Zpět na Leskovec nad Moravicí

Historie obce

Leskovec nad Moravicí, bývalý politický okres Bruntál

 

HISTORIE A SOUČASNOST

Leskovce nad Moravicí

k 770. výročí založení obce

(1224 - 1994)

 

Obec, patřící k nejstarším sídlištím Jeseníků, je nazvána v zakládací listině z r. 1224 /Zemský archiv Brno/ LECHSDORF.

Lechové - je prastaré pojmenování obyvatelů Polska. V oné době se usadilo v Jeseníkách mnoho polských osídlenců, kteří se zabývali hornictvím a rýžováním zlata.

Po vpádu Mongolů, kdy většina osad v okolí Dvorců a Benešova byla rozbořena, povolal r. 1241 olomoucký biskup Bruno nové kolonisty ze Slezska, kteří kraj opět osídlili. Možná, že se vrátili zpět do obce i po různu roztroušení osadníci polské národnosti, kteří uprchli do lesů a po návratu zde vybudovali primitivní dřevěná obydlí, vykáceli okolní prales a zúrodnili získanou půdu.

8. března 1302 oznámil majitel panství Milota z Benešova svým synům Tobiášovi a Benešovi, že pro spásu vlastní, jakož i svých předků, daroval polovinu vesnice Spachendorf - Leschowicz, ležící v krajině opavské, klášteru velehradskému /polovina vesnice směrem k Bohdanovicím až po řeku Moravici/. Druhá polovina vesnice zůstala ve vlastnictví tehdy zámožných pánů z Benešova.

V roce 1320 přechází Leskovec do majetku opavského knížete Mikuláše II.

Roku 1377 při rozdělení opavského území mezi syny Mikuláše II. připadl Benešov s větším počtem vesnic - mezi nimi také Leskovec /Spachowitz/ - Janu I.

Za husitských válek v letech 1420 - 1432 byla vesnice těžce zkoušena, mnoho obyvatelů usmrceno, mnoho odvlečeno, avšak některým se přece podařilo uprchnout a vrátit se zpět domů. Okolí Dvorců a Benešova bylo zpustošeno, obchod a veškeré dění ustaly, bída a epidemie ničily obyvatelstvo.

V letech 1474 - 1476 úpěl kraj pod těžkými boji mezi uherským králem Matyášem Korvínem a polským Kazimírem I. Také Leskovec byl velmi zpustošen - až na některé usedlosti. Mnozí obyvatelé nalezli úkryt v okolních blízkých lesích a zachovali alespoň holé životy, jak je zaznamenáno v hlavním lichtensteinském knížecím archivu v Bučovicích.

V roce 1556 řádil v prostoru Horního Benešova a Dvorců asijský dýmějový mor. Také v Leskovci si vyžádal mnoho obětí, které byly na příkaz vrchnosti pohřbeny ve společném hrobě mimo obvod vesnice, aby byly zničeny zárodky moru.

Vrchnost povolala nové osídlence z Braniborska a Slezska, aby vyplnili vzniklé mezery v počtu obyvatelstva.

V roce 1557 byla v obci zřízena evangelická modlitebna. Majitel panství markrabě Jiří Braniborský byl horlivým stoupencem protestantismu a ve většině vesnic byly postaveny evangelické kostely.

Od roku 1623 přechází obec do trvalého majetku rodu Lichtensteinů.

V období třicetileté války v letech 1618-1648 krajem procházela různá vojska, která pustošila zem, okrádala a ubíjela lidi. Těžkým válečným rokem byl rok 1642. Švédové obsadili Razovou a Leskovec. Loupení, drancování a vraždění bylo na denním pořádku, takže mnoho obyvatel přišlo o život. Jiní uprchli do lesů, kde zemřeli hladem a zimou. Švédští vojáci brali koně ze stájí výměnou za své hubené, vychrtlé herky. Také hovězí dobytek, vepře a ovce uloupili a odtáhli.

Teprve 21. července 1650 odtáhli poslední Švédové z Benešova a obyvatelé si oddechli. 24. července 1650 byly z příkazu vrchnosti ve všech kostelích krnovského panství slouženy slavné bohoslužby na poděkování a vyhlášen mír.

Obec se pomalu zotavovala, většina domů byla postupně opravena, některé znovu vystavěny.

Zajímavé je vrchnostenské nařízení z roku 1668, kdy bylo i v Leskovci zavedeno zvonění proti bouřce. Když se blížila bouře, musel zvoník rychle vyběhnout na věž kostela a usilovně zvonit, aby všemohoucnost Boží na pokorné prosby křesťanů bouři odvrátila a aby nebylo způsobeno škod na území obce. Za zvonění proti bouři dostával zvoník od obce mzdu - solarium.

Roku 1688 byl postaven místo dřevěné modlitebny kostel a vysvěcen olomouckým světícím biskupem.

V roce 1714 řádil v Leskovci mor, takže vymíraly celé rodiny a mnohé usedlosti byly prodány za pakatel. Usedlíci v obci složili slib, že o sobotách nebudou vyvážet hnůj, ale budou konat mariánské pobožnosti. Tento slib byl pak v obci po dlouhá léta věrně dodržován.

Roku 1717 byla v obci postavena morová nebo Rochova kaple.

Velmi významná byla zpráva:"První zemáky /kobzole/ sadili u nás prý roku 1722 v Leskovci, jenž nyní také Špachov slove."

V roce 1744 vypukla druhá slezská válka, při které vystupovala naším krajem vojska pruská, uherská i rakouská a místní obyvatelstvo tím opět velmi trpělo.

V roce 1768 byl v Leskovci vystavěn kostel sv. Vavřince a byla zde zřízena expozitura.

Triviální škola byla zřízena v Leskovci v roce 1780 a vyučování bylo zahájeno podle nových regulí zkušenými učiteli.

Také válka s Francií, která začala v roce 1798 a skončila až v roce 1815 uzavřením míru, přinesla místním lidem mnohé útrapy.

V roce 1848 došlo k mnoha změnám: Vyšly nové říšské, zemské, okresní i obecní zákony. Byla zřizována okresní hejtmanství, okresní soudy, daňové úřady, notářství a četnické stanice.

Podle nového obecního zákona byly v červenci roku 1850 v Leskovci poprvé provedeny volby představeného obce, 2 obecních radních a 9 členů výboru, kteří měli pro příští období tří let říditi osudy obce.

Rok 1855 byl velmi studený a špatný. Na kvetoucí obilí napadlo na metr sněhu, který se udržel po několik dní. Hospodáři odstraňovali z obilí sníh napnutými provazy. Byla to však chyba, neboť klasy zůstaly prázdné.

V roce 1858 byla zavedena nová měna: 1 zlatý se rovnal 100 krejcarům. 

 

2. Vývoj do roku 1949

Pro porovnání údaje o počtu obyvatel:

z let                                                                       1869                                  1900                                 1930

Leskovec nad Moravicí                                         1858                                  1602                                 1363

Slezská Harta                                                       181                                    184                                   169

Razová                                                                 2173                                  1966                                 1670

 

 

Název naší obce se v průběhu let několikrát změnil: Dochovaná "Revizní kniha Poštovního úřadu v Leskovci nad Moravicí" obsahuje zápisy o revizi od roku 1868 do 8. 9. 1938.

Název obce je uváděn do roku 1920 jako  SPACHENDORF, od roku 1921 ŠPACHOV, od roku 1925 do roku 1938 LESKOVEC NAD MORAVICÍ.

Dále víme, že po obsazení pohraničí v roce 1938 to byl německý SPACHENDORF a po osvobození v roce 1945 opět český LESKOVEC NAD MORAVICÍ.

Obec Leskovec nad Moravicí byla osvobozena Rudou Armádou v neděli 6. května 1945. Vojenskými akcemi nebyla obec příliš poškozena, pouze některé budovy byly zasaženy dělostřeleckými granáty.

 

Z kroniky obce:

Leskovec, Leskovec,
to je naše obec -
v dolině, na kopci,
s řekou Moravicí

Původem z Ostravy,
Slovenska, Moravy,
Valaši, Hanáci,
žijí tu při práci.

Žijí tu pospolu,
v radosti i v žalu,
veselit se budou
i jednou nad vodou.

 

V rámci osidlování pohraničí přicházeli od druhé poloviny května 1945 do Leskovce lidé z Ostravska (z Vratimova a Řepiště), z Valašska (ze Zděchova), z Hané, ze Slovenska (z okolí Čadce) i z ostatních krajů. V obci byla vytvořena místní správní komise, která vykonávala funkci obecní samosprávy. Pořádkovou službu prováděla nejprve milice a potom strážnická stanice Sboru národní bezpečnosti.

Slezská Harta (na pravém břehu řeky Moravice to byla Moravská Harta) byla dříve samostatnou obcí, která měla svého starostu a obecní zastupitelstvo. Žilo zde přes 300 obyvatel. V obci byla škola, kostel se hřbitovem, pošta, 2 obchody, 2 hostince, 1 mlýn s pilou, 1 samostatný mlýn, 1 pila, škrobárna a kamenolom. Podniky převážně využívaly vodní energie řeky Moravice. Voda se zdržovala u splavu a spouštěla se do náhonu, odtud poháněla pily a mlýny. Současně se vyráběla elektrická energie. Pro množství pracovních příležitostí sem docházeli za zaměstnáním lidé z Leskovce i z Bílčic.

Po válce v roce 1945 řídila činnost obce správní komise. Ze závodů byla v provozu škrobárna a zemědělský statek. Obojí bylo likvidováno kolem roku 1952 v souvislosti s výstavbou Kružberské přehrady. Při osidlování pohraničí se vystřídalo v Hartě sice hodně přistěhovalců, ale jen málo zůstalo věrno tichému zákoutí lesního údolí s řekou Moravicí. Většina dříve či později odešla.

Po odsunu Němců v roce 1946 zůstalo v Hartě jen asi 40 občanů a proto ONV Bruntál nařídil její připojení k Leskovci.

 

3. Průmysl v Leskovci

 

Vznik a vývoj výrobního závodu v Leskovci nad Moravicí - kolonii Bílčicích

Tovární budovy byly postaveny v roce 1852 a firmou Olbricht a spol. zařízeny jako přádelna lnu. Tato firma pracovala asi do roku 1875, kdy byl provoz následkem dovozu levnějšího lnu ze zahraničí zastaven.

V roce 1895 byla továrna zakoupena rakouskou firmou A. Rudolph a zařízena jako pletárna. V letech 1925 - 26 byla tkalcovna zvětšena, ale o dva roky později se nevyhnula hospodářské krizi. Jediným majitelem se tehdy stal Dr. Bruno Pollak a brzy nato přistoupil jako společník jeho syn Dr. F. Pollak.

Od roku 1933, kdy byl zastaven podnik ve Dvorcích a stroje byly převezeny sem, vyráběl závod v Bílčicích pletařské a stuhové zboží elastické i neelastické. Pracovalo zde až 500 zaměstnanců.

Po obsazení Sudet uprchl Dr. Pollak se svou rodinou do Anglie a závod byl do konce roku 1939 spravován říšskoněmeckými komisaři. Potom byl dvakrát prodán, naposled firmě "Bři Schielové s. s." centrála Vídeň VI. Hlavní druhy výroby byly: šněrovadla, vlněné lícovky od 4 do 30 mm, kloboukové lícovky pro dámy. Z příkazu německé vojenské správy musel závod v roce 1942 převzít zbrojní objednávku, a to montování zapalovačů. Po přeložení barevny do Rýmařova firma převzala ještě na určitou dobu objednávku obráběcích prací na malé "hromadné bombě".

Po válce závod přešel pod národní správu a byl začleněn do Tkalcoven hedvábí n. p. Praha. Výroba začala v omezeném rozsahu od 1. 9. 1945.

Od 1. 1. 1946 spadal závod do Továren stuh a prýmků, národní podnik Krnov. Pokračovalo se ve výrobním programu z minulých let: ozdobné krajky na dámské prádlo, prádlová guma, pánské šle, šňůrky do bot...Likvidace tohoto závodu jako textilního byla provedena k 31. 12. 1950. Strojní zařízení, technická dokumentace a archiválie byly odvezeny na podnik do Krnova.

K 1. 1. 1951 byla provedena souvztažná úprava kmenového jmění na Elektroisolu n. p. Kolín. Přikročilo se k velké přestavbě závodu, která si vyžádala 13 miliónů Kčs. Byly sem dovezeny lisy s formami, ve kterých se vyráběly většinou výlisky pro izolaci trolejových vedení.

V roce 1952 byl závod přičleněn k národnímu podniku MEZ Postřelmov (Moravské energetické závody).

K 1. 1. 1954 byl zřízen nový podnik Lisovny nových hmot,  národní podnik Olomouc a provozovna v Bílčicích, nyní již v Leskovci, byla do tohoto podniku začleněna. Lisovna byla vybavována novými lisy a souběžně byla zřizována  nástrojárna, která sloužila k údržbě strojů, ale i k výrobě nových lisovacích forem. Začaly se tu vyrábět technické výrobky: stavební výlisky, elektrosoučástky (vypínače, vidlice, zástrčky do 380 V, cívky do radiopřijímačů aj.) a vůbec technické výlisky pro podniky lehkého strojírenství a elektrotechnického průmyslu.

K 1. 1. 1955 byl výše jmenovaný podnik zrušen a vytvořen nový národní podnik Lisovny nových hmot Vrbno pod Pradědem  a závod v Leskovci pod něj také patřil.

Výrobní program se postupně rozšiřoval i obměňoval. Byly instalovány nové lisy, tabletovací stroje, vysokofrekvenční předehřevy, které urychlovaly tvrdící dobu bakelitu. Byla rozšířena výroba stávajících technických výlisků z normálních bakelitových hmot a výroba výlisků nové technologie (premixy), které byly odolnější vůči elektrickému průrazu i vysoké teplotě.

Jediným výrobkem pro spotřební trh byl ruční holící strojek. Stav zaměstnanců  závodu se pohyboval kolem 300.

V roce 1976 byla v závodě zahájena  výroba výrobků na strojích s automatickým cyklem výroby.  Vyráběly se tak květináče pro hydroponické pěstování květin, později záclonové kroužky. V roce 1984 byla do výroby zařazena výroba lahví na saponátové přípravky vyfukováním, v dalších letech výroba lahví na led a "radýlka".

Od roku 1987 dochází v důsledku výstavby přehrady Slezská Harta k omezování výroby, stěhování zařízení a začíná likvidace závodu.

Veškerá výroba v závodě Lisoven nových hmot v Leskovci nad Moravicí byla ukončena 30. prosince 1988. Již v průběhu roku se v Kunově u Bruntálu připravovaly haly i stroje pro převedení části výroby a zaměstnanců z Leskovce. Další zaměstnanci přešli do lisoven v Bruntále, ostatní na jiná pracoviště a místa.

Přání a požadavky, aby se postavily alespoň menší výrobní haly na horním konci Leskovce, nebyly vyslyšeny, natož uskutečněny. Celý areál továrních budov byl rozbořen a srovnán se zemí.

 

4. Zemědělství

 

Před rokem 1945 byl Leskovec nad Moravicí zemědělsko-průmyslovou obcí, kde jedna pětina rodin vlastnila půdu a zabývala se zemědělstvím. Bylo však dosti rodin tzv. kovozemědělců, kde obdělávali menší výměru půdy, na které většinou pracovala žena za pomoci děti a prarodičů, kdežto muž byl zaměstnán v továrně nebo vykonával nějaké řemeslo.

Zemědělská výroba byla zaměřena na pěstování obilí, okopanin, lnu, luštěnin a speciálně travních semen. Choval se tu skot plemenný i užitkový pro mléko i maso, pro vlastní potřebu pak prasata, kozy i domácí drůbež. K tahu se používali koně, voli a krávy.

Po osvobození v květnu roku 1945 postupně přicházeli do obce noví osídlenci z různých krajů naši vlasti. Byli většinou mladí, nezkušení a začínali zde budovat nový poválečný život. Zemědělští osídlenci pracovali nejprve na usedlostech s původní výměrou zemědělské půdy z roku 1944. V prvním poválečném roce jim pomáhalo německé obyvatelstvo. Noví hospodáři se seznamovali s pozemky, s postupem polních prací a chovem hospodářských zvířat.

Podle údajů z 12. 11. 1945 měl katastr obce Leskovce nad Moravici 1263 hektarů (bez Slezské Harty a kolonie Bílčice), z toho zemědělských ploch bylo 1122 hektarů. Na této ploše hospodařilo celkem 86 rolníků, z nich 65 na výměře od 0 do 20 ha, 20 na výměře od 20 do 50 ha o 1 na výměře 60,55 ha.

Prubířským kamenem pro zemědělce byl suchý rok 1947. Německé obyvatelstvo bylo již odsunuto a každý zemědělec musel ukázat své schopnosti a pracovní obětavost. Obiloviny sice daly průměrný výnos, ale brambory zaschly tak, že na některých pozemcích nebyla sklizena ani sadba. V obci byl založen Jednotný svaz českých zemědělců, který sdružoval zemědělce a prosazoval jejich zájmy.

V roce 1949 byl vytvořen „Přípravný výbor Jednotného zemědělského družstva", který měl za úkol společně obhospodařovat rezervní půdu a získávat ostatní obyvatelstvo ke kolektivní práci v JZD. V prosinci dostalo JZD první traktor Zetor 25 s vlečkou.

Od roku 1950 do roku 1953 probíhá proces kolektivizace a postupného přetváření JZD I. typu na JZD II. a potom III. typu. Uskutečňuje se hospodářsko-technická úprava půdy. Za pomoci strojně traktorové stanice se rozorávali meze a cesty, pozemky se scelují ve velké lány. Provádí se společné ustájeni dobytka.

V  roce 1953 se při žních v Leskovci objevuje 1. obilní kombajn. V roce 1954 JZD staví 2 drůbežárny a za spolupráce MNV vysazuje ovocný sad.

V  dalších letech JZD zřizuje družstevní kuchyň s jídelnou. která je zásobována masem z porážek vepřů a zeleninou z vlastního zahradnictví s pařeništi. JZD staví 2 kravíny, odchovnu mladého dobytka a vepřín, upravuje silážní jámy či dokončuje polní mlat se sušičkou a mostní váhou. Pro 5 rodin družstevníků staví nový bytový dům.

Socializace vesnice v letech 1949 - 1960 neprobíhala lehce a bez odporu. Aby bylo dosaženo stoprocentní kolektivizace zemědělství, byli zbylí soukromí zemědělci všemi možnými způsoby přesvědčováni a tlačeni ke vstupu do JZD. Byly jim vyčleněny k obhospodařování okrajové pozemky, předepisovány poměrně vysoké dodávky zemědělských produktů a v případě neplnění byli pokutováni a někteří vězněni. U posledních tří soukromně hospodařících rolníků bylo navrženo vyúčtování hospodářství a vystěhování. Takovýto tvrdý postup vůči soukromým zemědělcům se nakonec ukázal jako zbytečný a nevýhodný, protože tím JZD přibylo sice polí, ale nikoliv potřebných pracovních sil.

Souhrnně se dá říci, že přes mnohé problémy se JZD v Leskovci po celou dobu svého trváni řadilo svými hospodářskými výsledky mezi přední družstva okresu Bruntál.

K 1. lednu 1966 byl ustaven oborový podnik Státní statek Bruntál. Hospodářství Leskovec nad Moravicí bylo začleněno do odštěpného závodu 07 s ředitelstvím v Razové.

V  roce 1968 je u řeky Moravice dobudována úpravna vody -  čisticí a čerpací stanice s vodovodním potrubím, které dopravuje vodu až ke kulturnímu domu a do hospodářských objektů státního statku Na hospodářství je zrušen chov prasat a slepic. Drůbežárna se adaptuje na 2 teletníky, je zřízena posklizňová linka.

V  roce 1970 se brambory poprvé sklízejí bramborovými kombajny a třídí se na třídičkách.

V  roce 1971 byla dokončena výstavba panelového domu s 12 byty pro zaměstnance státního statku a v roce 1974 výstavba dvou panelových domů s 30 byty, z nichž 12 pro rodiny pracovníků státního statku.

V  rámci reorganizace státních statků se k 1. 1. 1976 hospodářství Leskovec spojuje se Starými Heřmínovy a přechází pod ředitelství odštěpného závodu 05 v Horním Benešově. O tři roky později se však Leskovec znovu osamostatňuje.

Po dobu existence státního statku si hospodářství v Leskovci vedlo v rámci závodu celkem úspěšně v plnění výrobních úkolů i finančních ukazatelů. Zvláště se mu dařilo dosahovat poměrně vysokých hektarových výnosů při sklizni obilovin a také chov skotu byl na slušné úrovni. Byl vystavěn seník, provedla se různá zlepšení a úpravy na ocelokolně, na kravínech, v opravářské dílně, ve skladech i v kancelářích, pořídilo se mnoho nových výkonnějších strojů. V porovnání s předchozí stavební aktivitou JZD toho však bylo podstatně méně.

17. listopad 1989  přinesl do naší společnosti mnoho radikálních politických i hospodářských změn. V zemědělství v našem okrese dochází k postupnému rušení závodů státních statků, k pronajímání půdy akciovým společnostem a dále v rámci restitucí navracení půdy soukromě hospodařícím rolníkům.

K 1. 7. 1993 je v Leskovci zrušeno hospodářství státního statku a většina zemědělské půdy je pronajata nově vzniklé společnosti s ručením omezeným SPOLAGRA.

 

5. Správa obce

 

V prvních poválečných volbách v roce 1946 se v obci prezentovaly 4 politické strany: komunistická, lidová, národně socialistická a sociálně demokratická.

Po únorových událostech v roce 1948, kdy se Komunistická strana Československá stalá vedoucí politickou silou, přešli sociální demokraté ke komunistům - činnost dalších dvou stran ochabovala, až zanikla úplně. Národní fronta v obci sdružovala potom kromě KSČ společenské a zájmové organizace.

V roce 1946 převzal správu obce nově zvolený a ustavený Místní národní výbor v Leskovci nad Moravici v čele s předsedou, členy rady a tajemníkem.

MNV byl tehdy plně zaměstnán osídlováním - přidělováním domků, živností a zemědělských usedlostí, schvalováním i zprošťováním národní správy, vystavováním a předáváním dekretů o převzetí státního majetku do soukromého vlastnictví. Přitom musel obezřetně rozlišovat poctivou snahu nově příchozích o trvalé usídlení od přechodných „zlatokopů“ s touhou po rychlém zbohatnutí nebo bezohledném drancování.

Ve své agendě měl MNV také výdej potravinových lístků a rozpis dodávek zemědělských produktů. Podle protokolu o kontrole vyživovací a zásobovací agendy z 21. 6. 1951 má politická obec Leskovec nad Moravicí i s osadou Bílčice a Slezskou Hartou celkem 863 obyvatel a 260 lístků pro domácnost. Sloučení kolonie Bílčice s obcí Leskovec nad Moravicí je schváleno již v roce 1951, ale k oficiálnímu připojení dochází až k 1. 1. 1953.

Od roku 1949 se dostávaly stále více do programu jednáni MNV otázky zemědělské, zvláště pak tzv. socializace vesnice.

Z vlastních akcí MNV postupně zajišťoval rekonstrukci a přístavbu kulturního domu, zřízeni místního kina, zavedení obecního rozhlasu a osvětlení, budování obecního vodovodu, chodníků, později výstavbu nové požární zbrojnice s automatickou telefonní ústřednou, rekonstrukci a přístavbu školy s tělocvičnou.

Pro výchovu a vzdělávání byly v Leskovci k dispozici 2 mateřské školy a základní škola (dříve obecná) pro 1. - 5. ročník. S výstavbou přehrady a vystěhováním mnoha občanů poklesl i počet děti - školáků a tak v roce 1988 byla škola v Leskovci zrušena a inventář převeden na úplnou ZŠ v Razové. Do budovy školy se přestěhovaly ze zátopové oblasti obě mateřské školy.

Učitelé byli vždy plně zapojeni do života obce, zvláště v osvětové a kulturní činnosti.

Obec žila bohatým společenským a kulturním životem.

V obci se pořádaly veřejné oslavy k různým výročím roku a udržovaly lidové obyčeje. K tornu zpracoval dr. Miloš Melzer ze Slezského muzea v Opavě podrobnou studii s dokumentárními fotografiemi. K nejznámějším obyčejům, které se dodnes dochovávají, patří masopustní průvod masek s pochováváním basy, dále stavěni a následné kácení máje s předčítáním "Vyškeřáku" ve kterém jsou humorným způsobem zachyceny různé události a příhody ze života občanů. Také slavnostní táborák k výročí osvobození se zpěvem písní při kytaře se stal pravidelným májovým dostaveníčkem mnoha občanů, zejména mladých.

S kostelem Sv. Vavřince a jeho svátkem 10. srpna jsou spojeny každoroční Vavřinecké hody. Začínají již v sobotu taneční zábavou, při které většinou vyhrává pozvaná krojovaná hudba. Pokračují v neděli dopoledne, kdy se po slavnostní mši v kostele účastníci hodů baví při koncertu dechové hudby na návsi v parku u stánků zábavných i s občerstvením a odpoledne na taneční zábavě v kulturním domě.

Stánkem kultury v obci je kulturní dům, který byl několikrát přestavován a vybavován. V kulturním domě se konají veřejné společenské a kulturní akce, hrají divadla, pořádají plesy, karnevaly, taneční zábavy i diskotéky. Občané využívají přísálí kulturního domu s kuchyni k pořádání rodinných oslav i svatebních hostin, organizace k pořádání výročních schůzí.

Pokud ještě nebyla televize a občané na vesnici si museli vytvářet vlastni kulturní činnost, hrála zde vesnická kapela, ochotníci nacvičovali divadelní představení, pro děti se hrávalo loutkové divadlo. Děti mateřské školy a základní školy často vystupovaly s kulturním programem při schůzích, veřejných oslavách i dalších příležitostech. Zvlášť úspěšně si vedl dětský hudební kroužek Leskováček, který se svými programy recitace a zpěvu s doprovodem nástrojů vystupoval i na několika místech okresu.

Občas byly zvány do obce různé estrádní a divadelní soubory. Zájemci s předplatným pravidelně zajížděli zvláštním autobusem na divadelní představeni do Slezského divadla v Opavě.

Do roku 1990 se v obci pravidelně promítaly filmy v místním kině. Dosud si půjčují občané knihy v místní Obecní knihovně.

Zájmovou a společenskou činnost organizovaly v obci také společenské organizace: ženy, hasiči, sportovci, mládež, zdravotníci, členové Jednoty, rybáři, myslivci, zahrádkáři, ochránci přírody a další. Názvy některých organizací se v průběhu let měnily, ale jádro jejich činnosti zůstalo.

 

 

Obec žila společensky:
kulturou i zábavou,
zakládaly se různé složky,
 ochotnická divadla i s kapelou.
 První byli požárníci,
 také mládež nedala se zahanbit.
 Ženy dovedly své říci,
 naši obec zvelebit.

 

 

Sbor pro občanské záležitosti pořádal slavnostní vítáni narozených děti v obci, slavnost ukončení docházky děti do MŠ, blahopřál občanům k životním jubileím a podle potřeby zajišťoval smuteční rozloučení při úmrtí.

Dlouholetou úspěšnou činnost vykazoval místní hasičský sbor. Nejen že se věnoval pravidelnému výcviku a preventivním prohlídkám, ale zasahoval při hašení požárů a živelných pohromách, zúčastňoval se soutěži, sám je také organizoval a pořádal tradiční kulturně společenské akce.

V obci se také zdravě sportovalo. Tělovýchovná jednota se zaměřila v prvé řadě na fotbal, ve kterém Leskovečtí získali mnohé trofeje. Také další sportovní odvětvi zde našla své příznivce a provozovala se soutěžně nebo jen rekreačně: hokej, lyžováni, sáňkování, volejbal, nohejbal, stolní tenis, tenis, gymnastika, šach, turistika a koupáni.

Krutým zásahem do života obce bylo v roce 1987 zahájeni výstavby vodního díla Slezská Harta. Celá dolní část obce až po školu se stala zátopovou oblastí a všichni občané se z ní museli vystěhovat - do panelových domů v Bruntále, v Leskovci i jinam. Celkem 301 občanů Leskovce opustilo své domovy.

25. září 1987 se konalo s nimi v kulturním domě slavnostní rozloučení.  Při této příležitosti zazněly i tyto veršovánky:

 

 

Jak krásné bylo to hartecké zákoutí
s žlutým pruhem silnice,
se zdravou zelení břehů, luk a stráni,
modrou stuhou půvabné Moravice.
Příkaz dne zní nesmlouvavě a jasně:
Lidé, zvířata i čápi na továrním komíně,
svá obydlí opustit, moři vody ustoupit
a se starým se rozloučit!
Tak šťastnou cestu, přátelé, šťastný let,
díky vám za vše dobré,
co učinili jste pro blaho obce i své,
ve zdraví užijte dalších let.
A občas se vraťte zpět do Leskovce
- autobusem, či v představách vzpomeňte si naň,
že tam, kde dříve tekla Moravice,
 r o z l e j e  s e  v o d n í  p l á ň .

 

 

V roce 1990 došlo v obci k podstatným změnám: v komunálních volbách bylo zvoleno nové obecní zastupitelstvo, byl zvolen nový starosta obce a jeho zástupce. Místní národní výbor se přejmenoval na Obecní úřad v Leskovci nad Moravici.

Počet obyvatel obce  klesl v roce 1993 až na 518. Přesto se představitelé obce s občany, kteří zůstali, snaží obec nadále zvelebovat a žít plnohodnotným životem.

Důkazem toho bylo i získání nových pracovních příležitostí otevřením šicí dílny firmy Juridica v Leskovci v roce 1992, slavnostní otevření nového hřiště v roce 1993, výstavba nové mateřské školy a rozvoj podnikatelské činnosti.

 

6. Leskovec nad Moravicí v letech 1985 - 1993

Přehledné údaje o závažných změnách a událostech v obci:

1985

Oslavy 40. výročí osvobození - místní spartakiáda
Před zahájením výstavby přehrady Slezská Harta:
Sociologický průzkum - Požadavky občanů Leskovce

1986

Volby do zastupitelských orgánů MNV, ONV, KNV, ČNR a FS. Předsedou MNV opět Pavel Jaroš
Otevření upravené prodejny textilu a obuvi.
Přehrada: Přípravné práce na staveništi, odhady domů a pozemků

1987

Omezení výroby v závodě LNH
Stěhování občanů - slavnostní rozloučení v kulturním domě
Přehrada: Oficiální zahájení výstavby

1988

Ukončení vyučování v ZŠ v Leskovci - přestěhování do Razové
Přemístění obou MŠ do budovy ZŠ
Zrušení ordinace zubního lékaře v Leskovci
Ukončení provozu v závodě LNH k 30. 12. 1988
Přehrada: Povodeň na staveništi

1989

ČSSR: Vítězství "něžné revoluce" - změna vlády
Zrušení dolní prodejny Jednoty
Přestěhování zdravotnického střediska do bývalé budovy MŠ 1
Dojíždění zaměstnanců LNH do závodů v Bruntále nebo v Kunově
Budování vodovodního řádu v obci
Dokončení výstavby 33 nových bytových jednotek

1990

ČSFR: Volby do zastupitelských orgánů, nový prezident, postupný odsun sovětských vojsk
Volby do obecních zastupitelstev - nový starosta obce Rudolf Král
Zánik některých společenských organizací - SSM, SČSP
Přehrada: Dokončení silnice Leskovec - hráz

1991

Zrušení prodejny textilu a obuvi
Otevření 1. soukromé prodejny potravin
Založení firmy Univers v Leskovci
Otevření prodejny Terezka
Uvedení do provozu hydroglobusu u vodárny - voda pro Leskovec
Přehrada: dokončení silnice Razová - Leskovec

1992

Přestěhování zdravotního střediska z Leskovce do Razové
Firma Juridica otvírá v obci šicí dílnu
Rozvoj soukromého podnikání
Natočení 1. videozáznamu o obci

1993

Československo: zánik ČSFR a vznik samostatné České republiky
Otevření 2. soukromé prodejny potravin a smíšeného zboží
Ukončení činnosti státního statku a založení SPOLAGRA s.r.o.
Slavnostní otevření nového fotbalového hřiště - FC Juridica

 

Zdroj: www.sweb.cz/obecleskovec

 

Jaromír Lenoch © Aktualizace 30.1.2014