Kod CZ

Říčany

Kostel sv. Petra a Pavla C)

barokní z let 1754–1763. První zmínka o říčanském kostele pochází z roku 1349. Jeho umístění bylo odlišné, stál v místě pomníku padlým. Po několika požárech byl ve velmi špatném stavu, takže i přes částečnou opravu v roce 1736 došlo ke zřícení části zdiva. Základní kámen nového pozdně barokního chrámu byl položen v roce 1754, kvůli nedostatku finančních prostředků byl dokončen a vysvěcen až v roce 1763. Jedná se o jednolodní kostel s pravoúhle zakončeným kněžištěm a hranolovou věží ve východním průčelí (chrám není orientován). Roku 1865 byla upravena věž a sakristie, k rozsáhlým opravám došlo v roce 1948, neboť byl na konci druhé světové války výrazně poškozen.U původního kostela se nacházel hřbitov, který byl zrušen v roce 1879

Chrám sv. Petra a Pavla v centru obce

Kaplička C)

Říčany-zvonice.JPG

 

Kamenný kříž C)

U cesty na Veverské Knínice, 1896

Říčany u Brna křížek.JPG

 

Boží muka C)

U hranice s katastrem Veverských Knínic

Říčany u Brna Boží muka 01.JPG

 

Boží muka C)

U hlavní silnice

Říčany u Brna Boží muka 05.JPG

 

Tvrz C)

na skalnatém ostrohu za vesnicí, první zmínky o ni pocházejí z roku 1349

 

Panský dům C)

Dnes lékárna, dům s pečovatelskou službou v centru obce

 

Zpět na okres

Panství

 Politický okres Brno venkov, s.o. Ivančice

1961 Okres Brno venkov

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie obce C)

Archeologické nálezy dokazují osídlení na tomto území v dřívějších dobách (popelnice objevené v Panské zahradě roku 1922). První písemná dochovaná zpráva o Říčanech pochází z roku 1237. V ní tři bratři Karel, Beneš a Ladislav z Říčan byli uvedeni jako svědkové na listině, jíž král Václav I. odstoupil brněnskému kostelu sv. Petra Bosonohy za Medlany, Březovice aj.

Název obce se odvozuje od potoka Říčka, který protéká obcí a vlévá se do řeky Bobravy. Pověst o založení obce, jako bývá ve většině jiných, není známa.

Rod Říčanských byl velmi rozšířený a rozvětvený na Moravě i v Čechách. Příbuzenské vztahy jsou ale mezi nimi tak nejasné a nezřetelné, že jejich zjišťování přivádělo do nesnází i Františka Palackého. Moravský rod z Říčan měl ve znaku dvě bradatice křížem přeložené, zatímco český užíval trojlistu.

Pánové Říčanští užívali za své sídlo tvrz, jež byla vystavěna na skalnatém vrcholu za vesnicí, nad žlabem u potoka. Toto místo je na mapách označováno jako „Hradisko“ a dodnes se mu mezi místními přezdívá „Na zámečku“. Tvrz se nedochovala, na jejím původním místě lze už jen spatřit valy a příkop, jímž je vrch obehnán. Zmínky o říčanské tvrzi a obci se dějí v zemských deskách už v roce 1349, zvláště pak ve 16. století, kdy je tvrz uváděna jako pustá, ale už roku 1560 jako znovu vystavěná. Lze se domnívat, že definitivně zanikla za třicetileté války.

Obecní záznamy udávají, že se jednoho dne v blízkosti bývalé tvrze probořila na poli půda a objevila se sluj v podobě klenuté chodby, výše dospělého člověka. Mohlo jít o tzv. „loch“ – podzemní skrýš a úkryt, sklepení nebo hradní chodbu.

Říčanské panství měl rod říčanských v držení až do roku 1578, kdy na krátkou dobu připadlo rodu Meziříčskému z Lomnice, přestalo být panstvím samostatným a bylo připojeno k hradu Veveří. Po čase celé „panství hradu Veveří“ odkoupil Zikmund z Tiefenbachu, který ho vlastnil dalších 80 let. Dalšími majiteli Říčan byly vrchnosti cizího původu, jež ale v Říčanech často nepobývaly (např. Collatové, Sinzendorfové, Mundyové, Gustav Vasa, a další).

Roku 1919 byly na základě zákona veškeré majetkové držebnosti zabrány státem, pak vyvlastněny a rozparcelovány mezi menší držitele

Nejstarší části Říčan se říká „v dědině“, jedná se o původní grunty, rozložené po pravé straně potoka. Tato stavení jsou uspořádána ve dvou řadách, mezi nimi vedla ulice (dnes ulice V Dědině). To byla před 400 lety celá vesnice, před třicetiletou válkou čítala 37 domů. Dvůr stál mimo ni (asi 200 m, dnešní centrum obce), stejně jako kostel, hospoda, palírna, dvě usedlosti a zaniklý mlýn. V údolí k Říčkám byl mlýn, vodárna a salajka, vesměs panské objekty. Na druhé straně vesnice k Ostrovačicím, za panskou zahradou v "chaloupkách" bydleli vrchnostenští úředníci, řemeslníci a podruzi.

Asi v 90. letech 18. století se celkový ráz obce postupně změnil ze zemědělské vsi na sídlo s převahou dělnických domků. K tomuto jevu došlo po dokončení státní silnice Brno – Jihlava a zejména díky počátku těžby černého uhlí v nedaleké obci Zastávka

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

1614 

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

C) cs.wikipedia.org  (12.11.2015)

 

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 12.11.2015