25, předtím od počátku 19. století docházely prženské děti do farní školy na Borové v Malenovicích. V letech 1856-1873 se vyučovalo již v Pržně v domku č.p. 50. Pro nevyhovující podmínky vyučování byla na jeho místě postavena první budova školy v obci, která nyní slouží jako sídlo obecního úřadu. Druhou prženskou školní budovou je současná Základní škola v Pržně postavená v roce 1927.


Významným urychlením růstu a rozvoje obce bylo postavení zastávky na budované železniční trati Ostrava-Kojetín v roce 1870. Tehdy měla obec Pržno 400 obyvatel.


Hasičský sbor byl ustaven a působí v Pržně od roku 1904. Dominantní prženská budova, římsko-katolický kostel Neposkvrněného početí P. Marie, byl postaven na přání občanů ze sbírek v místě, ve Slezsku a na Moravě v letech 1909-1910. Spolková činnost se v Pržně rozvinula založením čtenářského spolku, záložny a také v tělovýchově. Dělnická tělovýchovná jednota byla v Pržně založena v roce 1924.


Prudkým rozvojem prošla obec hlavně po druhé světové válce v období industrializace Ostravska a tzv. socializace zemědělství. V Pržně již není stavení, které by bylo starší 200 let. Péče o starou zástavbu se soustřeďuje na objekty, postavené v minulém století.

V r. 1990 obnovila obec svoji samosprávu, kterou dočasně ztratila při slučování obcí v období 1974 až 1989. V té době bylo Pržno dočasně součástí Frýdlantu n./Ostr.

 

Jak staré je Pržno?

Když v roce 1573 prodal slezský kníže Václav frýdecké panství Matyášovi a Jiřímu z Lohova za 36 000 slezských zlatých, objevilo se v listinách jméno Pržno, jako jméno jedné z prodávaných vesnic na panství. Od tohoto časového údaje se pak počítá stáří Pržna spolu s jinými v listinách zmiňovanými lokalitami.

Je to však skutečné stáří? Určitě ne. Na území dnešního Pržna se jistě mohli usazovat a pravděpodobně i usazovali lidé již dávno před tímto datem. Samo jméno vesnice svědčí o tom, že někdo vypálil místo v tomto prostoru, aby zde mohl žít a nějakým způsobem hospodařit. Možná to byl včelař, uhlíř, nebo snad i zemědělec, nebo skupina lidí, které ta „vyžářená« země nějakým způsobem živila.

Místo leželo na samé hranici dvou feudálních panství, hukvaldského a frýdeckého a navíc i na hranici dvou vyšších útvarů, Moravského markrabství a Těšínského knížectví. Hranicí byla tehdy řeka Ostravice. Těžko bychom si mohli představit, že by hranice panství zůstala neobsazena a neosídlena, když na druhé straně hranice olomoucký biskup Bruno pilně kolonizoval své statky a vysazoval nové a nové vsi za účelem hospodářského využití a vojenského posílení pohraničního kraje. Navíc proti proudu Ostravice vedla i cesta, či stezka, která nebyla sice stejného významu jako cesta Jablunkovským průsmykem, ale v čase potřeby ji mohla nahradit. Byla to cesta přes dnešní Ostravici, Bílou a Hlavatou směrem na Slovensko, do tehdejších Uher. Cesta byla ze strany Slezska chráněna zřejmě také pohraničními hrádky, či jinými drobnými opevněními v Janovicích, nad soutokem malého potoka a Ostravice naproti Frýdlantu a na Bílé.

K roku 1300 na místě dnešního Frýdlantu vznikla vesnice, kolonizačního založení. O jejím vzniku jsou dobové zprávy a jsou také zprávy o kolonizačních projektech na dalších místech hukvaldského panství. Kozlovice vznikají v roce 1294 jako typická lánová ves a protože Pržno svým dělením plužiny (obdělávané a využívané půdy) je také jasným příkladem lánového kolonizačního půdorysu, nabízí se otázka, zda nevzniklo snad již někdy v této době, jako nové osazení, možná i na již starším sídlišti.
Kolonizace probíhala tehdy tak, že majitel pozemků postoupil tzv. lokátorovi ohraničený pozemek, na který si on pak přivedl osadníky, se kterými půdu obsadil (případně i se stávajícími usedlíky), rozměřil jim nově půdu na lány na kterých pak hospodařili a z nichž odváděli dávky majiteli panství. U nás se lokátorovi říkalo fojt a jako zakladatel nové osady měl právo na tzv. „fojtský lán", který měl větší výměru než lány ostatní, selské (lán měl v různých obdobích různou výměru a existovaly navíc různě velké lány selské, kostelní, panské aj.). Fojt také vykonával, ve jménu vrchnosti, omezenou soudní pravomoc v dané obci.
Pozemky se dělily většinou tak, aby každý z osedlých (cítíte již jméno sedlák?) měl půdu stejné kvality a tak vznikaly lánově vsi, kde jednotlivé lány ležely vedle sebe, odděleny cestami na pole, s usedlostmi zpravidla uprostřed lánu, obvykle u cesty, nebo potoka. Lesy a pastviny bývaly na okraji území. Podle tohoto schématu je vlastně ještě dodnes rozdělen i katastr Pržna, i když za staletí bylo mnoho změn, které pravidelnost lánů porušily a hlavně tzv. socializace setřela hodně z původního stavu. Ale ještě nyní je možné dobře pozorovat úvozy na terase původního břehu Ostravice (nad Plavařským potokem), kterými vedly cesty na pole od jednotlivých „gruntů«. A v paměti starších občanů se uchovala také jména jednotlivých držitelů těchto polí a cest.
V soupisech a urbářích bylo v Pržně uváděno okolo deseti až jedenácti sedláků s lány, které od severního okraje katastru po jižní by bylo možno označit čísly od I. do X. .a k nim si dnes přiřadit jména posledních hospodářů z dlouhé řady majitelů. Pravděpodobně se tento počet příliš po staletí neměnil. Pouze velikost výměry se jistě dělením a naopak slučováním v běhu času měnila. Ještě o jedné skutečnosti je nutno se zmínit, protože stopa po ní se rovněž dochovala do dneška. V urbářích a soupisech je v Pržně uváděn mlýn. Ten se do dneška nezachoval, ale náhon od splavu stojí dodnes a je dokladem pravdivosti zápisů. U mlýnů obvykle vznikaly také pily a zdá se, že ta prženská je vlastně nástupkyní zaniklého mlýna, nebo po něm zbyla, či snad vznikla jeho přestavbou. Stojí totiž určitě na jeho náhonu.

Při pozorném pohledu na terénní útvary v obci, čtením pomístních jmen a názvů můžeme nalézt mnoho z toho, co se zdá již být dávno zmizelým. Právě proto můžeme právem předpokládat také to, že historie Pržna se neodvíjí až od zmíněného roku 1573, kdy známe první psanou zprávu o obci, ale již od časů, asi mnohem dávnějších.

Jk

Zdroj: przno.cz (10.11.2006)

 

Jaromír Lenoch © Aktualizace  10.11.2006