Horní Dvorce

Kříž

Na návsi

 

Velkostatek D)

 

 

 

Zpět na okres

Panství

 Politický okres Dačice, s.o. Telč

1961 Okres

Část Zahrádky

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie obce D)

Stará ves jméno svoje má podle svobodného zemanského dvorce s tvrzí po staletí se tu připomínajících. Ves patřila až do pobělohorské doby českým vladykům, drobným šlechticům. Zbytky tvrze na ostrohu nad hlubokým údolím Dvoreckého potoka byly ještě na počátku 20. patrné, proto říká se tu „Na Zámku“. Není tu spojení silničního (v.r.1913, silnice postavena v r. 1920).

První zpráva o Dvorcích pochází z roku 1353, kdy ves s tvrzí byla v majetku bratrů Ctibora a Bočka ze Zahrádky a na Dvorcích. (Stybor et Bosco fratres de Zahradca et in Dworzesz). V dalších letech lze uvésti jména dvořáků či zemanů s přídomkem „ze Dvorců“ se píšících jako r. 1364 Filip, r. 1369 Přibík a Alber. R. 1373 Aleš Ježík a manželka jeho Dobraňa připomíná se ti již mlýn (později pila-Pilný rybník, dnes sádky Rybářství Telč, a.s., pod rybníkem Pilný-soukromý rybářský revír). R. 1406 prodala Dobraňa Šavlová zdejší tvrz se dvěma dvory Janu ze Dvorců, který držel také dvůr v Horním Meziříčku. R. 1415 koupil své ženě Majdaleně dvůr Přibík z Palupína. Z listin archivu zámeckého se dozvídáme, že r. 1444 rozhodnuto Jindřichem z Hradce, by Hron ze Stojčína, který tehdy držel Dvorce, platil kopu platu a desátky Telčskému panství (Páni z Hradce, Vítkovci). Poněvadž tu tehdy nebylo lidí usedlých, Dvorce pustly a Hron bral vše, co nad kopu bylo sám.

Války, bouře husitské a nepokojná léta po válkách těžce dopadly na tuto krajinu. Kolem roku 1450 vlastnil Dvorce Jan Babka z Meziříčka, společně se svými syny a byly mu r 1466 králem Jiřím z Poděbrad Dvorce i s Meziříčkem v Zemské desky vloženy.

Téměř sto let zůstaly Dvorce u rodu Babků, až Burijanem Babkou r. 1547 prodány Jindřichu Radkovci z Mírovic (v té době majitel Palupínského panství). Po něm dostaly se r. 1573 Janu Hodickému z Hodic a na Rudolci.

Později r. 1636 poznamenán v Zámeckém archivu telečském majetník Jiří Koňas z Vydří.

Roku 1666 kupuje Dvorce hrabě Ferdinand Wilém Slavata (písmeno W je ve znaku Telče a Jindřichova Hradce) vyženil celý majetek pánů z hradce sňatkem s Otylií sestrou Jáchyma Oldřicha Hradce, přechod do vlastnictví Slavatů byla významná změna a fiskální zajištění velkostatků Slavatových se odrazilo v přestavbě objektu dvorce a jeho tehdejší modernizaci. Současně však znamenala další rozšíření velkostatků na úkor drobné české šlechty. Páni z Hradce a Slavatové v tomto kraji v pobělohorskédobě systematicky skupovali původní vladycké statky a vsi, jeden z mála svobodných statků se zachoval Zámeček Palupín s hospodářským dvorem. Slavata původně protestantství podporující šlechtic konvertoval ke katolicismu, což mu zachránilo majetky o které by po Bílé hoře pravděpodobně jinak přišel. Přechod ke katolicismu mu nezapomněly české stavy a byl vyhozen z okna pražského Hradu při druhé pražské defenestraci. Píše se v listinách archivu, že Dvorce za třicetileté války (1618-1648) podruhé zpustly a Slavata je osadil novými osadníky, bylo zde tehdy deset statků jeden zůstal neosazený. Nařízeny byly velmi malé urbariátní dávky (4 slepice ročně). Obnoven byl také mlýn do zánovního stavu (založen před r. 1373). Dvůr bšlechtické erbyyl zjinačen, přestavěn a v lepší řád stavení uvedeno. Budova pivovárečku byla zbořena a na jejím místě postavena velká kolna se špejcharem v půdě (v sousední polovině dvora). Tvrzka zůstala jeko předešle a má pohodlné obydlí pro hejtmana a jiné oficíry. Původní velká tvrz byla rozbořena za husitského obléhání z protilehlého kopce údajně přímo Janem Žižkou. Tvrzka, jak se píše, je obytná část v sousední polovině dvora, která zůstala nezměněna tedy více než 400 let.

Obrovské dědictví Slavatovské přechází na Františka Antonína Liechtenštejna a Kastelkornu sňatkem s Marií Markétou Slavatovou. Posléze Telečské panství přechází na Aloise Arnošta hraběte Podstatského z Prusinovic ten se již pak píše jako Podstatský-Liechtenštejn a dochází i ke spojení jejich erbů.

Roku 1848, kdy zrušena robota byl Dvorecký statek v majetku Leopolda III. PodstatskyLiestejštejna, spadal pod velkostatek Studenský. Ke dvoru náleží tehdy 72 hektarů orné půdy, 26 hektarů luk a pastvin, tedy asi sto hektarů. Dále asi padesát hektarů lesů.

V roce 1932 je dvůr rozdělen na dvě poloviny mezi rodinu Šprinclovu a Heřmánkovu, takto rozdělen zůstává zatím dodnes. U Šprinclova statku zůstává 13 hektarů orné půdy a 4 hektary luk. Do roku 1950 po dvě generace rodina hospodaří a poté na statku začíná hospodařit JZD Zahrádky.

 

Rok

obyv

domů

1850

 

1927

 

1930

147

 

1947

 

1961

 

1970

 

2001

22

 

2009

22

  

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí v republice čsl, 1927

 

C) cs.wikipedia.org (22.3.2015)

D) hornidvorce.cz (22.3.2015)

 

 

 

Jaromír Lenoch © Aktualizace  22.3.2015