Kod CZ 

Jundrov

(Jundorf)

Kamenný kříž  D)

lokalita "Na Jurance postaven roku 1902.

kříž - Juranka

 

Kamenný kříž  D)

kopec Mladá hora

kříž - Mladá hora

 

Železný kříž  D)

roh Optátova - Nálepkova. Kříž nechala postavit obec v roce 1849.

kříž - Optátova/Nálepkova

 

Železný kříž  D)

ulice Veslařská, Kříž pochází z roku 1870.

kříž - Veslařská

 

Památník padlým C)

Brno, Jundrov, památník.JPG

 

Reliéf pečetě C)

Na zídce u školy

Brno-Jundrov, Základní škola Jasanová 2 (7090).jpg

 

Plastika C)

u školy

Brno-Jundrov, Základní škola Jasanová 2 (7093).jpg

 

Sokolovna C)

Sokol v Jundrově.jpg

 

 

 

 

Zpět na okres

Panství

 Politický okres Brno

1961 Okres

2003 Pověřený městský úřad

 

Brno-Jundrov (znak).png

Historie obce

Zhruba polovina katastru Jundrova je zalesněná. Lesy pokrývají celou západní a střední část katastru. Zástavba Jundrova, nacházející se ve východní části katastru v blízkosti Svratky na úpatí několika dobře viditelných zalesněných kopců, má charakter větší vesnice až malého města. V jižní a severovýchodní části katastru se nacházejí zahrádky s mnoha chatami.

K Brnu byl celý jundrovský katastr připojen 16. dubna 1919. Do té doby se jednalo o samostatnou obec v politickém okrese Brno-venkov. Až do druhé katastrální reformy Brna z let 1966-1969 mělo katastrální území Jundrov poněkud odlišné hranice než má dnes. Malá část území na severu zahrnující část lesa a některé zahrádky náležely ke katastru Komína, naopak k Jundrovu náležela severozápadní část moderního katastru Pisárek, a pozemky na levém břehu Svratky ohraničené na východě přibližně Kníničskou ulicí, které dnes náležejí ke Komínu. O něco kratší dobu náležela k Jundrovu také nepatrná část moderního katastru Žabovřesek.

Pokud jde o správní postavení působil v Jundrově do roku 1939 místní výbor, v letech 1939-1945 jen místní úřadovna. V letech 1945-1946 měl Jundrov v rámci Brna samostatný místní národní výbor. Od 1. ledna 1947 pak tvořil celý jundrovský katastr součást městského obvodu Brno III. 1. října 1949 byl pak tento obvod zrušen, a většina Jundrova začleněna do městského obvodu Brno VI, zatímco podstatně menší jižní část katastru, zahrnující Libušino údolí a část Veslařské ulice, byla součástí městského obvodu Brno V. Když pak byla v Brně roku 1954 provedena další správní reforma, bylo rozdělení Jundrova na tyto dvě části zachováno v naprosto nezměněné podobě. Rozdílné byly městské obvody pod které tyto části náležely: větší severní část náležela k městskému obvodu Brno VII, zatímco menší jižní část k městskému obvodu Brno I. Rozdělení na obě části i administrativní příslušnost zůstala zachována i při správní reformě z roku 1957. 1. července 1960 pak při další správní reformě došlo ke změně administrativní příslušnosti větší severní části Jundrova, neboť byl dosavadní městský obvod Brno VII připojen k městskému obvodu Brno II. Později v 60. letech došlo jen k menší úpravě obvodní hranice mezi oběma částmi Jundrova, z níž se pak při druhé katastrální reformě Brna stala hranice mezi nově vymezeným katastrálním územím Jundrov a nově vzniklým katastrálním územím Pisárky, do níž byla začleněna dosavadní menší jižní část jundrovského katastru. Po sametové revoluci rozhodli nově zvolení brněnětí představitelé o tom, že stávající městské obvody budou zrušené a nahrazené samosprávnými městskými částmi. 24. listopadu 1990 byla na území jundrovského katastru, v hranicích z doby druhé katastrální reformy, ustavena moderní samosprávná městská část Brno-Jundrov. 25. srpna 1995 pak představitelé městské části Brno-Jundrov podepsali s představiteli sousední městské části Brno-Kohoutovice dohodu o úpravě hranice mezi oběma městskými částmi. Od té doby trvá současné správní rozdělení moderního jundrovského katastru.

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

 

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

C) cs.wikipedia.org  (22.11.2015)

D) vilemwalter.cz (22.11.2015)

 

 

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 22.11.2015